Menu

Kryesore

Promovime dhe ulje çmimesh në supermarkete, sa na shërbejnë?

Coop, Conad dhe Carrefour janë zinxhirët e supermarketeve që bëjnë nismat më promovuese dhe zbritje gjatë vitit. Renditja u hartua me rastin e Ditës Botërore të Kursimeve nga Tiendeo.it që analizuan fletushkat me ofertat që shtypen periodikisht dhe vendosen në kutitë e letrave të italianëve. Në renditje pas tre të parëve gjejmë: Penny Market, Famila dhe Bennet. Ofertat përfshijnë të gjitha llojet e promovimeve, të tilla si zbritje të drejtpërdrejta, zbritje të njësisë së dytë, ose 3×2.

Për të qenë të drejtë, në parim uljet e çmimeve dhe promovimet që dëshironi janë rënë dakord me kompanitë prodhuese në kohën e nënshkrimit të kontratave të furnizimit. Këto janë pra zbritje që prekin “kostot” industriale dhe jo ato të zinxhirit shpërndarës. Gjëja tjetër për të vënë në dukje është se ofrimi ndaj klientëve i një numri të madh promovimesh nuk do të thotë domosdoshmërisht se në atë zinxhir çmimet janë më të lira se në marketet e tjera. Në fakt, ka disa zinxhirë që nuk bëjnë promovime dhe në këtë mënyrë ata marrin çmime më të ulta nga prodhuesit që ju lejojnë të mbani lista më të ulta gjatë gjithë vitit. Ofertat dhe zbritjet përgjithësisht vlerësohen mirë nga konsumatorët, por “rreziku” është të kapeni dhe të blini produkte të tepërta ose në sasi të mëdha, duke e shndërruar një mundësi reale zbritjeje në një “mundësi të kotë”. Marrëveshja e vërtetë është barazimi i zbritjes me produktet që zakonisht përfundojnë në karrocë, pa u tunduar nga artikuj që zakonisht nuk merren parasysh. (IlFattoAlimentare)

Qendra Alert/Alert.al

Pesë ushqime që do t’ju ndihmojnë të largoni nikotinën nga trupi juaj

Të gjithë e dimë se konsumimi i duhanit është jashtëzakonisht i dëmshëm për shëndetin dhe se është mjaft e vështirë të heqësh qafe këtë ves.

Edhe nëse keni sukses, efekti i nikotinës do të zgjasë me vite.

Megjithatë, ka ushqime që mund t’ju ndihmojnë të largoni nikotinën nga trupi juaj.

Brokoli është i pasur me vitamina C dhe B5, dhe dihet se konsumimi i duhanit ul nivelet e vitaminës C në trup.

Ata do ta bëjnë procesin e heqjes qafe të nikotinës veçanërisht të lehtë.

Lulelakra, brokoli, lakra jeshile, panxhari, lakra, raketa dhe kohlrabi janë gjithashtu të dobishme.

Lëngu i portokallit është gjithashtu i pasur me vitaminë C.

Konsumimi i rregullt i portokallit do të përshpejtojë metabolizmin tuaj dhe do t’ju çlirojë nga ndjenjat e stresit.

Nikotina zbërthen kolagjenin, proteinën më të rëndësishme në trup, dhe vitamina C luan një rol jetik në formimin e tij.

Nikotina gjithashtu dëmton cilësinë e lëkurës.

Lëngu i karotës e pengon atë nga plakja dhe e lejon atë të rikuperohet. Ai përmban vitamina A, C, K dhe B, të cilat janë provuar të jenë efektive në eliminimin e nikotinës.

Spinaqi është një nga perimet më të shëndetshme sepse përmban sasi të mëdha të acidit folik. A

i mbron pankreasin nga efektet e dëmshme të shkaktuara nga nikotina. Konsumimi i spinaqit rekomandohet edhe për personat me tension të lartë sepse kaliumi e ul atë.

Kivi normalizon nivelet e vitaminave A, C dhe E. Redukton akumulimin e metabolitëve që shkaktojnë kancer.

Një avantazh tjetër i kivit është se ndihmon në pastrimin e mëlçisë. (Express)

Qendra Alert/Alert.ap

A duhet të shqetësohemi për paketimin e ushqimit?

Jo të gjitha paketimet janë të përshtatshme për ushqim. Kimikatet mund të transferohen nga paketimi në ushqim, përmes kontaktit. Në Evropë, të gjitha materialet që vijnë në kontakt me ushqimin duhet të plotësojnë standarde strikte. Paketimi mbron ushqimin nga mikroorganizmat, e bën më të lehtë ruajtjen dhe zgjat jetëgjatësinë e tij. Ai gjithashtu përmirëson higjienën dhe e bën më të përshtatshëm për njerëzit që blejnë, shesin dhe trajtojnë ushqimin.

Është jetike që të gjitha paketimet, materialet dhe artikujt (p.sh. kontejnerët, pajisjet e kuzhinës, enët) që synohen të kenë kontakt me ushqimin, duhet të kontrollohen pasi gjurmët e vogla të kimikateve mund të transmetohen nga materialet në ushqim. Kjo pavarësisht nëse janë bërë nga plastika, goma, letra, metali apo ndonjë gjë tjetër.

Për të siguruar që çdo transferim i mundshëm te ushqimet nuk ngre shqetësime për sigurinë, paketimi dhe materialet duhet të jenë në përputhje me rregulloret e BE-së, duke përfshirë praktikat e mira të prodhimit. Plotësimi i këtyre standardeve siguron gjithashtu që përbërja e ushqimit të mos ndryshohet dhe që shija ose aroma e ushqimit të mos ndikohet negativisht. (EFSA)

Qendra Alert/Alert.al

Shqiptarët shpenzojnë “frikshëm” për Halloween

Globalizimi mund të ketë efekte në shumë sektorë, por padyshim një ndër to është përhapja e festave, të cilat pa kontekste kulturore ose historike, përqafohen kudo.

