Menu

Zbulohet 15 kg kokainë në kamionin me banane, policia në operacion në Portin e Durrësit

Në portin e Durrësit po kontrollohet një kamion me banane, ku deri më tani është sekuestruar një sasi pre 15 kg kokainë. Droga u zbulua nga gjurmët e skanerit të kontenierit.

Linja e drogës së fshehur në banane është nga më të njëhurat në portin e Durrësit. Kujtojmë këtu sasinë e madhe të drogës së kapur në kontenier në adresë të biznesmenit Arbër Çepani, e më pas ishte babai i tij në rolin e pritësit në një ngarkesë të dytë. Këtë vit u zhvillua një tjetër operacion që zbuloi drogë e ardhur nga vendet e Amerikës Latine.

​Bëhet fjalë për operacionin e zhvilluar nga Drejtoria Vendore e Policisë Durrës dhe Drejtoria Vendore e Kufirit​, më 10 prill të këtij viti.

Atu do të sekuestroheshin rreth 143 kilogramë lëndë e dyshuar narkotike kokainë.

Arrestohen në flagrancë 2 administratorët e kompanisë pritëse të ngarkesës me banane. Bazuar në informacionet e marra në rrugë operative dhe hetimet e kryera doli se në një kontenier fshihej një sasi e konsiderueshme lënde narkotike kokainë.

​Si rezultat i operacionit, gjatë kontrollit të imtësishëm të ushtruar në një kontenier të ngarkuar me banane, i cili ishte nisur nga porti i GUAYAQUIL në Ekuador dhe kishte kaluar tranzit në portin “GIOIA TAURO”, Itali​, me destinacion Shqipërinë, për llogari të një firme me qendër në Tiranë, me administratorë shtetasit E. P. dhe K. X., shërbimet policore dhe ato doganore gjetën të fshehura në tavanin e kontenierit​, pako të mbushura me lëndë narkotike të dyshuar kokainë me peshë totale 143 kilogramë.

alert.al/

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed