Menu

Kujdes/Si ndikon sheqeri në sasi të lartë në organizmin tuaj

Sheqeri është i mirë për organizimin, por në sasi të kufizuar, pasi kalimi i normës çon në shtim në peshë, puçrra në fytyrë, diabet të tipit 2 dhe mund të rrisë rrezikun e disa gjendjeve serioze mjekësore. Shumë njerëz mbështeten në ushqime të shpejta dhe të përpunuara për vakte dhe ushqime.

Meqenëse këto produkte shpesh përmbajnë sheqer të shtuar, ai përbën një pjesë të madhe të marrjes së tyre ditore të kalorive, shkruan Healthline.

Ekspertët besojnë se konsumi i sheqerit është shkaku kryesor i mbipeshes dhe i shumë sëmundjeve kronike, si diabeti i tipit 2.

Sipas tyre, shkalla e obezitetit po rritet në mbarë botën dhe provat sugjerojnë se sheqeri i shtuar, shpesh nga pijet me sheqer, është një kontribuues i madh në obezitet.

Dietat me përmbajtje të lartë sheqeri janë shoqëruar me një rrezik në rritje të shumë sëmundjeve, duke përfshirë sëmundjet e zemrës. Provat sugjerojnë se dietat me sheqer të lartë mund të çojnë në mbipeshë dhe inflamacion, si dhe nivele të larta të triglicerideve, sheqerit në gjak dhe presionit të gjakut.

Për më tepër, konsumimi i tepërt i sheqerit, veçanërisht nga pijet me sheqer.është lidhur me aterosklerozën, një sëmundje e karakterizuar nga depozitat yndyrore, që bllokojnë arteriet.

Qendra Alert/Alert.al

Related Posts