Menu

Kronikë

Tragjedia në Tetovë, Filantropi Lazim Destani pranë bashkëvendasve, ndan dhimbjen me familjarët e viktimave

Filantropi Lazim Destani ka reaguar për ngjarjen e rëndë në Tetovë, ku nga shpërthimi i zjarrit në spitalin covid mbetën të vdekur dhjetëra persona, mes tyre mjekë, pacientë dhe familjarë të tyre e u plagosën disa të tjerë. Teksa shprehet i tronditur nga kjo ngjarje, Destani i shpreh ngushëllime familjeve të viktimave dhe uron shërim të shpejtë për të lënduarit.

 

 

Statusi i plotë në Facebook i Lazim Destanit:

Hidhërim i jashtëzakonshëm nga tragjedia që mbrëmë i gjeti bashkëqytetarët e mi!

Ngushëllime të sinqerta për familjet e viktimave. Të ndjerit u prehshin në paqe, familjeve u dhëntë Zoti forcë e durim për përballimin e dhembjes, ndërsa uroj shërim të shpejtë për të lënduarit!

Gjithnjë pranë bashkëvendësve të mi!

Qendra Alert/Alert.al

OBSH: Varianti Delta pritet që të shkaktojë rreth 236 mijë viktima deri në muajin dhjetor

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) paralajmëroi të hënën se 236,000 njerëz të tjerë mund të vdesin nga Covid- 19 në Evropë deri në muajin dhjetor të këtij viti, duke dhënë alarmin për rritjen e infeksioneve dhe stanjacionin e normave të vaksinave në të gjithë kontinentin.

Sipas Agjencisë Franceze të Lajmeve (AFP), paralajmërimi vjen në një kohë që numri i viktimave nga virusi Covid – 19 ka arritur në 4.5 milionë humbje jete në të gjithë botën.

Shkalla e infeksioneve po rritet përsëri në nivel global, pasi varianti shumë i transmetueshëm Delta po zë vend veçanërisht në mesin e të pavaksinuarve duke prekur popullatat ku masat kundër virusit janë lehtësuar.

Në Afrikën e Jugut, shkencëtarët po monitorojnë një variant të ri të koronavirusit me një shkallë jashtëzakonisht të lartë mutacioni.

Instituti Kombëtar për Sëmundjet ngjitëse tha të hënën se C.1.2. mund të ndryshojë pothuajse dy herë më shpejt se variantet e tjera globale, si dhe është zbuluar në të gjitha provincat e Afrikës së Jugut, si dhe në Kinë, Britani, Zelandën e Re dhe Mauritius.

Një shenjë tjetër e rritjes së shqetësimit është rivendosja e kufizimeve në vendet e BE-së për turistët nga vende të tilla si SHBA, Izraeli, Kosova, Librani, Mali i ZI si dhe Republika e Maqedonisë së Veriut.

Numri i rasteve në Shtetet e Bashkuara është rritur pasi varianti më infektiv Delta është përhapur dhe në pjesë të mëdha të popullsisë kanë refuzuar të vaksinohen.

Kreu i OBSH për Europën u shpreh të hënën se infeksionet dhe vdekjet ishin përsëri në rritje në Evropë, veçanërisht në vendet më të varfra në Ballkan, Kaukaz dhe Azinë Qendrore.

“Javën e kaluar, pati një rritje prej 11 përqind në numrin e viktimave në rajon- një parashikim i besueshëm raporton deri në  236,000 viktima në Evropë, deri më 1 dhjetor,” tha drejtori i OBSH-së për Evropën, Hans Kluge.

Evropa tashmë ka regjistruar rreth 1.3 milion vdekje nga Covid deri më tani.

Burimi: France 24

Qendra Alert

alert.al

Paralajmërohen kompanitë e çajrave që reklamojnë efekte kundër Covid -19

Si pjesë e autoritetit të tyre, agjencitë kontrolluese të ushqimit apo të barnave kanë për detyrë që t’iu nisin letra paralajmëruese entiteteve që dizinformojnë publikun për vlerat e produkteve që ato tregtojnë. Të njëjtën gjë ka bërë Agjencia Amerikane e Ushqimit dhe Barnave, e cila ka paralajmëruar një kompani në Kansas e cila tregtonte në internet produkte çaji. Sipas asaj që kjo kompani reklamonte në internet, çajrat e saj kishin aftësinë për të kufizuar ndikimin e Covid – 19 duke e parandaluar, trajtuar, diagnostikuar apo për ta kuruar atë.

Bëhet fjalë për kompaninë TeaTaze LLC dhe prentendimet e saj i kishte shpallur jo vetëm në faqen e saj në internet, por edhe në faqen në Facebook, në periudhën Mars dhe Prill 2021.

Inspektimi i autoriteteve amerikane tregoi që firma bënte deklarata në faqen e saj të internetit që produktet nuk ishin ushqime, por ishin medikamente, dhe në këtë mënyrë ato mund të përdoreshin për të kuruar dhe trajtuar apo parandaluar një sërë sëmundjesh. Ndërkohë që leja për tregtimin e këtyre produkteve ishte marrë për tu tregtuar si ‘ushqime’ dhe jo si ‘medikamente’. Dhe në mënyrë që ata të tregtoheshin si të tilla duhej që të kishin informacionin e duhur shkencor si dhe të tregonin që këto medikamente ishin të sigurta dhe efektive.

Më poshtë po paraqesim disa nga shprehjet që janë cilësuar si problematike për Agjencinë Amerikane të Ushqimit dhe Barnave dhe kanë sjellë dhe paralajmërimin e kësaj kompanie:

  • Çaj jeshill detoks i pastër – sistemi juaj imunitar është arma juaj më e fuqishme kundër shumë sëmundjeve, duke filluar që nga gripi më i thjeshtë dhe deri tek sëmundjet kronike të zemrës, diabetit, dhe kancerit. Megjithëse askush nuk është imunizuar nga sëmundjet – veçanërisht virusi i ri Covid -19, të pasurit e një sistemi imunitar të fortë iu ndihmon që të mos sëmureni… ose çajërat janë forcues natyror të imunitetit tuaj…
  • Çaj maça, i cili është i paketuar me… lufton sëmundjet me anë të vitaminave dhe mineraleve’
  • Lulet e radhiqeve… praktikuesit e mjekësisë tradicionale japoneze e rekomandojnë atë për pacientët e sëmurë me kancer’
  • Sherebela ….polifenolet e gjendura tek sherebela ndihmojnë në uljen e sheqernave në gjak, me një risk më të ulët për kancer…. etj.

Të gjitha pohimet e mësipërme, sëbashku me tjera efekte shëndetësore, pas konsumimit të çajrave, të cilat zyrtarosjt janë të regjistruara si ‘ushqime’ kanë detyruar autoritetet amerikane që të paralajmërojnë kompaninë e çajrave që të mos reklamojë efekte mjekësore dhe për të cilat nuk ka baza shkencore.

Burimi: Food Safety News

Qendra Alert

alert.al

 

Ndalohen 2.6 milionë doza të vaksinës Moderna për shkak të kontaminimit

Është zgjeruar skandali i kontaminimit të vaksinave Moderna në Japoni, duke bërë që numri i vaksinave të ndaluara të shkojë në rreth 2.6 milionë doza. Ky pezullim i vaksinave Moderna po ndodh në kohën që Japonia po përballet me një valë të re infektimesh të variantit Delta, ku infektimet ditore shkojnë në rreth 25 000 infektime në ditë, ndërkohë që procesi i vaksinimit po ngadalësohet.

Raportet më të fundit në lidhje me kontaminimin e vaksinave erdhën nga një prefekturë pranë Tokios, dhe një prefekturë tjetër në jug të qytetit të Okinavës, duke sjellë ndalimin e disa loteve të këtyre vaksinave. Dy lotet më të fundit të cilat u pezulluan përmbanin rreth 1.63 milionë doza vaksina.

Ndalimi erdhi si pasojë e gjetjes së një substance në vaksinën Moderna, në provincën Gunma pranë Tokios ndërkohë që në qytetin e Okinavës u identifikuan substanca në ngjyrë zezë në shiringa dhe në age, dhe një material ngjyrë rozë u gjet në një shiringë tjetër.

Ndërkohë që qeveria japoneze gjatë fundjavës deklaroi që dy persona kishin mbetur të vdekur pas vaksinimit me vaksinën Moderna. Në deklaratën e saj qeveria japoneze deklaroi që pezullimi ishte si një masë provizore derisa të nxirreshin përfundimet dhe rezultatet e autopsisë në lidhje me shkaqet e humbjes së jetës.

Sipas ekspertit japonez Takahiro Kinoshita ‘nuk është e mundur që substancat e huaja të shkaktojnë një vdekje të menjëhershme’. ‘Nëse substancat do të kishin qenë kaq të rrezikshme sa mund të shkaktojnë vdekjen e njerëzve, atëherë shumë njerëz do të kishin vuajtur nga të njëjtat simptoma pas vaksinimit’. Sidoqoftë hetimet për këto raste po vazhdojnë.

Japonia ka kryer rreth 500 mijë vaksinime nga këto furnizime të Modernës, të cilat janë paketuar nga firma spanjolle Rovi (ROVI.MC), e cila është dhe kompania që paketon vaksinat Moderna për tregjet e tjera përveç tregut të SHBA-ve. Kompania Moderna është shprehur që çështja e kontaminimit mund të vijë si pasojë e linjave të prodhimit të kompanisë së paketimit Rovi.

Autoritetet japoneze janë shprehur që hetimet po vazhdojnë. Sipas tyre, vaksinat e ndaluara në provincën Gunma të Tokios janë nga një lot tjetër nga ai që është pezulluar në Okinava.

Vaksinat e të njëjtit lot janë procesuar për rreth 4575 njerëz në provincën Gunma, por nuk ka pasur raportime për ndonjë sëmundje të tyre, janë shprehur zyrtarët japonezë.

Burimi: Reuters

Qendra Alert

alert.al

Italia ndalon akulloret NUII dhe MILKA, për shkak të oksidit të etilenit

Ministria italiane e Shëndetësisë ka njoftuar tërheqjen nga tregu të loteve të ndryshme, si dhe shijeve të ndryshme, të akulloreve të markave Nuii dhe Milka për shkak ‘të prezencës së mundshme të gjurmëve të oksidit të etilenit në përbërjen e miellit të farës së karobit’. Më poshtë po publikojmë të gjitha paketimet dhe numrat e loteve të ndaluara së bashku me vendin e prodhimit.

Akullore Nuii me bajame dhe vanilje nga Java, paketim 268 gramë (4 copë) që i përkasin loteve me numër MI0008 dhe MI0009 me datë skadence 01/2022, MI0076, MI0077 e MI0078 me datë skadence 03/2022, MI0148, Mi0149, MI0150 e MI0151 me datë skadence 05/2022, MI0295, MI0296 e MI0297 me datë skadencë 10/2022, MI1107, dhe MI1108 me datë skadence 04/2023, MI9308 me datë skadence  11/2021, dhe me numra loti UE1123, UE1124, UE1125, UE1127, UE1128, UE1130, UE1131, UE1132, UE1137 e UE1138 me datë skadence 05/2023, UE1162, UE1163, UE1165, UE1166 e UE1167 me datë skadence 06/2023, UE1193, UE1194 e UE1195 me datë skadence 07/2023;

Akullore Nuii me bajame dhe vanilje nga Java, paketim i vetëm 67 gramë me numër loti UE1172 dhe me datë skadence 06/2023;

Akullore Nuii me çokollatë të bardhë, paketim 268 gramë (4 copë) me numër loti MI0098 dhe MI0099 datë skadence 04/2023;

Akullore Nuii me lajthi dhe kafe nga Tanzania, paketim i vetëm 66 gramë me numër loti MI0046 dhe datë skadence 02/2022, MI9332 e MI9333 dhe datë skadence 11/2021.

Akullore Nuii me lajthi dhe kafe nga Tanzania, paketim i vetëm  266 gramë (4 copë) që i përkasin loteve me numër MI0049, MI0050 dhe MI0051 me datë skadence 02/2022, MI0126, MI0128 e MI0152 me datë skadence 06/2022, MI0153, MI0160 e MI0161 me datë skadence 06/2022, MI1101, MI1102, MI1103 e MI1104 me datë skadence 04/2023, MI9339 e MI9340 me datë skadence 12/2021;

Akullore Nuii – çokollatë e bardhë dhe vanilje nga Java, në paketime 268 gramë (4 copë) që i përkasin numrave të loteve MI0127, MI0128 dhe MI0129 me datë skadence 05/2023, MI1088 e MI1089 me datë skadence 03/2023, MI1148 dhe MI1149 me datë skadence 05/2023;

Akullore Nuii me arrë kokosi dhe mango indiane, në paketim 268 gramë (4 copë) me numra loti MI1127 dhe MI1128 dhe datë skadence 05/2023;

Akullore Nuii mini me çokollatë të bardhë dhe me karamel nga Texas, bajame dhe vanilje nga Java, në paketim 254 grammi (6 copë) që i përkasin lotit me numër MI1081 dhe me datë skadence 03/2023, MI115, MI116 e MI117 dhe me datë skadence 04/2023, MI1155 dhe MI1156 me datë skadence 06/2023;

Akullore Nuii me karamel dhe arra australiane, që i përkasin loteve MI0290, MI0289, MI0291, MI1084, MI1086, MI1085, MI1111, MI1109, MI1110, MI1137, MI1139 e MI1138;

Akullore Milka mini me vanilje dhe çokollatë, në paketim 140 gramë (8 copë), datë skandence 05/2022 dhe me lote OS1073, OS1074, OS1075, OS1076 dhe OS1077 me datë skadence 06/ 2022, OS1110, OS1111, OS1112, OS1113 dhe OS1114 me datë skadence 07/2022, OS1152, OS1153, OS1154, OS1165, OS1166 e OS1167 dhe me datë skadence 09/2022;

Milka me vanilje dhe cokollatë, në paketime kove prej 319 gramë dhe që i përkasin loteve OS1035, OS1036 dhe OS1039 dhe me datë skadence 08/2022, OS1084 dhe OS1085 me datë skadence 09/2022, OS1106 dhe OS1107 me datë skadence 10/2022, OS1131, OS1132, OS1147 dhe OS1148 me datë skadence 11/2022;

Akulloret NUII dhe Milka të tërhequra nga tregu janë prodhuar për Fronery Italy nga Froneri Polska dhe nga fabrika e Mielec (të gjitha lotet që fillojnë me MI) ndërsa të tjera që fillojnë me UE janë prodhuar nga Froneri Scholler dhe ULZEN (UE) si dhe Osnabruck (OS).

Burimi: Il Fatto Alimentare

Qendra Alert

alert.al

Pulat greke me rezistencën më të lartë ndaj antibiotikëve në vendet e BE

Autoriteti Europian për Sigurinë Ushqimore (EFSA) ka publikuar raportin për rezistencën ndaj antibiotikëve të shpendëve, studim i cili ka përfshirë 66 vende të ndryshme të botës në tre kontinente (Azi, Afrikë dhe Evropë). Në shkallë botërore, vendet aziatike janë ato që kanë rezistencën më të lartë ndaj antibiotikëve, ndërsa përsa i përket vendeve të Bashkimit Europian, ndonëse ato kanë në përgjithësi një rezistencë të ulët, Greqia është ajo që e ka rezistencën më të lartë të antibiotikëve te pulat. Mendohet se kjo vjen si pasojë e përdorimit të ekzagjeruar të antibiotikëve nëpër pulari.

Ndër bakteret më rezistente ndaj antibiotikëve kanë rezultuar: E.Coli, Enterococcus faecalis dhe E.cecorum.

Një përjashtim ishte sistemi francez i vëzhgimit Resapath (2020) që raportonte të dhëna për shpendët e pularive të grupuar në pula të bardha dhe të kuqe. Ky raport francez tregoi se proporcionet e rezistencës për E.coli ishin të ngjashme në dy sistemet e prodhimit, por pak më të larta tek pulat e bardha. Dallimet më të theksuara ishin për tetraciklinën (44% për pulat e badha  kundrejt 29% për pulat e kuqe) dhe sulfonamide-trimethoprim (25% për pulat e bardha kundrejt 10% për pulat e kuqe).

Një përjashtim tjetër ishte Gjermania dhe sistemi i tyre i mbikqyrjes Germ-Vet (2020) duke raportuar të njëjtën tendencë të përgjithshme të niveleve më të larta të rezistencës në E.coli tek pulat e bardha. Dallimet më të theksuara u vunë re për ampicilinën (30.6% për pulat e bardha kundrejt 14.8% për pulat e kuqe) dhe tetraciklinë (27.6% për pulat e bardha kundrejt 13.5% për pulat e kuqe).

Një mënyrë tjetër për të analizuar të dhënat është vlerësimi i tendencave gjeografike. Gjatë vlerësimit të të dhënave nga kontinentet më të përfaqësuara në grupin e të dhënave (Azi, Afrikë dhe Evropë), tendenca është e njëjtë për pothuajse të gjithë antibiotikët; me Azinë që kanë përqindjet mesatare më të larta të rezistencës të ndjekur nga Afrika dhe Evropa. Përjashtimet e vetme janë për tetraciklinat dhe spektinomicinën për të cilat proporcionet mesatare të rezistencës ishin më të larta në Afrikë sesa në Azi.

Duke studiuar nga afër antibiotikun enrofloxacin, ilaçi i vetëm për të cilin ekziston një disekuilibër specifik për shpendët, vendet e BE-së dallohen për nivelet më të ulëta të rezistencës mesatare. Nga viti 2005 ky antibiotik është ndaluar që të përdoret në pulari, por përqindja e tij e lartë në Europë (rezistenca 58.7%) u raportua tek pulat e bardha në Greqi (Koutsianos et al., 2020). Autorët nuk paraqesin asnjë shpjegim specifik për këtë gjetje, përveçse nivelet e përgjithshme të larta të rezistencës së studimit për disa ilaçe dukej se pasqyronin një konsum relativisht të lartë të antibiotikëve në Greqi në krahasim me vende të tjera europiane.

Enrofloxacin është një ilaç modern antibakterial me origjinë europiane për injeksionin nën lëkurë ose gëlltitjen me gojë nga kafshët e sëmura. Në përbërjen e saj antimikrobike “Enrofloxacin” ka atome fluori, por ky ilaç është ndaluar që të përdoret në pulari duket filluar që nga viti 2005 për shkak të rezistencës së lartë që shkakton tek kampilo-bakteret.

Burimi: EFSA Animals 

Qendra Alert

alert.al

Këto maska kineze me standard të çertifikuar KN95 nuk iu mbrojnë

Maska për fytyrën me standard të çertifikuar KN95 mund të zbulojë dhe filtrojë deri në 95% të ndotësve nga ajri juaj. Ato janë shumë të kërkuara në treg posaçërisht prej këtyre vetive të cilat filtrojnë sa më shumë grimca të jetë e mundur për t’iu dhënë mbrojtje maksimale. Ato kanë një përdorim të gjerë, të tillë si për mbrojtje nga pluhuri, nga mikrobet, nga ndotësit e ajrit dhe natyrisht nga koronavirusi.

Por, ndërkohë, në sistemin e alerteve të Komisionit Europian për produkte jo-ushqimore janë publikuar maska të cilat mbajnë një emërtim të tillë por realisht nuk mbrojnë.  Kështu sipas verifikimeve paraprake ka rezultuar që për maskat e markës UNINOPE të prodhuara në Republikwn Popullore të Kinës  ‘mbajtja e grimcave/filtrit të materialit është e pamjaftueshme (vlerat e matura: deri në 62%). Rrjedhimisht, produkti nuk i plotëson kërkesat e shëndetit dhe sigurisë; kështu, edhe nëse kombinohet me masa të tjera të rekomanduara, mund të mos mbrojë siç duhet”. Sipas këtij publikimi ‘produkti nuk përputhet as me Rregulloren e Pajisjeve të Mbrojtjes Personale (PPE) dhe me standardin përkatës Evropian EN 149.

Denoncimi i bërë më së pari në Gjermani pohon që ky produkt i markës UNINOPE shitet më së shumti online me anë të faqes në internet të eBay dhe mund të identifikohet me kodin me numër:  #274871075226.

Autoritetet gjermane kanë urdhëruar tërheqjen e produktit nga tregu.

Burimi: Safety Gate 

Qendra Alert

alert.al

Ruajini fëmijët nga ftalatet, të cilat gjenden në shumë pajisje shkollore

Muaji shtator njihet edhe si muaji i fillimit të shkollës, dhe pjesa më e bukur e fillimit të saj janë parapërgatitjet dhe blerjet e materialeve mësimore. Një nga pjesët më të rëndësishme, si për djemtë ashtu dhe për vajzat, është blerja e kuletës e cila mban lapsat apo stilolapsat që do të përdoren gjatë mësimit.

Autoritetet europiane kanë publikuar së fundmi informacione për rrezikun që paraqesin kuletat apo portofolat plastikë të prodhuar në Kinë për shëndetin e fëmijëve. Këto lloj produktesh janë gjerësisht të përhapur dhe në Shqipëri.

Bëhet fjalë për një këllëf shkolle me zinxhir, pa ndarës brenda dhe me ngjyrë të rozë më shkëlqim, por autoritetet njoftojnë që mund të ketë ngjyra të ndryshme. Zakonisht përdoret nga nxënësit e shkollës fillore si dhe adoleshentët.

Vetëm kjo pajisje e shkollës përmban disa elementë kimikë të tillë si di (2-etilheksil) ftalete (DEHP), vlera e matur e të cilit është deri në 7.8% të peshës. Ftalatet mund të dëmtojnë rëndë shëndetin e fëmijëve tuaj, duke ju shkaktuar dëmtim të organeve të riprodhimit.

Ftalatet janë kimikate të zakonshme, të cilat përdoren për ti bërë objektet plastike më të buta dhe më elastike. Ata gjenden në shumë produkte si ato kozmetike, të kujdesit për fëmijët e vegjël, materialet e ndërtimit, makina, materiale pastrimi dhe ato shkollore. Ftalatet përthithen nga lëkura dhe hyjnë në organizëm përmes frymëmarrjes. Ato njihen si lëndë që çrregullojnë veprimin e hormoneve të trupit.

Në mënyrë që të shmangni rrezikun e ftaleteve, të cilat gjenden kryesisht tek pajisjet plastike, zgjidhni kuleta të përbëra nga materiale të tjera të tilla si copë apo poliestër.

Burimi: Safety Gate

Qendra Alert

Alert.al

Tërhiqen nga tregu europian konservat e specave të kuq të mbushur

Për shkak të prezencës së alergjenëve, përkatësisht të sojës dhe të selinos, konservat e specave të kuq të prodhuara në Maqedoninë e Veriut janë tërhequr nga tregu. Por në fakt, njoftimi është bërë nga autoritetet italiane të kontrollit të sigurisë ushqimore për shkak se janë prodhuar nga një markë italiane. Bëhet fjalë për markën Le Conserve Toscane, dhe produktin speca të kuq pikantë të mbushur me ton dhe kaperi. Kodi i produktit 314 ML.

Sipas njoftimit të autoriteteve italiane, të publikuar edhe në faqen e Komisionit Europian për alertet ushqimore, këto konserva përmbanin alergjentë të padeklaruar, të cilat kanë qenë të pranishme pas analizimit të këtij produkti. Një gjë e tillë ka rezultuar pas një kontrolli zyrtar nga autoritetet italiane në treg, të cilat kanë nxjerrë edhe përbërës të tjerë të padeklaruar në etiketën e produktit.

Autoritetet italiane kanë bërë të ditur që është detyra kryesore e prodhuesve që të informojnë klientët e tyre për përbërësit ushqimorë të cilët ata nxjerrin në treg, dhe përderisa në këtë produkt nuk ka një njoftim të tillë, atëherë ky produkt duhet tërhequr nga tregu. Në rast se produkti i është shitur konsumatorëve, atëherë vetë operatori i sektorit të ushqimit duhet që ta tërheqë nga tregu, duke informuar konsumatorët për produktet që përbëjnë një rrezik për shëndetin e tij, si dhe duke vendosur informacione të shkruara në pikat e shitjes, si dhe duke e publikuar produktin e tërhequr në faqet zyrtare të internetit.

 

Burimi: 

www.salute.gov.it

https://webgate.ec.europa.eu/rasff-window/screen/list

Qendra Alert

alert.al 

Letrat e lagura shqiptare "Optimal", rrezik për fëmijët. Komisioni Europian njofton se përmbajnë lëndë kimike të ndaluara

Portali i Komisionit Europian, Safety Gate, në të cilin denoncohen rastet e alertit për kategorinë e produkteve jo -ushqimore, përmban vetëm dy raste denoncimi të produkteve shqiptare. Të dyja produktet janë letra të lagura të prodhuara në Shqipëri të markës Optimal, ndërkohë që vendi i cili ka bërë denoncimin për rrezikshmërinë e tyre ka qenë Qipro. Sipas alertit të publikuar në faqen e internetit të Komisionit Europian për rrezikshmërinë e produkteve jo-ushqimore, produktet e letrave të lagura me origjinë nga Shqipëria, njëra me kamomil dhe tjetra me Aloe Vera (Lot 143, Lot 158, Lot 204 dhe Lot 252), janë produkte kozmetike të cilat kanë prezencë të shtuar të disa lëndëve kimike të dëmshme dhe alergjike për personat që vuajnë nga alergjitë apo që kanë lëkurë të ndjeshme. Substancat kimike të cilat janë të dëmshme për lëkurën kur bien në kontakt me të janë MCI (metilkloroizotiazolinon) dhe MI (metilizotiazolinon), përdorimi i të dyjave është i ndaluar në kozmetikë. 

Letrat e lagura të markës Optimal prodhohen në Shqipëri dhe duke iu referuar të dhënave të kompanisë në internet, janë prodhuar këtu që nga viti 2011, dhe gjithnjë sipas saj është i vetmi prodhues i letrave të lagura sot në Shqipëri.

Të gjitha lotet e letrave të lagura të bllokuara në Qipro janë denoncuar në fund të vitit 2020, por ndërkohë data e tyre e skadencës është përkatësisht në qershor dhe në korrik të vitit 2023, kështu që nuk dihet akoma me siguri nëse këto lote ndodhen të shpërndara edhe në tregun shqiptar. Është detyrë e institucioneve shqiptare që ta verifikojnë këtë gjë dhe të na informojnë për sigurinë e këtyre produkteve dhe nëse ata përbëjnë një rrezik për qytetarët shqiptarë, të cilët janë dhe konsumatorët kryesorë të tyre.

 

Burimi: 

https://ec.europa.eu/safety-gate-alerts/screen/webReport/alertDetail/10002443

https://ec.europa.eu/safety-gate-alerts/screen/webReport/alertDetail/10002444

 

Qendra Alert

alert.al