14 C
Tirana
Tuesday, March 2, 2021
No menu items!

975 dozat e para/ Nis vaksinimi në Shqipëri, të parët mjekët e më pas të moshuarit

Në stadiumin Air Albania ka nisur pasditen e kësaj të hëne kryerja e vaksinës anti-kovid. Bujaria e një shteti mik të Shqipërisë, por që ende nuk dihet emri, bëri që të mbërrijnë 975 dozat e para edhe në vendin tonë. Kjo sasi do të shkojë fillimisht për mjekët dhe infermierët që janë në gatishmëri të plotë ndaj pacientëve me koronavirus.

Radha më pas do t’i takojë të moshuarëve, si grupi më i riskuar nga kjo pandemi. Ndonëse gjatë kësaj të hëne në qendër të vëmendjes ishin bluzat e bardha, nuk munguan në stadium edhe disa të moshuat të cilët shpresonin të vaksinoheshin më herët seç është parashikuar. Shqipëria ka siguruar 500 mijë doza nga kompania Pfizer të cilat priten të vijnë në intervale kohe të ndryshme. Pa harruar edhe marrëveshjen me Covax për të tjera sasi dozash të vaksinës anti-kovid.

Përtej konspiracioneve, mjekët kanë këshilliar që qytetarët duhet të vaksinohen. Kjo shihet si shpëtimi nga pandemia duke krijuar imunitet ndaj virusit. Përsa i përket personave të përjashguar, mjekët sygjerojnë që fëmijët në 14-vjeç të mos e kryejnë vaksinën, po ashtu edhe gratë shtatëzana. Ndërsa personat që e kanë kaluar Covid-19 nuk rekomandohet ta kryejnë vaksinën, përfaktin se ata kanë krijuar anti-trupa dhe mund të mbrohen tashmë nga virusi që zuri fill në vendin tonë që prej muajit Mars.

Qendra Alert / Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Investigimi i ALERT / Nga tumoret, te sëmundjes e zemrës, veshkave e mëlçisë, si përdoret masivish vaji i palmës dhe në shumë raste i...

Nga Rudina Muça* Të pretendosh sot se në dyqanet e bulmetit mund të gjesh produkte vërtet të shëndetshme, vetëm gënjen...

Prezantohet platforma e monitorimit SETA e burimeve shtetërore në fushatën zgjedhore

Gjetjet e monitorimit mbi përdorimin e burimeve shtetërore në periudhën parazgjedhore të zhvilluar nën projektin "Forcimi i Transparencës Zgjedhore në Shqipëri" (SETA), u prezantuan...

Berxholi: Shfaqja e gripit të shpendëve H5N8, s’jemi të garantuar që nuk hyn në Shqipëri

Në një lidhje Skpye në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, prof.Kristaq Berxholi ish-drejtor i ISUV dhe mjek veterinar ka folur për njoftimin...

Përhapja e gripit të shpendëve, Mersini: Po afrohet në territorin tonë, masat që duhen marrë

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Kujtim Mersini epidemiolog veterinar ka folur për shfaqjen e gripit të shpendëve H5N8 dhe...

Porti i Durrësit, Dogana dhe Policia rrezikojnë sigurinë ushqimore, skaneri “çmendet” dhe nxjerr akullin për drogë / Foto-Video

Një skandal i vërtetë me sigurinë ushqimore ka ndodhur një ditë më parë në Portin e Durrësit, ku autoritetet portuale dhe doganore kanë hapur...

More Articles Like This

- Advertisement -