Menu

Ekonomi

KFC paralajmëron klientët: po na mbaron ushqimi!

Një nga linjat më të famshme të ushqimeve të fast food-it, KFC, ka paralajmëruar me anë të një njoftimi zyrtar, klientët e saj në Britani që do të ketë mungesa në ushqime gjatë javëve në vazhdim. Kompania e fast food-it ka lëshuar një deklaratë zyrtare një ditë më parë për të njoftuar klientët e saj dhe fansat e mishit të pulës që ‘gjërat nuk do të jenë si më parë’. Është hera e dytë që kompania gjigande ndërkombëtare e fast food-it ka probleme me furnizimin e saj.

Gjatë vitit 2018, kompania mbeti pa lëndën e saj të parë, mishin e pulave, dhe u detyrua që të mbyllte më shumë se 600 restorante të shpërndara në të gjithë Britaninë. Në atë kohë, kompania KFC u shfajësua duke akuzuar problemet me dërgesat që kishte pasur kompania tjetër e transportit DHL.

Kohët e fundit, restorantet, lokalet dhe shërbimet e tjera ushqimore kanë pasur probleme me furnizimin për shkak të mungesës së shoferëve të transportit në të gjithë Britaninë.

Në njoftimin e saj, KFC nuk e ka shpjeguar se cilat janë produktet që mungojnë, pavarësisht se një mungesë e tillë mendohet se do të zgjasë për një kohë të konsiderueshme.

Disa klientë të saj janë ankuar në median sociale që mungojnë mini-filetot, lëngu i mishit, mishi barbekju, mishi pikant si dhe kutitë e orizit. Kompania nuk ka njoftuar për mbyllje të dyqaneve si pasojë e këtyre mungesave.

Sipas klientëve, nuk është vetëm ushqimi që mungon tek kjo kompani, por edhe paketimi duket pak me ndryshe se zakonisht.

Britania, ndërkohë, po përjeton krizën e saj më të rëndë në mungesën e shoferëve të kamionëve të transportit, e cila është përkeqësuar dhe nga masat burokratike për teste të ndryshme shëndetësore.

Një javë më parë u njoftua që pubet dhe restorantet që do të kishin mungesë të birrës gjatë javës së fundit të gushtit për shkak të grevës së shoferëve të transportit.

Gjithashtu shumë rafte nëpër supermarkete kanë mbetur bosh për shkak të mungesës së këtij stafi.

Qeveria britanike ka vendosur në dispozicion shoferët e ushtrisë në mënyrë që të lehtësojë krizën nga mungesa e shoferëve të transportit.

Burimi: The Sun

Qendra Alert

alert.al

Rritet çmimi i kafesë, shkak moti i ftohtë në Brazil

Çmimi i kafesë arabike ka arritur në nivelet më të larta gjatë shtatë viteve të fundit për shkak të dëmtimit të këtij produkti nga ngricat e rënda që pushtuan një nga prodhuesit më të mëdhenj në botë, Brazilit.

Moti më i ftohtë gjatë 30 viteve të fundit, do të dëmtojë jo vetëm prodhimin e sivjetshëm, por edhe së paku prodhimin e dy viteve të ardhshëm.

Ngrica është konsideruar si armiku kryesor i prodhimit të kafesë, që kur ajo u mboll për herë të parë në Brazil në shekullin e 18-të.

Disa rajone në Brazil janë më të prekshme nga ngricat sesa vende të tjera prodhuese të kafesë, të tilla si Kolumbia apo Etiopia.

Kafeja është një bimë tropikale, dhe si e tillë nuk mund të mbijetojë në temperatura të ulta, veçanërisht nëse ato bien poshtë 5 gradë celcius.

Temperaturat nën zero, rreth -3 ose -4 gradë janë vdekjeprurëse për lulet e kësaj bime, si dhe për frutat, duke shkaktuar djegie në gjethe, gjë e cila sjell edhe rënien e tyre.

Dëmtimi më i rëndë është atëherë kur formohen kristalet e akullit, të cilat mund të ndikojnë të gjithë bimën ose pjesë të saj, duke e bërë që të nxihet dhe ajo të mos prodhojë më asgjë.

Në disa raste, mund të duhen 1 ose 2 vite që bimët e kafesë të marrin veten por nëse ato duhet që të zëvendësohen atëherë mund të duhen 4 ose 5 vite.

E gjithë kjo ka ardhur si pasojë e ndryshimit të motit në Brazil, duke bërë që klima e tij të jetë më e lagësht dhe gjithashtu më e ngrohtë.

Burimi: Reuters

Qendra Alert

alert.al

Shqipëria importon nga vendet europiane 4 herë më shumë produkte bujqësore sesa eksporton

Sipas të dhënave të botuara nga Eurostat dhe të përmbledhura në një dokument të veçantë nga Direktorati Europian për Bujqësinë dhe Zhvillimin Rural, Shqipëria gjatë vitit 2020 ka eksportuar drejt vendeve të BE-së produkte bujqësore më vlerë 101 milionë Euro dhe ka importuar produkte bujqësore nga vendet e Bashkimit Europian me vlerë 458 milion euro, gjë e cila do të thotë se vlera e importeve është rreth 4 herë më e madhe sesa ajo e eksporteve. Por, sidoqoftë, për vitin 2020, eksportet bujqësore janë rritur me 7.4% duke e krahasuar me vitin 2019 dhe importet janë ulur me 1.9% krahasuar po ashtu me vitin 2019.

Ajo që është vënë re në historinë tonë 30-vjeçare, raporti ndërmjet import – eksportit në lidhje me produktet bujqësore vazhdon që të mbetet shumë i madh. Shqipëria, një vend i vogël me 3 milion banorë është vendi i 48 në renditjen e vendeve që janë të varura nga eksportet e vendeve brenda BE-së. Ndërkohë, Shqipëria zë vendin e 72 në renditjen e vendeve që eksportojnë në vendet e Bashkimit Europian, ndonëse ndodhet shumë pranë këtyre vendeve.

Ndër njëzet vendet që eksportojnë më shumë në vendet e Bashkimit Europian janë vende të tilla si: Britania e Madhe, Brazili, Shtetet e Bashkuara, Ukraina, Kina, Turqia, Zvicra, Indonezia, Argjentina, Bregu i Fildishtë, Kanadaja, Maroku, Peruja etj.

Ndërkohë që BE eksporton më shumë në vende të tilla si: Britania e Madhe, Shtetet e Bashkuara, Kina, Zvicra, Japonia, Rusia etj.

Harta e vendeve ku eksportohen produktet tona është e gjerë, dhe nuk është e fokusuar vetëm në disa vende. Përmenden këtu shtete si Italia, Gjermania, Suedia, Çekia, Anglia, Polonia, Kroacia etj.

Shqipëria eksporton më shumë perime, bishtajore, arra dhe bajame, përgatitje të perimeve ose të frutave. Vetëm 5% të eksporteve bujqësore shqiptare përbëhen nga makarona, biskota dhe drithëra.

Ndërsa nga BE-ja, Shqipëria importon më shumë makarona, biskota dhe bukë si dhe duhan, ujë dhe pije të buta, përgatitje të perimeve, fruta të freskëta ose të thata, çokollata dhe akullore, si dhe shumë produkte të tjera bujqësore.

Burimi: Komisioni Europian, AGRI-FOOD TRADE STATISTICAL FACTSHEET – European Union – Albania 

Qendra Alert

alert.al

Kompanitë e mëdha Pepsi dhe Coca Cola po lënë industrinë e lëngjeve

Kompanitë e mëdha të pijeve më famë ndërkombëtare, Pepsi dhe Coca Cola po ndryshojnë mënyrën e tyre të prodhimit, duke u fokusuar tek produktet e tyre bazike, dhe nuk po provojnë më që të testojnë shijet e klientëve përsa i përket industrisë së lëngjeve.

Një ditë më parë, kompania PepsiCo Inc njoftoi që do të shesë markën e saj Tropicana dhe kompani të tjera më të vogla të prodhimit të lëngjeve te agjencia me kapital privat PAI Companions. Në shkurt, kompania Nestle ra dakort të shiste ujin e saj me shishe Spring tek blerës të ndryshëm me kapital po ashtu privat. Gjatë 12 muajve të fundit, Coca – Cola ndërpreu një mori markash së bashku me Tab, ujin e arrave të kokosit Zico dhe lëngjet e frutave Odwalla.

Grevat dhe ri-formatimi i tyre i brendshëm kanë ndikuar vetëm pjesërisht tek teknika e tyre kryesore e biznesit së fundmi. Për vite me radhë këto firma kanë rritur ofertën e tyre për klientët, duke prodhuar që nga pijet me gaz tek uji i arrave të kokosit, tek smuthis, çaji i fermentuar, opsione të ndryshme të qumështit, dhe fusha të tjera të ndryshme interesi, të cilat ishin një territor i ri premtues.

Por tani, biznesi po përqendrohet tek një numër më i vogël kategorish, dhe duke u fokusuar tek pijet që japin gjallëri, tek kafeja ekspres si dhe tek pijet e buta të gazuara konvecionale, shprehet Howard Telford, kreu i pijeve të buta në Euromonitor Worldwide.

Ndryshimi më i fundit, si teknika e mëparshme e zgjerimit, shfaq një mënyrë të bërit biznes e cila kërkon të përmbushë shijet e klientëve të cilat ndryshojnë shumë shpejt. Konsumimi i lëngjeve të frutave dhe pijeve me gaz ka rënë ndjeshëm tek individët që kërkojnë të ulin konsumin e tyre të sheqerit, në favor të opsioneve të barasvlershme të tilla si salca me shije dhe ujë në shishe. Ndërkohë po rritet kërkesa për pije praktike – pijet që i ndihmojnë individët që të rrinë zgjuar ose që të përqendrohen, për shembull, ose të sigurojnë një përfitim nga ana e mirëqenies, të tilla si pijet e pasura me antioksidantë. Si pasojë, kafet ekspres dhe pijet gjallëruese janë në rritje.

Burimi: Washington Post 

Qendra Alert

alert.al

Kosova, buxhet pesë herë më të madh se Shqipëria, për subvencionimin e fermerëve

Faton Peci, Ministër i Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural në Republikën e Kosovës me anë të një statusi në median sociale ka njoftuar që përkrahja për fermerët këtë vit do të jetë 50 milionë euro, vetëm në kategorinë e subvencioneve.

Ndërkohë, që mjafton të kujtojmë këtu që kryeministri i Shqipërisë Edi Rama do të lajmëronte një vit më parë se që nga viti 2021 fermerët do të përfitonin naftën për punimin e tokës pa akcizë, pa taksën e qarkullimit dhe pa taksën e karbonit. E gjithë skema për mbështetjen e fermerëve ishte një fond prej 10 milionë dollarë. Gjë e cila do të thotë se Kosova ka vënë në dispozicion të mbështetjes së fermerëve një buxhet pesë herë më të madh se ai i Shqipërisë.

Pas çeljes së aplikimeve në pranverë të këtij viti, në Shqipëri, vetëm 20 mijë fermerë arritën që të përfitonin nga 60 mijë aplikime. Ndërkohë që shumë prej tyre që përfituan kanë shprehur pakënaqësi nga mbështetja e vogël financiare. Dhe rezultati është që fondi prej 10 milionë dollarësh nuk rriti konkurueshmërinë në rajon. Dhe, as uljen e çmimit të prodhimit bujqësor në treg. Shumë fermerë të mëdhenj në Shqipëri, për të plotësuar kërkesat e tregut, sipërfaqet e të mbjellave i kanë shtrirë në tokat që kanë marë me qira. Një kontratë noteriale qiraje fermerit, qiradhënësit i kushton 4 mijë lekë, kjo shumë është e barasvlefshme me çmimin e naftës pa akcizë që i takon.

Mbetet për tu parë sesi fondi prej 50 milionë dollarësh do të ndikojë fermerët kosovarë, dhe vlen të përmendet që tashmë vetëm procedurat ligjore dhe procedurale të udhëzimit administrativ kanë mbetur, që ky fond të vihet në zbatim.

Mirëmëngjes qytetarë të Republikës së Kosovës,

50 milionë euro përkrahja për fermerët këtë vit, vetëm në kategorinë e subvencioneve.

Sapo nënshkruva Programin e Pagesave Direkte / Subvencioneve për vitin 2021 i cili do të jetë një përkrahje për të gjithë fermerët të cilët përmes këtij programi do ta kenë mundësinë e ushtrimit dhe zgjërimit të aktiviteteve të tyre bujqësore dhe blegtorale, në dobi të komunitetit dhe zhvillimit ekonomik të vendit.

Me shpalljen e këtij programi vlera e përkrahjes vetëm në kategorinë e subvencioneve për këtë vit arrin 50 milionë euro. Ka ngelur tashmë vetëm procedurat ligjore dhe procedurale të udhëzimit administrativ, deri tek hapja e aplikimit.

Qendra Alert

Alert.al

Cigaret Marlboro brenda dhjetë viteve do të zhduken nga tregu britanik

Marka ikonë e cigareve, Marlboro, do të zhduket nga tregu britanik brenda dhjetë viteve, është shprehur shefi ekzekutiv i kompanisë së duhanit Philip Morris. Kjo është bërë si një përpjekje për të diversifikuar strategjinë e konsumimit të duhanit sot në botë, nga përdorimi i cigareve elektrike, dhe jo vetëm. Kohët e fundit, kompania Philip Morris ka investuar fuqimisht në gjetjen e alternativave ndaj nikotinës, duke përfshirë dhe produktin IQOS, e cila e nxeh duhanin, pa e djegur atë, dhe e cila sot numëron rreth 20 milionë përdorues në të gjithë botën.

Kjo do të thotë që kompania po investon që të dalë jashtë tregut të cigareve. Aktivistët kundër përdorimit të duhanit e kanë parë me skepticizëm këto përpjekje të kompanive të duhanit, dhe vënë në dukje që alternativat ndaj pirjes së cigareve janë po aq të dëmshme sa konsumimi i tyre.

Angazhimi për të hequr cigaret tradicionale në Britaninë e Madhe është e nxitur pjesërisht nga konsumatorët dhe sjellja e investitorit, si dhe nga politikat qeveritare. Aktualisht, shkalla e duhanpirjes në Britani është relativisht e ulët dhe cigaret taksohen shumë, dhe që nga viti 2016 shiten me një paketim shumë të thjeshtë.

Në vitin 2019, qeveria britanike u angazhua që deri në vitin 2030, numri i duhanpirësve të ulej në 5 përqind, rreth 1/3 e numrit aktual.

Burimi: Financial Times

alert.al

Kryeinspektori Sahitaj: ‘kontrolli mbi mallrat e falsifikuara do të rritet’

Kryeinspektori i Inspektoriatit Shtetëror të Mbikqyrjes së Tregut (ISHMT), Lavdrim Sahitaj ka publikuar së fundmi në median sociale, miratimin së fundmi të ndryshimeve të ligjit 9947 ‘Për pronësinë Industriale’. Sipas tij, ky është një lajm të mirë sepse ndryshimi i ligjit do ti japë mundësinë ISHMT-së që të realizojë një numër më të madh inspektimesh në këtë fushë dhe rregullimin e tregut të brendshëm nga mallrat e falsifikuara.

Duke cituar atë që kryeinspektori ka shkruar në median sociale ‘duke patur një strategji kombëtare për mbrojtjen e Pronësisë Intelektuale puna e jonë do të jetë më e konsoliduar dhe do krijojë suportin e duhur politik dhe bashkëpunimin ndërinstitucional në luftën e përbashkët kundër cënimit të të drejtave të PI’.

Për kryeinspektorin Sahitaj, ky është vetëm fillimi, sepse në vazhdim do të ketë një përmirësim të mëtejshëm të bazës ligjore në lidhje me inspektimin e tregtise on line, bllokimin dhe shkatërrimin e mallrave cënuese, bashkëpunimin ndërinstitucional, si dhe hartimin e manualeve të inspektimit për të patur procedura të standardizuara.

Po ashtu, institucioni që ai drejton është i angazhuar në forcimin e kapaciteteve administrative të ISHMT me anë të trajnimit më profesional për stafin e saj në fushën e PI dhe të standardeve bashkëkohore të inspektimit.

Në planet e afërta të tij është dhe krijimi i një baze të të dhenave elektronike për cështjet e trajtuara, inspektimet dhe masat administrative në lidhje me PI, statisikat dhe për analizën e riskut. Së bashku me forcimin e bashkëpunimit dhe koordinimit ndërmjet institucioneve të përfshira në sistemin e PI së bashku me zhvillimin e Edukimit për IP dhe Rritja e ndërgjegjësimit të publikut për IP.

 

alert.al/

Çmimi i grurit rrezikon që të rritet

Gjatë një takimi me njerëz të zakonshëm rusë, një grua iu ankua Presidentit Vladimir Putin për çmimet e larta të ushqimeve.

Valentina Sleptsova sfidoi presidentin duke e pyetur se përse bananet nga Ekuadori tani ishin më të lira në Rusi sesa karotat e prodhuara në vend si dhe pyeti se si nëna e saj mund të mbijetonte me një pension të vogël ndërkohë që kosto e perimeve ishte kaq e lartë.

Putini pranoi se kostot e larta të ushqimit ishin një problem, përfshirë këtu edhe shportën bazë të perimeve, duke fajësuar rritjen globale të çmimeve dhe mungesat e brendshme. Por ai tha se qeveria ruse kishte ndërmarrë hapa për të adresuar çështjen dhe se masat e tjera po diskutoheshin, pa dhënë shumë hollësi të tjera.

Rritjet e mëdha të çmimeve të konsumit po shqetësojnë disa votues rusë, veçanërisht të moshuarit, me pensione të vogla, të cilët nuk dëshirojnë të shohin një kthim në vitet 1990 kur inflacioni i madh solli edhe mungesa në ushqime.

Kjo e ka shtyrë Putinin të nxisë qeverinë të ndërmarrë hapa për të trajtuar inflacionin. Hapat e qeverisë kanë përfshirë një taksë mbi eksportet e grurit, e cila u prezantua muajin e kaluar mbi një bazë të përhershme, dhe kufirin e çmimit të shitjes me pakicë në ushqimet e tjera bazë.

Por duke vepruar kështu, presidenti përballet me një zgjedhje të vështirë: në përpjekjen për të hequr pakënaqësinë midis votuesve me çmime në rritje, ai rrezikon të dëmtojë sektorin bujqësor të Rusisë, me fermerët e vendit që ankohen se taksat e reja po i dekurajojnë ata të bëjnë investime afatgjata.

Lëvizjet nga Rusia, si eksportuesi më i madh në botë i grurit, gjithashtu kanë ushqyer inflacionin në vendet e tjera duke rritur koston e grurit. Një rritje në taksën e eksportit, ashtu siç ndodhi në mes të janarit të vitit 2021, për shembull, rriti çmimet globale në nivelet e tyre më të larta në shtatë vitet e fundit.

 

Burimi: Reuters

Qendra Alert

alert.al/

Çfarë produktesh ushqimore kanë importuar më shumë shqiptarët gjatë 2021?

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave ka publikuar klasifikimin e 20 mallrave më të importuara për periudhën janar – qershor 2021. Ndër produktet e konsumit ushqimor vlerën më të madhe në renditjen e mallrave të importit e zënë: ‘cigaret’, të renditura në vendin e dytë, ‘ushqimet e përgatitura’ në vendin e shtatë, ‘fruta perimet’ të renditura në vendin e 13-të dhe ‘birra e importit’ në vendin e 14-të. Këto produkte zënë dhe vlerën më të madhe të të ardhurave në miliona lekë.

Duhet theksuar që ka një rënie të konsumimit të cigareve në krahasim me një vit më parë, por kjo sërish nuk i ka zhvendosur ato nga vendi i dytë. Sipas të dhënave të Sondazhit Shqiptar Demografik dhe të Shëndetit të periudhës 2017 – 2018, duhanpirja është një fenomen jo shumë i përhapur ndër gratë shqiptare. Vetëm 5% prej tyre konsumojnë duhan, por ndërkohë rreth 1/3 e meshkujve shqiptarë ose 36% prej tyre e konsumojnë atë. Por, sidoqoftë, gjatë dhjetë viteve të fundit, ka pasur një ulje të konsiderueshme edhe ndër meshkujt, duke rënë në 36% në krahasim me 43% që e konsumonin më parë, gjatë periudhës 2007 -2008.

Ajo që vlen të theksohet është që produktet e ‘ushqimeve të përgatitura’ kanë zënë një vend të konsoliduar në këtë renditje, duke qëndruar në vendin e shtatë, ashtu si dhe gjatë vitit 2020.

Ndërkohë që ‘birra e importuar’ ka pësuar gjithashtu një rënie në renditje në krahasim me vitin 2020, duke u zëvendësuar me një rritje të importimit të ‘frutave dhe të perimeve’.

Duke i krahasuar këto të dhëna me të dhënat e INSTAT, në muajin Qershor 2021, vendet me të cilët Shqipëria ka pasur rritje më të madhe të importeve, në krahasim me Qershor 2020 janë: Italia (16,7 %), Turqia (70,3 %) dhe Kina (19,0 %). Ndërsa vendi me të cilin importet kanë pasur uljen më të madhe është: Greqia (0,8 %).

Shkëmbimet tregtare me vendet e BE-së zënë 60,0 %, të gjithë tregtisë. Në Qershor 2021, eksportet drejt vendeve të BE-së zënë 70,0 % të eksporteve gjithsej dhe importet nga vendet e BE-së zënë 54,9 % të importeve gjithsej. Partnerët kryesorë tregtarë janë: Italia (29,4 %), Turqia (9,2 %), Greqia (6,9 %) dhe Gjermania (6,6 %).

Burimi: Qendra Alert

alert.al/

BE rregullore të re për glifosatin, herbicidin që vret deri në tre breza

Autoriteti Evropian i Ushqimit (EFSA) dhe Agjencia Evropiane e Lëndëve Kimike po shqyrtojnë vazhdimiin e përdorimit të glifosatit, pas një studimi të zhvilluar nga katër vende anëtare të saj. Glifosati, herbicidi më i përdorur sot në botë – tani për tani është autorizuar që të përdoret në vendet anëtare të BE deri në dhjetor të vitit 2022.

Grupe studiuesish dhe ekspertësh nga Franca, Hungaria, Holanda dhe Suedia – të njohura si Grupi i Vlerësimit të Glifosatit – kanë marrë në shqyrtim të gjitha provat e dhëna nga kompanitë të cilat kërkojnë për një zgjatje të përdorimit të këtij herbicidi brenda vendeve anëtare të BE-së.

Raporti i grupi të vlerësimit është i përbërë nga rreth 11 000 faqe.

Të dy institucionet e BE-së, Autoriteti Evropian i Ushqimit (EFSA) dhe Agjencia Evropiane e Lëndëve Kimike do të organizojnë konsultime paralele në lidhje me draftin e raportit. Këto konsultime do të jetë të hapura për publikun dhe do të nisin në javën e parë të shtatorit.

Konsultimet janë hapi i parë i fillimit të vlerësimit të përdorimit të tij. Komiteti i Agjencisë Evropiane të Lëndëve Kimike për Vlerësimin e Rrezikut  do të rishikojë klasifikimin e glifosatit në bazë të rregullores së Klasifikimit, Etiketimit dhe Paketimit. Klasifikimi i kimikateve bazohet vetëm në vetitë e rrezikshme të një substance dhe nuk merr parasysh mundësitë e ekspozimit ndaj substancës. Ekspozimi konsiderohet si pjesë e procesit të vlerësimit të rrezikut të udhëhequr nga EFSA.

Glifosati aktualisht ka një klasifikim të harmonizuar si shkaktar i dëmtimit serioz të syve dhe si toksik për jetën ujore me efekte afatgjata, para dhe pas vlerësimit nga Agjencia Evropiane e Lëndëve Kimike në vitin 2017. Deri tani nuk është bërë asnjë klasifikim për mutacionin gjenetik të qelizave embriotike, kancerogjenitetin ose toksicitetin e riprodhimit. Propozimi nga katër vendet anëtare nuk parashikon një ndryshim në klasifikimin ekzistues.

Në momentin që Agjencia Evropiane e Lëndëve Kimike do të ketë gati opinionin e saj, EFSA do të finalizojë hartimin e draftit dhe do të publikojë konkluzionet e saj për këtë çështje që priten në fund të vitit 2022. Bazuar në raportin e vlerësimit të riskut, Komisioni Evropian do të vendosë për të rinovuar kontratat për glifosatin apo jo.

Po çfarë është glifosati?

Glifosati është një lëndë kimike që përdoret gjerësisht për mbrojtjen e bimëve dhe përdoret gjerësisht në bujqësi dhe në hortikulturë për të kontrolluar barërat e këqija që konkurrojnë me kulturat e kultivuara.

Komisioni Evropian ka dhënë një leje pesë- vjeçare për përdorimin e glifosatit deri në vitin 2017. Aktualisht është miratuar përdorimi i tij në vendet anëtare të BE-së deri më 15 Dhjetor 2022. Gjë e cila do të thotë që mund të përdoret si një substancë në bujqësi deri në atë datë, për të cilën është aprovuar dhe nga autoritetet kombëtare pas vlerësimit të sigurisë së përdorimit të tij.

Burimi: EFSA

Qendra Alert

alert.al/