Menu

Kryesore

Bashkëpunimi me PD-në, Elisa Spiropali: Të gatshëm që t’i japim opozitës edhe Presidentin

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, ka ftuar opozitën për bashkëpunim, duke u shprehur se PS është e gatshme t’u japë edhe Presidentin.

Sipas saj, mazhoranca nuk ka asnjë problem që emri i Presidentit të propozohet nga opozita, teksa “thumboi” edhe zgjedhjet në PD, për të cilat u shpreh se po bëhen me stilin e vjetër dhe fituesi dihet se kush do të jetë.

“Ne e ftojmë lidershipin e tanishëm apo të ardhshëm që do të dalë nga zgjedhjet, por nuk besoj se do të ketë surpriza sepse zgjedhjet në PD po bëhen me stilin e vjetër që të pranojnë rezultatin, të ulen me ne në tryezë, të diskutojmë mbi rolet që duhet të kemi ne si mazhorancë, ata si opozitë përsa i përket procesit të integrimit dhe konsensusit politik që na duhet sot. Ta ndalim baltën ndaj Shqipërisë dhe këtë luftë të pakuptimtë që ndikon në proceset tona të jashtme dhe të integrimit.

Ofrojmë që të kemi diskutim edhe për çështjen e Presidentit dhe për emrat. Ne kërkojmë të ngremë nivelin e debatit në Shqipëri. Mjaft është mjaft! Deri më sot, të gjithë partnerët tanë i kanë njohur zgjedhjet si normale, por ndoshta edhe si zgjedhjet më të mira deri sot. Kanë bërë një zgjedhje të bukur, edhe ne edhe ata, nuk e mohoj.

 Nuk kemi asnjë tabu, mund të zgjedhin ata një emër ose ne. Jemi të hapur për diskutim. Nuk kemi asnjë problem me emrin që mund të propozojnë ata. Jemi të gatshëm të ulemi dhe të bisedojmë për çdo ofertë”, tha Spiropali në “Top Talk.

Heroinë e paketuar, zbulohen 15 kg drogë në një kamion në Kakavijë (video)

Një shofer kamioni nga Elbasani u gjurmua dhe u kap sot në Kakavijë me 15 kg lëndë narkotike të dyshuar heroinë. Operacioni i ishte një bashkëpunim me misionin policor evropian FRONTEX.

Njoftimi i Policisë

Finalizohet operacioni policor i koduar “Koordinimi”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e trafikimit të lëndëve narkotike. Bashkëpunimi mes Policisë Kufitare të Kakavijës, FRONTEX-it, Sektorit të Narkotikëve në DVP Gjirokastër dhe shërbimeve doganore çoi në sekuestrimin e 15 kg lëndë narkotike e dyshuar heroinë.

Policia Kufitare e Kakavijës ka shtuar kontrollet në dalje dhe në hyrje, për kamionët e transportit të mallrave, por edhe për automjetet me të cilat udhëtojnë qytetarët, me qëllim parandalimin, evidentimin dhe goditjen e trafikimit të lëndëve narkotike.

Bazuar në analizën e riskut të bërë nga Policia Kufitare dhe shkëmbimit të informacionit me strukturat e DVP Gjirokastër, në kuadër të operacionit policor të koduar “Koordinimi”, në dalje u përzgjodh për kontroll në vijën e dytë, një automjet tip kamion, me drejtues shtetasin SH. P.

Pas skanimit dhe kontrollit në vijën e dytë nga ana e Policisë Kufitare, në bashkëpunim me shërbimet doganore dhe me shërbimet e FRONTEX-it, u bë e mundur gjetja e lëndës narkotike që ishte fshehur në një vend të përshtatur në kroskotin e kamionit.

Gjatë kontrollit të detajuar nga shërbimet e Policisë Kufitare dhe ato të Sektorit për Hetimin e Narkotikëve në DVP Gjirokastër u gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale 30 pako të mbushura me lëndë narkotike të dyshuar heroinë, me peshë totale 15 kilogramë.

Në përfundim të veprimeve u bë arrestimi në flagrancë i drejtuesit të kamionit, shtetasit Sh. P., 63 vjeç, banues në Elbasan, për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve”.

Nga specialistët për Hetimin e Narkotikëve në DVP Gjirokastër, në bashkëpunim me Prokurorinë, vijon puna për identifikimin dhe kapjen e personave të tjerë të përfshirë në këtë veprimtari kriminale.

Vizita dyditore e Ramës në Ankara: Takim me Erdogan, bisedime për projektet e nisura

Kryeministri Edi Rama ka lajmëruar një vizitë 2-ditore në Ankara të Turqisë. Rama shprehet se e realizon këtë vizitë  në Ankara, për të shtuar bashkëpunimin dypalësh mes minisitrive, për ecurinë e projekteve të përbashkëta.

Postimi i kryeminisitrit Edi Rama:

Ankara – Vizitë dyditore për ecurinë e projekteve të bashkëpunimit dypalësh mes ministrive dhe kontaktet e organizuara me investitorë në teknologji digjitale, turizëm, farmaceutikë, energji, transport. Gjatë qëndrimit të tij në Turqi, sipas “Anadolu Axhans”, kryeministri Rama pritet të takohet me presidentin e vendit, Recep Tayyip Erdoğan.

Nga ana tjetër, sot Partia Socialiste mblodhi Asamblenë Kombëtare, ku kryetari i PS-së nuk ishte i pranishëm. Asambleja PS miratori 4 vendime që kanë të bëjnë me thirrjen e Kongresit të Jashtëzakonshëm më 12 qershor, analizën e zgjedhjeve të 25 prillit apo me zgjedhjet në strukturat vendore të PS.

alert.al/

Kontrata me COVAX, mbërrijnë 40800 vaksina Astra Zeneca në Rinas

Kanë mbërritur në aeroportin e Rinasit 40800 vaksina të tjerë të Astra Zeneca nëpërmjet programit COVAX. Kryeministri Edi Rama ka dhënë lajmin teksa ka publikuar foto nga operacioni i marrjes në dorëzim të vaksinave.

Rama thekson se jemi të vendosur të çojmë deri në fund planin kombëtar të vaksinimit, për mbrojtjen e jetës dhe shëndetit të çdo qytetari.

Postimi i plotë

Aeroporti “Nënë Tereza”- 40,800 vaksina AstraZeneca, pjesë e financimit të qeverisë shqiptare, nëpërmjet instrumentit COVAX sapo kanë mbërritur në Tiranë.

Me 899,550 vaksinat AntiCovid që kanë mbërritur deri tani në Shqipëri dhe sasitë e tjera të vaksinave që do të vijnë sipas kalendarit të kontratave që kemi siguruar, jemi të vendosur të çojmë deri në fund planin kombëtar të vaksinimit, për mbrojtjen e jetës dhe shëndetit të çdo qytetari.

#ShqipëriaBuzëqesh.

#SkaKohëPërPushim, shkruan Rama.

alert.al/

Non grata nga SHBA zyrtari i Bullgarisë që u dha pasaportë bullgare 1894 shqiptarëve

Departamenti i Shtetit të Shteteve të Bashkuara shpalli të padëshiruar disa zyrtarë dhe ish-zyrtarë bullgarë mes të cilëve edhe Petar Haralampiev, drejtor i Agjensisë për Bullgarët jashtë dhe Krasimir Tomov sekretar i përgjithshëm.

Më herët ata ishin arrestuar në Bullgari për skandalin e shitjes së pasaportave bullgare. Në pranga ranë 20 persona të cilët kishin ngritur një skemë që bëri bullgarë 18 mijë persona, 1894 nga të cilët nga Shqipëria.

Cfarë ndodhi?

Operacioni për arrestimin e të dyshuarve në Sofje, Kyustendil dhe Pleven u fillua pas katër muajsh hetime në emër të Prokurorisë Speciale, e cila përqendrohet në rastet e korrupsionit të profilit të lartë, raportoi Radioja Kombëtare Bullgare.

Midis të dyshuarve të lënë të paraburgim është edhe drejtori i Agjencisë Shtetërore Bullgare për Bullgarët Jashtë Vendit, SABA, Petar Haralampiev, i cili u emërua në post nga koalicioni nacionalist i Patriotëve të Bashkuar, që është pjesë e qeverisë së Bullgarisë.

Të arrestuar gjithashtu ishin edhe disa nga stafi i SABA-s, si dhe ndërmjetës të cilët dyshohet se u kërkuan njerëzve nga Maqedonia, Ukraina dhe Moldavia, të cilët nuk kishin rrënjë bullgare, të paguanin ryshfet për të marrë një certifikatë që njeh origjinën e tyre bullgare.

Kjo certifikatë është dokumenti i parë i nevojshëm në rrugën për marrjen e shtetësisë bullgare, por kriteret për atë që përbën trashëgiminë bullgare kanë tepër të paqarta.

Deri në qershor të vitit 2018, rreth 18,000 njerëz – kryesisht nga Maqedonia (10,252), Ukraina (1,894), Shqipëria (1,510), Serbia (1,013) dhe Moldavia (851) – pretenduan trashëgimi bullgare, tha ministrja e drejtësisë i Tsetska Tsacheva në një konferencë për shtyp në qershor, sipas Dnevnik.bg. Tsacheva tha se pothuajse 10,000 nga këta njerëz morën shtetësi bazuar në këto dokumente.

Një përgjigje e Ministrisë së Drejtësisë në një hetim parlamentar tha se 116 000 njerëz kanë marrë nënshtetësi në 15 vitet e fundit, shumica e të cilëve u mbështetën në certifikatat e trashëgimisë nga SABA. Numri i përgjithshëm i aplikuesve për marrje nënshtetësie ishte 185,000.

Edhe pse raportet e medias dhe hetimet për skemat e dyshuara korruptive për “të shitur” dokumentet e trashëgimisë bullgare janë publikuar prej vitesh, arsyeja më e mundshme pas hetimit ishte një thirrje nga Partia Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë në qershor për krijimin e një komisioni parlamentar për të hetuar dhënien e pasaportave bullgare për 114 kriminelë që kërkoheshin në nivel ndërkombëtar nga Interpoli.

Edhe pse nuk u krijua kurrë asnjë komitet, nisja e hetimit përkoi me zemërimin për dhënien e pasaportave kriminelëve.

Edhe pse të tre partitë kryesore brenda koalicionit të Patriotëve të Bashkuar (VMRO, NFSB dhe Ataka) u distancuan publikisht nga Haralampiev dhe thanë se ai nuk ishte anëtar i tyre, ai u emërua si pjesë e kuotës së tyre qeverisëse në vitin 2017 dhe është lider i lëvizjes BG Patriot, një nga anëtarët më të vegjël të koalicionit të Patriotëve të Bashkuar.

Haralampiev u bë i njohur në kohën e emërimit të tij, kur u shfaq një postim i tij në Facebook, ku mbante veshur një bluzë “”Wehrmacht”.

Edhe pse ai u shpreh se i referohej një bande muzikore rroku, emri është gjithashtu ai që përdorej nga ushtria e Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore.

Top Channel

Covid-19, MSh: 14 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë humbje jete

14 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit jane regjistruar ne vendin tone. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, fatmiresisht asnje humbje njerezore nuk ka pasur. Aktualisht në spitalet Covid po trajtohen 35 pacientë, nga të cilët 7 pacientë janë në terapi intensive.

NJOFTIMI I MSH

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient të mbyllur dhe kudo ku nuk mund të ruhet distancimi fizik, kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID19.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon:
Janë kryer 3,057 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 14 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 5 raste në Tiranë, nga 2 raste në Shkodër, Devoll, nga 1 rast Kavajë, Mat, Gjirokastër, Kamëz, Skrapar.

Aktualisht në spitalet Covid po trajtohen 35 pacientë, nga të cilët 7 pacientë janë në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 48 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,521 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (2 Qershor 2021)

Raste të reja ditore 14
Të shëruar në 24 orë 48
Të shtruar në spitale 35
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 3,057

Testime totale 726,739
Raste pozitive 132,351
Raste të shëruara 129,521
Raste Aktive 379
Humbje jete 2,451

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 128
Korçë 63
Shkodër 59
Berat 33
Lezhë 25
Elbasan 23
Vlorë 13
Gjirokastër 14
Durrës 6
Kukës 6
Fier 4
Dibër 5

alert.al/

PS mbledh online Asamblenë për Kongresin, Rama niset në Turqi, mban vetëm fjalën hapëse

Mblidhet e Asamblea Kombëtare e Partisë Socialiste. Në rendin e ditës parashikohen 6 pika kryesore ku mes tyre miratimi i projekt vendimit për thirrjen e kongresit të jashtëzakonshëm  në 12 qershor, analiza e rezultateve të zgjedhjeve të 25 prillit në strukturat vendore si  miratimi vendimit për zgjedhjet e reja në strukturat vendore të partisë.

Asambleja do të zhvillohet online për të respektuar masat anti-COVID. 10 ditë më pas, në datë 12 qershor socialistët do të mbajnë kongresin e partisë, në përvjetorin e 30 të Partisë Socialiste. Më herët Edi Rama ka thënë se një arsye pse është vendosur kjo datë ka të bëjë me  numrin e  viteve të qeverisjes së socialistëve përllogaritur në tre mandate të fituara rresht.

Në një deklaratë të mëparshme Rama tha se në këtë vit 30-vjetori, do jetë një fushatë hapjeje e Partisë Socialiste, hapje e cila sipas tij do të krijojë mundësi gjithëpërfshirëse.

Ndërkohë, kryeministri Edi Rama do të niset pasditen e kësaj të mërkure në Turqi. Ai do të mbajë fjalën hapëse në Asamblenë e PS që do të zhvillohet online dhe më pas do të niset drejt Turqisë. Nuk dihet ende arsyeja e kësaj vizite.

alert.al/

Momenti i ekzekutimit të Delon Troqes në Vlorë, qëllohet me breshëri plumbash nga një makinë në lëvizje (video)

Delon Troqe u ekzekutua pak ditë më parë në Vlorë para biznesit të tij.

Delon Troqe u ekzekutua pak ditë më parë në Vlorë para biznesit të tij.

Siç shihet nga pamjet një makinë kalon me shpejtësi të ulët para servisit të tij dhe dikush qëllon me breshëri plumbash, duke e lënë të vdekur. Më pas autorët u larguan me makinën tip Audi me targa të vjedhura në drejtim të lagjes 10 korriku dhe më pas drejt zonës së Sherishtës së Vlorës, ku dhe dogjën mjetin. Mjeti është djegur plotësisht ndërsa brenda tij janë gjetur edhe 2 armë tip kallashnikov.

Delon Troqe, 38 vjeç, nga Vlora, u ekzekutua para derës së biznesit së mbrëmjen e 21 majti, ndërkohë që me të ndodheshin edhe familjarët. Ndaj 38-vjeçarit, i cili sapo ishte kthyer nga Spanja është qëlluar mbi 15 herë me breshëri kallashnikovi nga dy persona, ndërsa një plumb që e ka prekur në kokë dyshohet të ketë qenë fatal për të.

Troqe ishte pronar i një servisi makinash në lagjen ‘Pavarësia’, ndërsa më herët para se të hapte servisin e tij, 38-vjeçari punonte me turiste me gomone duke i dërguar në Karaburun ose ishullin e Sazanit. Para ekzekutimit, Troqe kishte vetëm pak ditë që ishte kthyer nga Spanja. /ReportTV/

Kush e bën ligjin në “Illyrian Guard”, shoqata e Ushtrisë, deputetët e PS-së, apo drejtuesi “Kukull”, Drini Nikolla?!

Drini Nikolla, një ushtarak karriere i vendosur në krye të kompanisë shtetërore të sigurisë “Illyrian Guard”, ka nisur një “ofensivë” ushtarake, duke shkarkuar dhjetëra punonjës nga kjo kompani. Duke përdorur lidhjet me ndikim politik, Nikolla, është kthyer një vegël e tjetër kujt dhe qëllimeve të personave të tjerë, që caktojnë se kush do emërohet dhe kush do shkarkohet në kompaninë “Illyrian Guard”. Mjafton të përmendim shkarkimin e përgjegjësit të sigurisë për qarkun e Vlorës, shkarkim i cili është motivuar nga shoqata e Ushtrisë në këtë qytet dhe Damian Gjiknuri, dhe kupton të gjithë këtë gjurulldi të krijuar në “Illyrian Guard”.

Në vend të Ferit Markaj të shkarkuar me ndikimin e shoqatës së Ushtrisë në Vlorë, ushtaraku Drini Nikolla, vendos një tjetër person, emër ky që ja ka çuar me mesazh një anëtarësi e shoqatës dhe Damian Gjiknuri. Shkarkimet janë të pamotivuara, ndërkohë që punonjësit janë lënë në udhëkryq dhe të pashpjeguar, mbi motivin e largimit nga puna. Veç largimeve nga puna, Drini Nikolla, në kuadër të riorganizimit të strukturës së re të shoqërisë “Illyrian Guard”, ka vendosur të ulë në përgjegjësi disa nga punonjësit më të vjetër të kësaj kompanie. Heqja e përgjegjësave të shërbimit në tre qarqe, Rasim Smakaj në Shkodër, Ritmir Bilalaj në qarkun e Kukësit dhe Ferit Merkaj në Vlorë, ka sjellë pakënaqësi mes rradhëve të punonjësve të kësaj kompanie dhe një shkrehje të punës në këto tre qarqe. Për këto urdhra të marra në kundërshtim me Ligjin, administratori i “Illirian Guard”, Drini Nikolla është në një betejë ligjore në gjykatën Administrative me Rasim Smakaj në Shkodër dhe Ritmit Bilalaj në gjykatën e Kukësit.

Kujtojmë se administratorit Nikolla, sapo i është dorëzuar kërkesë padia nga Gjykata e Shkodrës, thërret me urgjencë Rasim Smakajn dhe i ofron një marrëveshje me qëllim shmangien e procedurave të gjyqit. Në shkëmbim të tërheqjes së padisë, Nikolla e emëron menjëherë atë, në detyrën e përgjegjësit të shërbimit për qarkun e Lezhës, meqënëse në Shkodër tashmë e kishte zëvendësuar me një drejtues tjetër. Veprime të tilla taktike administrator i kompanisë “Illyrian Guard”, Drini Nikolla, i ka bërë dhe vijon t’i bëjë me lehtësi. Gjatë qëndrimit në tij në krye të kompanisë shtetërore merr vendime të pabazuara në ligj dhe të papërgjegjshme. Dukshëm kjo situatë vërehet në revokimin e menjëhershëm të urdhrave të nxjerra nga vetë ai. Dhe kjo dallohet qartë kur njerëz me influencë politike, si deputetë, anëtarë të Komisionit të Ligjeve dhe komisioneve të tjera, sapo i bëjnë një telefonatë, “ushtaraku i hekurt” tërhiqet nga shkarkimet dhe uljet në detyrë,duke çuar në vendin e mëparshëm personat.

Këto janë “nderet” që ai bën në dobi të personave në pushtet që i janë “lutur” atij për t’i emëruar X apo Y-nin në punë. Këtë rrjedhim logjik e vërtetojnë veprimet e përsëritura të Drini Nikollës në nxjerrjen dhe anulimin e urdhrave të tij ndaj hallexhinjve. Brenda një kohe shumë të shkurtër ky administrator, ka hequr pesë përgjegjësa shërbimi pa shkak. Vetëm dy nga këta përgjegjësa gjetën shpejt njerëzit e duhur (Miqtë) dhe menjëherë janë rikthyer në detyrë.

Pak më vonë edhe një nga ky grup i përgjegjësave, i quajtur Zarif Salaj, u rikthye në detyrë, por sërish pak ditë më vonë hiqet sërisht për herë të dytë. Veprime makiaveliste këto për një ushtarak të vjetër që sillet në një kompani sigurie shtetërore si amator dhe që është bërë marionetë e disa deputetëve të PS-së.

Brenda një muaji e gjysëm Zarif Salaj, i janë bërë 4 shkresa me ndëshkime, largime e rikthime si edhe një seancë dëgjimore para një komisioni disipline që funksionon jashtë procedurave të miratuara dhe që Drini Nikolla e përdor, si ato gjyqet popullore të dikurshme në frontin demokratik të lagjes, me qëllim realizimin e ndëshkimeve pa procedurë të rregullt.

Administratori i “Illyrian Guard” as nuk e njef Zarifin dhe as nuk e pret në zyrë edhe pse ai i ka kërkuar takim në mënyrë të përsëritur. Ndërkohë persona që duan të punësohen në këtë kompani, priten pa pushim në këtë kompani, mjafton motivi i nderit ndaj të fortëve. I forti bën çfarë të dojë se nuk ka kush ta kontrollojë dhe ta nxjerrë para përgjegjësisë.

Nga ana tjetër një Këshill Mbikëqyrës, që nuk e vë ujin në zjarr se çfarë po bën administratori i ri me kompaninë e sigurisë.

alert.al/

Basha përgatit PD-në për zgjedhje të parakohshme: Kush flet për 2025, është dorëzuar!

“Kush flet për 2025-ën, është dorëzuar tashmë. Unë nuk jam dorëzuar dhe unë e di që ju s’jeni dorëzuar”, deklaroi kreu i PD-së Lulzim Basha gjatë takimit me demokratët e Kamzës, Vorës dhe njësisë 11.

Ai tha se Partia Demokratike nuk do të lejojë përçarjen, ndërsa veten, e konsideron lider sakrificash dhe jo privilegjesh.

“Dhe lidershipi im në krye të Partisë Demokratike, nuk ka qenë kurrë një lidershipi privilegji, as për vete dhe as për ju, por sakrificash. E kush më mirë se ju është dëshmitari i këtyre sakrificave? pavarësisht të gjithë përpjekjeve të kundërshtarit për të na përçarë, jo sot, por sot e mot, që në muajt e parë të lindjes së kësaj partie janë thyer njëra pas tjetrës si shkopinj. Ai e ka kthyer partinë e tij në një stallë lopësh. Ne bëjmë garë, ne bëjmë debat, ne bëjmë konkurrencë, ne vendosim një anëtarë një votë, dhe ky është një avantazh i padiskutueshëm.”

Demokratëve i garantoi edhe një herë se opsioni i bashkëpunimit me Ramën, nuk ekziston.

“Nuk ka bashkëpunim me regjimin e Edi Ramës, Tom Doshit me shokë, por ka atë që bën çdo qytetar me dinjitet në Europë, çdo familje politike me dinjitet ka përballje me anti-vlerat”

Sipas tij Rama e ka kthyer PS në një “stallë lopësh”.

“Kjo që po bëjmë tani është një nga vlerat që na distancon me çdo parti tjetër, jo vetëm në Shqipëri, por edhe në Ballkan. Ai e ka kthyer partinë e tij në një stallë lopësh. Ne bëjmë garë, ne bëjmë debat, ne bëjmë konkurrencë, ne vendosim një anëtarë një votë, dhe ky është një avantazh i padiskutueshëm. Po brenda këtij avantazhi ka dhe një risk për të cilin jam shprehur dhe dua ta përsëris, në kushtet kur me gjithë masakrën zgjedhore ka përballë një Parti Demokratike më të fortë, më të madhe sesa ç’u fut në betejën e 25 prillit, hileja e dytë që do të përdor është përpjekja për të na e kthyer këtë proces por ndoshta dhe proceset e tjera, në një mekanizëm përçarjeje”, shtoi Basha.

Bashkë me 3 kandidatët e tjerë të vendosur përballë tij, Basha ka kohë deri më 11 Qershor për të bindur anëtarësinë ta votojë, ndërsa është i vetmi mes tyre që nuk ka paraqitur një program për reformimin e PD.

alert.al/