Menu

Diaspora

Presidenti i Dhomës së Diasporës, Lazim Destani pret në Düsseldorf Kryetarin Ardian Lekaj: Diskutuam për forcimin e Dhomës dhe të aktiviteteve për diasporën

Presidenti i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare Z. Lazim Destani dhe Kryetari Z. Ardian Zekaj, u takuan në Düsseldorf, në zyrat e filantropit dhe biznesmenit të njohur. Siç njoftoi vetë Z.Destani në rrjetet sociale, biseda me Z.Lekaj u përqendruar në çështje që lidhen me Diasporën, si dhe forcimin dhe aktivitetet e Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare.

Destani dhe Lekaj janë dhe anëtarë të Këshillit Koordinues të Diasporës dhe dy prej personave më të angazhuar për mbajtjen gjallë të institucioneve dhe aktiviteteve që kanë lidhje me diasporën. Kjo, veçanërisht pas shkrirjes së MInistrisë së Shtetit për Diasporën.

Alert.al

Filantropi Lazim Destani mirëpritetet në OEMVP: Bashkëpunim për mbrojtjen e bizneseve dhe promovimin e tyre

Sipërmarrësi dhe filantropi i njohur shqiptar, CEO i Ecolog International Lazim Destani i cili ka luajtur rol të rëndësishëm në afirmimin e bizneseve shqiptare në vend dhe Diasporë është mirëpritur në hapësirat e Odës Ekonomike të Maqedonisë Veri-Perëndimore. Destani u prit nga Kryetari z. Nebi Hoxha, nënkryetari z. Salim Hasani, drejtori ekzekutiv, z. Drilon Iseni dhe stafi ekzekutiv i OEMVP. Në këtë takim u diskutua mbi bashkëpunimet e mundshme mes dy palëve duke pasur si qëllim të përbashkët avancimin dhe mbrojtjen e bizneseve vendore si dhe promovimin e tyre në vend dhe jashtë tij. Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore si përkrahëse e zëshme e interesave të bizneseve dhe si odë e dëshmuar me përgjegjësi shoqërore është gjithmonë në mbështetje të sipërmarrësisë dhe filantoropisë së bizneseve të cilët ndihmojnë jo vetëm ekonominë vendore por edhe më gjërë. Destani tha se një rol të rëndësishëm luan forcimi i bashkëpunimit mes Odave Ekonomike të trevave dhe me Dhomën e Biznesit të Diasporës Shqiptare. “Kohezioni mes Odave e rrit nivelin e mbrojtjes së bizneseve e të bashkëpunimit mes anëtarëve të tyre por edhe krijon mundësi sinergjizimi për investime kapitale”-deklaroi Destani.

Qendra Alert/Alert.al

Rinisin diskutimet për votën e Diasporës, i pranishëm edhe filantropi Lazim Destani

Përfaqësues të Diasporës Shqiptare si dhe anëtarë të Këshillit Koordinues të Diasporës kanë zhvilluar ditën e djeshme një takim me kreun e Komisionin Qendror të Zgjedhjeve Z. Ilirjan Celibashi. Në fokus diskutimet për realizimin e votës së shtetasve shqiptar që banojnë jashtë vendit. Të pranishëm në këtë takim si përfaqësues të KKD-së ishin edhe Presidenti i Nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Z. Lazim Destani (Gjermani) dhe kryetari i saj z. Ardian Lekaj (Hollandë).

Gjatë takimit u dakordësua për organizmin e një konferencë mbarëkombëtare ku të gjitha palët e interesit do të kenë mundësi të shprehin mendimin e tyre për votën e Diasporës. Një takim i cili do të realizohet gjatë muajve prill-maj.

Në vemendje në këtë periudhë do të jenë 4 pika:

– si do të realizohet regjistrimi

– cila do të jetë metoda e votimit

– cfarë mendon Diaspora se duhet bëre me votat e marra

– edukimi i Diaspores përsa i përket votës

Pas mbylljes së institucionit të Ministrit të Shtetit për Diasporën, institucion drejpersedrejti i angazhuar në realizimin e votës së Diasporës,  ishte deputeti i PD, Oerd Bylykbashi i cili e solli sërish në vëmendje në muajin tetor.

Bylykbashi në një postim në rrjetet e tij sociale shkruante se vota e emigrantëve është domosdoshmëri dhe qeveria duhet të nisë regjistrimin e tyre pa asnjë pengesë. Ai thotë se janë rreth 1.6 milionë shqiptarë që iu mohohet e drejta e votës. Sipas Bylykbashit, sigurimi i votës së emigrantëve mund të bëhet dhe me Kodin Zgjedhor që është në fuqi dhe se zvarritja e procesit është e qëllimshme nga qeveria në pushtet.

Ndërsa kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, në fjalën e tij të fundit në këtë legjislaturë të Kuvendit të Shqipërisë, premtoi se 25 prilli do të jetë procesi i fundit zgjedhor që emigrantët nuk votojnë dot. (Diaspora Shqiptare)

Qendra Alert/Alert.al

Deputeti shqiptar në Hamburg, Sami Musa, zyrtarisht pjesë e Partisë Demokratike të Lirë

Përveç Anna von Treuenfels, Partinë Demokratike të Lirë (FDP) në të ardhmen do të përfaqësojë edhe deputeti Sami Musa, njoftoi partia të martën në Hamburg. Siç shkruan NRD.de, restauratori u bë anëtar i FDP të hënën. Ai tashmë do të marrë pjesë në konferencën e mbyllur të bordit shtetëror të FDP në Hamburg fundjavën e ardhshme. FDP mund të duket më e dukshme në shtetësi. “Qëndrimi i tij pozitiv dhe orientimi në të ardhmen do të mbështesin punën e FDP-së, si në shoqatë ashtu edhe në parlament”, tha në një deklaratë kryetari i shtetit të Hamburgut, FDP, Michael Kruse. Me dy deputetë, FDP mund të shfaqej edhe më rëndësishme. Tre vjet përpara zgjedhjeve të ardhshme të përgjithshme, partia po arrin “pretendimin e saj të projektimit politik shtetëror”. Musa deri më tani ka qenë i pavarur, pas largimit nga SPD. Musa është deputet i Parlamentit të Hamburgut që nga viti 2020. Pas largimit nga SPD, ai fillimisht ishte deputet i pavarur. Fillimisht, ai donte të qëndronte i palidhur deri në fund të periudhës legjislative, e cila zgjati deri në vitin 2025, siç tha kur u largua nga partia në nëntor 2021.

Kur u bashkua me FDP-në, Musa tha: “Ndihem programatikisht i lidhur me Demokratët e Lirë dhe pas bisedimeve të para u ndjeva mirë. Si një restaurator me gjak të plotë, ndihem i afërt me ekonominë, veçanërisht me Gastronominë e qytetit tonë”.

Sami Musa është deputeti i parë me origjinë shqiptare në Hamburg të Gjermanisë. Ai u pë pjesë e parlamentit, pasi fitoi besimin e qytetarëve të zgjedhjet e vitit 2020. Të shumtë ishin shqiptarët që i besuan votën bashkatdhetarit tyre. Sami Musa ka treguar më herët për “Diaspora Shqiptare” se përvoja e tij në institucionet e Hamburgut daton shumë më herët, pasi ai që prej vitit 2014 deri në 2019-ën ka shërbyer si këshilltar në Komunë.

Ndërsa dje, Musa ka njoftuar se tashmë është zyrtarisht pjesë e demokratëve gjermanë.

“Zyrtarisht në familjen liberale. Duke pritur për bashkëpunim në të ardhmen. Faleminderit shumë kryetarit të shtetit të FDP Hamburg, Michael Kruse, për besimin e dhënë. Për lirinë dhe të drejtën e mundësive – një politikë qendrore e fortë”, shkruan Musa në faqen e tij në facebook.

Mediat gjermane shkruajnë se Partia Demokratike e Lirë (FDP) e Hamburgut ka dyfishuar numrin e saj të deputetëve me një goditje: Sami Musa, një anëtar i grupit parlamentar të SPD deri në tetor, iu bashkua Liberalëve të hënën.

“Kam një kohë të gjatë që jam përfshirë intensivisht me FDP-në dhe politikën e saj. Ndihem i lidhur me Demokratët e Lirë nga ana programore dhe pas bisedimeve të para u ndjeva shpejt personalisht i qetë”, thotë për mediat gjermane politikani i ri i FDP-së Sami Musa. Si një “restaurator me gjak të plotë”, 37-vjeçari ndihet i detyruar ndaj ekonomisë – dhe u bën thirrje politikanëve të Hamburgut të zhvillojnë “plane më të zgjuara”, “për të mbrojtur kompanitë tona dhe për të siguruar fuqinë ekonomike të qytetit tonë”. Një politikë sociale “që promovon individin dhe në të njëjtën kohë garanton mundësi për të gjithë, pavarësisht nga origjina e tyre” është e rëndësishme për ish-socialdemokratin.

Sami Musa ishte anëtar i SPD-së që nga viti 2009. Midis 2014 dhe 2019, Musa u ul në asamblenë e rrethit të Harburgut dhe në vitin 2020 ai mundi të merrte mandatin. Në fund të shtatorit, ai u largua nga partia dhe pak më pas u largua edhe nga grupi parlamentar. “Kam obligim ndaj qytetarëve që përfaqësoj. Ata kanë të drejtë që unë të mbështes në mënyrë konstruktive dhe aktive shqetësimet e tyre. Kjo nuk do të ishte më e mundur në këtë moment për arsye të ndryshme, duke përfshirë edhe ato personale”, ka shkruar Sami Musa në faqen e tij në Facebook, i cituar nga diasporashqiptare.al.

https://www.ndr.de/nachrichten/hamburg/FDP-nun-mit-zwei-Abgeordneten-in-der-Hamburgischen-Buergerschaft,fdp1040.html

 

 

“Edhe këtë vit, sofra plot”. Filantropi Lazim Destani gëzon me ndihma dhjetra familje në vendlindjen e tij

Filantropi dhe bisnesmeni i njohur Lazim Destani, edhe në këtë vit të ri, nuk ka lënë në harrese njerezit ne nevoje. Konkretisht ne vendlindjen e tij, Bozovcë, Maqedonia e Veriut, sot jane pare automjetet e Klubit te Futbollit “Shkendija”, preaident i te cilit eshte Z.Destani, teksa shperndanij ndihma ne ushqime per familjet ne nevoje. Situata jo e mire ekonomike e zones, e ndihkuar dhe nga papunesia e shkaktuar dhe nga pandemia, ka bere qe Destani te mos e kaloje naten e nderrimit te viteve pa dergiar ndihma ne ushqime per bamoret e asaj zone. Por, perveç ushqikeve te shumta, nuk kane munguar as dhuratat per femijet e nxenesit e shkollave.

Ja çfare shkruan arsimtari i njohur i asaj zone, Neshat Mehmeti, ne profilin e tij ne Facebook, ku ka shoerndare dhe fotografite:

“EDHE KËTË FUND VITI SOFRA PLOTË

Si gjithmonë Lazim Destani, humanist i përmasave kombëtare dhe biznesmen i përmasave ndërkombëtare, nuk e harron vendlindjen dhe bashkëkatundarët e Bozovcës. Duke pasur parasysh papunësinë, pandeminë e virusit COVID – 19 – të, në fund të këtij viti, në prag të ndërrimit të motmoteve dhuroi ndihma të konsiderueshme ushqimore për të gjithë familjet që jetojnë në Bozovcë: Miell, vaj, sheqer, faks, e gjëra të tjera ushqimore, dhe dhurata për nxënësit e shkollës dhe për të gjithë fëmijët e katundit.
Këto s’janë ndihmat e para, por të radhës brenda vitit e dekadavae!
Familjes Destani dhe z. Lazim Destani i urojmë jetë të gjatë, të shëndetshme, të lumtur dhe suksese më të mëdha!
ZOTI I BEKOFTË!
më 31. XII. 2021”

 

Bashkëpunimi me diasporën, shkollat shqipe dhe KKD e Dhoma e Biznesit të Diasporës, filantropi Lazim Destani takohet me Ministrin e Jashtëm të Maqedonisë, Bujar Osmani

SHKUP – Presidenti i Nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare dhe anëtar Këshillit Koordinues të Diasporës, Z.Lazim Destani ka zhvilluar ditën e martë një takim me Ministrin e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Z. Bujar Osmani.

Lajmin e ka bërë të ditur Ministri Osmani, i cili nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale shkruan se, në fokus të takimit ishin temat që kanë të bëjnë me diasporën, për të cilat u dakorduam që ka potencial për të punuar përmes projekteve dhe iniciativave të përbashkëta.

“Takim me Lazim Destani, afaristin dhe filantropin tonë të njohur dhe Abdulmenaf Bexheti, rektor i UJIE. Takimi u fokusua në temat e lidhura me diasporën, për të cilat u dakorduam se ka potencial për të punuar përmes projekteve dhe iniciativave të përbashkëta”, shkruan Osmani.

Sipërmarrësi Lazim Destani është gjithashtu pjesë e Këshillit Strategjik të Politikës së Jashtme, që prej formimit të tij në muajin maj 2021.

Gjatë takimit mes Destanit dhe Osmanit, u diskutua dhe për Këshillin Koodrinues të Diasporës, si një mekanizëm që i shërben krijimit dhe mbajtjes së kontakteve dhe diasporën shqiptare në të gjithë botën. Gjithashtu, Z.Destani e vuri theksin dhe te roli i madh i qeverive në trojet shqiptare, për hapjen dhe mbështetjen e shkollave shqipe në diasporë, si një rëndësi jetike për mbajten gjallë të gjuhës tonë te brezat e rinj, fëmijët dhe ata që do të vijnë më pas. Por, nuk mbeti jashtë fokusit të bisedës as Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare, e cila ka qëllim kryesor të punës së saj thithjen e investimeve dhe investitorëve strategjikë për vendet tona, shqiptar apo kompani ndërkombëtare qofshin.

“Qëllimi final i këtij projekti është përpunimi i një strategjie gjithëpërfshirëse, i cili do të ofrojë një botëkuptim ndryshe, përmbledhje nga aspekte të ndryshme, një lloj refleksioni thjerrëzash të ndryshme, të bazuar në inkluzivitet dhe participim të të gjithë aktorëve shoqërorë relevantë. U kujdesa të kemi një përfaqësim të gjerë shoqëror intelektual dhe profesional. Nuk ngurrova të ftoj edhe individë që kanë qëndrim politik të fortë dhe publik, por që në të njëjtën kohë janë të liruar nga trysnia e politikës ditore”, ka sqaruar më herët në lidhje me projektin Ministri i Punëve të Jashtme Osmani.

Lazim Destani, krahas aktiviteteteve të suksesshme në fushën e biznesit, nuk ka reshur asnjëherë t’u shërbejë dhe çështjeve kombëtare. Aktiviteti i tij më i madh, përveç biznesit dhe filantropisë, është në Europë dhe SHBA në lidhje me ngritjen e zërit për çështjet shqiptare, për trojet shqiptare dhe të ardhmen e trevave tona.

Alert.al

Festa e Pavarësisë, Dhoma e Biznesit "mbledh" Diasporën. Presidenti Lazim Destani: Le ta nderojmë të kaluarën, patriotizmi matet me punën që bëjmë pë trojet shqiptare

Presidenti i Nderit të Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare, Z.Lazim Destani dhe Kryetari Z.Ardian Lekaj, së bashku me bashkëpunëtorë dhe Anëtarët e Dhomës së Biznesit kremtuan mbrëmjen e djeshme në një takim online 28 Nëntorin. Datë simbolike e cila përkon edhe me themelimin e Dhomës së Biznesit të Diasporës. Përveç urimeve për festat kombëtare, nuk munguan edhe dedikimet në shenjën e kësaj dite për fillimin e një historie të re për përforcimin e bashkëpunimit, për zhvillimin dhe rrjetëzimin e sipërmarrjes së Diasporës Shqiptare kudo në botë! Në fjalën e tij hyrëse Z. Lekaj theksoi se në këtë ditë të shënuar nuk kremtojnë vetëm 109 vjetorin e Pavarësisë për të festuar, por edhe 2 vjetorin e Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare. “Lindëm në mes të tërmetit dhe po mbijetojmë në Periudhën e Pandemisë. Një përvojë dy vjeçare, por shumë e vyer dhe me shumë rezultate”, tha ai.

Urime dhe përshendetjet nuk munguan edhe nga të Zv.Ministrja për Punët e Jashtme dhe Diasporën në Kosovë Znj.Liza Gashi e cila tha se 28 Nëntori është dita më ndriçme dhe më e rëndësishme e Rilindjes tonë kombëtare.

Anëtari i Këshillit Koordinues të Diasporës Z.Mark Gjonaj tha se, gjeografia na ndan, kombi na bashkon traditat na lidhin sëbashku dhe të gjitha interesat që Dhoma e Biznesit të Diasporës përfaqëson. Por të mos harrojmë që dita e flamurit nuk ka ardhur falas. Kanë paguar për këtë ditë. Është paguar me gjak, për dekada me radhe, me sakrifica, madje edhe me jetë. Dhe nuk mund ti harrojmë këto sakrifica kurrë. Dhoma e Biznesit të Diasporës që përpiqet të na bashkojë, dhe dua të përmend një proverb që thotë “ Nëse doni të shkoni shpejt, shkoni vetëm, nëse doni të shkoni larg shkoni së bashku. Dhoma e biznesit po na bashkon që kombi jonë të shkoj më larg. Ndërsa kryetari i rrjetit të bizneseve shqiptare në Zvicër, Z.Qamil Jusufi deklaroi se se, do të ishte mirë të ishim në shërbim të atdheut tonë edhe më shumë. Pandemia na ndau dhe na e vështirësoi shumë punën këto dy vite, por uroj që vitit që vjen të kemi punë edhe më të medhaja. Urime dhe suksese.

Presidenti i Nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare, njëherësh dhe anëtar i Këshillit Koordinues të Diasporës, Z.Lazim Destani u shpreh ndër të tjera se, “28 Nëntori është festa jonë më e madhe, është më e rëndësishmja, dhe si e këtillë do të mbetet përgjithmonë, thellë në mendjet dhe në zemrat tona.

Fjala e plotë e filantropit Lazim Destani:

Përshëndetje bashkëkombës, mikesha e miq të dashur!

Gëzohem shumë që po ju shoh kaq shumë pjesëmarrës, afaristë e përfaqësues të Odave Ekonomike e Tregtare, sipërmarrës të rinj e përfaqësues të qeverive të vendeve tona, ju anëtarë të Këshillit Koordinues të Diasporës.

Gëzohem që Dhoma e Biznesit të Diasporës në këtë ditë feste sonte na bën bashkë ashtu siç na ka bërë bashkë flamuri ynë kombëtar gjithmonë e kudo që jemi.

Dita e sotme, 28 Nëntori, është Dita e Pavarësisë, është Dita e Flamurit tonë kombëtar, andaj ky është dhe motivi i takimit tonë sot.Ndër shumë festa që ne kemi, 28 Nëntori është më e madhja festë e jona, është më e rëndësishmja, dhe si e këtillë do të mbetet përgjithmonë, thellë në mendjet dhe në zemrat tona.

Ishte pandemia ajo që, si në shumë raste tjera, nuk na lejoi të mblidhemi fizikisht bashkë porja ku jemi sonte në këtë takim virtual për t’ia kushtuar kësaj feste nderimin e merituar.

Atëherë mikesha e miq të nderuar, Ju uroj nga zemra të gjithëve,

Gëzuar Dita e Pavarësisë, Gëzuar Dita e Flamurit tonë Kombëtar!

Le ta shënojmë me krenari e plot gëzim shpalljen e pavarësisë së Shqipërisë.

Le ta mbajmë lart këtë flamur që heroi ynë kombëtar Gjergj Kastrioti e ngriti në kalanë e Krujës më 28 Nëntor të vitit 1443,dhe pastaj shekuj më vonë, Ismail Qemali në Vlorën heroike më 1912.Kjo festë e jona, gjithsesi është një ditë që na i kujton gjithë ato luftëra heroike të popullit tonë për liri e pavarësi, na i kujton përpjekjet e sakrificat e paraardhësve tanë brez pas brezi. Le ta nderojmë të kaluarën tonë të lavdishme.  Por nderimin më të madh ne atyre ua bëjmë kur gjithsecili prej nesh sot i përkushtohet punës apo detyrave të veta me profesionizëm e me përgjegjësi, me nder e me korrektësi.

Patriotizmi sot matet me punën që bëjmë, me detyrat që jemi ngarkuar, me profesionin që ushtrojmë. Puna që bëjmë,pavarësisht profesionit, qoftë mësues apo mjek, qoftë një teknik apo inxhinier, qoftë punonjësadministrate apo mjeshtër i një zanati, afarist apo i përfshirë në aktivitete shoqërore çfarëdo qofshin ato, kur gjithsecili e bën punën e vet me nder e korrektësi, me disiplinë e përkushtim, atëherë nuk ka pse mos të vijë zhvillimi ekonomik e shoqëror i vendeve tona.

Me këtë rast sot, të gjithë Ju sipërmarrësve nga diaspora e nga vendet tona Ju përgëzoj për punën dhe arritjet tuaja.

Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare, për një kohë të shkurtër nga themelimi i saj, ka shënuar rezultate të shkëlqyera në përmbushjen e misionit të saj. Si urë lidhëse e sipërmarrësve nga diaspora, Dhoma ka krijuar frymë mbarëshqiptare të bashkëpunimit ekonomik, duke treguar rezultate në rritjen e investimeve të diasporës në atdhe.

Në këtë frymë, gëzohem që edhe Oda Ekonomike e Maqedonisë së Veriut dhe ajo e Kosovës janë shumë aktive dhe të strukturuara mirë. Prandaj dua t’i përgëzoj ato për forcimin e bashkëpunimit me Dhomën e Biznesit të Diasporës duke e forcuar këtë trekëndësh bashkëpunimi mes vete.

Pra është tejmase i rëndësishëm dhe me interes për trojet tona bashkëpunimi i mirëfilltë mes Dhomave të biznesit e ato ekonomike nga të gjitha trojet tona, nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia e Veriut, Lugina e Preshevës e nga Mali i Zi.

Si për ta përfunduar fjalën time, në këtë ditë feste do të doja të shpreh kënaqësinë time për takimin në Elbasan të dy qeverive, Shqipërisë e të Kosovës. Marrëveshjet e reja të nënshkruara në këtë mbledhje na gëzojnë të gjithëve. Ato heqin pengesa kufijsh duke e bërë gjithnjë e më të lehtë qarkullimin e njerëzve dhe mallrave. Ato paraqesin hapa përpara drejt bashkimit tonë kombëtar.

Qendra Alert/Alert.al

Auron Çeçaj: Detyrat që duhet të përmbushë Shqipëria për integrimin europian

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Auron Çeçaj jurist, konsulent nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka folur për nevojat dhe detyrat që duhet të përmbushë Shqipëria në kontekstin e integrimit europian.

“Duhet të kuptojmë se çfarë ka nevojë Shqipëria dhe administrata në kontekstin e integrimit europian. Jemi ende në fillesat e punës që duhet të bëjë Shqipëria për ta nisur rrugën e integrimit, duhet të rrisim shkallën e njohjes së legjislacionit europian, të kemi analiza të plota të mangësive në legjislacion dhe kapaciteteve për ta plotësuar atë legjislacion. Është problem në rajon dhe burimet njerëzore për vende si Shqipëria janë të kufizuara. Çfarëdo lloj burimi njerëzor që mund të angazhohet në këtë sfidë është i vlefshëm. Qoftë në vend apo jashtë Shqipërisë është angazhim dhe kontribut i veçantë. Sfida kryesore e Shqipërisë është reforma e administratës publike, rritja e kapaciteteve. Kjo nuk është e lehtë pasi kërkon investime dhe rritje të buxheteve, organikës së administratës publike. Janë vendime të vështira që duhet të marrë vendimarrja politike në Shqipëri. Shqipëria është një vend me realitet modest, ka nevojë për investime. Projekte të tilla që ofrojnë ekspertizë, burime njerëzore i japin një kontribut administratës dhe qeverisë që të angazhojë kapacitetet dhe burimet njerëzore të jashtme. Këto projekte janë shumë të vlefshme për Shqipërinë. Me modesti pa prentenduar që kemi bërë një revolucion, kemi arritur të sjellim diçka. Ekspertët e Ministrisë dhe Drejtorisë së Tatimeve dhe Doganave kanë nevojë për një oponencë, një këndvështrim ndryshe në shumë aspekte, kanë nevojë për punë komplomentare. Ne këtë e kemi bërë. Kemi shkuar më thellë analizës së mangesive ligjore dhe administrative. Projekte të tilla ofrojnë burime njerëzore dhe ekspertizë japin një marsh qeverisë shqiptare që të angazhojnë kapacitete të jashtme. Është e vështirë të kuptohet prespektiva për 3-4 vjet. Ekspertët e jashtëm mund të kontribojnë në këtë mënyrë, përmes ekspertizës së jashtme. Ujërat e komunikimit me Diasporën duhet të mbahen të forta, nëse do të rikthesh një pjesë të shqiptarëve në Shqipëri, e rëndësishme për integrimin e Shqipërisë në BE”-deklaroi Auron Çeçaj.

Qendra Alert/Alert.al

Juliana Cici: Diaspora, investim me kapacitete njerëzore dhe praktikat më të mira për Shqipërinë

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Juliana Cici Skema Eu Followship nga IOM ka folur për rëndësinë e përfshirjes së Diasporës si me kapacitete njerëzore edhe me praktikat më të mira për t’i ofruar Shqipërisë.

“Është e rëndësishme përfshirja e Diasporës dhe zëri i tyre, për ta parë jo më në kuadrin e investimit në kuadrin ekonomik, por edhe investues në kapacitetet njerëzore, përcjelljen e informacioneve, teknologji dhe praktikave më të mira ku ne jetojmë. Programi specifik IOM është ndër programe të para që përfshin Diasporën drejtpërdrejtë në punë konkrete për institucionet shqiptare. Pra, është një indikator i fuqishëm për përfshirjen e të gjithë aktorëve, për ta parë rolin e Diasporës ndryshe në përqasjen e burimeve njerëzore dhe ngritjen e kapaciteteve për Shqipërinë. Skema me programe specifike të IOM në bashkëpunim me ministrinë e Jashtme italiane dhe operacione ndërkombëtare italiane që operojnë në Shqipëri implementohen drejptërdrejtë në institucionet shqiptare. Jam e angazhuar në Ministrinë e Drejtësisë dhe të Punëve të Brendshme, në kapitujt 23 që lidhen me drejtësinë dhe të drejtat e njeriut dhe kapitujt 24 që lidhet me drejtësinë, sigurinë dhe lirinë. Në fokus është fusha e gjyqësorit, antikorrupsionit, të drejtat e njeriut, minoritetet, çështje të shprehjes, barazisë ligjore. Kapitulli 24 përfshin çështje që kanë të bëjnë me azilin, emigracionin, çështjet e kufirit, fushën e doganave dhe çështje civile apo penale. Kontributi ynë është në 3 drejtime. Një pjesë e ekspertëve të IOM janë si urë lidhëse mes vendeve ku jetojmë dhe institucioneve shqiptare, një pjesë e angazhuar me hartim raportesh, draftim aktesh arsimore rajonale, me analizë ligjore aty ku ka mangësi, me përafrimin e  direktivave të BE. IOM ka ndryshim nga administrata, kjo lidhet me edukimin, ka më shumë ndërgjegjësim në përmbushjen e detyrave, kërkon punë të jashtëzakonshme. Janë përfshirë mjekë, veterinerë, ekspertë nga të gjitha fushat siç kërkojnë 33 kapitujt. Janë qytetarët fituesit e drejtpërdrejtë dhe interesi i integrimit. Agjencia e Diasporës do shërbejë si ura lidhëse për Diasporën me Shqipërinë. Nëse ka vullnet të mirë nga Shqipëria për të mbajtur marrëdhënie të mira, besoj se do mirëfunksionojë”-tha Juliana Cici.

Qendra Alert/Alert.al

Panajot Rumi: Diaspora, burim që sjell ndryshime pozitive në Shqipëri

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Panajot Rumi anëtar i Kryesisë, DHBDSH ka folur për rolin e rëndësishëm të Diasporës për Shqipërinë, përmes nxitjes dhe promovimit të zhvillimit ekonomik.

 

“Kur flasim për Diasporën shqiptare pas këtyre viteve është një kohë që ndihet ndryshimi dhe se po ndodh diçka pozitive në Shqipëri, nga një periudhë që cilësoheshim emigrantë, tashmë jemi transformuar në Diasporë. Diaspora përbën një burim që mund të sjellë ndryshime pozitive në Shqipëri. Diaspora në Greqi, Itali, Holandë kudo që ndodhen është rritur e zhvilluar në nivele europiane. Jemi përshtatur dhe të gatshëm që këtë njohuri dhe ekspertizë ta sjellim në Shqipëri. Biznesi luan rol të rëndësishëm. Dhoma e Biznesit të Diasporës nxit dhe promovon zhvillimin ekonomik. Jam krenar që jam pjesë e Kryesisë së Dhomës së Biznesit të Diasporës, pasi aty kemi anëtar nderi presidentin Lazim Destani. Për mua si biznesmen i ri është e rëndësishme që njerëz që kanë dalluar jashtë dhe janë të suksesshëm duan të ndihmojnë vendin tonë. Historikisht Diaspora përveç zhvillimit ekonomik, ku biznesi luan rolin e saj është e nevojshme edukimi i një shteti. Etika, edukata, ekspertiza që kemi artikuluar në Diasporë e ndjejmë ta transmentojmë në vendin ku kemi lindur. Kjo luan rol të rëndësishëm në Shqipëri sidomos në sektorin e edukimit. Një mesazh pozitiv është që Diaspora ka marrë një iniciativë, forcë, kemi diçka më të organizuar. Ministria e Jashtme besoj se do suportojë, si Shqipëria edhe Diaspora kanë nevojë për njëra-tjetrën”-deklaroi Panajot Rumi.

Qendra Alert/Alert.al