Menu

Kryesore

FDA refuzon dozën e tretë të vaksinës Pfizer

Komiteti Këshillimor i Administratës së Ushqimit dhe Barnave (FDA) votoi kundër miratimit të dozës përforcuese Pfizer / BioNTech  për Covid-19 në popullatën e përgjithshme mbi 16 vjeç.

FDA tashmë ka miratuar administrimin e dozave përforcuese të vaksinave të teknologjisë me RNA për njerëzit me sistem imunitar të dobësuar.

Propozimi mund të interpretohet si një goditje ndaj strategjisë së qeverisë së Presidentit Joe Biden për  pandeminë.

Presidenti amerikan kishte njoftuar se do të niste një fushatë nxitëse për të gjithë, tetë muaj pas vaksinimit të tyre fillestar, me kusht që të miratohej nga FDA. Ekspertët amerikanë, megjithatë, konsideruan se administrimi i një doze të tretë mund të justifikohet vetëm për një grup të kufizuar të popullsisë, pra për të moshuarit.

Qendra Alert/Alert.al

Filantropi Lazim Destani, në aktivitetin letrar "Azem Shkreli"

Ishte kënaqësi pjesëmarrja në manifestimin, Takimi Tradicional Letrar ‘Azem Shkreli’. Ky aktivitet letrar e kulturor, që mban emrin e shkrimtarit e veprimtarit Azem Shkreli, u mbajt sot në ambientet e Klubit Ekonomik të Dyzeldorfit. Nën organizimin e Lidhjes së Shkrimtarëve, Artistëve dhe Krijuesve Shqiptarë në Gjermani këtu u bënë bashkë shumë krijues, artistë e letrarë si dhe adhurues të fjalës së shkruar shqipe.
Me opusin e tij krijues, Azem Shkreli zë vend nderi në letërsinë shqipe. Poezia patriotike e Azem Shkrelit e bën atë të shquhet si njëri ndër lirikët tanë më modern. Nga kjo pjesëmarrje, u ndjeva i nderuar që pata rastin ta përshëndes auditorin si dhe artistët e krijuesit tanë në diasporë. Shkruan filantropi Lazim Destani në Facebook

Qendra Alert/Alert.al

Coca-Cola, lobim për të fshehur lidhjet mes konsumit dhe obezitetit

Sa herë që dikush ka kohë të shfletojë në gazeta gjen të pakten deri në vitin 2014, dëshmi të veprimeve lobuese, përpjekje për të ndikuar tek studiuesit, drejtuesit e opinionit ose gazetarët nga kompania Coca-Cola. Gjithçka bëhet vetëm për të fshehur lidhjet mes obezitetit dhe konsumimit të pijeve me sheqer dhe për të zhvendosur vëmendjen e tyre. Në krye të këtij operacioni të së vërtetës është Revista Mjekësore Britanike, e cila në vitin 2015 filloi të botonte raporte korrespondence dhe dokumente sekrete që demonstronin aktivitetin e përhapur të këtij lloji.

U publikua raporti i analizës së gati 37,000 faqeve të postës elektronike dhe dokumenteve të tjera që zv.drejtori i kompanisë Atlanta shkëmbeu me organizatorët e dy botimeve të Kongresit Ndërkombëtar mbi Aktivitetin Fizik dhe Shëndetin Publik (ICPAPH), mbajtur në Sidnei në vitin 2012 dhe Rio de Janeiro në vitin 2014. Studimi, i cili u botua në International Journal of Environmental Research and Public Health nga studiuesit që i përkisnin shoqatës së konsumatorit në SHBA identifikoi disa tema të përsëritura dhe në kundërshtim të plotë me atë që deklaron Coca-Cola në rregulloret e saj etike.

Për shembull, kompania loboi për të drejtuar çështjet që do të trajtoheshin në takime, u përpoq të diskreditonte përfaqësuesit e shoqatave të konsumatorëve dhe propozoi të përfshijë njerëz të besueshëm në organet drejtuese në mënyrë që të shpërqendrojë interesin nga hulumtimi mbi marrëdhëniet midis pijeve. Sheqeri dhe obeziteti. Në të dy botimet e kongresit, përpjekja ishte e suksesshme, të paktën në lidhje me zgjedhjen e temave që do të trajtoheshin.

Përfaqësuesit e ICPAPH, të intervistuar nga BMJ mohuan çdo ndikim nga Coca-Cola dhe theksuan se kompania nuk është në bordin e drejtorëve ose organeve të tjera vendimmarrëse. Në çdo rast, që nga viti 2017 ICPAH deklaroi se ka miratuar një politikë në përputhje me Konventën dhe ka ndaluar çdo mbështetje financiare nga kompanitë që madje shesin indirekt ushqime ose produkte të tjera jo të shëndetshme. (IlFattoAlimentare)

Qendra Alert/Alert.al

Ushqimet që shkatërrojnë trurin

Ngrënia e ushqimeve të duhura mund t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë dhe madje edhe të luftoni problemet me shëndetin mendor, ushqimet e gabuara mund të ndikojnë negativisht në aftësitë tuaja dhe madje të rrisin rrezikun tuaj për të zhvilluar defekte në tru. Alzheimer dhe sëmundje të tjera që mund të ndikojnë në kujtesën tuaj. Këtu janë gjashtë ushqimet që duhet t’i shmangni, nëse doni të përmirësoni shëndetin e trurit tuaj dhe të jetoni një jetë të gjatë dhe të shëndetshme.

Ushqime me sheqer artifical

Sheqernat artificial, së bashku me sheqernat e rafinuar e të shtuara janë të këqija për për trurin tuaj. Në fakt, hulumtimi tregon që ekziston një lidhje e drejtpërdrejtë midis diabetit dhe demencës. Një studim i fundit ndoqi mbi pesë mijë njerëz gjatë një dekade dhe gjeti një lidhje midis rënies së aftësisë njohëse dhe konsumit të sheqerit. Shmangni ushqimet e paketuara, pasi ato pothuajse të gjitha përfshijnë sheqerna të shtuar dhe artificiale

 

Ushqime të larta në natrium

Pak kripë e bën gjithmonë më të shijshëm ushqimin. Shumë kripë është problem. Njerëzit që hanë një dietë me përmbajtje të lartë të natriumit janë në rrezik të rritur të zhvillimit të demencës ose Alzheimerit, sipas një studimi të fundit të bërë në laborator.

 

Produktet e pjekura të paketuara

Mund të jenë të shijshme dhe të lehta për tu ngrënë në lëvizje, por produktet e pjekura e të paketuara, përfshirë opsione në dukje të shëndetshme si muffins, janë të këqija për shëndetin e trurit tuaj. Kjo sepse ato përmbajnë yndyrna trans. Studimet kanë treguar një lidhje midis një diete të lartë në yndyrna trans dhe vëllimit të ulët të trurit, kujtesës së dobët dhe një rënie në funksionimin konjitiv. Yndyrnat trans kontribuojnë në një strukturë të dëmtuar të membranës qelizore, e cila çon në degjenerim të rritur të qelizave në trurin tuaj.

Toni dhe disa peshq të tjerë

Disa peshq janë të mirë për trurin tuaj, por peshqit që janë me shumë mërkur mund të ndikojnë negativisht në funksionin tuaj njohës. Peshqit që hyjnë në këtë kategori përfshijnë tonin (e freskët ose të ngrirë), peshku shpatë, peshkaqeni, peshku i kuqërremtë dhe toni i konservuar. Fatkeqësisht, peshqit janë shumë të ndjeshëm ndaj mërkurit pasi mërkuri është i bollshëm në oqean. Ata e thithin atë nëpër gushat e tyre dhe mund ta ruajnë për një kohë të gjatë. Ndaj, kujdes!

Fast Food

Ky ndoshta nuk është lajm shokues për këdo! Ushqimi i shpejtë është në qiell të lartë në yndyrna të ngopura, gjë që mund ta bëjë të vështirë për trupin tuaj luftimin e pllakës që shkakton Alzheimerin. Përveç kësaj, ushqimi i shpejtë është i ngarkuar me natrium, i cili shkakton rënie pothuajse të menjëhershme të kujtesës. Nëse nuk mund të shmangni ngrënien në një restorant të ushqimit të shpejtë, zgjedhni një sallatë ose sanduiç pule të pjekur në skarë për të kursyer kalori dhe për të zvogëluar marrjen e natriumit.

Ushqimet e skuqura

Nuk ka asnjë kundërshtim që ato shijojnë mirë, por çdo gjë e skuqur është e dëmshme për ju. Përveçse janë të ngarkuara me yndyrë dhe kalori, ushqimet e skuqura shkaktojnë inflamacion në trurin tuaj, duke çuar në humbje të kujtesës dhe mjegullim të trurit. (Gazeta Sot)

Qendra Alert/Alert.al

Masat që duhet të merrni nëse keni intolerance ndaj ushqimeve të caktuara

Masat paraprake që duhet të merrni nëse ju ose dikush që njihni ka alergji.

Nëse keni alergji ushqimore ose intolerancë është e rëndësishme që të keni informacionin që ju nevojitet për të bërë zgjedhje të sigurta ushqimore.

Nëse jeni duke ngrënë jashtë ose duke përgatitur ushqimin tuaj, ka ligje të etiketimit të alergenit dhe informacion që bizneset ushqimore duhet t’ju japin në lidhje me përbërjen e ushqimit.

Nëse ndiheni të sëmurë ose keni një reaksion alergjik pas ngrënies, duhet të kërkoni menjëherë ndihmë mjekësore.

Agjencia e Standardeve të Ushqimit është përgjegjëse për etiketimin e alergenit dhe sigurimin e udhëzimeve për konsumatorët me mbindjeshmëri ndaj ushqimit, e cila përfshin alergji ushqimore, intolerancë dhe sëmundje. Ju mund të regjistroheni në shërbimin tonë të alarmit për alergji për të marrë njoftime kur publikojmë kujtimet e produkteve alergjike të rëndësishme për alergjinë tuaj ushqimore.

14 alergene

Në Britani, bizneset ushqimore duhet t’ju informojnë sipas ligjit për ushqimin. Kjo listë është identifikuar me ligjin e ushqimit si alergenët më të fuqishëm dhe më të përhapur.

14 alergenët janë: Selino, drithëra që përmbajnë gluten (si elbi dhe tërshëra), krustace (si karkaleca, gaforre dhe karavidhe), vezë, peshk , qumësht, molusqe (të tilla si midhje), mustardë, kikirikë, susam, soje, dioksid squfuri e sulfite dhe arra (të tilla si bajame, lajthi, fasule).

Nëse jeni alergjik ndaj përbërësve që nuk përfshihen në 14 alergenët, gjithmonë duhet të kontrolloni etiketën ose pyesni stafin për informacion në lidhje me alergjenin tuaj specifik ushqimor.

Informacioni dhe etiketimi i alergenit

Bizneset ushqimore duhet të informojnë klientët nëse ndonjë produkt që ata ofrojnë përmban ndonjë prej 14 alergeneve si përbërës.

Ka një numër mënyrash në të cilat informacioni alergjen mund t’ju jepet. Kjo mund të varet nga lloji i ushqimit që blini dhe lloji i biznesit të ushqimit nga i cili porositni.

Ushqim i paketuar

14 alergenët duhet të theksohen brenda listës së përbërësve të ushqimit ose pijeve të paketuara. Kjo mund të bëhet, për shembull, duke përdorur lloje të theksuara, të pjerrëta ose me ngjyrë, për t’i bërë përbërësit e alergjenit më të lehtë për t’u dalluar.

Ushqim jo i paketuar (i lirshëm)

Bizneset ushqimore të tilla si një furrë buke, kasap ose ushqimore, duhet t’ju japin informacion alergjen për çdo artikull të lirë që blini që përmban ndonjë nga 14 alergenët.

Paketuar për Shitje Direkte (PPDS)

Nga 1 Tetori 2021, ushqimi PPDS do të duhet të ketë një etiketë që shfaq një listë të plotë të përbërësve, me përbërës alergjikë të theksuar brenda tij.

Rregullat e reja të ushqimit PPDS do t’u sigurojnë klientëve më shumë informacion, për të bërë zgjedhje të sigurta ushqimore. Sidoqoftë, nuk duhet të zëvendësojë ose parandalojë konsumatorët që të kenë biseda rreth kërkesave të tyre alergjike, me biznesin e ushqimit. (FoodStandardsAgency)

Qendra Alert/Alert.al

 

COVID-19, ilaçe antivirale si plotësues të vaksinave kundër varianteve të reja

Një investim po bëhet në kërkimin e ilaçeve të reja antivirale për të bllokuar përsëritjen e virusit SarsCoV2.

“Viruset, zakonisht, përdorin dy strategji për t’u përhapur: ato mund të rrisin transmetueshmërinë e tyre ose mund të përpiqen t’i shpëtojnë mbrojtjes imune”, shpjegon Francesco Broccolo, virolog në Universitetin Bicocca të Milanos.

“Deri më tani, SarsCoV2 ka përdorur kryesisht strategjinë e parë, duke zhvilluar variante gjithnjë e më ngjitëse, por tani rruga e tij evolucionare mund të jetë në një pikë kthese: presioni selektiv i ushtruar nga antitrupat e zhvilluar nga të shëruarit dhe të vaksinuar mund ta nxisë atë të ndryshojë strategji dhe të zgjedhë ato mutacionet që e lejojnë atë t’i shpëtojë sistemit imunitar”, shtoi ai.

 

“Mutacionet lindin nga “një proteinë virale, që kopjon gjenomin e virusit gjatë replikimit me efikasitet të dobët, duke futur gabime të rastësishme”, tha Massimo Zollo, gjenetist në Universitetin “Federico II” dhe kreu i task forcës COVID-19 të CEINGE-Bioteknologjive të Avancuara në Napoli.

“Për të ndaluar këtë ruletë ruse, para se të shfaqen mutacione të rrezikshme, ne duhet të gjejmë frenues të rinj të aftë për të bllokuar replikimin viral. Prandaj ne duhet t’i japim një shtysë të re kërkimit të barnave të reja antivirale, të braktisura disi pas dështimeve të remdesevir”, vë në dukje Zollo.

Një tjetër pistë për t’u ndjekur ka të bëjë me “studimin e gjeneve pritëse, që rrisin mundësinë e zhvillimit të formave të rënda të COVID-19: Në të ardhmen ata mund të na ndihmojnë të identifikojmë pacientët në rrezik, për t’i trajtuar herët me antitrupa monoklonalë ose ilaçe kundër stuhisë inflamatore”. (Express)

Qendra Alert/Alert.al

 

Regjistrimi i verës Prosek kroate, ngre në protesta fermerët italianë: Emri i ngjashëm me Prosecco italiane

Një protestë nga institucionet dhe shoqatat e prodhuesve dhe fermerëve italianë u organizua pas lajmit për regjistrimin e emrit tradicional kroat te verës Prosek. Komisioneri Evropian për Bujqësinë Janusz Wojciechowski ka vlerësuar se vendimi është i arsyeshëm, pasi kërkesa dhe aplikimi është i rregullt nga vendi ballkanik, duke specifikuar se nuk ka rrezik konfuzioni nga ana e konsumatorit. Prosek (një verë e ëmbël) në fakt i përket një kategorie të ndryshme nga Prosecco Italiane dhe shitet në shishe të dallueshme qartë nga Veneto DOC dhe DOCG.

Në dy muaj pas publikimit, do të jetë e mundur të parashtrohen ankesa dhe kundërshtime të arsyetuara, të cilat do të jenë në gjendje të kontribuojnë në vendimin përfundimtar të Komisionit Evropian. Ministria e politikave bujqësore, ushqimore dhe pyjore dhe shoqatat kryesore të botës bujqësore italiane janë të angazhuar për t’i thënë jo asaj që ata besojnë se janë precedent i rrezikshëm për Made in Italy.

Në deklaratat zyrtare nënvizohet se specialiteti tipik kroat me një emër shumë të ngjashëm me Prosecco -n italiane mund të ngatërrojë konsumatorët e huaj që banojnë jashtë kufijve kombëtarë, duke dëmtuar eksportet e një produkti me rritje të shpejtë, i cili përfaqëson një nga zërat më të rëndësishëm të eksportit. (IlFattoAlimantare)

Qendra Alert/Alert.al

Antibiotikët, shkaktarë për kancerin e zorrës së trashë

Hulumtimet e reja sugjerojnë se përdorimi i tepërt i antibiotikëve mund të rrisë rrezikun e kancerit të zorrës së trashë.

Antibiotikët janë jashtëzakonisht të dobishëm në trajtimin e infeksionit. Sidoqoftë, shkencëtarët ende po mësojnë për problemet shëndetësore që rezultojnë nga përdorimi dhe përdorimi i tepërt i barnave antimikrobike.

Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve vëren se antibiotikët janë të dobishëm në trajtimin e llojeve të caktuara të infeksioneve, por jo ato të shkaktuara nga viruset. Pra, ato nuk janë gjithmonë të nevojshme, sepse trupi ndonjëherë është vetëm në gjendje të mbrojë veten kundër infeksionit.

Si zvogëlohet rreziku?

Individët mund të zvogëlojnë mundësinë e zhvillimit të këtij lloji të kancerit duke shmangur rreziqe të caktuara, të tilla si konsumimi i alkoolit, përdorimi i duhanit dhe mungesa e aktivitetit fizik.

Ekzaminimi i hershëm është më i rëndësishmi

Ekspertët në të gjithë botën po bëjnë apel për përdorimin racional të antibiotikëve, dhe ky studim është argumenti i tyre më shumë. Përkatësisht, megjithëse incidenca e përgjithshme e kancerit të zorrës së trashë është ulur vitet e fundit, numri i rasteve të kancerit kolorektal është rritur tek njerëzit nën moshën 64 vjeç.

Dhe po rritet shqetësimi për përhapjen e përgjithshme të kancerit kolorektal tek të rinjtë. Kontrolli është i rëndësishëm pas moshës 45 vjeçe. Të dhënat e fundit, të publikuara në revistën CancerTrusted Source, sugjerojnë që njerëzit duhet të shkojnë për shqyrtim të kancerit të zorrës së trashë në moshën 45 vjeç, në vend të 50 vjeç, gjë që do të ndihmonte në zbulimin dhe parandalimin e hershëm.

Sidoqoftë, ekspertët gjithashtu e lidhin kancerin e zorrës së trashë me rreziqe që ne nuk mund t’i kontrollojmë, të tilla si mosha, historia familjare, gjenetika ose prania e sëmundjeve inflamatore të zorrëve. Disa shkaqe predispozuese për kancerin e zorrës së trashë janë ende të panjohura ose janë ende duke u studiuar, siç është kjo lidhje e re midis përdorimit të antibiotikëve dhe kancerit të zorrës së trashë. (Express)

Qendra Alert/Alert.al

Post-pandemia, rritje të kërkesave për produkte joushqimore

Tregtia me pakicë në tremujorin e dytë të vitit 2021 u rrit me 9,9 për qind në krahasim me të njëjtën periudhe të një viti më parë si rrjedhoje kërkesës post pandemike.

Sipas të dhënave të INSTAT rritja erdhi nga artikujt jo-ushqimore si rrjedhojë e rikthimit blerjeve të munguara gjatë kufizimeve, ndërkohë që tregtia e ushqimeve erdhi në rënie si pasojë e mbi furnizimeve gjatë vitit të kaluar në tremujorin e dytë.

Në tregtinë me pakicë, pa përfshirë këtu tregtinë me pakicë të hidrokarbureve, volumi i shitjeve në tremujorin e parë 2021 është rritur me 5,5 %, kundrejt tremujorit të dytë të vitit 2020.

Në grupin “Ushqime, pije, duhan në njësi tregtare jo të specializuara dhe të specializuara”, volumi i shitjeve ka pësuar rënie 1,2 %, krahasuar me të njëjtin tremujor të vitit 2020.

Volumi i shitjeve, për grupin “Artikuj jo-ushqimorë në njësi tregtare të specializuara dhe jo të specializuara”, është rritur 10,9 %, kundrejt të njëjtës periudhë të vitit paraardhës.

Në grupin “Tregti hidrokarbure në njësi tregtare të specializuara“, volumi i shitjeve është rritur me 23,9 %, krahasuar me të njëjtin tremujor të vitit 2020.

Në ndryshimin vjetor prej +9,9 %, në tremujorin e dytë 2021 ndaj tremujorit të dytë 2020, në tregtinë me pakicë, grupet kanë kontribuar si më poshtë:

Grupi “Artikuj jo-ushqimore në njësi tregtare të specializuara dhe jo të specializuara” me +5,9 pikë përqindje.

Grupi “Tregti me pakicë e hidrokarbureve në njësi tregtare të specializuara” me +5,5 pikë përqindje.

Grupi “Ushqime, pije e duhan në njësi tregtare jo të specializuara dhe të specializuara” ka kontribuar me -1,5 pikë përqindje.

Në tremujorin e dytë 2021, volumi i shitjeve, përshtatur sezonalisht, në grupin “Tregti me pakicë, pa përfshirë këtu tregtinë me pakicë të hidrokarbureve në njësi tregtare të specializuara”, ka pësuar rënie me 0,4 %, krahasuar me tremujorin paraardhës.

Në grupin “Ushqime, pije, duhan në njësi tregtare jo të specializuara dhe të specializuara”, volumi i shitjeve, përshtatur sezonalisht, nuk ka pasur ndryshim krahasuar me tremujorin paraardhës.

Volumi i shitjeve, përshtatur sezonalisht, në tregtinë me pakicë, për grupin “Artikuj jo-ushqimore në njësi tregtare të specializuara dhe jo të specializuara”, ka pësuar rënie me 0,7 %, kundrejt tremujorit të mëparshëm.

Në grupin “Tregti me pakicë hidrokarbure në njësi tregtare të specializuara“, volumi i shitjeve, i përshtatur sezonalisht, ka pësuar rënie me 2,3 %, kundrejt tremujorit të parë 2021. (Monitor)

Qendra Alert/Alert.al

Mbi 85% e popullsisë kanë antitrupa kundër coronavirusit

Mbi 85% e njerëzve në kryeqytetin e Indisë, Mumbai vlerësohet se kanë antitrupa COVID -19, sipas sondazhit të Korporatës Komunale të Brihanmumbai (BMC).

Sondazhi i pestë i serumit të gjakut i cili teston për antitrupat, i njohur si një sondazh sero i kryer midis gushtit dhe fillimit të shtatorit përfshiu 8,674 të rritur nga të cilët gati 65% e subjekteve ishin të vaksinuar.

Sondazhi gjithashtu zbuloi se më shumë femra kishin antitrupa COVID-19 në krahasim me meshkujt, përkatësisht 88.29% dhe 85.07%.

Sero-prevalenca ishte dukshëm më e lartë tek individët që kishin marrë ose vaksinën e parë ose të dyja dozat e vaksinës COVID-19 në krahasim me homologët e tyre të pavaksinuar.

“Meqë para-balanca mes atyre që janë të vaksinuar është shumë më e lartë se sa homologët e pavaksinuar, është thelbësore të forcohet programi i vazhdueshëm i vaksinimit kundër COVID-19,” përmendi raporti.

Qendra financiare e mbushur me njerëz Mumbai e Indisë fitoi përgëzime këtë vit për trajtimin e valës së dytë të pandemisë më mirë se çdo metropol tjetër në vend.

Gjetja e raportit vjen në një kohë kur shqetësimet rreth shfaqjes së valës së tretë mbeten.

https://indianexpress.com/article/cities/mumbai/over-85-mumbai-population-has-covid-19-antibodies-latest-bmc-sero-survey-7515921/

Qendra Alert/Alert.al