Menu

Siguria ushqimore

Vazhdojnë thirrjet për alergjentët e padeklaruar, tërhiqen produkte të reja

Vazhdojnë thirrjet për alergjenët e padeklaruar në etiketë. Carrefour dhe Ministria e Shëndetësisë së Italisë kanë sinjalizuar tërheqjen nga operatori të disa grupeve të brownies dhe çokollatës së zezë brownies pa laktozë dhe pa gluten ‘Fatto a mano’ nga Eurochef Italia. Tërheqja u bë për shkak të pranisë së alergjentëve të padeklaruar në etiketë.  Produktet e prekura shiten në paketa 90 gram me numër loti 43632 dhe jetëgjatësi minimale nga 24.02.2023 deri më 04.03.2023 për sa i përket  brownies me çokollatë të zezë  dhe me lote 4363 dhe skadencë 24/02/ 2023 dhe 30183 dhe skadencë 27/02/2023 në lidhje me brownies.

Si masë paraprake, kompania rekomandon që personat me alergji ndaj proteinave të qumështit të mos e konsumojnë produktin me numrin e treguar të lotit dhe ta kthejnë atë në pikën e shitjes. Produkti mund të konsumohet në mënyrë të sigurt nga njerëz që nuk janë alergjikë ndaj proteinave të qumështit. (IlFattoAlimentare)                            Qendra Alert/Alert.al

Çfarë duhet të dimë për alergjitë ushqimore?

Rasti i vajzës alergjike ndaj proteinave të qumështit që humbi jetën pas tronditjes anafilaktike ka sjellë në vëmendje çështjen e alergjive ushqimore. Si është e mundur të vdesësh nga prania e gjurmëve të një alergjie? Pse ishin të padobishme ndërhyrjet ndonëse në kohën e duhur? Çfarë mund të bëhet që të mos ndodhë më? Këto janë disa nga pyetjet që janë bërë ditët e fundit. Për t’u përpjekur për të sqaruar ne biseduam me Jan Schroeder, drejtor i Departamentit të Alergjisë dhe Imunologjisë në Spitalin Niguarda në Milano, një qendër rajonale referimi për parandalimin, diagnozën dhe trajtimin e alergjive.

“Para së gjithash ne duhet të dallojmë midis alergjive ushqimore tek fëmijët dhe të rriturit. Ato ndaj qumështit dhe vezëve janë alergjitë më të zakonshme midis fëmijëve, por në përgjithësi ato tejkalohen pas 6 viteve. Megjithatë, te të rriturit, rastet e alergjisë ndaj qumështit dhe vezëve janë të rralla, por shumë serioze. Në Niguarda janë rreth 10 raste të alergjisë së qumështit te të rriturit, nga një mijë pacientë me alergji ushqimore. Kur një nga këta njerëz merr proteinat e qumështit (casein) reagimi është shumë shpejt dhe kërkon ndërhyrje të menjëhershme. Alergjia nga qumështi te të rriturit është kaq e rëndë, saqë mund të mjaftojnë sasi të vogla të alergjisë për të shkaktuar reaksionin anafilaktik. Gjithashtu gjurmë mund të gjenden në një ushqim aksidentalisht të ndotur, siç mund të ketë ndodhur në rastin e tiramisu vegan”- shpjegon Shrëderi.

Çfarë mund të bëhet? “Ne kemi nevojë për më shumë informacion për operatorët”-shpjegon Shrëderi, më shumë komunikim midis klientëve e restoranteve dhe pajisjen me ilaçe jetëshpëtuese. Të gjithë njerëzit me alergji të rënda ushqimore, veçanërisht kur hanë jashtë shtëpisë, duhet të kenë adrenalinë injektuese (në Lombardi është siguruar falas për pacientët), për të ndërhyrë në simptomat e para të anafilaksit. Përparësia duhet të jetë shmangia e këtyre episodeve me komunikim më të mirë midis administratorëve të restoranteve, bareve apo lokaleve ku shërbehet ushqim dhe klientëve. Nuk duhet të jetë problem që njerëzit të deklarojnë alergjinë e tyre dhe të refuzojnë një pjatë nëse nuk ndihen të sigurt, ndërsa restorantet duhet të jenë të sigurt për atë që ai ofron. (IlFattoAlimentare)

Qendra Alert/Alert.al

Konsumoi tiramisu vegane, vdes 20 vjeçarja

Një vajzë 20-vjeçare alergjike ndaj qumështit vdiq në spitalin San Raffaele në Milano nga pasojat e një shoku anafilaktik të shkaktuar nga një tiramisu vegane. Sipas raportimeve nga agjencitë dhe shtypi, më 26 janar 20-vjeçarja ishte duke darkuar me të dashurin e saj në një restorant në qendër të qytetit të njohur për burgerët vegan. Pas disa lugë tiramisu të deklaruar si vegan dhe të porositura në fund të mbrëmjes, vajza u sëmur. Pas 10 ditësh në koma në San Raffaele, e reja vdiq.

Dyshimet ranë menjëherë mbi tiramisunë vegane, prodhuar nga Mascherpa Tiramisù, të cilin vajza po hante kur nisën simptomat e shokut anafilaktik. Analizat e para cilësore kanë konstatuar praninë e padeklaruar të proteinave të qumështit në produkt, ndaj të cilave vajza ishte alergjike . Shtatë kavanozët me tiramisu vegane të mbetura në restorant u sekuestruan si dhe 95 të pranishëm në fabrikën e prodhimit, ndërsa u urdhërua tërheqja nga tregu e lotit të përfshirë. Prokuroria e Milanos urdhëroi autopsinë dhe hapi një hetim për vrasje nga pakujdesia, mashtrim në ushtrimin e tregtisë dhe shitje të produkteve ushqimore jo origjinale. (IlFattoAlimentare)

Qendra Alert/Alert.al

A duhet të mbahet konserva e hapur në frigorifer?

Kur hapim një konservë dhe nuk e konsumojë e vendosim në frigorifer. Por, ruajtja e kësaj konserve për një ditë tjetër është gabim.

Edhe pse e mbyllur mund të zgjasë me muaj në gjendje të mirë, pasi hapet, konserva duhet të konsumohet po atë ditë. Kjo sepse nëse e mbajmë të hapur, ajo mund të jetë një burim bakteresh që mund të vërë në rrezik shëndetin tonë. Materialet me të cilat janë bërë konservat shpjegojnë pse zgjasin kaq gjatë kur mbyllen në mënyrë perfekte, por pasi hapen, gjërat ndryshojnë.

Alumini dhe çeliku i laminuar i ndihmojnë këto konserva të qëndrojnë në kushte optimale për një kohë të gjatë, si dhe vakuumi që prodhohet në ushqim në momentin e ambalazhimit, me kapacitet sterilizues. Përpara se të futet ushqimi në enën e tij, ai kalon përmes përpunimit termik që shkatërron mikroorganizmat e pranishëm.

Hapja e konservave bën që vakuumi i krijuar në momentin e konservimit të zhduket. Në këtë mënyrë, vetë aciditeti i produkteve, së bashku me oksigjenin ndaj të cilit janë të ekspozuar, mund të shkaktojë një reaksion kimik, duke i dhënë ushqimit një shije të pakëndshme metalike.

Por, ky nuk është problemi i vetëm. Duke qenë të hapura, ka mundësi që lëngu që i mbulon të avullojë dhe kur thahen, thithin aromat e ushqimeve të tjera të ruajtura në frigoriferin tonë dhe e bëjnë konsumimin e tyre të pakëndshëm.

Problemi më i madh, megjithëse më pak i zakonshëm është se ushqimi i konservës kontaminohet me kërpudha ose baktere. Një nga rreziqet më të mëdha është botulizmi, një sëmundje e shkaktuar nga një toksinë e sintetizuar nga bakteri Clostridium botilinum. Efektet zakonisht shfaqen midis 12 dhe 36 orëve pasi toksina hyn në qarkullimin e gjakut. Simptomat kryesore janë të vjella, të përziera, ngërçe, vështirësi në të folur ose gëlltitje dhe tharje e gojës.

Qendra Alert/Alert.al

Gjobitet pika e shumicës, iu konstatua sasi çokokremi me gjurmueshmëri të pjesshme dhe me etiketë të parregullt

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit duke iu referuar denoncimit të ardhur nga media ka reaguar menjëherë nëpërmjet trupave inspektuese duke kryer inspektim në subjektin “J.” me aktivitet shpërndarje me shumicë e produkteve ushqimore.
Nga kontrolli i ambienteve të magazinës së subjektit u konstatua sasia prej 684 copë çokokrem Fior di nocciola 400 gr. në mospërputhje të deklarimit ndërmjet kundëretiketës në gjuhën shqipe me etiketën e vendit të origjinës përsa i përket deklarimit të përbërësve. Gjithashtu është konstatuar zbatimi i sistemit të pjesshëm të gjurmueshmërisë.
Në këto kushte u krye bllokimi i menjëhershëm i sasisë së gjendur në magazinë prej 684 copë çokokrem Fior di nocciola 400 gr. deri në pajisjen me kundëretiketë të saktë në gjuhën shqipe, si dhe është gjobitur me masat administrative në vlerën e 200’000 lekëve për etiketim në kundërshtim me ligjin dhe për veprime në kundërshtim me kërkesat e gjurmueshmërisë.

Qendra Alert/Alert.al

Vlerësimi i rrezikut të sigurisë ushqimore gjatë pandemisë

Studiuesit e Rrjetit të Universiteteve Botërore kanë hetuar rrezikun e sigurisë ushqimore të platformave të ofrimit të ushqimit në internet, në sfondin e pandemisë COVID-19 në Tajvan.

Pandemia e COVID-19 ka parë një rritje dramatike të kërkesës për shërbimet e ofrimit të ushqimit në internet. Rreziku i sigurisë ushqimore nga kaq shumë ushqime që shpërndaheshin delivery ka mbetur kryesisht i paeksploruar.

Studiuesit në Tajvan, megjithatë kanë hetuar arsimimin e sigurisë ushqimore si të konsumatorëve ashtu edhe të pronarëve të shërbimeve të ofrimit të ushqimit në internet, gjatë pandemisë në Tajvan.

Pandemia e COVID-19 ka parë zbatimin e bllokimeve dhe politikave në të gjithë botën. Si pasojë, ka pasur edhe rritje të përdorimit të blerjeve online dhe shërbimeve të ofrimit të ushqimit online.

Përdorimi i shërbimeve të ofrimit të ushqimit në internet ishte aq i përhapur, sa në Tajvan, rreth 56 për qind e popullsisë i ka përdorur këto shërbime gjatë pandemisë. Nga frutat dhe perimet tek ushqimet e vogla dhe ushqimet e gatuara, shërbimet online ofrojnë një gamë të gjerë ushqimesh për konsumatorët. Por, së bashku me komoditetin dhe aksesin, këto ushqime mund të jenë gjithashtu një rrezik në rast se nuk janë gatuar mirë ose nëse nuk është higjiena e duhur dhe kontrolli i temperaturës nuk ruhet gjatë transportit dhe përgatitjes së tyre.

Një ekip studiuesish, i udhëhequr nga profesori Hsiu-Ling Chen nga Universiteti Kombëtar Cheng Kung kryen një studim ndër-seksional me të dhëna mbi karakteristikat demografike, zakonet rreth përdorimit të shërbimeve të ofrimit të ushqimit në internet dhe njohuritë për sigurinë ushqimore nga 367 konsumatorë dhe 122 personel të ofrimit.

Ata zbuluan se arsyeja kryesore për përdorimin e platformave të ofrimit të ushqimit në internet ishte komoditeti. Reduktimi i rrezikut të kontraktimit të COVID-19, ofertat dhe zbritjet joshëse renditen respektivisht në vendin e dytë dhe të tretë. Ata zbuluan gjithashtu se ushqimet më të porositura ishin orizi i nxehtë, pijet dhe mishi i gatuar i nxehtë. Përdorimi i platformave të ofrimit të ushqimit në internet u rrit me më shumë se 20 për qind pas fillimit të pandemisë. Për më tepër, pati një rritje prej 8.5 për qind të njerëzve që porositën ushqim online 4 deri në 6 herë në javë.

“Një gjetje kryesore e studimit tonë është se në përgjithësi, arsimimi i konsumatorëve për sigurinë ushqimore është shumë i mire, megjithatë, ekziston nevoja për të forcuar metodën e ruajtjes së temperatures së duhur për ushqimin gjatë transportit”-thotë profesor Chen. (FoodSafety)

Qendra Alert/Alert.al

Zbulohet sallam me prani salmonele dhe listerie

Ministria e Shëndetësisë së Italisë ka raportuar tërheqjen paraprake nga prodhuesi, të një serie sallami të papërpunuar tradicional nën markën Agrisalumeria Luiset, për shkak të pranisë së mundshme të Salmonellës dhe Listerisë . Produkti i prekur shitet me shumicë, në copa me peshë afërsisht 400 gram dhe 700 gram, me numër loti 121222.

Si masë paraprake, kompania rekomandon që personat që e posedojnë të mos e konsumojnë sallamin e papërpunuar me numrin e treguar të lotit dhe ta kthejnë në pikën e shitjes ku është blerë. (IlFattoAlimentare)

Qendra Alert/Alert.al

Si t'i ndalojmë trupat e huaj në ushqim?

Çdo vit në Itali, qindra produkte ushqimore tërhiqen nga raftet, një nga shkaqet është prania e trupave të huaj. Këto mund të vijnë nga procesi i prodhimit si në rastin e fragmenteve të farave ose pjesëve drunore të perimeve, pjesë metalike të shkëputura nga makineritë, plastikë ose qelq nga ambalazhet ose kavanozët. Megjithatë, ka edhe insekte dhe guralecë që mbërrijnë aksidentalisht.

Në të gjitha rastet, këto janë ngjarje tejet të pakëndshme për ata që hasin këto prezenca të papritura, që duhen shmangur me çdo kusht, si për sigurinë e konsumatorit, ashtu edhe për imazhin e kompanisë. Të gjitha industritë ushqimore miratojnë një sërë sistemesh dhe procedurash për t’i parandaluar ato. Për të hequr fragmente të llojeve të ndryshme nga një matricë homogjene, përveç detektorëve metalikë të aftë për të identifikuar trupat e huaj të hekurit, më shpesh, për siguri më të madhe, përdoren sisteme inspektimi me rreze X, të afta të identifikojnë fragmente të llojeve të ndryshme (copa kockash, metali, guralecë…) bazuar në ndryshimin e densitetit midis matricës së ushqimit dhe trupit të huaj.

Një risi e mëtejshme e sjellë nga Xnext ishte aplikimi i një softueri të inteligjencës artificiale i cili pasi është trajnuar për një grup të madh produktesh dhe ndotësish është në gjendje të dallojë produktin “në rregull” nga ai “i kontaminuar”. Teknologjia Xnext është në treg për rreth dy vjet dhe aktualisht ka 39 instalime në Itali, Francë dhe Sllovaki. Fusha e aplikimit janë në sektorët: Produktet e qumështit, mishi dhe mishi i përpunuar, makaronat e mbushura, konservat, sallatat dhe bishtajoret e paketuara.

Kjo teknologji përdoret prej 3-4 vitesh si në Itali ashtu edhe jashtë saj dhe një kompani e rëndësishme, lider botëror në prodhimin e makaronave të freskëta, e përdor në të gjitha fabrikat e saj, por mund të aplikohet edhe në linjat e prodhimit të picave, mbështjellësve dhe ushqime të paketuara për makinat shitëse.

Por “revolucioni” i vërtetëdo të jetë përdorimi i mikrovalëve. “Rrezet X” – shpjegon Forestelli identifikojnë një trup të huaj dhe sinjalizojnë nëse ka një densitet të ndryshëm nga matrica e ushqimit. (IlFattoAlimentare)

Qendra Alert/Alert.al

Çokollata e zezë, alarmi për konsumatorin: Nivele të larta plumbi dhe kadmiumi

Në vitet e fundit, çokollata e zezë ka fituar popullaritet, falë edhe disa studimeve që kanë treguar përfitimet e lidhura me sasinë e ulët të sheqerit dhe sasinë më të madhe të fibrave, kaliumit dhe magnezit krahasuar me çokollatën e qumështit. Por, ka edhe një anë të errët të çokollata së zezë: Ka raste që çokollata e zezë përmban përqendrime të plumbit, kadmiumit ose të dy metaleve që mund të jenë të rrezikshme, veçanërisht nëse konsumi është i përditshëm ose i rregullt. Kjo, të paktën, është ajo që panë studiuesit e ngarkuar nga revista Consumer Reports për të analizuar çokollatën e zezë të shitura në Shtetet e Bashkuara.

Kadmiumi dhe plumbi janë veçanërisht të dëmshme për gratë shtatzëna sepse ato ndërhyjnë në zhvillimin e sistemit nervor të fetusit, por nëse në sasi të larta ato janë të dëmshme për të gjithë, veçanërisht për sistemin nervor, imunitar dhe riprodhues, veshkat si dhe presionin e gjakut. Megjithëse vlerësohet se vetëm 15% e konsumatorëve e hanë atë çdo ditë, problemi më serioz ka të bëjë me akumulimin. Të dy metalet gjenden edhe në ushqime të tjera, duke filluar me perime të tilla si karrota dhe spinaq, të cilat i marrin ato nga dheu dhe ujërat.

Por, pse dy metalet janë të përqendruara në çokollatë të zezë? Shkencëtarët në Universitetin e Kalifornisë iu përgjigjën kësaj pyetjeje me studime të kryera midis viteve 2019 dhe 2022 dhe arritën kulmin në një raport gati 400 faqesh të kërkuar si pjesë e një procedimi ligjor midis një shoqate konsumatore dhe disa prodhuesve. Bimët e kakaos kapin kadmiumin nga toka, duke e grumbulluar atë në fasule. Nga ana tjetër, plumbi vendoset në guaskën e jashtme të fasuleve pas korrjes, nga ajri dhe uji i ndotur. Kjo shpjegon pse nivelet janë të ulëta kur fasulet përpunohen pak pas vjeljes dhe më të larta e më të larta ndërsa koha zgjatet, sidomos kur lihen të thahen në diell. Në fakt, kjo mënyrë favorizon grumbullimin e plumbit që rrjedh nga pluhuri, i cili gjithmonë përmban ndotës të llojeve të ndryshme. (IlFattoalimentare)

Qendra Alert/Alert.al

Listeria në djathërat veganë nga Franca

Alarm i Ministrisë së Shëndetësisë së Italisë për praninë e mundshme të Listeria monocytogenes, në alternativat vegane të djathërave të prodhuara nga kompania French Jay & Joy. Raporti erdhi nga autoritetet shëndetësore franceze nëpërmjet Sistemit të Alarmit të Shpejtë Rasff, pas regjistrimit të tetë rasteve të listeriozës në Evropë midis prillit dhe dhjetorit 2022, të lidhura me konsumin e djathit vegan të linjave Jil & Josephine prodhuar nga Jay & Joy.

Kompania pasi është informuar për rastet e listeriozës, në një njoftim për shtyp njofton se ka tërhequr vullnetarisht dhe ka rikujtuar të gjitha alternativat e djathit, me datat e skadencës midis 14/01/2023 dhe 30/03/2023 me markat e mëposhtme:

Kompania specifikon se shpërthimi i infeksionit duket të jetë i lidhur me konsumin e disa grupeve të prodhuara në prill 2022 të djathit të Jil, tashmë të kujtuar pranverën e kaluar. Për momentin specifikon kompania, të gjitha analizat mikrobiologjike dëshmojnë mungesën e Listerias në produkte. Si masë parandaluese, autoritetet shëndetësore franceze dhe Ministria Italiane e Shëndetësisë rekomandojnë të mos konsumojnë djathëra vegjetalë të shitura në Itali nga partnerët francezë të kompanisë. (IlFattoalimentare)

Qendra Alert/Alert.al