Menu

Shëndet

Kontrabandë dhe tregti me barna të ndryshme, 8 në pranga në Tiranë

Finalizohet nga Seksioni për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare, në bashkëpunim me Prokurorinë e rrethit Tiranë, operacioni policor i koduar “Veterinary”. Bashkëpunonin për kontrabandimin dhe tregtimin e barnave të ndryshme, vihen në pranga 8 shtetas, procedohen penalisht 10 shtetas dhe shpallet në kërkim 1 tjetër. Sekuestrohen rreth 100 lloje të ndryshme barnash, të dyshuara të kontrabanduara, me vlerë të konsiderueshme monetare.

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare të DVP Tiranë, në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, pas një pune hetimore disamujore, të ndjekur me metoda proaktive, organizuan dhe finalizuan operacionin policor të koduar “Veterinary”.

Si rezultat i këtij operacioni u arrestuan në flagrancë shtetasit:

– Dragjica Aleksi, 53 vjeç, Cen Miftaraj, 60 vjeç, Dilaver Dorzi, 60 vjeç, Fatmir Reçi, 63 vjeç dhe Pavlo Vasili, 60 vjeç;

– Fatbardha Guri, 55 vjeçe, Gëzime Shehu, 49 vjeçe dhe Nikolin Daija, 34 vjeç, të tre punonjës të AKVMB (Autoriteti Kombëtar i Veterinarisë dhe Mbrojtjes së Bimëve).

Gjithashtu, u proceduan penalisht shtetasit A. M., 30 vjeç, D. Sh., 46 vjeç, K. C., 30 vjeç., A. T., 46 vjeç, B. Xh., 48 vjeç, V. P., 38 vjeç, V. Rr., 60 vjeç, V. K., 54 vjeç, V. B., 67 vjeç, E. Xh 56 vjeç, si dhe u shpall në kërkim shtetasi A. S., 49 vjeç.

Nga hetimet e kryera ka rezultuar se këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë kontrabanduar lloje të ndryshme barnash, me vlerë të konsiderueshme monetare, me qëllim tregtimin e tyre. Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan rreth 100 lloje të ndryshme barnash. Vijojnë hetimet për dokumentimin e plotë të kësaj veprimtarie kriminale, identifikimin dhe kapjen e personave të tjerë të përfshirë. Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme, për veprat penale “Prodhimi dhe tregtimi i barnave dhe pajisjeve mjekësore të falsifikuara ose të rrezikshme për jetën dhe shëndetin”, “Kontrabanda me mallra të tjera”, “Ruajtja ose depozitimi i mallrave kontrabandë“ dhe “Shpërdorimi i detyrës֝”.

 

 

Qendra Alert/Alert.al

 

 

Rreziku që sjell uji i ndotur i rubinetit

Janë zbuluar disa probleme shëndetësore të cilat mund të vijnë nga uji i rubinetit dhe një ndër to mund të vijë si pasojë e derdhjes së dezifetantëve të shumtë në ujë. Kimikatet e përdorura për parandalimin e baktereve kanë si qëllim që uji i pishëm të jëtë i sigurt për konsumatorin. Në momentin kur ekspozohen ndaj ajrit bakteret kanë gjasa të mos shkatërrohën plotësisht,  gjë mund të ndodh dhe në shtëpitë tuaja.

Depot apo mbledhëset e vjetra të mund të jenë më të ekspozuara ndaj baktereve. Po ashtu, disa pronarë shtëpish janë shprehur se, kur kanë hapur depot e tyre kanë gjetur minj apo zogj të ngordhur. Problemet nuk mbarojnë me kaq, pasi disa shtëpi të vjetra ende përmbajnë tubacione plumbi, material i cili u hoq nga përdorimi që prej  viti 1970. Për shtëpitë e ndërtuara para këtij viti, tubacionet mbase nuk janë ndryshuar dhe plumbi vazhdon rrjedh akoma sot në rubinetin e tualetit tuaj. Edhe nëse mendoni se uji është i sigurt për t’u pirë nuk do ishte mirë që ta bëni këtë gjë.

Për disa herë radhazi uji mund të ftohet dhe nxehet gjatë gjithë ditës, gjë që mund të çojë në rritjen e baktereve si legjionela. Bakteret vdekjeprurëse shkaktuan vdekjen e një burri me pushime në Maltë pak muaj më parë, shkruan  ‘The Sun’, kur ai u zhyt në një vaskë të mbushur me ujë të ndotur nga bakteret.

Ai u infektua me sëmundjen e Legjionarëve , të shkaktuar nga bakteret legjionela, e cila zakonisht transmetohet duke thithur pika të vogla të ujit të infektuar. Firma e ujit ‘The Water Professor’ paralajmëroi gjithashtu për rreziqet, duke shtuar se është më mirë të mos konsumoni ujë nga rubineti i kuzhinës. (TheSun)

Qendra Alert/Alert.al

Studimi: Përdoruesit e kanabisit, më shumë të rrezikuar nga kanceri i mushkërive

Një studim ka zbuluar se përdoruesit e marijuanës kanë më shumë gjasa të preken nga sëmundje të mushkërive sesa duhanpirësit. Një studim i ri nga Universiteti i Otavës në Kanada ka hedhur dyshime të reja mbi këto pretendime. Në gjetjet e publikuara në Shoqërinë Radiologjike të Amerikës së Veriut (RSNA), ata zbuluan se njerëzit që pinë marijuanë janë në të vërtetë në një rrezik më të lartë të zhvillimit të sëmundjeve të mushkërive në krahasim me ata që pinë duhan. Studiuesit krahasuan rezultatet e grafive të gjoksit nga 56 përdoruesi kanabisi me ato të 57 jo-duhanpirësve dhe 33 duhanpirësve.

Ata zbuluan se 3/4 e duhanpirësve të marijuanës kishin emfizemë, një sëmundje e mushkërive që shkakton vështirësi në frymëmarrje dhe gulçim krahasuar me 67% të duhanpirësve të duhanit. Ndërkohë, vetëm rreth 5% e joduhanpirësve kishin të njëjtën sëmundje. Ekipi zbuloi gjithashtu se inflamacioni i rrugëve të frymëmarrjes ishte më i zakonshëm tek duhanpirësit e barërave të këqija sesa dy grupet e tjera të kontrollit, ndërsa gjinekomastia, zmadhimi i indit të gjirit mashkullor i shkaktuar nga një çekuilibër hormonal u gjet në 38% të duhanpirësve të marihuanës, krahasuar me vetëm 11 % të duhanpirësve.

Qendra Alert/Alert.al

A janë lëngjet e shtrydhura më të shëndetshme sesa konsumimi i frutave dhe perimeve

Ekspertë të klinikës Mayo dolën në konkluzion se lëngu i frutave dhe perimeve nuk është më i shëndetshëm sesa të hani ushqime. Kohët e fundit në rrjetet sociale po përhapet tendenca e shtrydhjes së frutave dhe perimeve dhe rekomandohet konsumimi i lëngut sepse gjoja është më i shëndetshëm. Megjithatë, ekspertët nga klinika Mayo pohojnë se lëngjet nuk janë më të shëndetshme sesa të hani fruta dhe perime të plota.

Lëngu përmban shumicën e vitaminave, mineraleve dhe kimikateve bimore (fitonutrientë) që gjenden në fruta. Megjithatë, frutat dhe perimet e plota kanë gjithashtu fibra të shëndetshme, të cilat humbin gjatë shtrydhjes. Disa besojnë se lëngjet janë më të mira sesa të hani fruta dhe perime të plota, sepse trupi juaj mund të thithë më mirë lëndët ushqyese dhe kjo i jep sistemit të tretjes një pushim nga tretja e fibrave. Ata thonë se lëngjet mund të zvogëlojnë rrezikun e kancerit, të forcojnë sistemin imunitar, të largojnë toksinat nga trupi, të ndihmojnë tretjen dhe t’ju ndihmojnë të humbni peshë.

Qendra Alert/Alert.al

Virozat kanë mbërthyer vendin, trajtimi që duhet të marrim

Në këtë periudhë është e zakonshme që të vuajmë nga virozat dhe ftohjet. Është e qartë se do të ishte e rëndësishme të mos sëmuremi, dhe në këtë, parandalimi është thelbësor. Që në fillim të stinës së vjeshtës, për shembull, do të ishte e këshillueshme që të filloni të konsumoni ushqime që përmbajnë probiotikë natyralë. Në këtë mënyrë do të kujdeseni për florën bakteriale të zorrëve tuaja, nga e cila varen shumë funksione të trupit, kryesisht ai i rregullimit të sistemit tuaj imunitar.

Por nëse pavarësisht këtyre ju kap gripi, do të pyesni veten se çfarë mund të bëni për t’u shëruar sa më shpejt të jetë e mundur? Natyrisht, vëmendje duhet t’i kushtohet rrezikut të bronkitit dhe pneumonisë, që janë shpesh pasoja të pakëndshme të një gripi të parëndësishëm. Prandaj, komunikimi me mjekun tuaj duhet të jetë thelbësor.

Për sa i përket të ushqyerit, do të ishte mirë të zgjidhni ushqime që do t’ju ndihmojnë të përballeni me armët e duhura me “armikun”.

Uji dhe lëngjet e tjera

Ethet, të përzierat, diarreja dhe të vjellat mund të çojnë në humbje të konsiderueshme të lëngjeve dhe dehidrim. Pirja e ujit do të ndihmojë në mbajtjen e trupit tuaj të hidratuar dhe mund të parandalojë lodhjen që shpesh rezulton nga dehidratimi.

Supa

Rezulton se nënat tona kishin të drejtë kur na sillnin tasin me supë të nxehtë pule, ose lëngun e pulës sa herë ishim me grip. Pirja e lëngjeve të ngrohta mund të rrisë shpejtësinë e mukusit të hundës…që është e barabartë me më pak kongjestion (bllokim hundësh).Gjithashtu, supat dhe lëngjet e mishit janë të lehta për t’u tretur dhe llogariten në marrjen e lëngjeve, kjo është arsyeja pse ato ju hidratojnë.

Çaj bimor

Ashtu si supat e nxehta, çaji i nxehtë mund të ndihmojë në uljen e kongjestionit. Çajrat gjithashtu mund të jenë shumë qetësues dhe t’ju ndihmojnë në procesin e rikuperimit.

Shumë çajra bimor përmbajnë gjithashtu veti antioksiduese dhe anti-inflamatore, të cilat mund të mbështesin trupin pasi sistemi imunitar punon për të luftuar sëmundjet. Përveç kësaj, çaji mund të ndihmojë në hidratim.

Xhenxhefil

Xhenxhefili është një nga ushqimet më të mira për kur jeni të sëmurë falë vetive të tij antivirale, antibakteriale dhe anti-inflamatore. Xhenxhefili gjithashtu ndihmon në mënyrë të konsiderueshme në parandalimin e sëmundjeve të rrugëve të sipërme të frymëmarrjes. Përveç shijimit të çajit me xhenxhefil, provoni të shtoni rrënjë xhenxhefili të papërpunuar në smoothie, supa ose lëng mishi.

Qendra Alert/Alert.al

Si ndikon në dëgjim përdorimi i kufjeve dhe pjesëmarrja në vende me muzikë të lartë

Një studim ka treguar se më shumë se 1 miliard njerëz janë në rrezik për humbjen e dëgjimit, për shkak të përdorimit të kufjeve dhe pjesëmarrjes në vende me muzikë me zë të lartë. Disa studiues vlerësojnë se 24% e 12-34-vjeçarëve po dëgjojnë muzikë në telefona në një “nivel të pasigurt”.

Gjetjet u botuan në revistën BMJ Global Health. Ata u bënë thirrje qeverive që të zbatojnë “urgjentisht” politikat e dëgjimit të sigurt. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) vlerëson se më shumë se 430 milionë njerëz të të gjitha moshave në mbarë botën aktualisht kanë probleme me dëgjimin.

Sipas autores kryesore të studimit Lauren Dillard, ekspozimi ndaj zërit me një volum shumë të lartë mund të lodhë qelizat shqisore dhe strukturat në vesh. Nëse vazhdon për një kohë të gjatë, ato mund të dëmtohen përgjithmonë, duke rezultuar në humbje dëgjimi.

“Praktikat e pasigurta të dëgjimit janë shumë të përhapura në mbarë botën dhe mund të vendosin mbi 1 miliard të rinj në rrezik të humbjes së dëgjimit. Këto gjetje theksojnë nevojën urgjente për të zbatuar politika të dëgjimit të sigurt në mënyrë që të promovohet parandalimi i humbjes së dëgjimit”-thanë studiuesit.

Qendra Alert/Alert.al

Perimet që duhet t'i konsumoni gjatë dimrit

Teksa futemi në stinën e dimrit, trupi ynë ka nevojë për ushqimet dhe vlerat ushqyese të nevojshme për të qenë sa më të shëndetshëm.

Gjatë stinës së dimrit disa perime duhen konsumuar për të pasur një dietë të përshtatshme dhe për të shmangur çdo grip të mundshëm. Ja disa nga to që duhet t’i konsumoni:

Panxhari i kuq

Është i ëmbël, i shijshëm dhe ajo ngjyra e kuqe kthehet në domosdoshmëri për çdo tryezë. Një pjatë me panxhar të rikthen energjinë dhe ul tensionin. Panxharët e kuq janë të dobishëm dhe të shëndetshëm, madje njihen si afrodiziakë dhe i japin trurit mjaft energji.

Karrotat

Karrota njihet për vetitë e saj të dobishme kundër plakjes, kancerit, infeksioneve, sëmundjeve të zemrës e shumë të tjera. Shtoni karrotat në ushqimin dimëror duke i konsumuar ato me supa, sallata dhe gatime të ndryshme e shumë të shijshme. Përveç cilësisë, çmimi është më i mirë.

Lulelakra

Lulelakra është e pasur në fibra dhe ujë. Për këtë arsye ajo lufton sëmundjet e lidhura me aparatin tretës. Ajo ndihmon dhe në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare, diabetit dhe obezitetit. Një tjetër përbërës i lulelakrës, kolina, ndihmon në forcimin e memories, të muskujve si dhe ndihmon me problemet e gjumit.

Lakra

Lakra është një perime mjaft e shëndetshme për njeriun. Ajo është plot me vitamina, minerale, fibra, antioksidantë që sipas studimeve reduktojnë rreziqet nga kanceri.

Spinaqi

Spinaqi njihet për vlerat e tij ushqyese dhe është parë gjithnjë si një bimë me aftësi të jashtëzakonshme për të të kthyer energjinë, që rrit vitalitetin dhe përmirëson cilësinë e gjakut.

Por, ka disa arsye pse spinaqi arrin të prodhojë rezultate të tilla. E para është se është i pasur me hekur, i cili luan një rol kryesor në funksionimin e qelizave të kuqe të gjakut, që ndihmojnë në transportin e oksigjenit në trup, në prodhimin e energjisë dhe në sintezën e ADN-së.

Brokoli

Vitamina K që brokoli përmban është thelbësore për funksionimin e proteinave që ndikojnë në koagulimin e gjakut. Vitamina C ndikon në krijimin e kolagjenit, lëndës që formon indet trupore, kockat dhe ndihmon në shërimin e shpejtë të të prerave apo plagëve. Brokoli përmban edhe fibra, të cilat ndihmojnë sistemin tretës dhe ndikojnë në uljen e sasisë së kolesterolit në gjak. Ndërkohë që acidi folik që brokoli përmban është i nevojshëm për prodhimin e qelizave të reja në trup.

Qendra Alert/Alert.al

Tërhiqen 19 produkte të njohura të shampove aerosol të markës “Unilever”

Marka e njohur Unilever njoftoi tërheqjen e 19 produkteve të njohura të shampove aerosol të shitura në Shtetet e Bashkuara për shkak të shqetësimeve rreth benzenit, një kimikat i njohur që shkakton kancer. Ekspozimi ndaj benzenit, i cili klasifikohet si kancerogjen për njerëzit, mund të ndodhë përmes thithjes, gëlltitjes ose përmes kontaktit me lëkurën dhe mund të rezultojë në kancere duke përfshirë leuçeminë dhe kancerin e gjakut.

Njerëzit janë të ekspozuar ndaj benzenit çdo ditë përmes gjërave të tilla si tymi i duhanit dhe detergjentët, por ekspozimi mund të konsiderohet i rrezikshëm në varësi të dozës dhe kohëzgjatjes së kontaktit, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. ‘Unilever’ tha se po i tërheq produktet dhe se kompania nuk ka marrë ende asnjë raport për ngjarje të padëshirueshme deri më sot.

Produktet e tërhequra janë prodhuar para tetorit 2021 dhe shitësit me pakicë janë njoftuar të tërheqin produktet e prekura nga raftet. Unilever u bëri thirrje konsumatorëve që të ndalojnë menjëherë përdorimin e këtyre produkteve dhe të vizitojnë faqen e internetit të kompanisë për rimbursimet e produktit.

Lista e produkteve të prekura përfshin Dove, Dove Dry Shampoo Volume and Dullness, Dove Dry Shampoo Fresh Coconut, Dove Dry Shampoo Fresh and Floral, Dove Dry Shampoo Ultra Clean, Dove Dry Shampoo Invisible, Dove Dry Shampoo Detox and Purify, Dove Dry Shampoo Clarifying Charcoal, Dove Dry Shampoo Go Active, Nexxus, Nexxus Dry Shampoo Refreshing Mist, Nexxus Inergy Foam Shampoo, Suave, Suave Dry Shampoo Hair Refresher, Suave Professionals Dry Shampoo Refresh and Revive, TRESemmé, TRESemmé Dry Shampoo Volumizing, TRESemmé Dry Shampoo Fresh and Clean, TRESemmé Pro Pure Dry Shampoo, Bed Head, Bed Head Oh Bee Hive Dry Shampoo, Bed Head Oh Bee Hive Volumizing Dry Shampoo, Bed Head Dirty Secret Dry Shampoo, Rockaholic Bed Head Rockaholic Dirty Secret Dry Shampoo.

Unilever Has Recalled Several Well-Known Dry Shampoo Brands Due To The Possibility Of Cancer. – News Mania

Qendra Alert/Alert.al

 

Nutricioniste Hyrida Basha: Roli i ushqimit kur trajtohemi me antibiotikë

E ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Hyrida Basha nutricioniste foli për problemet që shkakton antibiotiku në zorrë dhe rëndësia edhe e ushqimit kur ne trajtohemi më këtë medikament.

“Ushqimi ka rëndësinë e vet, pasi nëse i referohemi veprimit të antibiotikut, zorra dëmtohet. Antibiotiku rezistencë, kemi të bëjmë me ato baktere të cilat nuk vriten nga antibiotiku për të cilat është krijuar, lejon kontaminimin e baktereve të tjera përreth dhe ndodh të prekë edhe baktere të tjera, ndaj është mirë që gjatë trajtimit me antibiotikë të përdorim edhe probiotikët. Sa i takon ushqimit, në studimet e fundit është treguar që individët që kanë një dietë të pasur me fibra dhe të varfër me proteina shtazore kanë një përgjigje më të mirë ndaj antibiotikëve dhe një faktor i rëndësishëm është edhe higjena personale, si për fëmijët e vegjël, por edhe për të rriturit. Kemi të bëjmë edhe me prekjen që mund të kontaminojmë ushqimin, sipërfaqet edhe uji i kontaminuar mund të jenë një nga rreziqet e shumimit të baktereve në organizëm. Antibiotiko-rezistenca ka lindur pasi bakteret krijojnë një vetëpërshtatje, mbrojtje, ndaj puna bëhet më e vështirë për mjekët, ndërsa për nutricionistët bëhet më e vështirë kur problemi lidhet me zorrët për shkak të dëmtimeve që vijnë nga antibiotikët. Probiotikët janë ato elementë që ndihmojnë florën intestinale të përmirësohet. Ne bashkëjetojmë me trilion mikroorganizma në zorrë, lëkurë, mushkëri dhe organet gjenetale. Kanë nevojë për pro dhe posbiotikë, që janë ushqyesit e tyre. Merren edhe përmes ushqimeve, por edhe me kapsula apo bustina. Kur trajtohet me antibiotikë ka tendencë të dëmtohet flora intestinale ndaj rekomandohet të bashkëshoqërohet me vitaminën c dhe probiotikun”-tha Hyrida Basha.

Qendra Alert/Alert.al

Mjekja infektologe Migena Qato: Rezistenca ndaj antibiotikëve, problem kërcënues për jetën

E ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Dr. Migena Qato mjeke infektologe, shërbimi Infektiv në QSUT foli për rezistencën ndaj antibiotikëve dhe rastet kur kthehet në kërcënues për jetën.

“Sëmundje apo jo, rezistenca ndaj antibiotikëve ka impakt si për sa i përket sëmundshmërisë ashu edhe mortalitetit që po merr nga një përshkallëzim i lartë global. Infeksionistët e prekin më shumë këtë problem dhe përpiqen t’i japin zgjidhje me regjime terapeutike. Përshkrimi i antibiotikëve është problematikë e madhe që nis që nga mjeku kur e përshkruan pa kriter, pra përshkrimi i tepërt i antibiotikëve dhe përdorimi jo adekuat i antibiotikëve. Shpeshherë është një mjekim i dhënë në mënyrë simptomatike, duke qënë se ndonjeherë na mungojnë resurset laboratorike për të dhënë një diagnozë të qartë. Mes tyre mosndërgjegjësimi i popullatës për rrezikun që sjell antibiotiko- rezistenca. Ndeshim raste të tilla, përbën një problem sepse arrin të jetë kërcënues për jetën. Shpesh na ndodh edhe pse jemi në dijeni të rezistencës ndaj antibiotikëve, kalohet në një antibiotik të një gjenerate të fortë për sëmundjen dhe ky antibiotik mund të jetë jo i targetuar, mund të mos jetë me natyrë bakteriale, por natyrë virale dhe mjeku i orintuar keq me diagnozë mund ta trajtojë dhe ta thellojë problemin. Kemi edhe një pjesë të popullatës që kërkon me ngul përdorimin e antibiotikut, prerenton se ka njohuri për antibiotikët”-deklaroi Dr.Migena Qato.

Qendra Alert/Alert.al