Menu

Mbaron Matura/ Sot ishte testi i lëndëve me zgjedhje, maturantët dalin të buzëqeshur (Fotot)

Maturantët në të gjithë vendin iu nënshtruan provimit të lëndëve me zgjedhje.

Ky ishte provimi i katërt dhe i fundit i maturës shtetërore 2021. Ndërkohë, nuk kanë munguar protestat e tyre për provimin e matematikës, për të cilin thonë se kishte nivel vështirësie mbi mesataren dhe pyetje të pa trajtuara më parë.

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi tha se do të ulet kuota minimale e pikëve për çdo notë në tezën e matematikës, por kjo nuk mjafton për nxënësit. Ata kërkojnë edhe uljen e peshës së provimeve, duke kërkuar që të ketë më shumë përqindje mesatarja e tre viteve. (TCH)

 

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed