Menu

Kryesore

Rama për themeluesin e PS: "Nano, babai im politik, që në fillim e desha, pastaj e vrava dhe më pas..."

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama ka mbajtur fjalën e tij falenderuese sot, në 30-vjetorin e kësaj force politike që përkon edhe me Kongresin e Jashtëzakonshëm.

Rama ka falenderuar socialistët në mbarë Shqipërinë, nga themeluesit deri te anëtarët më të thjeshtë. Ndërsa një falenderim të veçantë, Rama e ka bërë edhe për ish-liderin e PS, Fatos Nano.

“Faleminderit edhe liderit të parë të saj, babait politik, që në fillim e desha, pastaj e vravra dhe më pas e gjeta të rilindur në respektin dhe vëmendjen e ndërsjelltë ndaj njëri-tjetrit”, ka thënë Rama.

Pjesë nga fjala e kryetarit të PS, Edi Rama:

Gëzuar 30 vjetorin e Partisë Socialiste të Shqipërisë!

Kjo është një ditëlindje e bukur, çdo ditëlindje është e bukur, por kjo e sotmja ka jo vetëm veçantinë, e përvjetorit të 30-të, por edhe shijen e fitores për herë të tretë radhazi, për herë të parë në pluralizmin e Shqipërisë. Faleminderit edhe një herë të gjithë atyre që punuan për këtë fitore. Faleminderit njëkohësisht të gjithë atyre që në këto 30 vite i dhanë energji, frymë dhe besim.

Atyre që i dhanë kësaj partie emrin, misionin, vlerat dhe e nxorrën PS-në në rrugën e përpjetë të transformimit të Shqipërisë.

Faleminderit edhe liderit të parë të saj, babait politik, që në fillim e desha, pastaj e vravra dhe më pas e gjeta të rilindur në respektin dhe vëmendjen e ndërsjelltë ndaj njëri-tjetrit. Mbi të gjitha dhe të gjithë, faleminderit gjyshërve dhe gjysheve, burrave dhe grave, vajzave dhe djemve anë e mbanë Shqipërisë!

U prehshin në paqe të gjithë ata që nuk jetojnë më, nga socialisti dhe socialistja e deri te Bashkimi, i cili do të vijojë të jetë me ne. Jo vetëm me kujtimet tona, por edhe përmes vajzës së tij, Megit kaq të talentuar.

alert.al/

Gramoz Ruçi tërhiqet nga politika, dorëheqje "live" gjatë përshëndetjes në Kongres

Gramoz Ruçi jep dorëheqjen nga të gjitha funksionet në PS. Gjatë fjalës në Kongresin e jashtëzakonshëm të PS ai deklaron fundin e maratonës së tij politike prej 3 dekadash. Më tej Ruçi sqaron se në shtator nuk do të pranojë as mandatin e deputetit që e fitoi në Fier më 25 prill. Ai tha se çdo fillim e ka një mbarin, por garantoi se sa të jetë gjallë do të ngelet një socialist.

‘’Dua të bëj një komunikim me ju. Kur unë nisa, rrugëtimin tim të kësaj maratone të gjatë prej 3 dekadash politike, 30-vjeçarët që janë në këtë Kongres s’kishin lindur akoma. Kur nisa këtë rrugëtim 5-vjeçarët e 91-shit sot janë 35 vjeç. Kur unë nisa këtë rrugëtim, 10-vjeçarët janë 40 vjeç dhe janë me shumicë këtu. Kur unë nisa udhëtimin tim adoleshentët 15-vjeçarë janë 45 dhe janë bërthama e PS.

 

Natyrshëm gjatë këtij mandate që po përfundojmë me mu aka bashkëjetuar një pyetje, unë Gramoz Ruçi deklaroj fundin e maratonës poltiike, pasi çdo start ka dhe finish. Prandaj miqtë e mi, kam zgjedhur sot, se ska më mirë se sa 30-vjetori i PS, se jap dorëheqjen nga çdo funksion e rol. Aq sa të më punojë mendja dhe zemra, do jem socialist, do jem gjysh i përkryer se jam 3 herë gjysh. Rroftë PS, gëzuar 30-vjetorin socialistë shqiptarë, rroftë Shqipëria.”- tha Ruçi.

 

Në fjalën e tij nuk ka harruar të përshëndesë edhe ish-kryeministrin e ish-presidentin Ilir Meta.

Ruçi tha se Meta, Majko dhe Ndre Legisi ishin ndër të parët që iu bashkuan PS-së më 1991.

“Unë s’jam person që emocionohem kollaj, por me ato që pashë në dokumentar, mund t’ju them se jam shumë i emocionuar. Do e ndaja në dy periudha rrugëtimin e PS-së, një nga 1991 deri më 2005 dhe tjetrën nga 2005 deri më 2021. Në periudhën 1991-2005 u identifikuam si forca politike e sistemit që lamë pas, u anatemuam gjatë gjithë kohës si vetë PP. Të ishe socialist nuk ishte e modës, nuk kishte liri për socialistët, kishte vetëm maliq për socialistët, nuk kishte ekonomi tregu e nuk kishte të drejta për socialistët. Rrahje e persekutime, arrestime kishte për PS-në dhe kulmoi me burgosjen e liderit të kohës, Fatos Nano.

Ishin vite të vështira. Do përshëndesja shumë figura të rëndësishme të asaj kohe, si Shkëlqim Cani, Sabit Brokaj, Maqo Lakrori, Fatri Sinani, që nën drejtimin e Servet Pëllumbit rinovuan një program social-demokrat të PS-së. Do përshëndesja Ilir Metën, Ndre Legisin dhe Pandeli Majkon. Do përshëndesja grupin e parë parlamentar me në krye Namik Doklen. Ishin 36 deputetë dhe disa nuk jetojnë më, ky ishte grupi më i mirë parlamentar që kishim”, tha Ruçi.

Gramoz Ruçi ka përshëndetur edhe Nanon, duke thënë se lideri i PS-së bëri 4 vjet burg vetëm pse ishte kryetar i Partisë Socialiste.

“Do përshëndesja Fatos Nanon. Ne jemi krenar për ty për shumë gjëra. Askush, as ne, as kundërshtarët tanë nuk thonë se ti nuk je politikan. Jemi krenar që të kishim kryetar 14 vjet. Ti je intelektual, ti bëre 4 vjet burg vetëm pse ishe kryetari ynë. Mirënjohje Fatos Nanos. Më 1997, ne ngritëm shtetin, bëmë shtetin e së drejtës dhe ligjor. Ne përballuam luftën e Kosovës dhe sot gëzon statusin Republika e Kosovës. Më 2005 u pranua humbja dhe Nano dha dorëheqjen. Këtë e bën vetëm një lidership dhe një parti e emancipuar.

Për të ardhur sot, i dashur Edi Rama, më 2003 deshe të bëheshe kryetar ynë dhe nuk të mbështesnin, ti qëndrove stoik, pasi e dije mirë që të bëhesh lider, nuk mjafton vetëm dëshira e ambicie, por duhet patjetër edhe dëshira e dashuria e atyre për të cilët pate ambicie për të qenë kryetar i tyre dhe ndodhi më 2005. E, ja ku jemi sot, si asnjë parti e majtë në Europën Lindore, me tre mandate rresht fitimtar. Shqipëria tani ulet në KS mes pesë më të mëdhenjve të botës. Sot kemi 112 mijë anëtarë e jemi rritur. Vajzat dhe gratë tani kanë pozita të rëndësishme në PS. Kemi bërë sukses në barazinë gjinore”, u shpreh Ruçi.

Kongresi i PS në stadiumin ”Air Albania”, nis me himnin kombëtar dhe video dokumentar për PS në 30 vite

Kongresi i jashtëzakonshëm i PS ka startuar me himnin kombëtar në stadiumin ”Air Albania”. Me mbërritjen e kryetarit dhe kryeministrit Rama tashmë ka filluar dhe ky Kongres i cili mbahet në 30-vjetorin e krijimit të Partisë Socialiste.

Pas himnit, PS ka përgatitur një video dokumentar për fillesat e saj, krijimin dhe rrugëtimin e saj 30-vjeçar në politikën shqiptare. Figura të shquara si Namik Dokle, Arta Dade, Et’hem Ruka, Rexhep Meidani kanë rrëfyer kujtimet e tyre nga fillimet e PS.

Video dokumentari ka filluar me fjalimin e ‘fortë’ të Dritëro Agollit për reformimin e PPSH, dhe më pas me momentet më kyçe si zgjedhjet e 1996, viti i ‘errët’ 1997, burgosja e Fatos Nanos dhe zgjedhjet që pasuan më pas si brenda PS dhe në Shqipëri. Për këtë kongres janë paralajmëruar surpriza, mesazhe nga kontribues dhe socialistë të vjetër por dhe miratimin e disa vendimeve të Asamblesë Kombëtare të PS.

Pritet të shpaloset programi i PS për mandatin e tretë dhe vizionin Shqipëria 2030 si dhe analiza e hollësishme e zgjedhjeve të 25 prillit.

AXHENDA E KONGRESIT TË PS

1. Hapja e Kongresit (Himni Kombëtar);

2. Rrugëtimi i Partisë Socialiste prej 12 Qershorit 1991;
3. Vizioni për Shqipërinë 2030 dhe Programi Qeverisës në Mandatin e Ri.
4. Miratimi i Vendimeve të Asamblesë Kombëtare të Partisë:
a. Vendim “Për ngritjen dhe funksionimin e Komisionit të Posaçëm të Analizës për Zgjedhjet e Përgjithshme të 25 Prill 2021”;
b. Vendim “Për zhvillimin e analizave për rezultatin e zgjedhjeve të përgjithshme të 25 Prillit 2021”;
c. Vendim “Për zgjedhjet e reja në strukturat vendore të partisë”;
d. Vendim “Për zhvillimin e fushatës së anëtarësimeve të reja në parti”;
e. Vendim “Për përfundimin e procesit të ngritjes dhe funksionimit të Regjistrit Digjital të Partisë”;
f. Vendim “Për miratimin e Kalendarit Politiko-Organizativ të Partisë për periudhën Qershor-Dhjetor 2021”.

I ikën postbllokut të policisë në Vlorë, më pas përmbyset me makinë, dy të plagosur nga aksidenti

Një ngjarje e rëndë, por që fatmirësisht pa viktima ka ndodhur sot pasdite në Vlorë. Një automjet i cili po ndiqej nga Policia është përplasur dhe përmbysur në Vlorë.

Policia ishte duke ndjekur një makinë në rrethana ende të paqarta, ndërsa kjo e fundit po bënte manorva të rrezikshme. Makina fillimisht u ka shpëtuar policëve, por më pas u përplas me një mjet tjetër dhe ngeli ‘kokë poshtë’.

Si pasojë është përplasur me një makinë tjetër dhe është përmbysur. Nga përplasja e fortë kanë mbetur të plagosur dy persona, një prej tyre rëndë. Ngjarja ka ndodhur në lagjen “10 korriku”, ndërsa mësohet se shoferi i makinës nuk i ka ndaluar postbllokut të policisë.

.(ne perditesim)

 

Dhanë Tokën e Kishës për pallat në Tiranë, nën akuzë zyrtari, prokuroria heton lejen e ndërtimit

Një leje ndërtimi në zonën e “Liqenit të Thatë” në Tiranë, ka çuar në një përplasje ligjore kompaninë e ndërtimit “AL KONSTRUKSION GBI” dhe fondacionin “Nxënësit e Jezusit”. Leja e ndërtimit të një kompleksi pallatesh 3 deri në 4 kate prek edhe pronën e fondacionit “Nxënësit e Jezuesit” si dhe atë të shtetases Zoje Brahja. Nga hetimet e kryera, ka rezultuar se leja ndërtimore është dhënë me shkelje duke e mbivendosur sheshin e ndërtimit me 123 metra katror në sipërfaqen e tokës të fondacionit “Nxënësit e Jezusit”.

Për këtë shkak është marrë si i pandehur dhe dërguar në gjykatën e kryeqytetit, Agron Sanxhaku, me detyrë specialist topograf në zyrën e kadastrës në Bashkinë Tiranë. Sanxhaku, akuzohet nga prokurori çështjes, Ervin Karanxha, për akuzën e “Shpërdorimit të detyrës”, pasi sipas hetimit, me azhonimin e gent-planit që mban datën 26 Maj 2019, nuk ka paraqitur të dhëna të sakta bazuar në gjendjen faktike në terren të dy pasurive të konfirmuara nga Zyra e Hipotekës Tiranë.

Leja e ndërtimit mban datën 9 gusht 2019, për llogari të kompanisë “AL KONSTRUKSION GBI” që administrohet nga biznesmeni Ismaili, duke shtrirë sheshin e ndërtimin plot 123 metra mbi sipërfaqen e tokës së Zoje Brahja dhe fondacionit “Nxënësit e Jezusit”. “…Konkretisht marrja e pronës nga firma “Al- Konstruksion GBI”, është bërë nëpërmjet paraqitjes se rrethanave të rreme dhe lejes së ndërtimit të dhënë nga Bashkia Tiranë…”-thuhet në dosjen hetimore të prokurorisë.

Punonjësit e zyrës së Kadastrës së Bashkisë Tiranë, që kanë hartuar dhe miratuar gent-palanin e datës 26 Maj 2019, mbi të cilin është miratuar leja e ndërtimit në 9 gusht 2019, kanë vepruar hapur në shkelje ligjit, e konkretisht në shkelje të urdhëresës së datës 4 dhjetor 2017 të Kryetarit të Bashkisë Tiranë.

“…nëse do ishte kryer ky veprim sipas kësaj urdhërese të Kryetarit të bashkisë Tiranë, do rezultonte mbivendosje e pasurive të paraqitura nga subjekti ndërtues “Al- Konstruksion GBI” Sh.p.k, me pasurinë  e shtetases Zoje Brahja. Ne këto rrethana nuk do të ishte miratuar gent-plani dhe as leja e ndërtimit, pa bërë saktësimin e pasurive objekt.

Ky veprim i paligjshëm ka sjelle pasoja në dëm të shtetases Zoje Brahja, te cilës i është përfshirë padrejtësish një pjesë nga pasuria e saj, brenda këtij gent- plani, ku po zhvillohet leja e ndërtimit nga subjekti ndërtues “Al- Konstruksion GBI” Sh.p.k….”-thuhet në dosjen e prokurorisë. Në ketë mënyrë provohet lidhja shkakësore midis veprimit dhe pasojës së ardhur në rastin konkret.

“…Nga ana tjetër është cënuar rëndë prona e fondacionit “Nxënësit e Jezusit”. Topografi Agron Sanxhaku, e dinte mjaft mirë se prona, ku po jepej leja është në konflikt, e dinte se azhornimi i bërë nga ana e tij, ka cënuar tokën e Kishës si dhe banorët e zonës, duke i futur ata në konflikt me njëri-tjetrin, pasi pas dhënies së lejës kanë ardhur edhe pasoja të rënda”-thotë prokuroria.

alert.al/

Emrat/ Aksidenti në aksin Elbasan-Peqin, kush janë të plagosurit dhe viktima

Një aksident me pasojë vdekjen ka ndodhur mbrëmjen e së premtes në aksin rrugor Elbasan-Peqin.

Mësohet se rreth orës 21:20 në fshatin Lazaren janë përplasur një kamioçinë dhe mjeti tip “Ford”. Për pasojë, nuk ka mundur t’u mbijetojë plagëve pasagjeri që ndodhej në mjetin tip ” Ford”.

Mësohet se viktima është punonjës policie, ndërsa të plagosur kanë mbetur gjashtë persona të tjerë që ishin pasagjerë në dy mjetet.

Të plagosurit janë, Adem Senja, 53 vjeç, Nazmi Hysa, 60 vjeç, Gezim Baku, 60 vjeç, Marius Hysa, 30 vjeç, Kudret Hasa, 27-vjeç dhe Maksim Ranxha 50-vjeçar. Ndërsa viktima është Ardjan Xhaja, polic i burgut të Peqinit.

Rrethanat e aksidentit nuk dihen ende, grupi hetimor ndodhet po punon për zbardhjen e shkakut të aksident.

 

“Më foli ashpër dhe keq”, shqiptari dënohet me burgim të përjetshëm për vrasjen e gruas. Detajet

Një 61-vjeçar shqiptar u dënua me burgim të përjetshëm nga Gjykata e Patras (Greqi) për vrasjen e gruas së tij. Krimi ndodhi në muajin qershor të 2014 në fshatin Achaea në Greqi.

61-vjeçari e vrau gruan e tij me një thikë kuzhine e më pas e mbështolli trupin e të ndjerës me qilim dhe shkoi në polici ku tregoi ngjarjen.

Mediat greke shkruajnë se debati mes tyre nisi pasi gruaja këmbëngulte që të rikthehej në punë, kur kishte vetëm 8 ditë që kishte dalë nga spitali.

Ndërkohë, vijojnë mediat, 61-vjeçari i kërkonte asaj që të qëndronte në shtëpi.

Përpara gjykatës ai ka treguar se nuk kishte qëllim për ta vrarë dhe se nuk e kishte kuptuar se çfarë kishte bërë deri në momentin që e ndjera ra në tokë e mbuluar në gjak.

Sipas tij, bashkëshortja e ka ofenduar, shtyrë dhe e ka goditur në gjoks, duke bërë që ai të humbasë qetësinë.

“Ajo më foli ashpër dhe keq. Më shtyu në gjoks, duke kaluar para meje. Humba durimin, sepse po përpiqesha shumë për shëndetin e saj“, tha i akuzuari.

I pyetur në Gjykatë se pse e mbështolli trupin e saj me qilim, 61-vjeçari u përgjigj se nuk dëshironte që ta shihnin fëmijët teksa ai shkonte në polici.

Pavarësisht se ai deklaroi se ishte një akt i pafalshëm dhe i nxituar, mediat greke kanë publikuar deklaratën e motrës së viktimës e cila thoshte se prej kohësh çifti kishte problem pasi 61-vjeçari ishte xheloz.

“Ai ishte xheloz për të dhe e rrihte shpeshherë pasi besonte se e tradhtonte” – është shprehur motra e të ndjerës sipas mediave greke.

 

Eksploziv me dron kantinës së ish-ministrit Lefter Koka, ngjarja zbulohet pas tri ditësh

Një sasi eksplozivi ka shpërthyer në ambjentet e kantinës Gjergj Kastrioti Skënderbej në Durrës, pronë kjo që administrohet nga Lefter Koka, ish-deputet i Lëvizjes Socialiste për Integrim dhe Ish-ministër i Mjedisit. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tre ditë më parë dhe se nga ana e deputetit Lefter Koka, nuk është bërë asnjë deklaratë publike për këtë ngjarje.

Policia ka arrestuar Gentjan Metaj,i cili dyshohet si autor i krimit të ndodhur mbi tarancën e kompleksit të biznesit. Sot Gjykata e Durrësit ka vendosur masën e sigurisë arrest në burg për Gentjan Metaj. Dyshimet flasin se krimi ka ndodhur për shkak të konkurencës, por nuk përjashtohen dhe pistat e tjera.

Metaj është kapur nga policia me një telefon në dorë dhe një aparat që shërbente për orientimin në ajër të dronit.

Sasia e tritolit që i është vendosur biznesit të Lefter Kokës, është transportuar me një dron fluturues.

Nuk dihet me saktësi nëse ka pasur dëme material nga shpërthimi. Ndërsa për dëmtime në njerëz nuk është raportuar nga policia e Durrësit.

alert.al/

Presidenti Meta nuk e njeh vendimin për shkarkimin: Pres të bashkëpunoj me parlamentin e ri

Dy ditë pasi Kuvendi votoi raportin e Komisionit Hetimor për ta shkarkuar nga detyra, presidenti Ilir Meta ka dalë sot në një konferencë për shtyp, duke e konsideruar vendimin si një veprim të maxhorancës për të larguar vëmendjen nga krimet zgjedhore.

Presidenti Ilir Meta ka ironizuar vendimin e Kuvedit për ta shkarkuar atë, duke thënë se është i  ‘gatshëm për takimin e 10 majit’, duke nënkuptuar se procedura e ndjekur nuk ishte sipas rregullores, pasi pretendimet e Metës nuk u dëgjuan.

“Duhet të jemi të kënaqur që po kalojmë nga epoka e para 25 prillit e parlamentit monist, në një epokë të pluralizmit politik parlamentar, pavarësisht se zgjedhjet ende nuk kanë përfunduar dhe duhet ët jemi të duruar deri sa të përfundojnë proceset e ankimimit. Lidhur me shfaqjen më të fundit të parlamentit monist, ju e dini që jemi përpjekur të qëndrojmë larg sepse ka qenë shfaqje për të hequr vëmendjen nga hetimi i krimeve zgjedhore dhe për të spostuar vëmendjen te fajtorë që nuk ekzistojnë. Theksoj gatishmërinë time për të takuar iniciatorët e kësaj shfaqje brenda afatit ligjor që ishte data 10 maj dhe për të cilën i lajmërova dhe ata e refuzuan sepse kërkonin që Presidenti të spostonte axhendën”, tha Meta.

Më tej. duke u ndalur tek zgjedhjet, presidenti tha se ka berë shume për parandalimin e manipulimit të tyre.

“Siç e dini, pushtetin në gjithë territorin e vendit e kontrollon një parti. Nuk po ju lodh kokën as juve dhe as gjithë shqiptarëve, sepse të gjithë e dinë çfarë ka ndodhur. Nuk po japim shfaqje këtu se çfarë është deklaruar kundër Presidentit, por është një gjë tepër e qartë që gjitha shqetësimet e presidentit u verifikuan. Do ishte mirë të kishim pasur zgjedhje model, por e dimë shumë mirë të gjithë ata që duan ta dinë, se presidenti ka bërë çdo përpjekje për të parandaluar degradimin e standardit të zgjedhjeve.

Është për të ardhur keq që numri i denoncimeve zgjedhore para dhe pas procesit të zgjedhjeve është shumë herë më i lartë se në 2017.  Kjo ka ndodhur për shkak të mos hetimit të dosjeve të Dibrës e Shijakut, por edhe për shkak të sfidës që është bërë publikisht për të përsëritur tërmetin e Dibrës edhe në Vlorë, e gjithë Shqipërinë. Nuk kam asnjë shqetësim nga akti antikushtetues i parlamentit njëpartiak. Unë pres me shumë qetësi e durim përfundimin e ankimimeve dhe të bashkëpunoj me shumicën e re, me opozitën e re, ne Parlamentin e ri, në respekt të Kushtetutës, për rivendosjen e llogaridhënies në të gjitha nivelet. Janë të gjitha mundësitë që kjo të vijojë në Kuvendin e ri”, tha Meta.

alert.al/

Zgjedhjet për kryetarin e PD-së/ Komisioni hap listat e anëtarësisë, Gjana: Ja rastet kur pezullohet procesi i votimit

Komisioni Zgjedhor i PD ka hapur listat e anëtarësisë për të nisur shpërndajen e tyre në degët e votimit për kryetarin e ardhshëm. Jemin Gjana ka deklaruar se zarfet me listat e votimit dhe materialet do të shpërndahen nesër. Ai paralajmëron se nëse një nga 76 zarfet që do të shpërndahet rezulton i dëmtuar, i hapur apo i prishur do të pezullohet procesi i votimit në degën përkatëse për ta pajisur po atë degë me një set të ri listash votimi.

’Sot do ta hapim sistemin, do shkarkojmë listat e votuesve për secilën degë të PD, janë 75 mijë e 67. Do përpiqemi në 5 degë, nga dy komisione të bëjmë një ndarje të barabartë të numrit të anëtarëve, kemi përgatitur zarfat, 76 zarfa nga të cilat do fusim listat e votimit të 76 komisioneve të votimit. Do i vulosim. Secili prej kolegëve anëtarë dhe përfaqësues kandidatë të këtij komisioni firmën mbi këto zarfe që mbyllen. Do të shkojnë bashkë me materialet zgjedhor do të shpërndahen nesër, dhe do të hapen në prani të Komisionit në momentin që fillon procesi i votimit. 8, ditën e dielë. Hapen në prani të komisionit zarfet.

Shpresoj mos ndodhë, po meqë ka pasur pyetje, nëse na rezulton se një zarf i fletëve të votimit është i prishur, i dëmtuar apo i hapur, do pezullojmë në degën përkatëse procesin derisa të pajisim me setin jetër të listës së votuesve. S’besoj të ndodhë, të ketë kaq njerëz delikuentë, do fillojmë të procedojmë. Mund të qëndrojmë gjatë gjithë kohës, edhe për efekt të vulosjes e firmosjes.

Nuk e di sa kohë ha printimi dhe shkarkimi i setit të listave të një dege, ose të një komisioni, por janë 76, nga 5 minuta kohë të na hajë, është kohë e gjatë .’’- tha Gjana.

alert.al/