Menu

KFC paralajmëron klientët: po na mbaron ushqimi!

Një nga linjat më të famshme të ushqimeve të fast food-it, KFC, ka paralajmëruar me anë të një njoftimi zyrtar, klientët e saj në Britani që do të ketë mungesa në ushqime gjatë javëve në vazhdim. Kompania e fast food-it ka lëshuar një deklaratë zyrtare një ditë më parë për të njoftuar klientët e saj dhe fansat e mishit të pulës që ‘gjërat nuk do të jenë si më parë’. Është hera e dytë që kompania gjigande ndërkombëtare e fast food-it ka probleme me furnizimin e saj.

Gjatë vitit 2018, kompania mbeti pa lëndën e saj të parë, mishin e pulave, dhe u detyrua që të mbyllte më shumë se 600 restorante të shpërndara në të gjithë Britaninë. Në atë kohë, kompania KFC u shfajësua duke akuzuar problemet me dërgesat që kishte pasur kompania tjetër e transportit DHL.

Kohët e fundit, restorantet, lokalet dhe shërbimet e tjera ushqimore kanë pasur probleme me furnizimin për shkak të mungesës së shoferëve të transportit në të gjithë Britaninë.

Në njoftimin e saj, KFC nuk e ka shpjeguar se cilat janë produktet që mungojnë, pavarësisht se një mungesë e tillë mendohet se do të zgjasë për një kohë të konsiderueshme.

Disa klientë të saj janë ankuar në median sociale që mungojnë mini-filetot, lëngu i mishit, mishi barbekju, mishi pikant si dhe kutitë e orizit. Kompania nuk ka njoftuar për mbyllje të dyqaneve si pasojë e këtyre mungesave.

Sipas klientëve, nuk është vetëm ushqimi që mungon tek kjo kompani, por edhe paketimi duket pak me ndryshe se zakonisht.

Britania, ndërkohë, po përjeton krizën e saj më të rëndë në mungesën e shoferëve të kamionëve të transportit, e cila është përkeqësuar dhe nga masat burokratike për teste të ndryshme shëndetësore.

Një javë më parë u njoftua që pubet dhe restorantet që do të kishin mungesë të birrës gjatë javës së fundit të gushtit për shkak të grevës së shoferëve të transportit.

Gjithashtu shumë rafte nëpër supermarkete kanë mbetur bosh për shkak të mungesës së këtij stafi.

Qeveria britanike ka vendosur në dispozicion shoferët e ushtrisë në mënyrë që të lehtësojë krizën nga mungesa e shoferëve të transportit.

Burimi: The Sun

Qendra Alert

alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed