Menu

Produktet joushqimore

Cilin krem mbrojtës për diell duhet të zgjidhni në varësi të moshës tuaj

Vera është këtu! Deti dhe dielli shqiptar janë këtu, duke na dhënë bujarisht mirëqenie fizike dhe veçanërisht mendore.

Edhe pse asgjë nuk duket të jetë negative, rrezet e dëmshme të diellit fshihen dhe do të jetë mirë ta keni gjithmonë në mendje. Dhe kur themi “gjithmonë “, nuk nënkuptojmë vetëm ato orë kur mbledhim vitaminë D në një plazh.

Ekspertët vazhdimisht theksojnë rëndësinë e përdorimit të kremrave kundër diellit sa më shpesh që mundemi gjatë ditës gjatë muajve të verës dhe ata dinë diçka më shumë…

Krem mbrojtës nga dielli çdo mëngjes dhe dalje në mesditë, pra, dhe jo vetëm në plazhe.

Duhet të bëhet zakon: Duhet të aplikoni krem kundër diellit në fytyrë para se të dilni nga shtëpia, pasi ekspozimi ndaj rrezatimit ultravjollcë mund të shkaktojë djegie të rënda të lëkurës, ndërsa për popullatën femërore ka një probabilitet të lartë të shfaqjes së njollave dhe plakjes së parakohshme.

Sidomos në mëngjes dhe në mesditë, rutina juaj duhet të përfshijë hidratimin e lëkurës dhe më pas aplikimin e kremit kundër diellit.

Dhe cilën krem ​​mbrojtës kundër fytyrës duhet të zgjedh?

Në varësi të llojit të lëkurës (të thatë ose të yndyrshëm) mund të gjeni krem ​​mbrojtës që i përshtatet nevojave tuaja. Ajo që është e sigurt është se për çdo dekadë kremi ynë i diellit duhet të plotësojë disa kushte. Kushtet e mëposhtme, në lidhje me personin:

Për moshat mbi 20 vjeç

Shumica e vajzave në grupmoshën 20+ mund të kenë puçrra, kështu që gjëja më e rëndësishme është që kremi kundër diellit të mos ketë një strukturë të yndyrshme, në mënyrë që të shmanget shkëlqimi i mundshëm. Ideale janë kremrat xhel dhe të hollë me ngjyrë për të mbuluar papërsosmëritë.

Ne ju sugjerojme krem kundër diellit me spf30 për lëkurën e errët dhe këtu për ato më të lehta. Mos harroni të rinovoni kremin tuaj të diellit shpesh pasi treguesi i mbrojtjes nuk premton mrekulli.

Për moshat mbi 30 vjeç

Ndërsa temperatura rritet lëkura jonë ka nevojë për hidratim shtesë. Edhe këtu, e njëjta gjë vlen për moshën 20+, megjithëse lëkura në këtë fazë të moshës ka nevojë për më shumë hidratim, prandaj sigurohuni që ta bazoni atë në kremin hidratues para kremit kundër diellit dhe më pas ta plotësoni me një tregues të mbrojtjes së fytyrës dhe buzëve.

Sipas shkencëtarëve, buzët kanë nevojë për mbrojtje adekuate pasi nuk përmbajnë melaninë, gjë që i bën ato të prirura ndaj shfaqjes së mundshme të kancerit të lëkurës. Shumë njerëz përdorin kremin e tyre të diellit në buzët e tyre ose thjesht aplikojnë buzëkuq për t’u mbrojtur. Gabim i madh … ka kremra ​​hidratues të fytyrës për diell shumë të lartë.

Për moshat mbi 40 vjeç

Padyshim që kjo periudhë ka nevojë për mbrojtje shtesë për shkak të humbjes së elasticitetit të lëkurës dhe dehidratimit nga nxehtësia dhe rrezet e diellit. Kremi kundër diellit këtu duhet të ketë agjentë anti-inflamatorë , antioksidantë dhe përbërës hidratues. Njollat, përveç përdorimit të kremrave me ngjyra, kanë nevojë edhe për një indeks të lartë mbrojtjeje, të paktën 30 e më lart. Duhet të merrni kremra që të kenë plus vaj argani, elastinë, kolagjen!

Për moshat mbi 50 vjeç

Lëkura e kësaj moshe më së shpeshti ka grumbulluar “dëmtime” të shkaktuara nga dielli në të gjitha vitet e mëparshme. Dhe në këtë rast kremi kundër diellit që duhet të zgjidhni duhet të ketë veti të zgjeruara. Ideale për këtë rast është kremi kundër diellit me acid hialuronik pasi ka një efekt hidratues dhe anti-plakje në lëkurë.

Këshillë: Sigurohuni që të mbuloni të gjithë fytyrën me produkt, madje edhe zonën nën sy me lëvizje të kujdesshme. Mos harroni syzet tuaja të diellit dhe me siguri një krem ​​kundër diellit me vitaminë C do të ndihmojë në zbutjen e inflamacioneve ose rrudhave të mundshme.

A kemi ndonjë gjë për mbrojtjen nga dielli të trupit?

Sigurisht që kemi! Në rastin e kremrave kundër diellit për trupin tonë, gjërat janë më të thjeshta. Ju duhet t’i kushtoni vëmendje të veçantë vizitave të para në plazh dhe të preferoni një indeks të lartë mbrojtjeje. Lëkura juaj ka nevojë për kohë për të aktivizuar melaninën e saj.

Për një shtesë ju mund të kombinoni me kremin tuaj mbrojtës nga dielli (jo vetëm), të aplikoni një sasi të vajit për nxirje nga dielli. Provoni pak vaj me përbërës si kokosi për ta miksuar gjatë verës!

Për pas dushit, tregohet përdorimi i produkteve pas diellit, të cilat nga njëra anë rrisin nxirjen, por nga ana tjetër ofrojnë hidratim të thellë dhe lehtësim nga dielli i nxehtë dhe kripa.

PS: Mos harroni se lëkura juaj është ind i gjallë, merr frymë dhe ka nevojë për kujdes që të jetë rinore dhe e freskët. Më themelorja është uji gjatë ditës! Pini shumë në kombinim me ushqimin e duhur dhe lëkura juaj do t’ju ​​falënderojë!

Pershtatur nga revista greke “Daynight”

Qendra Alert

alert.al

Tajlanda ndalon kremrat kundër diellit për shkak se dëmtojnë koralet

Tajlanda ka ndaluar kremrat kundër diellit në të gjitha parqet e saj detare kombëtare për shkak se përmbajnë kimikate dhe dëmtojnë koralet, të cilat janë një pasuri e çmuar e detit të saj.

Shqetësimet kanë qenë në rritje, në lidhje me kremrat që turistët përdorin për mbrojtjen nga dielli, të cilat po dëmtojnë koralet dhe rritjen e ngadaltë të tyre.

Departamenti tajlandez i ruajtes të trashëgimisë kulturore u shpreh se katër përbërës që gjenden zakonisht në kremrat e diellit është provuar se shkatërrojnë larvat e koraleve, pengojnë riprodhimin e tyre dhe shkaktojnë zbardhjen e ngjyrës së ndezur.

Çdokush që shkel këtë urdhër mund të gjobitet deri në rreth 2500 euro.

Sidoqoftë, zyrtarët nuk kanë thënë se si planifikojnë të zbatojnë vendimin e ri.

Kremrat e ndaluar janë ato që përmbajnë oksibenzon, oktinoksat, kamfor 4-metilbenziliden ose butilparaben.

Ndalime të tilla ngjashme janë bërë dhe nga ishulli i Oqeanit Paqësor Palau si dhe shteti amerikan i Hawaiit.

Kjo është përpjekja më e fundit e qeverisë tajlandeze për të mbrojtur koralin e saj nga industria e turizmit.

Maya Bay, një ishulli në arqipelagun Phi Phi Leh – i cili u bë i famshëm me prezantimin e tij në filmin me Leonardo Di Caprio ‘The Beach’- është mbyllur që nga viti 2018 pasi shumica e koraleve të tij u shkatërruan.

Burimi: BBC World

Qendra Alert

alert.al

Kloro-etanoli në kapsulat e medikamenteve

Disa shtete europiane kanë njoftuar për raste të identifikimit të ndotjes me kloro-etanol 2 në kapsulat për medikamente dhe suplemente të tjera ushqimore të importuara nga Kina.

Nuk dihet akoma nëse edhe Shqipëria ka importuar kapsula të tilla për medikamente, sepse Sistemi i Alarmit të Shpejtë për Ushqimet dhe Ushqimet për Kafshë (RASFF) publikon vetëm rastet e verifikuara në vendet anëtare të Bashkimit Evropian, dhe vendet jashtë tij nuk janë të përfshira në sistemin e kontrollit.

Vende të tilla si Gjermania, Belgjika, Franca, Republika Çeke, Holanda dhe Spanja kanë raportuar për ndalimin e këtyre veshjeve të medikamenteve, si një rrezik serioz për shkak të përbërjes së tyre me kloro-etanol.

Kloro-etanoli, ose siç njihet ndryshe 2-CE është një toksinë kimike e rëndë që nëse nuk trajtohet shkakton vdekje të menjëhershme.

Qendra Alert

alert.al

Si lodrat e lira për fëmijë po rrezikojnë rëndë shëndetin e tyre?

Tashmë lodrat për fëmijë gjenden kudo, në dyqane të posaçme për to, në shitës të vegjël ambulantë në rrugë, në qendra tregtare dhe madje kohët e fundit po shiten dhe në supermarkete. Çmimet variojnë, nga më të lirat dhe deri tek më të shtrenjtat, dhe prindërit jo gjithmonë janë të ndërgjegjshëm për rreziqet që ato mund të përbëjnë për shëndetin e fëmijëve. Më poshtë do të paraqesim disa raste të cilat janë denoncuar si raste rreziku në portalin e Komisionit Evropian, Safety Gate.

Top plastik për fëmijë

Topa plastikë të vegjël më ngjyra të ndryshme që shiten kudo nëpër Shqipëri, me motive ose shkronja shumëngjyrëshe të frutave. Topat kanë zgjatime të buta dhe një mekanizëm bilbil, një kordon elastik fleksibël dhe një mekanizëm ndezës brenda topit.

Këtij produkti i shkëputen pjesët përbërëse të tij. Si pasojë, një fëmijë mund ti gëlltisë apo të mbytet me to. Produkti nuk është në përputhje me kërkesat e Direktivës Europiane për Sigurinë e Lodrave EN 71 -1.

Autoritetet europiane kanë vendosur tërheqjen e këtij produkti nga tregu që nga qershori i këtij viti.

Lodër Kukulll

Rreziku kryesor nga kukullat me çmim të lirë që shiten shpesh në rrugë, është rreziku kimik që ato paraqesin, dhe që shpeshherë mund të arrijë deri në 35% të masës së kukullës. Këto kimikate, që i përkasin kryesisht ftalateve mund të dëmtojnë shëndetin e fëmijëve, duke shkaktuar dëmtime të mundshme në sistemin e tyre riprodhues.

Zakonisht produkti përmban një kukull, një çantë, një kapele dhe çizme. Koka e kukullës është prej plastike të butë, trupi – prej plastike më të fortë. Flokët e fibrave sintetike të kukullës janë të lidhura me një brez gome, dhe kukulla është e veshur me një fustan. Edhe ky produkt që mban emërtimin ‘Glam Girl’ Nr. 695 dhe është tërhequr nga tregu europian.

Kostumi i zjarrfikësit

Kompleti i kostumeve të zjarrfikësve  për fëmijë zakonisht përbëhen nga një kapelë sintetike, xhaketë dhe pajisje plastike për lodra (zjarrfikës, zorrë për ujin, radio CB, sëpatë, shufër dhe simbol). Kostumi i veshjes së zbukuruar është lehtësisht i ndezshëm dhe përhapja e flakës është shumë e lartë. Nëse merr flakë, fëmija mund të pësojë djegie. Produkti nuk përputhet me kërkesat e Direktivës për Sigurinë e Lodrave dhe standardin përkatës Evropian.

 

Bluza për fëmije të vegjël

Një tjetër rast i rrezikut që mund të vijë nga gëlltitja e dekorit të veshjeve për fëmijë dhe alarmi vjen nga një vend i integruar së fundmi në BE, Rumania. Bluza ka ngjyrë të kuqe me zemra vjollce, e destinuar për fëmijët 2 vjeç. Ka mbishkrimin “So Sweet” dhe një shtypje me zebër dhe me guralecë të ngjitur argjendi. Elementet e vogla dekorative në produkt (guralecët e ngjitur) mund të shkëputen lehtësisht. Një fëmijë i vogël mund t’i gëlltisë dhe të mbytet prej tyre. Produkti nuk përputhet me kërkesat e Direktivës së Përgjithshme të Sigurisë së Produktit dhe standardit Evropian. Në fund të qershorit të këtij viti, edhe ky produkt është tërhequr nga tregu europian.

Plastelinë

Plastelinat në përgjithësi janë të rrezikshme për fëmijët, por një lloj plasteline e re, më e lëngshme që qarkullon në treg, shquhet për përmbajtjen e lartë të elementit kimik të borit. Migrimi i borit nga plastelina është shumë i lartë (vlera e matur deri në 1953 mg/kg). Gëlltitja ose kontakti me një sasi të tepërt të borit mund të dëmtojë shëndetin e fëmijëve duke dëmtuar sistemin riprodhues të tyre.

Produkti nuk përputhet me Rregulloren REACH dhe kërkesat e Direktivës për Sigurinë e Lodrave dhe standardin përkatës Evropian, dhe për këtë arsye ai gjithashtu është tërhequr nga tregu.

Burimi: Safety Gate, Komisioni Europian

Qendra Alert

alert.al

 

Pse qeset plastike janë të rrezikshme për të ruajtur ushqimin?

Ruajtja e duhur e ushqimit është e rëndësishme për ta mbajtur atë të sigurt për t’u ngrënë. Ngrënia e ushqimit, i cili nuk është ruajtur në mënyrën e duhur, potencialisht përmban rrezikun e sëmundjes së individit, veçanërisht nëse ena e magazinimit është një plastikë që përmban kimikate të rrezikshme. Universiteti Shtetëror i Pensilvanisë rekomandon ruajtjen e ushqimit në qese plastike – të dizajnuara vetëm për këtë qëllim – si jetike për mbajtjen e ushqimit të sigurt. Sidoqoftë, ruajtja e ushqimit në çdo lloj të plastikës, qese për ruajtjen e ushqimit ose qese të tjera plastike, mund të paraqesë rreziqe të caktuara për njerëzit.

Kimikatet

E gjithë plastika është bërë nga kimikate që kanë mundësi të dëmtojnë shëndetin e një personi. Kimikatet që përbëjnë plastikën janë BPA dhe DEHA. Sipas Institutit Amerikan për Politikën e Bujqësisë dhe Tregtisë, qeset ushqimore janë të përbëra nga polietileni me densitet të lartë ose polietileni me densitet të ulët dhe zakonisht kodohen për riciklim si 2 ose 4. Kur ushqimi ruhet në qese plastike, këto kimikate mund të depërtojnë në ushqim dhe më pas të gëlltiten nga individët. Kjo gjithashtu përfshin mbështjellësin plastik, i cili përbëhet nga përbërës të ngjashëm. Me kalimin e kohës këto kimikate janë lidhur me ndryshimet e indeve, dëmtimet gjenetike, gabimet kromozomale, abortin, defektet e lindjes, fillimin e hershëm të pubertetit dhe ndryshimet hormonale. Tek fëmijët, depërtimi kimik i qeseve mund të shkaktojë dëm në zhvillimin e sistemit imunitar të tyre dhe mund të rezultojë në prishje të hormoneve dhe probleme të sjelljes.

Dëmtuesit

Sipas studimeve të ndryshme, ushqimi i konservuar duhet të ruhet në enë hermetike për të parandaluar që dëmtuesit të hyjnë në to, përfshirë insektet dhe brejtësit. Qeset plastike ushqimore nuk janë hermetike dhe nuk duhen përdorur. Qeset e ruajtjes së ushqimit mund të thyhen ose të hapen nga dëmtuesit. Përdorimi i kavanozëve të qelqit është metoda e rekomanduar për ruajtjen e ushqimit të konservuar pasi mund të ketë transmetim kimik kur ushqimi ruhet në enë plastike.

Bakteret

Kur ushqimi nuk ruhet siç duhet, ai mund të krijojë baktere të dëmshme që mund ti sëmurin njerëzit. Këshillohet që ushqimi të ruhet në enë hermetike në frigorifer për të parandaluar kontaminimin bakterial. Një ushqim që nuk është mbështjellë siç duhet mund të infektohet me baktere nga ushqime të tjera në frigorifer që tashmë janë prishur, dhe mund ta përhapen gjithashtu. Për më tepër, mishrat që nuk janë të mbështjellë në mënyrë hermetike mund të pikojnë në ushqime të tjera, duke i kontaminuar ato me patogjenë ushqimorë, si E.coli ose salmonella. Qeset plastike ushqimore dhe qeset e ruajtjes së ushqimit mund të grisen ose të prishen kur zhvendosni ushqimin në frigorifer, gjë që krijon kushte që mund të rriten dhe përhapin bakteret.

alert.al

Franca i jep çdo adoleshenti 350 dollarë për ti shpenzuar për kulturën, por ata blejnë libra komikë

Qeveria franceze ka nisur një iniciativë me anë të një aplikacioni në telefon, në të cilën çdo 18 vjeçar në vend, mund të blejë shërbime apo produkte kulturore, të tilla si libra apo muzikë, bileta për ekspozita apo për performanca artistike të ndryshme. Por në vend që të zgjidhnin veprat më të mëdha artistike, shumë prej tyre kanë zgjedhur produkte të masmedias që i dëshironin dhe i pëlqenin edhe më përpara.

Instikti më i madh i të rinjve nuk ishte që të blinin veprat e Prustit apo që të rreshtoheshin për të parë Molierin.

Deri tani, librat përfaqësojnë 75% të blerjeve të bëra me anë të aplikacionit, që kur ai u aktivizua gjatë muajit maj të këtij viti, dhe shumica prej tyre janë libra komikë.

Adoleshentët mund të blejnë produkte fizike nga libraritë, dyqanet muzikore ose instrumente të muzikës. Mund të marrin bileta për shfaqje, teatro, koncerte ose ekspozita të ndryshme në muze. Gjtihashtu ato mund të regjistrohen për kërcim, pikturë apo klasa vizatimi.

Në fjalimin e inagurimit të këtij projekti, presidenti Emmanuel Macron, i cili e kishte premtuar këtë iniciativë gjatë fushatës së tij, tha që Franca do të korrte një fitore të paharrueshme sepse të rinjtë nuk do të thonin më që ‘kjo vepër arti nuk është për mua, ky film nuk është për mua’.

Ndërkohë që kritikët argumentojnë që t’iu japësh para 825 000 adoleshentëve dhe ti lësh afër qendrës më të afërt tregtare është një humbje naive e lekëve të taksapaguesve francezë.

Marrë me shkurtime nga: New York Times

alert.al

Kujdes nga kjo furrë elektrike e prodhuar në Turqi

Sistemi Europian i sigurisë për produktet jo ushqimore ka nxjerrë alertin numër A11/00026/21 të njoftuar nga shteti i Maltës për rreziqet elektrike që vijnë nga një furrë sobe e prodhuar në Turqi. Mbrojtja e tokëzimit është e papërshtatshme dhe izolimi i produktit është i papërshtatshëm, duke i lënë pjesët e eletrike te hap-ura dhe  të zbuluara. Përdoruesi mund të prekë pjesët e drejtpërdrejta të zbuluara dhe të marrë një goditje elektrike. Sipas këtij njoftimi produkti nuk është në përputhje me direktivën evropiane për voltazhin e ulët si dhe standartet e tjera evropiane.

Burimi: Safety Gate

alert.al/

Mbi 75% e kremërave kundër diellit përmbajnë toksina, ja 11 substancat e padëshirueshme

Ekspozimi i tepërt dhe i pambrojtur ndaj diellit është një nga faktorët kryesorë të plakjes së parakohshme dhe dëmtimeve të forta të lëkurës.

Aplikimi i solucioneve të duhura kundër diellit është hapi i duhur për të mbrojtur lëkurën.

Megjithatë, një proces i tillë kërkon kujdes, sepse gabimet në aplikimin e këtij sistemi mbrojtës mund të bëjnë më shumë dëm.

Ajo që duhet të dimë është se dielli e ndihmon organizmin të prodhojë vitaminën D3, që është thelbësore për sistemin imunitar, humorin dhe luftën kundër qelizave të dëmshme.

Rrjedhimisht ekspozimi në diell duhet të jetë i ekuilibruar dhe i sigurtë.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për gabimet që mund të jeni duke bërë në dëm të lëkurës.

Mbrojtje Natyrale Apo Toksike?

Tregu është i stërmbushur me solucione kundër rrezeve ultravjollcë të diellit.

Shumica prej tyre ofrojnë një kokteil toksik substancash kimike që e dëmtojnë lëkurën.

Sipas ekspertëve të fushës, mbi 75% e të gjithë kremërave të shitur në tregun global përmbajnë toksina.

Substancat toksike në kremërat kundër diellit, të cilat mund t’i verifikoni edhe në solucionin tuaj janë në këtë listë:

 • Paraben
 • Acid Para amino benzoic
 • Octyl salicyclate
 • Cinoxate
 • Phenylbenzimidazole
 • Homosalate
 • Menthyl anthranilate
 • Octocrylene
 • Oxybenzone
 • Methoxycinnamate
 • Dioxybenzon

AgroWeb.org rekomandon aplikimin e produkteve natyrale ose me bazë mineralesh të cilat nuk shkaktojnë dëme dhe as alergji.

Solucionet Spërkatëse Kundër Diellit

Këto solucione mbartin rreziqe të fshehura.

Sipas ekspertëve, përbërësit e këtyre spërkatësve janë dëmtues për shëndetin nëse kalojnë në rrugët e frymëmarrjes.

Koha E Aplikimit Të Kremit

Kremi kundër diellit duhet vendosur në lëkurë përpara se të dilni nga shtëpia.

Shumë njerëz presin deri sa të shkojnë në pishinë ose në plazh që të vendosin kremin mbrojtës dhe e bëjnë atë gjithnjë në nxitim e sipër.

Aplikimi I Kremit Vetëm Gjatë Qëndrimit Jashtë

Rrezet e diellit prekin lëkurën edhe kur njeriu është në timon ose i ulur pranë një dritareje.

Rrjedhimisht, kremi kundër diellit duhet aplikuar çdo ditë rregullisht.

Kujdes me Buzët

Shumë njerëz shpenzojnë kohë, para dhe energji për të siguruar një mbrojtje sa më të mirë të trupit nga dielli dhe harrojnë buzët.

Edhe ato kanë nevojë për mbrojtje nga rrezet e dëmshme të diellit.

Nuk Duhen Mbajtur Shpresat Vetëm Tek Kremi

Kremërat nuk janë të vetmit që ofrojnë një mburojë të konsiderueshme ndaj rrezeve ultravjollcë.

Sigurohuni që të mbani kapele.

Gjatë orëve më të nxehta të ditës, qëndroni në hije.

Ushqehuni me produkte që rrisin rezistencën e trupit ndaj rrezeve ultravjollcë.

Këto ushqime janë barishtet, boronicat, çaji i bardhë, rrushi i kuq, salmoni, bajamet, shpargu, farat e kungullit, specat dhe karrotat.

Dielli është një mik i shëndetit dhe humorit, por gjatë ditëve të nxehta të verës duhet të mbrohemi  mirë ndaj tij që mos të kthehet në armik./AgroWeb.org

Gjurmë benzeni në kremërat e plazhit, ndalohen produktet

Kompania Johnson & Johnson ka tërhequr pesë nga produktet e saj për mbrojtjen nga dielli për shkak se janë konstantuar gjurmë të lëndëve kimike të tilla si benzeni, të cilat nga ekspozimi i vazhdueshëm në diell mund të shkaktojnë kancer. Produktet e ndaluara i përkasin katër versioneve të kremit të plazhit Neutrogena dhe Aveeno Protect + refresh.

Produktet janë të shpërndara kryesisht në tregun amerikan por ekziston mundësia që mund të jenë shpërndarë edhe në vende evropiane apo edhe në Shqipëri.

