Menu

Këshilla

OBSH: Hiqni dorë nga zëvëndësuesit e sheqerit

Organizata Botërore e Shëndetësisë udhëzon për mospërdorim të zëvendësuesit të sheqerit nëse po përpiqeni të humbni peshë. OBSH tha se rishikimi i provave në dispozicion sugjeron se përdorimi i ëmbëlsuesve pa sheqer “nuk sjell ndonjë përfitim afatgjatë në reduktimin e yndyrës së trupit tek të rriturit ose fëmijët”.

“Zëvendësimi i sheqernave të lira me ëmbëlsues pa sheqer nuk i ndihmon njerëzit të kontrollojnë peshën e tyre afatgjatë,” tha Francesco Branca, drejtor i departamentit të ushqyerjes dhe sigurisë ushqimore në OBSH.

Ëmbëlsuesit pa sheqer shtohen në ushqim dhe pije për të zëvendësuar të gjithë ose një sasi nga sheqeri i pranishëm. Studimi nuk vlen për momentin për njerëzit me diabet, pasi ata nuk janë përfshirë në studim. Me fjalë të tjera, ashtu si shumë njerëz kanë mësuar të hanë dhe të gatuajnë pa kripë, njerëzit e tjerë mund të mësojnë të reduktojnë varësinë nga sheqernat e lira dhe ëmbëlsuesit joushqyes.

Për të shmangur sheqerin, nisni pak e nga pak të reduktoni sasinë e sheqerit në mënyrë që të “stërvisni” shijen. Më pas, konsumoni fruta nëse doni një shije të ëmbël. Pijeni kafenë ose çajin me pak ose aspak sheqer. Kafetë latte ose me shije mund të kenë po aq sheqer sa një kanaçe me pije me gaz. Ndërkohë, kini kujdes edhe nga sheqeri “i fshehtë”, që ndodhet te salcat e ndryshme apo buka.

Qendra Alert/Alert.al

Nëse dëshironi t’i mbani flokët me shkëlqim, provoni t’i eliminoni këto ushqime

Rënia e flokëve te njerëzit është një proces normal, pasi një person mesatar humbet rreth 50 deri në 100 qime në ditë. Mirëpo, nëse rënia e flokëve është më e theksuar, ajo mund të shkaktohet nga faktorë të ndryshëm, si: stresi, ushqimi i keq, gjenetika, çrregullimet hormonale dhe sëmundjet. Gjithashtu, trajtimi jo i duhur i flokëve, si ngjyrosja shumë e shpeshtë, drejtimi i tyre ose përdorimi i lidhjeve të forta të flokëve, mund të shkaktojë dëmtim dhe rënie të flokëve. Nëse keni vënë re se flokët po ju bien më shumë seç do të duhej, shkaku i mundshëm mund të gjendet në konsumimin e një lloji të caktuar ushqimi. Një studim japonez studioi ndikimin e konsumimit të ushqimit me përmbajtje të lartë yndyre në trup, me theks në rënien e madhe të flokëve. Ekspertët kanë dalë me të dhëna befasuese. Në fakt, eksperimenti u krye në dy grupe minjsh. Njërit grup iu dha ushqim standard, ndërsa tjetrit ushqim me përmbajtje më të lartë të yndyrës. Studiuesit supozuan se ata minj që hanin dietë me përqindje më të lartë të yndyrës do të humbnin më shumë flokë sesa grupi i parë që mori dietë me përqindje më të ulët yndyre. Ata kishin të drejtë. Në katër ditë, minjtë që hëngrën dietën më të lartë të yndyrës zhvilluan folikula pa qime. Gjithashtu u vu re se minjtë e moshuar janë më të prekur nga ky fenomen, Përfundimi është se njerëzit e moshuar që nuk kujdesen për dietën e tyre kanë më shumë gjasa të humbasin më shumë flokë.

Qendra Alert/Alert.al

Elementët e duhur për të kuptuar se si cilësia lidhet ngushtë me një proces industrial të kujdesshëm

Në këtë shënim të shkurtër përmbledhim metodat e përshkruara nga një kompani italiane për të ilustruar cilësinë e produkteve të saj dhe risitë e miratuara në fushën e qëndrueshmërisë. Këto nuk janë vetëm aspekte teknike, por elemente të dobishme për të kuptuar se si cilësia duhet të lidhet me një proces industrial të kujdesshëm. Në njoftimin për shtyp specifikohet se produktet e bukës dhe biskotat përdorin përbërës si: Vezë të freskëta, kakao dhe çokollatë nga një zinxhir furnizimi i çertifikuar, qumësht i freskët me cilësi të lartë, kos dhe reçel italian 100%, sheqer nga zinxhirët e çertifikuar të furnizimit dhe miell gruri. Një aspekt tjetër i rëndësishëm për t’u shqyrtuar është seria e kontrolleve përgjatë linjave të prodhimit. Kompania specifikon se fillon me një sistem të shikimit optik, për të vlerësuar formën e duhur të biskotave, pastaj bëhet verifikimi i ngjyrës. Në fund bëhet një vlerësim i përgjithshëm. Në frontin e qëndrueshmërisë, kompania specifikon se në 10 vitet e fundit konsumi i ujit është zvogëluar me mbi 15%, ndërsa kursimet e energjisë elektrike janë rreth 10% dhe ka pasur një reduktim të ndjeshëm të metanit për shkak të futjes së ndriçimit LED dhe sistemeve të reja të gatimit në furrat elektronike. Këto janë elemente interesante dhe të dobishme që dëshmojnë dëshirën për të krijuar një produkt të mirë, pa paragjykuar mundësinë e aksidenteve gjatë rrugës dhe kritiket e paparashikueshme që mund të regjistrohen. (IlFattoAlimentare)

Qendra Alert/Alert.al

Bimët që bëjnë mrekulli për njerëzit

Shëndeti dhe mirëqenia e jonë varet nga një sërë faktorësh, por lulet dhe bimët në mjediset ku qëndrojmë, padyshim që luajnë një rol të rëndësishëm.

7 argumente në favor të bimëve në ambientet e brendshme

1. Bimët prodhojnë oksigjen

Kjo është padyshim argumenti më i fortë në favor. Kur shumë njerëz ndajnë të njëjtin ambient, veçanërisht në zyra, krijohet një atmosferë mbytëse. Si rrjedhojë shumë njerëz kanë dhimbje koke të shpeshta si dhe ndihen përgjithësisht më të lodhur. Arsyeja përse ndodh kjo është mbiprodhimi i dioksidit të karbonit. Bimët prodhojnë oksigjen dhe rrjedhimisht hapësira e përbashkët do të jetë më e freskët.

2. Pastrojnë ajrin.

Hapësirat e brendshme zakonisht kanë një përqendrim të lartë mikrobesh dhe bakteresh që gëlojnë në ajër. Disa bimë kanë aftësi diezinfektuese dhe pastruese të ajrit.

3. Mbrojnë shëndetin e syve.

Kjo pikë vlen veçanërisht për bimët në zyra. Puna përpara kompjuterit mund të ketë një ndikim negativ në shikimin tonë dhe sidomos në shëndetin e përgjithshëm të syve. Bimët arrijnë të zvogëlojnë pasojat negative sepse ato përthithin një sërë kimikatesh. Për më tepër ato kanë ngjyrë të gjelbër dhe të gjithë e dimë që e gjelbra ka një efekt qetësues dhe freskues për sytë tanë.

4. Lagështia në ajër.

Kondicionerët dhe ngrohësit kanë tendencën të thajnë ajrin. Duke qenë se bimët kanë nevojë për ujitje, ato e mbajnë mikroklimën rreth tyre të lagësht, duke përmirësuar kështu cilësinë e ajrit.

5. Neutralizojnë toksinat e dëmshme për shëndetin tonë.

Shumë prej bimëve neutralizojnë toksinat që mbipopullojnë ajrin në hapësirën e brendshme përfshirë gazrat që vijnë nga rruga ose makinat, benzolin (që gjendet tek bojërat dhe tymi i cigares) Amoniakun (që gjendet në solucionet e pastrimit shtëpiak dhe pjesët kompjuterike) Ksilenën (që gjendet tek plastika dhe ngjitësit), Trikloroetilenin (tek bojërat, boja e printerit, llaku etj), Formaldehidina (tek mobiljet, tymi i cigares dhe plastika).

6. Kanë një efekt anti-stres.

Bimët, veçanërisht ato që kanë një aromë të lehtë siç janë mentja, borziloku, rigoni dhe të tjerë kanë një efekt aromaterapeutike dhe anti-stres. Ato nuk i rëndojnë shqisat tona dhe rrisin aktivitetin e trurit, thelbësore për produktivitetin.

7. Filtrojnë duhanin.

Disa bimë janë fantastike për tu vendosur në zona ku njerëzit pijnë duhan. Ato funksionojnë si filtër për të përthithur kimikatet që gjenden tek tymi i duhanit.

Megjithatë herë pas here, edhe këto bimë kanë nevojë të qëndrojnë në ajër të pastër që edhe ato të marrin frymë lirisht.

7 bimët më të mira për shtëpi e zyra

1. Sansevieria, ose siç njihet ndryshe Lule shpata apo Lulja e Gjarprit është një nga bimët më popullore.

Është perfekte veçanërisht për zyra sepse nuk ka nevojë për shumë vëmendje. Kjo bimë nuk është aspak delikate, sepse edhe nëse gjethet e saj thyhen, ajo rimëkëmbet shpejt. Kjo bimë pastron ajrin nga kimikatet e lartpërmendura dhe çliron shumë oksigjen, veçanërisht në mbrëmje.

2. Palma bambu. Kjo bimë është fantastike për të filtruar ajrin nga kimikatet e dëmshme. Nëse e vendosni atë pranë mobiljeve të lyera me llak, ajo arrin të avullojë kimikatet e dëmshme

3. Zamia, kjo bimë tropikale e njohur si “xhevahiri i Zanzibarit” është shumë e bukur dhe e mrekullueshme për t’i rezistuar temperaturave të ulëta. Kjo bimë detoksifikon ajrin mjaft mirë. Megjithatë, të gjitha pjesët e kësaj bime janë helmuese ndaj nuk është e përshtatshme për dhoma ku qëndrojnë fëmijë apo kafshë.

4. Zambaku i paqes apo Spathiphyllum.

Kjo lule ka nevojë për pak më shumë vëmendje se të gjitha bimët e tjera në këtë listë, veçanërisht në ujitje. Në këmbim, ajo do të pastrojë ajrin përreth shumë më shpejt se të tjerët. Ashtu si edhe Lule shpata, Zambaku i Paqes njihet për aftësitë e tij në largimin e toksinave të rrezikshme nga ajri.

5. Chlorophytum, e njohur ndryshe si Bima Merimangë.

Kjo bimë është një nga më rezistentet që egzistojnë. Ajo mund të jetojë pa ujë për më shumë se një muaj. Kjo bimë është e shkëlqyer për të pastruar ajrin në zyrë ose në dhomë. Ajo arrin të largojë një sërë kimikatesh dhe toksinash (të cilat i përshkruam më lart) nga ambientet e brendshme dhe çliron sasi masive të oksigjenit. Kjo bimë është e sigurt në hapësira që frekuentohen nga fëmijët dhe kafshët.

6. Dracena ose Yuça, janë bimë të rritura në shkretëtirat e Meksikës.

Ato nuk jetojnë dot pa dritën e diellit. Nga ana tjetër, këto bimë ia arrijnë t’i mbijetojnë ndryshimeve të klimës dhe mungesës së ujit. Ato janë fantastike për të pastruar ajrin.

7. Ficus Benjamina. Ky fikus adhuron dritën e diellit, lagështinë e moderuar por nuk ka tolerancë të lartë ndaj mbiujitjes.

Fikusi është shumë efektiv në pastrimin e ajrit të brendshëm sidomos në zonat e mbipopulluara.

Kjo është një nga arsyet përse mjekët rekomandojnë fikusin për kopshtet e fëmijëve. Siç mund të shikoni, bimët janë shumë të mira për mjediset ku qëndrojmë. Ndiqni gjithmonë rregullin e artë “sa më gjelbër aq më mirë”.

Qendra Alert/Alert.al

Ushqimet që nuk duhet të ringrohen

Kim Lindsay dietologe ka renditur disa ushqime që sipas saj janë mjaft të rrezikshme për t’u ringrohur.

Ajo thotë se peshku psh. është krejtësisht i sigurt për t’u ngrohur pavarësisht miteve që qarkullojnë ndryshe.

Të rrezikshme për tu ringrohur janë vezët, sipas saj.

Vezët mund të mbajnë bakteret salmonella, e cila shkakton helmim nga ushqimi dhe lënia e tyre jashtë për periudha të gjatë u jep baktereve më shumë kohë për t’u shumuar.

Administrata  e Ushqimit dhe Barnave  këshillon që vezët ose enët që mbajnë vezë nuk duhet të lihen kurrë jashtë frigoriferit për më shumë se dy orë ose një orë në mot të ngrohtë.

Një element kryesor i ushqimit kinez të vjetër, orizi i mbetur zakonisht konsiderohet krejtësisht i padëmshëm.

Kjo është për shkak se orizi i gatuar ka një bakter që formon spore që zakonisht gjendet në tokë dhe perime.

Gjendet në shumë ushqime të papërpunuara, duke përfshirë patatet, bizelet, fasulet dhe disa erëza.

Gjithashtu ngrohja e spinaqit mund të lidhet drejtpërdrejt me rritjen e rrezikut të kancerit.

Perimet me gjethe jeshile si spinaqi përmbajnë përbërës të quajtur nitrate.

Kur nitratet nxehen, ato mund të zbërthehen në përbërës të tjerë që rrisin rrezikun e kancerit.

Në vetvete, nitratet janë të padëmshme. Megjithatë, bakteret që tashmë jetojnë në gojë dhe enzimat në trup mund t’i shndërrojnë ato në nitrite dhe më pas në nitrozamina. Këto kanë veti  kancerogjene, të cilat mund të jenë kancerogjene.

Ashtu si orizi, problemi me patatet nuk është vetë nxehtësia, por lënia e tyre jashtë për një kohë të gjatë.

Ruajtja e tyre në temperaturën e dhomës për më shumë se dy orë e vendos atë në ‘zonën e rrezikut’, e cila mund të çojë në rritjen e Clostridium botulinum.

Kjo shkakton botulizëm një gjendje ku toksinat sulmojnë nervat e trupit dhe mund të shkaktojnë vështirësi në frymëmarrje.

Rezulton në simptoma të tilla si të vjella, të përziera, dhimbje stomaku dhe diarre. Është vdekjeprurëse deri në 1 në 10 raste.

Qendra Alert/Alert.al

Blerjet në supermarket, si të dallojmë një salcë të mirë domatesh

Domatet janë një nga produktet më të përdorura në kuzhinë. Jo vetëm domatet e kuqe, por edhe salca e tyre mund të gjendet pothuajse në çdo shtëpi, e kjo falë përfshirjes në receta nga më të ndryshmet.

Duke qenë një produkt kaq i përdorur nuk është çudi që në raftet e marketeve të gjeni me shumicë lloje të ndryshme salcash.

Si të zgjidhni një salcë të mirë domatesh

Ndër markat pak a shumë të njohura, po listojnë disa masa paraprake që duhen marrë parasysh:

Origjina e domateve

Sipas ligjit, origjina e domateve duhet të tregohet në etiketë.

Meqenëse Italia është një nga prodhuesit kryesorë, do të ishte më e arsyeshme të zgjidhnit një salcë të me origjinë nga ky vend.

Megjithatë edhe nëse produkti nuk vjen nga Italia, por në të tregohen të gjitha cilësitë që garantojnë garanci, zgjedhja mbetet e mirë.

Kontrolloni gjithmonë nëse vendi i kultivimit dhe ai i përpunimit (ose konservimit) përkojnë, sepse është një tregues garancie.

Ky lloj etiketimi tregon se pureja është bërë nga domate të freskëta dhe jo të ndenjura ose të transportuara nga një vend në tjetrin për tu përpunuar.

Ngjyra dhe përbërësit e salcës

Ju gjithashtu duhet t’i kushtoni vëmendje ngjyrës së salcës, e cila duhet të jetë e gjallë, uniforme, jo shumë e ndritshme apo tepër e zbehtë.

Gjithashtu përbërësit si acidit citrik (konservues) dhe kripa, nuk duhet të jenë në doza të larta.

Kontrolloni vakumin

Një masë tjetër paraprake është që gjithmonë të siguroheni që ena të mos jetë e mbushur me ajër, në mënyrë që të garantohet ruajtja maksimale e produktit.

Për ta bërë këtë, thjesht shtypni kapakun në pjesën qendrore: nëse nuk bën zhurmë, mund të vazhdoni me blerjen.

A është i rëndësishëm viti i prodhimit?

Viti i prodhimit nuk është një faktor për t’i dhënë shumë peshë. Meqenëse produkti është i pasterizuar dhe i paketuar në vakum, ai mund të ruhet për dy ose tre vjet.

Kushtojini vëmendje kodit

Shishet kanë një kod informacioni për periudhën e prodhimit, që të kuptoni nëse domatja është përpunuar apo jo në mënyrën më të mirë.

Përveç vitit të prodhimit që tregohet me një shkronjë: J për 2019, E për 2020 dhe U për 2021, tregohet edhe një numër që i referohet ditës së vitit në të cilin është prodhuar produkti. Duke qenë se domatja është një produkt sezonal (ndërmjet korrikut dhe tetorit), mund të kuptoni nëse ajo ka qenë apo jo e freskët përpara përpunimit. Nëse tregohen numrat ndërmjet ditëve 190-290, pra tre muajt e kohëzgjatjes së së vjeljes, salca është bërë nga domatja e freskët.

Qendra Alert/Alert.al

Frutat dhe perimet që duhet të konsumoni gjatë muajit maj

Me ngrohjen e kohës dhe ardhjen e majit, vendosja e një regjimi ushqimor të shëndetshëm është thelbësore. Gjatë këtij muaji, konsumoni fruta dhe perime me përmbajtje të lartë uji dhe vitamine C. Ato do të sjellin hidratim se dhe do t’ju ndihmojnë me përmirësimin e sistemit imunitar. Në vijim, dëshirojmë të ndajmë me ju një listë me fruta dhe perime që ju këshillojmë t’i mbani në shportën tuaj të ushqimeve:

Luleshtydhet

Luleshtrydhet janë një nga frutat më të shijshme. Ato kanë shumë pak kalori dhe janë të pasura me lëndë ushqyese si vitamina C, fibrat, vitamina B dhe acidi folik. Ato ndihmojnë në rregullimin e proceseve të tretjes, zvogëlojnë ndjenjën e urisë, ndihmojnë në uljen e niveleve të kolesterolit dhe kanë veti të shkëlqyera antioksiduese dhe anti-inflamatore. Luleshtydhet gjithashtu stimulojnë qarkullimin e gjakut dhe ndikojnë pozitivisht në forcimin e imunitetit.

Pjeshka

Pjeshkët janë thelbësore për funksionimin e shëndetshëm të organizmit. Ato janë të pasura me vitaminë: A, E, C, K B1, B2, B3, B6, beta-karoten dhe i ofrojnë trupit tonë minerale si kaliumi, kalciumi, magnezi, hekuri dhe zinku. Për ju që doni të bini nga pesha, pjeshkët janë fantastike dhe kanë shumë fibra duke ju bërë të ngopeni shpejt.

Kivi

Kivit janë fruta me fuqi të madhe antioksidante. Ndonëse kanë një numër të ulët kalorish, i japin trupit shumë energji. Ato janë shumë të rëndësishme për shëndetin e zemrës për shkak të nivelve të larta të kaliumit. Kivi ndihmon edhe me sëmundjet e aparatit të frymëmarrjes dhe njihet në të gjithë botën si një lehtësues mjaft efektiv i “Sindromës së Zorrës së Irrituar”.

Bizelet

Bizelet janë të pasura me vitaminë B, A, C, kalium, fosfor, magnez, kalcium, hekur dhe zink. Ato janë shumë të rëndësishme për forcimin e imunitetit pasi pengojnë shumimin e H.Pylorit, një bakter i cili përkeqëson ulçerën në stomak dhe zorrë. Bizelet kanë gjithashtu një efekt pozitiv në shëndetin e syve.

Karrotat

Karrotat kanë në përmbajtjen e tyre biotinë, fibra, kalium dhe vitaminat K, B1, B6, B2, C dhe E. Ato përmirësojnë sistemin imunitar, kontrollojnë nivelet e sheqerit, parandalojnë aknet dhe shenjat nga dielli dhe ndihmojnë me sëmundjet kardiovaskulare.

Kungujt e njomë

Kungulli i njomë ka efekte pozitive në lëkurë dhe tretje. Ai konsiderohet një produkt dietik për shkak të numrit të ulët të kalorive. Kungulli përbëhet nga 95% ujë dhe pjesa tjetër janë proteina dhe karboidrate. Kungujt kanë nivele të ulëta kolesteroli, kripe dhe yndyre dhe përmbajnë shumë fibra. Sasia e lartë e fibrave lidhet ngushtë me parandalimin dhe trajtimin e hipertensionit dhe sëmundjeve të zemrës.

Fruits and vegetables in season by month: May – LifeGate

Qendra Alert/Alert.al

Kujdes/Si ndikon sheqeri në sasi të lartë në organizmin tuaj

Sheqeri është i mirë për organizimin, por në sasi të kufizuar, pasi kalimi i normës çon në shtim në peshë, puçrra në fytyrë, diabet të tipit 2 dhe mund të rrisë rrezikun e disa gjendjeve serioze mjekësore. Shumë njerëz mbështeten në ushqime të shpejta dhe të përpunuara për vakte dhe ushqime.

Meqenëse këto produkte shpesh përmbajnë sheqer të shtuar, ai përbën një pjesë të madhe të marrjes së tyre ditore të kalorive, shkruan Healthline.

Ekspertët besojnë se konsumi i sheqerit është shkaku kryesor i mbipeshes dhe i shumë sëmundjeve kronike, si diabeti i tipit 2.

Sipas tyre, shkalla e obezitetit po rritet në mbarë botën dhe provat sugjerojnë se sheqeri i shtuar, shpesh nga pijet me sheqer, është një kontribuues i madh në obezitet.

Dietat me përmbajtje të lartë sheqeri janë shoqëruar me një rrezik në rritje të shumë sëmundjeve, duke përfshirë sëmundjet e zemrës. Provat sugjerojnë se dietat me sheqer të lartë mund të çojnë në mbipeshë dhe inflamacion, si dhe nivele të larta të triglicerideve, sheqerit në gjak dhe presionit të gjakut.

Për më tepër, konsumimi i tepërt i sheqerit, veçanërisht nga pijet me sheqer.është lidhur me aterosklerozën, një sëmundje e karakterizuar nga depozitat yndyrore, që bllokojnë arteriet.

Qendra Alert/Alert.al

Verë e kuqe apo e bardhë? Cila është zgjedhja më e shëndetshme

Vera është një pije alkoolike  e bërë nga rrushi i fermentuar dhe vjen në dy varietete kryesore, të kuqe dhe të bardhë.

Ndërsa të dy llojet e verës kanë shijet dhe karakteristikat e tyre unike, shumë njerëz pyesin se cila është më e mira për shëndetin e tyre.

Pavarësisht gjithçkaje, ajo është gjithmonë një pije alkoolike dhe për këtë arsye duhet të jeni të kujdesshëm dhe të kufizoni konsumin tuaj.

Zgjedhja më e shëndetshme?

Vera e kuqe shpesh konsiderohet si zgjedhja më e shëndetshme e të dyjave, falë niveleve të larta të antioksidantëve dhe polifenoleve.

Vera e kuqe, antioksidantë dhe polifenole

Këto komponime mendohet se kanë një sërë përfitimesh shëndetësore, duke përfshirë reduktimin e inflamacionit, përmirësimin e shëndetit të zemrës dhe madje reduktimin e rrezikut të disa llojeve të kancerit.

Si vera e bardhë ashtu edhe ajo e kuqe përmbajnë resveratrol, një përbërës që është treguar se ka veti anti-inflamatore dhe antioksiduese. Këto veti mund të ndihmojnë në zvogëlimin e inflamacionit në trup dhe mbrojtjen nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira, të cilat të dyja mund të kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjeve të zemrës.

Verë e bardhë, nivele më të ulëta të kolesterolit LDL

Përveç kësaj, konsumi i moderuar i verës së bardhë është lidhur me nivele më të ulëta të kolesterolit LDL, i cili shpesh quhet kolesterol “i keq”. Kjo zvogëlon më tej rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe problemeve të tjera kardiovaskulare.

Vera e kuqe, më e lartë në kalori

Është e rëndësishme të theksohet se vera e kuqe është gjithashtu më e lartë në kalori dhe përmbajtje alkooli sesa vera e bardhë, kështu që duhet të konsumohet në moderim.

Vera e kuqe, reagime të mundshme negative ndaj taninave

Disa njerëz mund të përjetojnë reagime negative ndaj taninave që gjenden në verën e kuqe, të tilla si dhimbje koke ose probleme me tretjen.

Verë e kuqe apo e bardhë?

E vërteta është se vera e kuqe dhe e bardhë kanë përfitimet dhe disavantazhet e tyre shëndetësore, dhe zgjedhja zbret në preferencat personale.

Qendra Alert/Alert.al

Këshilla për mbajtjen e frutave të freskëta

Frutat janë një pjesë e rëndësishme e një diete të shëndetshme dhe duhet të konsumohen rregullisht për të siguruar një furnizim të mjaftueshëm me vitaminë. Megjithatë, disa fruta duhet të ruhen në frigorifer për të mbajtur freskinë dhe për të shmangur humbjen e tyre.

 Fiqtë

Fiqtë kanë një strukturë të butë dhe mund të degradohen shpejt në temperaturë dhome. Për këtë arsye duhet të ruhen në frigorifer për të mbajtur freskinë dhe shijen e tyre.

Qershitë

Qershitë janë një tjetër frut që duhet të ruhet në frigorifer. Ato kanë një periudhë shumë të shkurtër ruajtjeje në temperaturë dhome dhe mund të prishen shpejt. Për të parandaluar këtë, qershitë duhet të ruhen në frigorifer, duke i vendosur në një tas ose në një kavanoz qelqi.

Mollët

Mollët janë një tjetër frut që duhet të ruhet në frigorifer për të mbajtur freskinë dhe për të parandaluar prishjen. Mollët mund të ruhen në një kavanoz qelqi ose në një enë plastike me kapak.

Kokosi

Kokosin e pa hapur mund ta ruani në temperaturë dhome për disa javë, por kokosin të hapur duhet të ruhet në frigorifer për të mbajtur freskinë dhe për të parandaluar rënie të cilësisë. Kokosin e hapur mund ta vendosni në një enë plastike ose në një kavanoz qelqi në frigorifer.

Kivi

Kivit i pëlqen një temperaturë më e ultë se ajo e dhomës, kështu që duhet të ruhet në frigorifer. Kivin mund ta vendosni në një enë plastike me kapak në frigorifer.

Qitro

Qitro është një frut i cili mund të ruhet në temperaturë dhome për një kohë të shkurtër, por është më mirë të ruhet në frigorifer. Ata mund të vendosen në një enë plastike me kapak në frigorifer.

Kumbulla

Kumbullat duhet të ruhen në frigorifer për të mbajtur freskinë dhe për të parandaluar degradimin e tyre. Kumbullat mund të vendosen në një enë plastike me kapak në frigorifer.

Qendra Alert/Alert.al