Menu

Eksportuesi Arben Dyli apel Ministrisë së Bujqësisë: Nëse fermerët s’ndihmohen, rrezikojnë bukën e gojës

Eksportuesi dhe prodhuesi Arben Dyli nga “Dyli Fruit” një lidhje Skype për emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj ka folur për krizën e fermerëve gjatë periudhës së coronavirusit, mungesën e subvencioneve dhe falimentimin e një pjese të tyre.
“Për shkak të situatës nga coronavirusit, vlera e kastravecit ka shkuar në 50 lekë kg, pra 10 tonë për 500 mijë lekë, duke mosnxjerrë as kostot e veta fermeri. Qeveria duhet të marrë masa, të ngrejë komision, pasi është piku i prodhimit të kastravecit në bashkinë Vajgurore. Më mirë është domatja, e cila mblidhet në pikat e grumbullimit me 1 mijë lekë. Ka fermerë që nëse ka 3 dylym sera me kastravecë është i falimentuar, është i diskriminuar, i pambështetur. Për shkak të coronavirusit nuk ka konsum vendas, as eksport. Ne merremi me fidanë, kemi dalë që nga sezoni i parë me shumë minuse. Fermerët nuk do të kenë më mundësi, do ndodhë një handikap i madh nëse nuk mbillen serat e nuk do mbështetet fermeri. Do dominojë importi dhe produktet e jashtme. Ministria e Bujqësisë duhet të ngrejë grup pune për mbështetjen e fermerëve që kanë mbjellur kastraveca. Nëse nuk ndihmohen, përfundojnë si sezonin e vjetshëm, rrezikojnë bukën e gojës”-tha Arben Dyli.

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed