Menu

Masakra mjedisore në Seman, shkrumbohet për të disatën herë pylli me pisha

Pylli me pisha në Seman ka rënë sërish pre e masakrave mjedisore. Dhjetra hektarë me pisha janë shkrumbuar nga flakët duke dëmtuar bimësinë vendase si dhe ka rrezikuar jetesën e kafshëve. Brenda pak kohësh ky abitat ka rënë pre e zjarreve për të dytën herë duke lejuar djiegien e një hapësire të madhe me pemë. Zjarret dyshohet se janë të qëllimëshme teksa shihet e pamjaftueshme puna e pushtetit vendor. Djegia e zonave të gjelbërta ka ndikim të drejtpërdrejt në klimën vendase duke vështirësuar rritje e prodhimeve përshkak të dioksidit të lartë të karbonit në ajër. Mbrojtja e pyjeve duhet të shihet me një vëmendje më të shtuar nga ana e bashkive por edhe grupeve të interesit.

Qendra ALERT / Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed