Menu

Çmimet globale të ushqimeve shënuan rënie në dhjetor

Çmimet botërore të ushqimeve ranë lehtë në dhjetor pasi çmimet ndërkombëtare të vajrave bimore dhe sheqerit ranë ndjeshëm nga nivelet e larta, njoftoi sot Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë e Kombeve të Bashkuara.

Indeksi i çmimeve të ushqimit të FAO-s ishte mesatarisht 133,7 pikë në dhjetor, një rënie prej 0,9 për qind nga nëntori, por gjithsesi 23,1% në rritje nga dhjetori 2020. Indeksi gjurmon ndryshimet mujore në çmimet ndërkombëtare të mallrave ushqimore të tregtuara zakonisht. Vetëm nën-indeksi i qumështit shënoi rritje mujore në dhjetor.

Për vitin 2021 në tërësi, mesatarisht gjatë gjithë vitit, Indeksi i Çmimeve të Ushqimit të FAO-s ishte mesatarisht 125.7 pikë, sa 28.1% më shumë se një vit më parë.

“Ndërsa çmimet normalisht të larta pritet t’i lënë vendin rritjes së prodhimit, kostoja e lartë e inputeve, pandemia globale e vazhdueshme dhe kushtet klimatike gjithnjë e më të pasigurta lënë pak hapësirë ​​për optimizëm për një rikthim në kushte më të qëndrueshme të tregut edhe në vitin 2022,” tha ekonomisti Abdolreza Abbassian.

Indeksi i çmimeve të drithërave të FAO-s u ul me 0.6% nga nëntori, pasi rënia e kuotimeve të eksportit të grurit mes furnizimeve të përmirësuara pas korrjeve të hemisferës jugore më shumë se kompensoi çmimet më të forta të misrit të mbështetur nga kërkesa e fortë dhe shqetësimet për thatësinë e vazhdueshme në Brazil. Megjithatë, për të gjithë vitin, Indeksi i Çmimeve të Drithërave të FAO-s arriti nivelin më të lartë vjetor që nga viti 2012 dhe ishte mesatarisht 27.2% më i lartë se në vitin 2020, me misër me 44.1%, grurë me 31.3 %, por orizin me 4.0 %.

Indeksi i çmimeve të vajit vegjetal të FAO-s ra me 3.3% në dhjetor, me kuotimet më të dobëta për vajin e palmës dhe vajin e lulediellit që reflektojnë kërkesën e ulët globale për importe që mund të lidhet me shqetësimet mbi ndikimin e rasteve në rritje me COVID-19. Për vitin 2021 në tërësi, Indeksi i Çmimeve të Vajit Vegjetal të FAO-s arriti një nivel më të lartë të të gjitha kohërave, duke u rritur me 65.8% nga viti 2020. (FAO)

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed