Menu

Shëndet

Si të jetoni më gjatë: Gabimet që rrezikojnë shëndetin

Shumë njerëz nuk janë në dijeni të ushqimeve në dukje të shëndetshme që po konsumojnë, të cilat në fakt po shkaktojnë më shumë dëm sesa dobi. Cilat janë tre ushqimet “e shëndetshme” që duhet të zvogëloni për të ndihmuar në jetëgjatësinë?
Sallatat janë tepër të shëndetshme dhe shpesh janë pjesë kryesore e ndërgjegjshme për shëndetin për shkak të vlerës së tyre të lartë ushqyese dhe me pak kalori. Por, shumë salca sallate janë të mbushura me përbërës jo të shëndetshëm, përfshirë sheqer, vajra vegjetale dhe yndyra trans, së bashku me kimikate të shumta artificiale.

Prandaj është e domosdoshme të kontrolloni listën e përbërësve para se të përdorni salcë sallate ose më mirë akoma të bëni versionin tuaj më të shëndetshëm. Yndyrat trans, të njohura edhe si vaj pjesërisht i hidrogjenizuar, vlerësohet se çojnë në më shumë se 500 mijë vdekje nga sëmundjet kardiovaskulare.
Sipas mjekes Sarah Brewer dhe dietologes së regjistruar Juliette Kellow: “Trans-yndyrat artificiale rrisin kolesterolin e keq dhe ulin nivelet e kolesterolit të mirë. Shmangni yndyrat e tilla, kryesisht të fshehura në ushqimet e përpunuara ose veshjet. Yndyrat e ngopura kanë tendencë të jenë të ngurta në temperaturën e dhomës dhe rrisin nivelet e kolesterolit në gjak. Është e domosdoshme të kufizoni marrjen tuaj të këtyre ushqimeve”.

Lëngjet e frutave janë quajtur sheqer i lëngshëm dhe pirja e sasive të mëdha të pijeve mund të rrisë belin tuaj, të rrisë nivelin e kolesterolit dhe të rrezikojë diabetin e tipit 2. Fatkeqësisht, shumica e lëngjeve të frutave që gjeni në dyqanin ushqimor nuk është me të vërtetë lëng frutash.
Ndonjëherë ata nuk kanë ndonjë frut të vërtetë në to, por më tepër kimikate të cilat kanë shije si fruta dhe janë më shpesh sesa jo në thelb ujë sheqeri me shije frutash. Prodhuesit shpesh marrin shumicën e gjërave të mira në lëngjet e frutave duke përfshirë përmbajtjen e fibrave me përbërësin kryesor që mbetet vetëm nga sheqeri.

Në fakt, lëngu i frutave në fakt përmban një sasi të ngjashme sheqeri si një pije e ëmbëlsuar me sheqer. Një dietë e pasur me sheqer dhe e ulët në fibra mund të çekuilibrojë shpejt diversitetin mikrobik të një personi në zorrë. (Telegrafi)
Qendra Alert/Alert.al

Si të frenoni dëshirën për ushqime të shpejta

Ushqimet e shpejta mund të jenë të shijshme ama përveç se krijojnë varësi, janë të dëmshme për shëndetin në shumë mënyra. Përveç mbipeshës, ushqimet e shpejta shkaktojnë probleme jo vetëm me imunitetin por edhe nxisin sëmundjet e zemrës, veshkave, mëlçisë, trurit dhe stomakut. Si Të Frenoni Nepsin Për Ushqime Të Shpejta Një gjë e tillë kërkon vullnet dhe logjikë. Nëse ekspozoheni më pak ndaj këtyre ushqimeve do të jetë më e lehtë sepse fundja larg syrit, larg stomakut. Përveç ekspozimit, ju duhet të tregoni kujdes në ushqyerje duke zgjedhur ushqime të shëndetshme dhe planifikuar regjimin tuaj ushqimor për çdo javë. Në punë a në shkollë mund të merrni ushqim me vete nga shtëpia dhe kështu do të shmangni dëshirën për të ngrënë diçka të shpejtë. Stresi është një faktor që të shtyn drejt zgjedhjeve jo të shëndetshme. Nëse falë stresit keni ngrënë gjithmonë ushqime të shpejta, përpiquni dhe angazhohuni që të ndryshoni një qasje të tillë. Nëse kur jeni të stresuar dëshironi patate të skuqura, në vend të tyre mund të hani një perime siç është kastraveci që është jo vetëm hidratues por edhe shumë i shëndetshëm. Gjumi është një aspekt shumë i rëndësishëm i qasjes së shëndetshme ndaj ushqyerjes. Sigurohuni që të flini të paktën 7 deri në 8 orë çdo natë. Një rutinë e shëndetshme gjumi, do ju ndihmojë të jeni më të vullnetshëm por edhe të shmangni shumë nepse të pashëndetshme. Kujdes Me Emocionet Emocionet, edhe ato të nxitura nga stresi, na shtyjnë drejt zgjedhjeve impulsive dhe jo të shëndetshme. Kur jeni të zemëruar, të stresuar, apo të mërzitur, qëndroni larg vitrinave joshëse të restoranteve që ofrojnë ushqime të shpejta. Është në dorën tuaj të ndërroni drejtim dhe pavarësisht emocioneve të siguroheni që të hani më shumë sallata, fruta, perime, drithëra të plota, supa, fara dhe yndyrna të shëndetshme. Frutat mund t’i merrni me vete në punë a në shkollë dhe të merrni dozat e nevojshme për vitamina dhe minerale. Në vend të lëngjeve të gazuara, me sheqer dhe kafeinë, zgjidhni ujin, që ju hidraton dhe ju mban në formë. Mbi të gjitha, mos u demoralizoni nëse vëreni që ndonjëherë i dorëzoheni tundimit për një ushqim të shpejtë. Konsumi i një vakti të shpejtë në javë është një qasje e shëndetshme dhe mbi të gjitha jo drastike.(AgroWeb)
Qendra Alert/Alert.al

Qumësht me hudhra kundër astmës, kollës, reumatizmës

Perimet, frutat dhe erëzat janë pjesë e disa prej kurave më të mira mjekësore që njeriu mund të përdorë kundër shumë sëmundjeve dhe çrregullimeve. Një prej këtyre kurave bashkon qumështin dhe hudhrën për të krijuar një lëng të fuqishëm kundër artritit, kollës, pagjumësisë, sëmundjeve të zemrës dhe shumë sëmundjeve të tjera.

Do t’ju mësojë si ta përgatisni këtë kurë në mënyrën më të thjeshtë dhe ta përdorni atë sa herë keni nevojë.

Përgatitja:

• 10 thelpinj hudhër të grirë hollë

• 2-3 lugë çaji me sheqer ose mjaltë

• 500 ml qumësht

• 250 ml ujë

Udhëzimet:

Përzieni ujin dhe qumështin në një tenxhere. Shtoni hudhrën dhe vendoseni në zjarr. Sapo lëngu të marrë valë, uleni temperaturën dhe përziejeni vazhdimisht. Pas pak minutash, hiqeni tenxheren nga zjarri, kullojeni lëngun, shtoni sheqerin ose mjaltin dhe pijeni të ngrohtë.Përfitimet e kësaj pijeje të shëndetshme janë të shumta.

Artriti dhe Nervi Shiatik

Konsumi ditor i këtij lëngu ndihmon në trajtimin e simptomave dhe dhimbjeve shoqëruese të artritit. Ky qumësht ndihmon në zbutjen e dhimbjeve të nervit shiatik.

Sëmundjet e zemrës

Qumështi me hudhra është një mënyrë shumë efikase në uljen e kolesterolit të keq dhe parandalimit të formimit të pllakëzave të gjakut.

Astma

Qumështi me hudhra duhet pirë çdo natë përpara gjumit për të zbutur simptomat e astmës. Ju mund të pini qumështin ose të hani tre thelpinj hudhër çdo natë.

Verdhëza

Hudhra eliminon toksinat nga organizmi dhe aktivizon enzimat e mira me qëllim përmirësimin e funksionit të mëlçisë. Hudhra përmban shumë sulfur që është mjaft i rëndësishëm për mëlçinë. Hudhra përmban edhe selenium dhe alicinë të cilat luftojnë yndyrosjen e mëlçisë. Konsumi i rregullt i hudhrës dhe qumështit në një lëng të vetëm për pesë ditë me rradhë, ndihmon në trajtimin e verdhëzës.

Pagjumësia

Qumështi me hudhra ndihmon në qetësimin e organizmit dhe ju ndihmon të flini më mirë.

Pneunomia

Qumështi me hudhra duhet pirë tre herë në ditë kundër pneumonisë.

Kolla

Kombinoni qumështin, hudhrën, shafranin e Indisë dhe pak mjaltë dhe pijeni lëngun për të kuruar kollën kronike.

Tretja

Vlerat fantastike antiseptike të hudhrës e bëjnë atë shumë të rëndësishme për sistemin imunitar, tretjen, pastrimin e sistemi limfatik dhe detoksifikimit të trupit. Ky lëng ndihmon në sekretimin e lëngjeve tretëse dhe kundër diaresë.

Kolesteroli

Pijeni qumështin me hudhra për një javë të tërë nga një gotë në ditë për të rregulluar nivelin e kolesterolit. Mënyra e pirjes së qumështit me hudhër edhe për problemet e përmendura më sipër është nga një gotë në ditë për një javë. (AgroWeb)

Qendra Alert/Alert.al

Ushqimet që iu bëjnë keq më shumë se cigaret

Dietat e pabalancuara vrasin më shumë njerëz sesa pirja e duhanit.

Shkencëtarët zbuluan se mungesa e lëndëve ushqyese të rëndësishme mund të dëmtojë shëndetin tuaj. Sidoqoftë, disa produkte, të cilat ne i përfshijmë në dietën tonë për të ashtuquajturat cilësi të dobishme, mund të jenë gjithashtu shkatërruese për trupin tonë.

Midis tyre janë lëngjet e frutave të freskëta që duken të shëndetshëm në krahasim me pije të tjera të gazuara, por në të vërtetë mund t’ju sjellin një hap më afër diabetit.

Sushi: Sushi vetë nuk është i dëmshëm. Sidoqoftë, janë përbërësit e ndryshëm në Sushi që shkaktojnë problemin kryesor. Shumë sushi në ditët e sotme përmbajnë majonezë, djathë krem, salca dhe produkte të tjera të diskutueshme që rrisin vlerën ushqyese të Sushit dhe kanë shumë kalori.

Lëngje frutash dhe lëngjet e gazuara: Frutat konsiderohen jetësore dhe lëngjet e freskëta janë një mënyrë e thjeshtë për t’i shtuar ato në racionin tuaj të përditshëm. Sidoqoftë, në formë të lëngshme, frutat humbasin shumicën e elementeve të tyre të shëndetshëm, si fibra, e cila luan një rol të rëndësishëm në parandalimin e diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe mbipeshës.

Buka e bardhë: Ndërsa fibra kontribuon në një peshë të shëndetshme, presion të mirë të gjakut dhe një rrezik më të ulët të diabetit dhe sëmundjeve kardiovaskulare, fakti që buka e bardhë nuk ka këto fibra mund të jetë arsyeja pse nuk duhet përdorur. (Express)

Qendra Alert/Alert.al

Hamburgerat me perime janë të ndryshëm nga njëri-tjetri, kushtojini vëmendje përbërësve

Hamburgerat me perime nuk janë më të shëndetshme se ato me produkte mishi, për më tepër ato përpunohen më shumë në nivel industrial. Është rezultat i një studimi i publikuar në faqen e internetit NutriMi, që vlerësohen produktet ushqimore duke marrë parasysh si aspektin ushqyes ashtu edhe procesin e prodhimit. Krahasimi bazohet në vlerat ushqyese të hamburgërave, ku qoftet e mishit të viçit do të ishin të preferueshme vetëm sepse janë më pak të yndyrshme dhe më natyrale, pasi nuk përfshijnë shtesa sheqeri, kripe ose përbërës të tjerë. Është e vërtetë se është një ushqim i thjeshtë, jo ultra i përpunuar, siç janë analogët e bimëve. Në fakt transformimi i sojës, bizeleve ose perimeve të tjera në një produkt të ngjashëm me mishin kërkon përbërës të ndryshëm dhe procese komplekse industriale. Megjithatë, nuk mund të thuhet se hamburgeri i viçit është gjithmonë i preferueshëm nga ai vegjetarian sepse ka produkte shumë të ndryshme me bazë bimore, me përbërës të ndryshëm dhe tavolina ushqyese. Mesatarja e 10 hamburgerave nuk është interesante për konsumatorin, i cili duhet të bëjë një zgjedhje midis produkteve gjithnjë e më të shumta dhe të diferencuara.

Ne krahasuam hamburgerin e mishit të viçit, 100% mish, markën Coop Origine, me disa hamburgerë me perime që i gjejmë në raftet e supermarketeve. 100 gramë hamburgerë me mish viçi sigurojnë 181 kcal, 11 g yndyrë, nga të cilat 5.5 yndyrna të ngopura dhe 20 g proteina. Produkti nuk përmban karbohidrate, as fibra dhe shumë pak kripë. Shumica e alternativave të perimeve prodhohen nga sojë, por edhe nga bizele, kjo e fundit është një përbërës më i qëndrueshëm se soja dhe gjithnjë e më shumë përdoret. Si yndyrë shpesh mund të gjeni vaj luledielli, por edhe vaj kokosi (më i pasur me yndyrna të ngopura) dhe rrallë vajin e shëndetshëm ekstra të virgjër të ullirit. Shumë receta përfshijnë qepë, domate ose perime të tjera dhe erëzat janë gjithmonë të pranishme për të shijuar përzierjen. Në disa raste shfaqen aditivë të tillë si aromatizuesit ose konservuesit.

Përbërja: Vlera ushqyese e produkteve ndryshon: 100 g sigurojnë mesatarisht rreth 200 kcal, një vlerë e afërt me atë të hamburgerit me mish viçi. Yndyrnat e ngopura, ato të cilave duhet t’u kushtojmë më shumë vëmendje, sepse janë të lidhura me sëmundjet kardiovaskulare, zakonisht mbeten rreth 1% në prodhimet bimore, kundrejt 5.5% të mishit që kemi marrë në krahasim me to. Kini kujdes, megjithatë sepse sasia mund të rritet në varësi të yndyrës së përdorur: Ju merrni në 6.5% në hamburger, i cili përdor vajin e kokosit mes përbërësve. Prodhimet bimore përmbajnë edhe një sasi të caktuar të karbohidrateve komplekse (që mungojnë në mish) dhe fibra perimesh. Në vend të kësaj, mungojnë mikronutrientë të rëndësishëm, si hekuri dhe vitaminat, të cilat i gjejmë te mishi. Kujdes nga kripa: Mungon në hamburgerat vetëm me mish.

Një hamburger, në vakt është zakonisht pjata më e pasur në proteina dhe produkti i mishit të viçit, prej 20% ka një përmbajtje të shkëlqyer proteinike. Kjo pjesë, nga ana tjetër, ndryshon shumë në produktet e perimeve. Prandaj është e qartë se gjithmonë duhet t’i lexojmë etiketat me kujdes, duke marrë parasysh yndyrnat, proteinat, kripën dhe gjithashtu praninë e additivëve të tillë si konservuesit. Kjo vlen edhe për produktet e mishit të viçit, sepse hamburgerët me mish 100% janë të rrallë, pasi shpesh përfshijnë shtesa, të tilla si patate, barëra dhe kripë. Përveç kësaj, përmbajtja e ngopur e yndyrës ndryshon shumë në varësi të prerjes së përdorur. (IlFattoAlimentare)

Qendra Alert/Alert.al

Përfitimet e vajit të peshkut për mushkëritë

Ndërsa rastet me COVID-19 janë të pranishme në të gjithë botën është më e rëndësishme se kurrë që t’i japim përparësi shëndetit tonë.

Në mënyrë të veçantë, meqenëse coronavirusi ndikon në sistemin e frymëmarrjes, marrja e masave parandaluese për të mbrojtur mushkëritë tuaja është thelbësore.

Për fat të mirë për ne, hulumtimet sugjerojnë që marrja e vajit të peshkut për shëndetin e mushkërive jo vetëm që mund të largojë problemet e mushkërive, por gjithashtu të ngadalësojë plakjen e organit jetësor.

Vaj peshku për shëndetin e mushkërive, Çfarë thotë shkenca?

Besohet se vaji i peshkut është i mirë për mushkëritë sepse përmban nivele të larta të acideve yndyrore omega-3. Trupi juaj përdor acide yndyrore si një burim energjie dhe ekzistojnë tre lloje që ju nevojiten – omega-3, omega-6 dhe omega-9.

Dieta mesatare zakonisht përmban sasi të larta të acideve yndyrore omega-6 dhe -9. Trupi madje mund të krijojë vetë acidet yndyrore omega-9. Sidoqoftë, shumica e njerëzve kanë mungesë të acideve yndyrore omega-3 të cilat mund t’i merrni vetëm nga ushqyerja juaj.

Kur bëhet fjalë për shëndetin tuaj të mushkërive, vaji i peshkut i pasur me omega-3 i mban ato në funksion në disa mënyra. Së pari, ajo lufton inflamacionin, i cili është një shkak kryesor i dëmtimit dhe mosfunksionimit të mushkërive.

Në një studim japonez, studiuesit zbuluan se omega-3 ndihmoi në trajtimin e sëmundjes pulmonare obstruktive kronike (COPD). Sëmundjet e mushkërive si bronkiti dhe emfizema bien në kategorinë e COPD dhe është shkaku i pestë kryesor i vdekjes në botë. Rezultatet nga studimi treguan se subjektet që konsumonin omega-3 përjetuan një rënie të kimikateve inflamatore në gjakun e tyre, si dhe më pak inflamacion të mushkërive, shkruan First For Women.

Subjektet gjithashtu bënë një test gjashtë minutësh në këmbë dhe ata që morën vajin e peshkut ishin në gjendje të ecnin më shumë dhe më shpejt. Një numër studimesh kanë treguar gjithashtu se marrja e suplementeve të vajit të peshkut mund të lehtësojë sëmundje të tjera inflamatore të mushkërive si astma dhe alergjitë.

Në mënyrë të veçantë, suplementet e vajit të peshkut ulën simptomat si ënjtja në mushkëri dhe gulçimi, falë fuqive të tij anti-inflamatore! Vaji i peshkut madje mund të ndihmojë në mbrojtjen e mushkërive duke bllokuar infeksione si pneumonia.

Pra, pasi jemi në sezonin e alergjive të vjeshtës dhe ajo që fare mirë mund të jetë vala e dytë e COVID-19, shtimi i një suplementi vaji peshku në dietën tuaj ditore mund të jetë një masë e mirë mbrojtëse. (Telegrafi)

Qendra Alert/Alert.al

Rapex publikon raportin e radhës: Produktet e rrezikshme joushqimore

Rapex ka publikuar raportin për produket e rrezikshme joushqimore. Në raportin e Rapex është publikuar lista me produktet e rrezikshme, nga karrocat dhe lodrat për fëmijë, rrezelazer dhe deri tek shapkat.

Karrocë për fëmijë

Lloji i rrezikut: Lëndime

Vendi njoftues: Sllovakia

Numri i alarmit: A12/01417/21

Karroca për fëmijë ka vetëm një bravë sigurie dhe nuk është mjaftueshme ndaj ngarkesës. Për pasojë, fëmija mund të rrëzohet lehtësisht nëse është duke luajtur ose ulur në karrocë, duke bërë që fëmija të bjerë në tokë ose të dëmtojë gishtat ose gjymtyrët.

Produkti nuk përputhet me kërkesat e Direktivës për Sigurinë e Lodrave dhe standardin Evropian përkatës EN 71-1.

 

Rrezelazer

Lloji i rrezikut: Dëmtimi i shikimit

Vendi njoftues: Sllovakia

Numri i alarmit: A12/01411/21

Rrezelazeri është shumë i fuqishëm. Shikimi i drejtpërdrejtë i rrezelazer mund të shkaktojë dëmtim të shikimit. Produkti nuk përputhet me kërkesat e Direktivës së Përgjithshme të Sigurisë së Produktit dhe standardit përkatës Evropian EN 60825-1.

 

Arush për fëmijë

Lloji i rrezikut: Mbytja

Vendi njoftues: Kroacia

Numri i alarmit: A11/00088/21

Për shkak të dobësisë së qepjeve, materiali fijor i mbushjes së lodrës është lehtësisht i arritshëm. Një fëmijë mund ta fusë në gojë dhe të mbytet. Produkti nuk përputhet me kërkesat e Direktivës për Sigurinë e Lodrave dhe standardin Evropian EN 71-1.

 

Shapka

Lloji i rrezikut: Kimike

Vendi njoftues: Gjermani

Numri i alarmit: A12/01435/21

Materiali plastik i produktit përmban një sasi të tepërt të dibutilfalatit (DBP) (vlera e matur: 12.3 % ndaj peshës). Ky ftalat mund të dëmtojë shëndetin duke shkaktuar dëme të mundshme në sistemin riprodhues. Produkti nuk përputhet me Rregulloren REACH.

Njoftimi i plote me te gjitha produktet e rrezikshme:

https://ec.europa.eu/safety-gate-alerts/screen/search?token=17349998034B4BF2A21828F4797C05DD

Qendra Alert – Alert.al

Pëlqeni keçap apo salcë domateje, dëmet që nuk i dinit

Kur bëhet fjalë për salcën e domates ose erëzat e tjera, vlera e tyre ushqyese shpesh injorohet, por edhe sasitë shumë të vogla të keçapit mund të bëjnë dëm të madh në linjë.

Vetëm një lugë gjelle salcë domatesh përmban më shumë sheqer sesa një biskotë ose çokollatë.

“Salca e domates përmban shumë sheqer dhe kripë dhe nuk ka pothuajse asnjë vlerë ushqyese,” tha nutricionistja Kristen Beck për news.com.au.

“Doza mesatare e salcës së domates është rreth 15 ml (3 lugë çaji) dhe zakonisht korrespondon me një lugë çaji sheqer (glukozë dhe fruktozë),”shton ajo. Për t’i shtuar ëmbëlsi domateve, shumë marka përdorin shurupin e fruktozës, i cili është i keq për stomakun dhe mund të çojë në nivele të larta të insulinës dhe majmëri.

Shurupi i misrit me fruktozë të lartë, i quajtur edhe sheqer misri, është një shtesë, dhe përveç salcës së domates dhe domateve të konservuara, ajo gjendet edhe në shumë pije të gazuara, dhe është një alternativë më e lirë për sheqernat tradicionale që shton një shije pak të ëmbël ndaj ushqimit pa ndryshuar ndjeshëm shijen.

Pavarësisht se janë të ulëta në kalori, rreth 15 për lugë çaji, një racion salcë domate zakonisht do të ketë 160 mg natrium nga 920 të rekomanduara. Beck thekson se kur shikoni listën e përbërësve të keçap, duket vërtet keq në shikim të parë.

“Përbërësi i parë është pureja e domates (rreth 75%), e cila mund të tingëllojë e shëndetshme, por duhet të mbani mend se domatet e freskëta në fakt përbëhen nga 95% ujë. Kur pastrohen, sheqeri natyral bëhet shumë më i koncentruar. Edhe pse sheqernat që ndodhin natyrshëm mund të tingëllojnë më të shëndetshëm, Organizata Botërore e Shëndetit i klasifikon sheqernat nga koncentratet e frutave dhe perimeve, si dhe të gjithë sheqernat e tjerë të shtuar,” thekson Beck.

Sidoqoftë, ka diçka pozitive në lidhje me salcën e domates, dhe kjo është se pureja e domates është një burim i pasur i likopenit antioksidues, dhe sasia e saj në salcë është 10 herë më e lartë se në domate të freskëta, siç shpjegoi Beck.

“Likopeni është i lidhur me një rrezik të zvogëluar të sëmundjeve kardiovaskulare dhe kancerit të prostatës,” shtoi Beck.

Qendra Alert/Alert.al

Marrja e përditshme e aspirinës shkakton dëme serioze

Njerëzit që nuk vuajnë nga zemra, nuk duhet të marrin aspirinë përditë. Kështu thuhet në udhëzimet paraprake të një grupi me peshë ekspertësh amerikanë. Nëse udhëzimet marrin formë përfundimtare, ato do të ndryshojnë plotësisht rekomandimet e dhëna në vitin 2016 që sugjeronin përdorimin e aspirinës me dozë të vogël për të parandaluar goditjet në zemër dhe në tru.

Personat që nuk vuajnë nga zemra nuk duhet të marrin një dozë të ulët të përditshme aspirine, 81- 100 miligramë, për të parandaluar goditje të mundshme në zemër, thuhet në udhëzimet paraprake të qarkulluara nga një organizatë me peshë në fushën e shëndetësisë. Grupi Amerikan i Punës për Shërbimet Parandaluese është një entitet i pavarur ekspertësh, që analizon punën kërkimore dhe literaturën mjekësore, për të dhënë rekomandime periodike, për masat që duhen marrë për mbrojtjen e shëndetit të publikut. Grupi i punës thotë tashmë se rreziku i hemorragjisë tek personat mbi 60 vjeç është më i madh se mbrojtja që mund të ofrojë aspirina.

“Sipas të dhënave më të fundit, ne tashmë rekomandojmë që personat 60 vjeç e lart të mos fillojnë të marrin aspirinë, pasi dëmi është më i madh se përfitimi”, thotë Dr. John Wong, përfaqësues i grupit të punës.

Nga ana tjetër, rekomandimi i ri thotë që personat në të 40-at ndoshta mund ta marrin aspirinën me dozë të vogël nëse nuk rrezikohen nga hemorragjitë e brendshme. Gjithashtu, rekomandimi thotë se për personat nga 40-59 vjeç që janë të rrezikuar të preken nga sëmundjet kardiovaskulare, përfitimet nga përdorimi i aspirinës janë të vogla. Grupi i punës rekomandon që aspirina duhet marrë pas konsultimeve me mjekun.

“Është një zhvillim tepër domethënës, në veçanti për përdorimin e aspirinës nga pacientët e moshuar që nuk kanë patur ndonjëherë probleme zemre, por që duan t’i parandalojnë. Është një segment i madh i popullsisë që e merr aspirinën për këtë arsye”, thotë Dr. Lauren Block, nga Instituti Feinstein për Kërkime Mjekësore.

Rekomandimet e reja mund të ndikojnë tek miliona njerëz në mbarë botën. Sëmundjet e zemrës janë shkaku kryesor i vdekjeve në Shtetet e Bashkuara, me rreth 659 mijë vdekje në vit sipas CDC-së (Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve). Goditjet në tru janë shkaku i pestë i vdekjeve, me rreth 150 mijë në vit.

“Po u kërkojmë pacientëve që janë të shqetësuar për mundësinë e një ataku kardiak që të bisedojnë për këtë çështje me doktorin e tyre. Është e rëndësishme ta dinë se aspirina mund të shkaktojë dëme serioze dhe se ky rrezik rritet me kalimin e moshës”, thotë Dr. John Wong, përfaqësues i grupit të punës.

Aspirina njihet më shumë si ilaç për dhimbjet, por gjithashtu shërben si hollues gjaku që mund të zvogëlojë mundësinë e trompozave. Prej vitesh, mjekët kanë rekomanduar marrjen e përditshme të aspirinës në doza të vogla për personat që kanë patur tashmë goditje në zemër apo në tru. Udhëzimet e reja nuk ndryshojnë rekomandimin për këtë kategori pacientësh. Megjithatë, studimet më të fundit theksojnë rrezikun e hemorragjisë, si nëpërmjet ulçerave, apo në sistemin e tretjes, të cilat mund të jenë me pasoja fatale. (VOA)

Qendra Alert/Alert.al

KLSH për pandeminë: Politika të gabuara nga Ministria e Shëndetësisë

Departamenti i Auditimit të Performancës në Kontrollin e Lartë të Shtetit, ushtroi një auditim me temë “Efektiviteti i menaxhimit të situatës pandemike Covid-19” në subjektet Ministria e Financave dhe Ekonomisë, Ministrinë e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, si dhe Institutin e Shëndetit Publik.

E në këtë auditim, KLSH arrin në përfundimin se pandemia e COVID-19 në Shqipëri mund të ishte menaxhuar shumë më mirë.

“Kapacitete spitalore rajonale të pamjaftueshme për trajtimin e rasteve me COVID-19, funksionimin jo-efecient të qendrave shëndetësore të njësive të vendore të kujdesit shëndetësor, kapacitete profesionale të specialistëve të sëmundjeve infektive në kujdesin shëndetësor parësor shumë të kufizuar, fonde financiare të pamjaftueshme, mangësi në stokun e materialeve të mbrojtjes personale, pamjaftueshmëri në trajnimet e stafit mjekësor, pasiguri në vendin e punës.”- janë problematikat e evidentuara në auditim.

Për përmirësimin e gjendjes, Kontrolli i Lartë i Shtetit ka rekomanduar disa ndryshime apo përmirësime në legjislacionin në fuqi dhe 16 masa organizative. Mes tyre rekomandohet që “Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale të marrë masa për të rishikuar akreditimet e laboratorëve jopublikë për Covid-19”.

Të tjera rekomandime janë për ngritjen e një komiteti ekspertësh për hartimin e politikave makroekonomike, projeksioneve afatshkurtra dhe afatmesme në lidhje me treguesit kryesorë makroekonomik, apo marrjen e masave nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë për miratimin e një Strategjie gjithëpërfshirëse të rekuperimit të ekonomisë.

Qendra Alert/Alert.al