14 C
Tirana
Wednesday, April 14, 2021
No menu items!

KONSUMATORI

Fermerët e Frakullës në vështirësi, luleshtrydhja greke konkuron atë vendase

Ditët e festave përfunduan dhe menjëherë fermerët e Frakullës në Fier po hasin vështirësi në shitjen e prodhimit të luleshtrydhes. Konkurenca nga vendi fqinj, Greqia, ka nisur dhe kjo është reflektuar menjëherë në çmim. Për ndërrimin e viteve një...

Rikthimi i Peleshit në kabinetin e qeverisë, eksperti Ervin Resuli: Të hetohet nga SPAK për çështjen e “Silikon Mix”

Ndryshimet në qeveri 4 muaj para zgjedhjeve kanë nxitur jo pak debate në media sa i përket zyrtarëve të rinj të emëruar. Niko Peleshi, ish-ministri i Bujqësisë do të drejtojë dikasterin e Ministrisë së Brendshme. Rikthimi i Peleshit në...

Një zë i fuqishëm për fermerët shqiptarë, eksperti Ervin Resuli i bashkohet LSI-së

Eksperti i Bujqësisë, Ervin Resuli bëhet pjesë e strukturave të Lëvizjes Socialiste për Integrim. Me profesion veteriner dhe drejtues i një ferme me lopë në afërsi të qytetit të Fierit, Resuli është njohës mjaft i mirë i problematilave të...

Çmimi i domates me 20 lekë/ Në Petovë fermerët hedhin në kanal prodhimin: S’ka treg

Mbi 100 fermerë në Petovë të Fierit kanë investuar në sera për kultivimin e perimeve. Ata ankohen se nuk po gjejnë treg, ndërsa janë detyruar të hedhin me qindra kilogram domate. Në prag të sezonit të festave, fermerët thonë...

Pilur i Devollit, fshati që jeton me ujë të zier, banorët: Vjen i kuq, kemi 10 vjet

Rreth 1 mijë banorë të fshatit Pilur të Devollit kanë 10 vjet që nuk pinë ujë nga rubineti. Uji vjen i papastër dhe në ngjyrë të kuqe thonë banorët dhe për ta konsumuar ata duhet ta ziejnë fillimisht. Kjo...

60% e shqiptarëve të rriskuar nga pasiguria ushqimore, shtresa e varfër me e prekur

Banka Botërore përmes një analize mbi nivelein e varfërisë në vendet në zhvillim dhe ato të varfra, ka konstatuar se popullsia e varfër në Shqipëri, është shumë e ekspozuar ndaj pasigurisë ushqimore. Sipas BB, bën të ditur ‘Monitor’ 60%...

E ndaluar që në vitin 2008/ Kripën e zezë e gjejmë ende në treg, çfarë pasojash ka për konsumatorin?

Kripa e zezë që prej vitit 2008 është e ndaluar të përdoret për konsum nga njerëzit. Pavarësisht këtij vendimi, kripën e zezë të pajodizuar e gjejmë në çdo market apo treg. Nga ana tjetër konsumatori është i painformuar se...

VIDEO/ Në kulmin e sezoni të shitjeve, fermeri ankohet se në serat e tij ka prodhim por s’ka treg

Fusha e Myzeqesë edhe këtë vit ka prodhim të bollshëm të perimeve. Fermerët kanë kultivuar në sera varitete të ndryshme të perimeve, por kryesisht domate e kastraveca. E në një kohë kur ky prodhim është rritur dhe gati për...

Pesha e bujqësisë në ekonomi do të ulet, eksperti Ervin Resuli: Konsumi ka rënë ndjeshëm

Në Shqipëri, peshën më të madhe në Prodhimin e Brendshëm Bruto (PBB) e zë bujqësia me 18,4%. Referuar të dhënave zyrtare, pesha e bujqësisë në 4 vitet e fundit është në trend rënës nga 22-23%, në 18%. Sipas ekspertit të...

Konsumator kujdes! Në markete mund të gjeni kos të prishur brenda skadencës

Përballë pasigurisë ushqimore që vendi ynë ka, konsumatori duhet të jetë i kujdesshëm. Produkte ushqimore që shiten jashtë datës së skadencës, produkte për fëmijë jashtë skadencës por edhe produkte të prishura brenda skadencës. Këto janë disa nga problematikat që...

Latest News

Video/Pacientit i mbaron oksigjeni dhe nuk i ofrohet asnjë ndihmë, Dasho: Nuk kam fjalë, sistemi shëndetësor dështoi

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho  ka komentuar edhe...

Covid-19, Xhakaliu: EcoCare ngriti qendra të mëdha për vaksinimet masive, synon për të siguruar vaksina edhe për Shqipërinë

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Skënder Xhakaliu, Zhvillimi i Biznesit për Europen i Ecolog ka folur për...

Eksperti Erion Dasho: Si çaloi menaxhimi i pandemisë dhe rastet e dyshuara të vdekjeve pas vaksinës

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho ka folur për fushatën e vaksinimit kundër covid-19...

Investigimi / Si mashtrohen fermerët me cilësinë e plehrave kimike dhe rreziku i shëndetit nga prania e tyre në produktet ushqimore / Foto –...

Nga Rudina MUÇA* Toka e punuar çdo vit gradualisht bëhet jo pjellore. Për këtë arsye fermerëve u lind nevoja që tokat bujqësore t’i ushqejnë me...

Arben Shytaj: Abuzimet e kompanive me plehrat kimikë, rreziku që përkthehet në produkte ushqimore

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Arben Shytaj ish-përgjegjës Inspektoriati dhe ish inspektor i PMB ka folur për...