Menu

Mish vegjetarian i gjakosur dhe i prodhuar në laborator

Një kompani e re australiane ka zhvilluar një bimë e cila prodhon mish të gjakosur, ashtu si mishi i vërtetë. Për këtë arsye ajo ka marrë financime shtesë në mënyrë që të zgjerojë aktivitetin e saj edhe në Europë si dhe në Azi.

Kompania V2food ka marrë një fond prej rreth 53 milionë dollarësh për të investuar në kërkimin dhe zhvillimin e produkteve të mishit me anë të një bime, e cila i jep produkteve të saj të njëjtën shije me mishin e vërtetë si dhe ka përmbajte të lartë të hekurit.

Kërkesat për të gjetur alternativa të tjera të shëndetshme ndaj proteinave janë shtuar, edhe për shkak të shqetësimeve në lidhje me mjedisin. Ky sektor po tërheq investitorë të tillë të mëdhenj të tillë si kompania Nestle ose McDonald.

Por, megjithatë, çmimet për mish jo të vërtetë vazhdojnë që të mbeten relativisht të larta, dhe akoma ka vend për përmirësime përsa i përket cilësisë.

Burimi: Bloomberg

Qendra Alert

alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed