Menu

Produktet joushqimore

Pse qeset plastike janë të rrezikshme për të ruajtur ushqimin?

Ruajtja e duhur e ushqimit është e rëndësishme për ta mbajtur atë të sigurt për t’u ngrënë. Ngrënia e ushqimit, i cili nuk është ruajtur në mënyrën e duhur, potencialisht përmban rrezikun e sëmundjes së individit, veçanërisht nëse ena e magazinimit është një plastikë që përmban kimikate të rrezikshme. Universiteti Shtetëror i Pensilvanisë rekomandon ruajtjen e ushqimit në qese plastike – të dizajnuara vetëm për këtë qëllim – si jetike për mbajtjen e ushqimit të sigurt. Sidoqoftë, ruajtja e ushqimit në çdo lloj të plastikës, qese për ruajtjen e ushqimit ose qese të tjera plastike, mund të paraqesë rreziqe të caktuara për njerëzit.

Kimikatet

E gjithë plastika është bërë nga kimikate që kanë mundësi të dëmtojnë shëndetin e një personi. Kimikatet që përbëjnë plastikën janë BPA dhe DEHA. Sipas Institutit Amerikan për Politikën e Bujqësisë dhe Tregtisë, qeset ushqimore janë të përbëra nga polietileni me densitet të lartë ose polietileni me densitet të ulët dhe zakonisht kodohen për riciklim si 2 ose 4. Kur ushqimi ruhet në qese plastike, këto kimikate mund të depërtojnë në ushqim dhe më pas të gëlltiten nga individët. Kjo gjithashtu përfshin mbështjellësin plastik, i cili përbëhet nga përbërës të ngjashëm. Me kalimin e kohës këto kimikate janë lidhur me ndryshimet e indeve, dëmtimet gjenetike, gabimet kromozomale, abortin, defektet e lindjes, fillimin e hershëm të pubertetit dhe ndryshimet hormonale. Tek fëmijët, depërtimi kimik i qeseve mund të shkaktojë dëm në zhvillimin e sistemit imunitar të tyre dhe mund të rezultojë në prishje të hormoneve dhe probleme të sjelljes.

Dëmtuesit

Sipas studimeve të ndryshme, ushqimi i konservuar duhet të ruhet në enë hermetike për të parandaluar që dëmtuesit të hyjnë në to, përfshirë insektet dhe brejtësit. Qeset plastike ushqimore nuk janë hermetike dhe nuk duhen përdorur. Qeset e ruajtjes së ushqimit mund të thyhen ose të hapen nga dëmtuesit. Përdorimi i kavanozëve të qelqit është metoda e rekomanduar për ruajtjen e ushqimit të konservuar pasi mund të ketë transmetim kimik kur ushqimi ruhet në enë plastike.

Bakteret

Kur ushqimi nuk ruhet siç duhet, ai mund të krijojë baktere të dëmshme që mund ti sëmurin njerëzit. Këshillohet që ushqimi të ruhet në enë hermetike në frigorifer për të parandaluar kontaminimin bakterial. Një ushqim që nuk është mbështjellë siç duhet mund të infektohet me baktere nga ushqime të tjera në frigorifer që tashmë janë prishur, dhe mund ta përhapen gjithashtu. Për më tepër, mishrat që nuk janë të mbështjellë në mënyrë hermetike mund të pikojnë në ushqime të tjera, duke i kontaminuar ato me patogjenë ushqimorë, si E.coli ose salmonella. Qeset plastike ushqimore dhe qeset e ruajtjes së ushqimit mund të grisen ose të prishen kur zhvendosni ushqimin në frigorifer, gjë që krijon kushte që mund të rriten dhe përhapin bakteret.

alert.al

Franca i jep çdo adoleshenti 350 dollarë për ti shpenzuar për kulturën, por ata blejnë libra komikë

Qeveria franceze ka nisur një iniciativë me anë të një aplikacioni në telefon, në të cilën çdo 18 vjeçar në vend, mund të blejë shërbime apo produkte kulturore, të tilla si libra apo muzikë, bileta për ekspozita apo për performanca artistike të ndryshme. Por në vend që të zgjidhnin veprat më të mëdha artistike, shumë prej tyre kanë zgjedhur produkte të masmedias që i dëshironin dhe i pëlqenin edhe më përpara.

Instikti më i madh i të rinjve nuk ishte që të blinin veprat e Prustit apo që të rreshtoheshin për të parë Molierin.

Deri tani, librat përfaqësojnë 75% të blerjeve të bëra me anë të aplikacionit, që kur ai u aktivizua gjatë muajit maj të këtij viti, dhe shumica prej tyre janë libra komikë.

Adoleshentët mund të blejnë produkte fizike nga libraritë, dyqanet muzikore ose instrumente të muzikës. Mund të marrin bileta për shfaqje, teatro, koncerte ose ekspozita të ndryshme në muze. Gjtihashtu ato mund të regjistrohen për kërcim, pikturë apo klasa vizatimi.

Në fjalimin e inagurimit të këtij projekti, presidenti Emmanuel Macron, i cili e kishte premtuar këtë iniciativë gjatë fushatës së tij, tha që Franca do të korrte një fitore të paharrueshme sepse të rinjtë nuk do të thonin më që ‘kjo vepër arti nuk është për mua, ky film nuk është për mua’.

Ndërkohë që kritikët argumentojnë që t’iu japësh para 825 000 adoleshentëve dhe ti lësh afër qendrës më të afërt tregtare është një humbje naive e lekëve të taksapaguesve francezë.

Marrë me shkurtime nga: New York Times

alert.al

Kujdes nga kjo furrë elektrike e prodhuar në Turqi

Sistemi Europian i sigurisë për produktet jo ushqimore ka nxjerrë alertin numër A11/00026/21 të njoftuar nga shteti i Maltës për rreziqet elektrike që vijnë nga një furrë sobe e prodhuar në Turqi. Mbrojtja e tokëzimit është e papërshtatshme dhe izolimi i produktit është i papërshtatshëm, duke i lënë pjesët e eletrike te hap-ura dhe  të zbuluara. Përdoruesi mund të prekë pjesët e drejtpërdrejta të zbuluara dhe të marrë një goditje elektrike. Sipas këtij njoftimi produkti nuk është në përputhje me direktivën evropiane për voltazhin e ulët si dhe standartet e tjera evropiane.

Burimi: Safety Gate

alert.al/

Mbi 75% e kremërave kundër diellit përmbajnë toksina, ja 11 substancat e padëshirueshme

Ekspozimi i tepërt dhe i pambrojtur ndaj diellit është një nga faktorët kryesorë të plakjes së parakohshme dhe dëmtimeve të forta të lëkurës.

Aplikimi i solucioneve të duhura kundër diellit është hapi i duhur për të mbrojtur lëkurën.

Megjithatë, një proces i tillë kërkon kujdes, sepse gabimet në aplikimin e këtij sistemi mbrojtës mund të bëjnë më shumë dëm.

Ajo që duhet të dimë është se dielli e ndihmon organizmin të prodhojë vitaminën D3, që është thelbësore për sistemin imunitar, humorin dhe luftën kundër qelizave të dëmshme.

Rrjedhimisht ekspozimi në diell duhet të jetë i ekuilibruar dhe i sigurtë.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për gabimet që mund të jeni duke bërë në dëm të lëkurës.

Mbrojtje Natyrale Apo Toksike?

Tregu është i stërmbushur me solucione kundër rrezeve ultravjollcë të diellit.

Shumica prej tyre ofrojnë një kokteil toksik substancash kimike që e dëmtojnë lëkurën.

Sipas ekspertëve të fushës, mbi 75% e të gjithë kremërave të shitur në tregun global përmbajnë toksina.

Substancat toksike në kremërat kundër diellit, të cilat mund t’i verifikoni edhe në solucionin tuaj janë në këtë listë:

 • Paraben
 • Acid Para amino benzoic
 • Octyl salicyclate
 • Cinoxate
 • Phenylbenzimidazole
 • Homosalate
 • Menthyl anthranilate
 • Octocrylene
 • Oxybenzone
 • Methoxycinnamate
 • Dioxybenzon

AgroWeb.org rekomandon aplikimin e produkteve natyrale ose me bazë mineralesh të cilat nuk shkaktojnë dëme dhe as alergji.

Solucionet Spërkatëse Kundër Diellit

Këto solucione mbartin rreziqe të fshehura.

Sipas ekspertëve, përbërësit e këtyre spërkatësve janë dëmtues për shëndetin nëse kalojnë në rrugët e frymëmarrjes.

Koha E Aplikimit Të Kremit

Kremi kundër diellit duhet vendosur në lëkurë përpara se të dilni nga shtëpia.

Shumë njerëz presin deri sa të shkojnë në pishinë ose në plazh që të vendosin kremin mbrojtës dhe e bëjnë atë gjithnjë në nxitim e sipër.

Aplikimi I Kremit Vetëm Gjatë Qëndrimit Jashtë

Rrezet e diellit prekin lëkurën edhe kur njeriu është në timon ose i ulur pranë një dritareje.

Rrjedhimisht, kremi kundër diellit duhet aplikuar çdo ditë rregullisht.

Kujdes me Buzët

Shumë njerëz shpenzojnë kohë, para dhe energji për të siguruar një mbrojtje sa më të mirë të trupit nga dielli dhe harrojnë buzët.

Edhe ato kanë nevojë për mbrojtje nga rrezet e dëmshme të diellit.

Nuk Duhen Mbajtur Shpresat Vetëm Tek Kremi

Kremërat nuk janë të vetmit që ofrojnë një mburojë të konsiderueshme ndaj rrezeve ultravjollcë.

Sigurohuni që të mbani kapele.

Gjatë orëve më të nxehta të ditës, qëndroni në hije.

Ushqehuni me produkte që rrisin rezistencën e trupit ndaj rrezeve ultravjollcë.

Këto ushqime janë barishtet, boronicat, çaji i bardhë, rrushi i kuq, salmoni, bajamet, shpargu, farat e kungullit, specat dhe karrotat.

Dielli është një mik i shëndetit dhe humorit, por gjatë ditëve të nxehta të verës duhet të mbrohemi  mirë ndaj tij që mos të kthehet në armik./AgroWeb.org

Gjurmë benzeni në kremërat e plazhit, ndalohen produktet

Kompania Johnson & Johnson ka tërhequr pesë nga produktet e saj për mbrojtjen nga dielli për shkak se janë konstantuar gjurmë të lëndëve kimike të tilla si benzeni, të cilat nga ekspozimi i vazhdueshëm në diell mund të shkaktojnë kancer. Produktet e ndaluara i përkasin katër versioneve të kremit të plazhit Neutrogena dhe Aveeno Protect + refresh.

Produktet janë të shpërndara kryesisht në tregun amerikan por ekziston mundësia që mund të jenë shpërndarë edhe në vende evropiane apo edhe në Shqipëri.

Përfaqësuesit e kompanisë gjigande amerikane Johnson & Johnson janë shprehur që ‘benzeni’ u gjend pas testimeve nga kompania dhe një laboratori të pavarur. Ata janë akoma duke hetuar sesi ky element kimik ka përfunduar brenda produktit.

J&J tha që po punonin për të hequr të gjitha produktet nga tregu, dhe iu bëri thirrje konsumatorëve që menjëherë të ndalonin përdorimin e këtyre kremrave të plazhit.

Sipas deklaratës zyrtare të kompanisë ‘përdorimi i këtyre produkteve nuk pritej nga kompania që të shkaktonte pasoja në shëndetin e tyre dhe që vetë kompania kishte vendosur për largimin e tyre nga tregu si një mënyrë parandalimi’.

Benzeni është një element kimik i cili merr flakë në mënyrë të shpejtë, dhe që përdoret gjerësisht në industrinë kimike dhe është i përhapur gjtihashtu në mjedis. Ekspozimi i vazhdueshëm ndaj tij mund të shkaktojë kancer. Ai gjtihashtu mund të dëmtojë sistemin imunitar dhe të pengojë qelizat që të funksionojnë në mënyrën e duhur, sipas qendrës amerikane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve.

Ndikimet e kësaj lënde kimike variojnë në bazë të mënyrës së përdorimit të tij, si për shembull kur një person mund ta gëlltisë në mënyrë aksidentale, apo nëse e merr me anë të lëkurës apo veshjeve. Simptomat variojnë nga marramendje dhe rrahje të çrregullta të zemrës deri në konvulsione dhe, kur merret në nivele shumë të larta mund të shkaktojë dhe vdekjen.

Kompania J&J e cila është e bazuar në New Jersej, u shpreh që kishte njoftuar edhe Agjencinë Amerikane për Ushqimin dhe Medikamentet për tërheqjen e këtyre produkteve.

Burimi: The Associated Press

Qendra Alert – Alert.al

Rreziku kimik i bizhuterive me origjinë nga Kina

Produktet kineze kanë pushtuar tregjet në mbarë botën dhe në të gjitha kategoritë e prodhimit. Por në shumë raste kosto e tyre e lirë mund të rrezikojë rëndë jetën e konsumatorit, siç është rasti i bizhuve, të cilat shfaqen si një opsion i lirë dhe i këndshëm, sidomos gjatë muajve të verës, në pamundësi të blerjes së atyre origjinale.

Në faqen Safety Gate, në të cilin autoritetet europaine publikojnë produktet e rrezikshme për shëndetin janë të rreshtuara disa produkte të tilla, të cilat përmbajnë elementë të rrezikshëm kimik të cilët rrezikojnë rëndë jetën e njeriut, kryesisht ‘kadmium’ dhe ‘plumb’.

Një set bizhush, i cili përmban një palë vëth, një unazë, një byzylyk dhe një varëse dhe i cili shitet online në disa faqe interneti europiane, ka rezultuar që ishte i përbërë nga 94% kadmium dhe 3.4% plumb. Kadmiumi si një element kimik është i rrezikshëm për shëndetin e njeriut sepse ai akumulohet në trup dhe mund të dëmtojë veshkat dhe kockat dhe mund të shkaktojë edhe kancer.

Kadmiumi është një metal toksik i rëndë që ndodh në natyrë. Ai është i pranishëm në nivele të ulëta në ushqim dhe në nivele të larta të tymit të cigareve.Kadmiumi nuk korrozohet lehtë, kështu që funksionon mirë në bateri; përdorimi i saj primar. Kadmiumi përdoret gjithashtu në punimin e metaleve, plastikës dhe prodhimit të tekstilit.

Plumbi është gjithashtu i dëmshëm për shëndetin e njeriut, i cili po ashtu mund të akumulohet në trup dhe mund të shkaktojë zhvillimin e neurotoksiticitetit, i cili mund të ndikojë në ushqyrjen me gji ose tek zhvillimi i fetusit tek gratë shtatzëna.

Për të gjitha këto arsye, autoritetet e BE-së kanë kërkuar ndalimin e shitjes së këtyre bizhuve në tregjet evropiane.

 

Burimi:  Safety Gate

Qendra Alert – Alert.al

Siguria e ashensorëve, Kryeinspektori i ISHMT pret një delegacion nga Kosova. Tema e takimit, rregulloret e BE për mbikqyrjen e tregut

Siguria e produkteve joushqimore, duket se po merr një rëndësi më të madhe e më të veçantë. Dhe, për të pasur tregje më të mirëkontrolluara, ndoshta duhet dhe një bashkëpunim ndërkufitar apo ndërshtetëror. Për këtë arsye, Kryeinspektori i Inspektoriatit Shtetëror të Mbikqyrjes së Tregjeve, Lavdrim Sahitaj priti në Tiranë një delegacionin nga Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregëtisë të Republikës së Kosovës. Konkretisht, Znj.Valbona Dushi, Udhëheqëse e Departamentit të Industrisë, Gurakuq Kastrati, Udhëheqës i Divizionit për Infrastrukture të Cilësisë; Artan Demolli, Zyrtar i Lartë për hartimin e Rregullave Teknike dhe Naim Hajra, inspektor për produktet e ndërtimit në Inspektoratin e Tregut.

Qëllimi i takimit ishte krijimi i urave të bashkëpunimit dhe tematikë e veçantë, diskutimi mbi Rregulloren e BE-së 2019/2020 për mbikëqyrjen e tregut dhe zbatimin e rregullave teknike për ashensorët. Kryeinspektori Sahitaj theksoi rëndësinë e krijimit të  bashkëpunimit të mëtejshëm ndërmjet dy institucioneve homologe dhe shkëmbimin e eksperiencave më të mira.

Çështja e ashensorëve ishte një nga më alamantet në ditët pas tërmetit të 26 nëntorit 2019, ku një pjesë e madhe shfaqen probleme e pasiguri.

ISHMT është autoriteti ligjzbatues, që garanton konsumatorin për të gjitha produktet joushqimore, ndërkohë që kompetencë e tij janë dhe zbatimi i ligjit për të drejtat e autorit apo prnoësinë industriale.

Qendra ALERT / Alert.al

Ethet Afrikane të Derrit, ja propozimet e BE - së

Ethet Afrikane të Derrit (ASF) që përhapet në fermat në natyrë të derrave dhe ka propozuar masa kontrolli dhe të biosigurisë për këto ferma në zonat e prekura nga ASF në BE.

Fermat në natyrë të derrave janë të zakonshme në BE. Gjithsesi, nuk ka legjislacion në nivel Evropian për kategorizimin e fermave të tilla, kështu që informacioni është i limituar, jo i harmonizuar dhe ka nevojë të interpretohet me kujdes.

Paneli për Shëndetin dhe Mirëqenien e Kafshëve arriti në përfundimin se fermat e derrave në natyrë mbartin një rrezik thelbësor të futjes dhe përhapjes së ASF, por që instalimi i gardheve të vetme të ngurta ose të dyfishta në të gjitha fermat e derrave të hapur në zonat e BE-së ku është i pranishëm ASF mund të zvogëlojë këtë rrezik të paktën 50%.

Për më tepër, zbatimi i vlerësimeve gjithëpërfshirëse, objektive të biosigurisë në fermë dhe miratimi i fermave të derrave në natyrë bazuar në rrezikun e tyre të biosigurisë do të ulte më tej rrezikun e futjes dhe përhapjes. Vlerësimet në fermë janë një mjet i fuqishëm jo vetëm për përmirësimin e biosigurisë por edhe për adresimin e çështjeve më të gjera të blegtorisë.

EFSA rekomandon që shmangiet nga kufizimet aktuale në bujqësinë e derrave në natyrë në zonat e prekura nga ASF mund të konsiderohen rast pas rasti nëse janë zbatuar këto dhe masa të tjera të specifikuara të biosigurisë.

Opinioni shkencor bazohet në provat e mbledhura nga autoritetet kombëtare veterinare, shoqatat e fermerëve dhe literatura shkencore. Një marrje e njohurive të ekspertëve (EKE) u krye për të grupuar fermat e derrave në natyrë sipas rrezikut të tyre të futjes dhe përhapjes së ASF, për të renditur masat e biosigurisë sipas efektivitetit dhe për të propozuar përmirësime në biosigurinë.

Opinionin e plote shkencor: Opinion shkencor mbi ethet afrikane të derrave dhe blegtorinë e derrave, e gjeni ne linkun:

https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/6639

Mbrojtja e bletëve: një mënyrë e re për vlerësimin e riskut mjedisor

EFSA ka bërë një hap të madh përpara në përpjekjet e saj për të ndaluar rënien e pjalmuesve të insekteve në Evropë duke propozuar një qasje të re në vlerësimin e riskut mjedisor (ERA) të bletëve.

Një mendim i ri shkencor, i kërkuar nga Komiteti i Parlamentit Evropian për Mjedisin, Shëndetin Publik dhe Sigurinë Ushqimore (ENVI), përcakton një kornizë të integruar, holistike për vlerësimin e  faktorëve të ndryshëm stresues për bletët, i njohur si MUST-B.

Ky është një raport i rëndësishëm për këdo që dëshiron të ruajë ekosistemet e pasura të Evropës, në qendër të të cilit qëndrojnë jo vetëm bletët, por të gjithë polenizuesit e tjerë. Ky vlerësim përcakton një vizion të qartë për transformimin e mënyrës se si vlerësojmë risqet mjedisore për pjalmuesit në BE.

 

Ky studim propozon një qasje të bazuar që kombinon sistemet e modelimit dhe monitorimit të stresuesve të shumtë si pesticidet dhe kimikatet e tjera mjedisore, parazitët dhe sëmundjet, si dhe faktorë të tillë si disponueshmëria e ushqimit, klima dhe praktikat e menaxhimit të bletarisë .

Linku për opinionin e plote shkencor është:

https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/6607

Pa kushte higjienike, shihni ku prodhohen makaronat! Policia zbulon dy punishte të fshehta në Peshkopi

Dy punishte të fshehta prodhonin makarona per tregun. Policia e Dibrës  ka arrestuar dy pronare dhe ka bllokuar “fabrikat” e tyre që ishin në kushte të papërshtatshme higjene.

Nga specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në DVP Dibër, filloi procedimi penal për shtetasit Musa Kurti, 55 vjeç, banues në Shupenzë, Maliq Pana, 65 vjeç, banues në Peshkopi.

Procedimi penal ndaj tyre filloi pasi, gjatë kontrolleve të ushtruara nga Specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në bashkëpunim me Autoritetin Kombëtar Ushqimor, kanë ushtruar kontrolle të befasishme në disa punishte   që dyshoheshin se përdoreshin në mënyrë të kundërligjshme për prodhimin e ushqimit për konsum.

Si rezultat në Shupenzë është bllokuar punishtja e Kurtit dhe në qytetin e Peshkopisë është bllokuar punishtja e Panës,  pasi janë konstatuar duke prodhuar  produkte ushqimore në kushte të pa përshtatshme higjenike në kundërshtim me ligjin ‘Për Ushqimin’, dhe aktivitetin e ushtronin  pa qenë të rregjistruar pranë organeve tatimore.

Njoftimi i Policisë

Finalizohet me sukses operacioni policor i koduar “PUNISHTJA” kundër informalitetit, për goditjen e veprimtarisë së kundërligjshme të prodhimit të produkteve ushqimore.

Bllokohen dy punishte që përdoreshin për prodhimi ushqimi, procedohen penalisht 2 pronarët.

Nga specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në DVP Dibër, filloi procedimi penal për shtetasit :

 1. K., 55 vjeç, banues në Shupenzë
 2. P., 65 vjeç, banues në Peshkopi.

Procedimi penal ndaj tyre filloi pasi, gjatë kontrolleve të ushtruara nga Specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në bashkëpunim me Autoritetin Kombëtar Ushqimor, kanë ushtruar kontrolle të befasishme në disa punishte  që dyshoheshin se përdoreshin në mënyrë të kundërligjshme për prodhimin e ushqimit për konsum.

Si rezultat   në  Shupenzë është bllokuar  punishtja e  shtetasit M. K., dhe në qytetin e Peshkopisë është bllokuar punishtja e shtetasit M. P.,  pasi janë konstatuar duke prodhuar  produkte ushqimore në kushte të pa përshtatshme higjenike në kundërshtim me ligjin ‘Për Ushqimin’, dhe aktivitetin e ushtronin  pa qenë të rregjistruar pranë organeve tatimore.

Materialet procedurale  iu referuan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Dibër, për veprat penale “Mashtrimi me produktet ushqimore”, “Fshehja e të ardhurave” dhe “Ushtrimi i aktivitetit pa qenë i regjistruar pranë organeve tatimore”.

alert.al/