Përfaqësuesit e kompanisë gjigande amerikane Johnson & Johnson janë shprehur që ‘benzeni’ u gjend pas testimeve nga kompania dhe një laboratori të pavarur. Ata janë akoma duke hetuar sesi ky element kimik ka përfunduar brenda produktit.

J&J tha që po punonin për të hequr të gjitha produktet nga tregu, dhe iu bëri thirrje konsumatorëve që menjëherë të ndalonin përdorimin e këtyre kremrave të plazhit.

Sipas deklaratës zyrtare të kompanisë ‘përdorimi i këtyre produkteve nuk pritej nga kompania që të shkaktonte pasoja në shëndetin e tyre dhe që vetë kompania kishte vendosur për largimin e tyre nga tregu si një mënyrë parandalimi’.

Benzeni është një element kimik i cili merr flakë në mënyrë të shpejtë, dhe që përdoret gjerësisht në industrinë kimike dhe është i përhapur gjtihashtu në mjedis. Ekspozimi i vazhdueshëm ndaj tij mund të shkaktojë kancer. Ai gjtihashtu mund të dëmtojë sistemin imunitar dhe të pengojë qelizat që të funksionojnë në mënyrën e duhur, sipas qendrës amerikane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve.

Ndikimet e kësaj lënde kimike variojnë në bazë të mënyrës së përdorimit të tij, si për shembull kur një person mund ta gëlltisë në mënyrë aksidentale, apo nëse e merr me anë të lëkurës apo veshjeve. Simptomat variojnë nga marramendje dhe rrahje të çrregullta të zemrës deri në konvulsione dhe, kur merret në nivele shumë të larta mund të shkaktojë dhe vdekjen.

Kompania J&J e cila është e bazuar në New Jersej, u shpreh që kishte njoftuar edhe Agjencinë Amerikane për Ushqimin dhe Medikamentet për tërheqjen e këtyre produkteve.

Burimi: The Associated Press

Qendra Alert – Alert.al

Rreziku kimik i bizhuterive me origjinë nga Kina

Produktet kineze kanë pushtuar tregjet në mbarë botën dhe në të gjitha kategoritë e prodhimit. Por në shumë raste kosto e tyre e lirë mund të rrezikojë rëndë jetën e konsumatorit, siç është rasti i bizhuve, të cilat shfaqen si një opsion i lirë dhe i këndshëm, sidomos gjatë muajve të verës, në pamundësi të blerjes së atyre origjinale.

Në faqen Safety Gate, në të cilin autoritetet europaine publikojnë produktet e rrezikshme për shëndetin janë të rreshtuara disa produkte të tilla, të cilat përmbajnë elementë të rrezikshëm kimik të cilët rrezikojnë rëndë jetën e njeriut, kryesisht ‘kadmium’ dhe ‘plumb’.

Një set bizhush, i cili përmban një palë vëth, një unazë, një byzylyk dhe një varëse dhe i cili shitet online në disa faqe interneti europiane, ka rezultuar që ishte i përbërë nga 94% kadmium dhe 3.4% plumb. Kadmiumi si një element kimik është i rrezikshëm për shëndetin e njeriut sepse ai akumulohet në trup dhe mund të dëmtojë veshkat dhe kockat dhe mund të shkaktojë edhe kancer.

Kadmiumi është një metal toksik i rëndë që ndodh në natyrë. Ai është i pranishëm në nivele të ulëta në ushqim dhe në nivele të larta të tymit të cigareve.Kadmiumi nuk korrozohet lehtë, kështu që funksionon mirë në bateri; përdorimi i saj primar. Kadmiumi përdoret gjithashtu në punimin e metaleve, plastikës dhe prodhimit të tekstilit.

Plumbi është gjithashtu i dëmshëm për shëndetin e njeriut, i cili po ashtu mund të akumulohet në trup dhe mund të shkaktojë zhvillimin e neurotoksiticitetit, i cili mund të ndikojë në ushqyrjen me gji ose tek zhvillimi i fetusit tek gratë shtatzëna.

Për të gjitha këto arsye, autoritetet e BE-së kanë kërkuar ndalimin e shitjes së këtyre bizhuve në tregjet evropiane.

 

Burimi:  Safety Gate

Qendra Alert – Alert.al