Kështu ka ndodhur edhe me Halloween në Shqipëri. Prej së paku 10 vitesh është shndërruar në një trend, i cili ka anët e tij pozitive për shumë biznese në vend. Mes kostumeve, maskave, dekoreve për shtëpi e biznese, kunguj, ëmbëlsira: festa pritet të gjenerojë një shumë të konsiderueshme, ndonëse nuk ka studime specifike për këtë.

Familjet përpiqen të gjejnë kostume, të blejnë kunguj, të dekorojnë shtëpitë, kurse bizneset, ambientet e tyre. Ajo që dikur shihej si një ‘festë e huaj’, shumë e shohin si një kalim në një sezon të vërtetë feste dhe tashmë po shndërrohet në një ‘industri’ prej qindra eurosh – dhe kjo është e frikshme!

‘Të fituarit’ janë bizneset, që kanë ditur që të marketojnë e të shesin këtë trend, ‘të humburit’ janë familjet, të cilat shpesh e me buxhet të kufizuar, nuk munden t’u thonë jo fëmijëve, që janë target-grupi i parë që festojnë. Dhe çdo vit, duhen aksesorë të ndryshëm. Shpenzimet e kostumeve janë komponenti më i madh i shpenzimeve të Halloween, sipas vëzhgimeve të bëra në biznese të ndryshme në kryeqytet, si dhe ato online. Sipas tyre, një shumicë njerëzish do të veshin një kostum ose aksesorë të një kostumi. Çuditërisht një pjesë e tyre synojnë të blejnë një kostum edhe për kafshët shtëpiake.

Një grup konsumatorësh, ndër më të shumtët në vendin tonë, janë fëmijët. Kjo sepse festimet nxiten nga organizime që në sistemin parashkollor, më tej në shkollë, adoleshentët dhe më tej studentët me festa. Tek fëmijët, kostumet më të pëlqyera duket se janë princeshat dhe superheronjtë, ndërsa për të rriturit tendenca është tek shtrigat dhe vampirët. Por, gama është diversifikuar çdo vit. Për kafshët shtëpiake, kostumi kryesor është një kungull, sipas bizneseve të fushës.

Nga një vëzhgim në një nga rrugët e Tiranës, e njohur si “Tregu Çam” vihej re ndryshim i pamjes së përditshme të veshjeve dhe aksesorëve të tjerë në ngjyrat “portokalli dhe të zezë”. Tregtarët pohojnë se kjo tendencë është rritur me kalimin e viteve, prej thuajse 10 vitesh, i gjithë tetori ‘vishet frikshëm”. “Kemi kërkesa”-pohon një tregtar, i cili thotë që para 5 viteve vetëm në ditët e fundit të tetorit kishte kërkesa, tashmë shtrihet dhe planifikohet që një muaj më parë.

Në një komunikim me dy dyqane, të cilët kanë përqendruar një muaj të tërë me dekoret e Halloween, pohojnë se, kërkesat çdo vit janë në rritje. Sipas tyre, edhe në vitin pandemik, kërkesat kanë qenë të larta, sidomos për dekoret e shtëpive. Ndërsa këtë vit, blerjet janë në një nivel më të lartë se vitin e shkuar, peshën më të madhe e zënë kostumet për të rritur dhe fëmijë. Edhe bar-restorante në kryeqytet përfshihen në listën e ‘fituesve’ nga kjo festë: muzikë live, dj, festë me tematikë kostumesh: të gjitha organizimet gjenden. Zakonisht festat janë me hyrje falas dhe me fitime në konsumet brenda festës.

Një tjetër sektor që ka parë frytet e saj të përfitimit është edhe estetika. Dario Doka, make up artist i njohur në kryeqytet, tregon se 5 vitet e fundit, të rinjtë dhe kryesisht të rejat, kanë kërkuar “ndihmë” për të realizuar pamjen ideale që përkon me tematikën e Halloween. I pyetur për çmimin, ai thotë se i atribuohet vështirësisë së punës së kërkuar, varion nga 2000-5000 lekë. Edhe fëmijët duan ta marrin një shërbim të tillë, duke qenë se për ta organizimet janë të shumta. Sa u përket të rriturve, pjesa më e madhe e tyre që duan një make up për Halloween janë punonjës së stafit të lokaleve të ndryshme që celebrojnë më 31 tetor, si balerina p.sh., por edhe të rinjtë që do të ndjekin festimet e tilla.

Të gjitha qendrat tregtare në Tiranë, si në periferi, edhe brenda qytetit, kanë rezervuar një kënd të veçantë për Halloween, disa kanë organizuar festa në këtë ditë, kryesisht për fëmijët. Të tjerë kanë ngritur stenda për të blerë artikuj që lidhen me festën. Pjesa dërrmuese ka qenë e fokusuar te lojërat për fëmijët, paradat, veshjet më të frikshme, si dhe kanë ofruar ulje në dyqane të caktuara për pjesëmarrësit në këto aktivitete. Shumë pastiçeri në kryeqytet pohuan se këtë vit kanë pasur porosi të shumta të ëmbëlsirave me tematikën e Halloween. Për festa në lokale, për festa në kopshte e shkolla ose edhe për festa private. Nga ana tjetër, dyqanet e vogla të lagjeve apo marketet, tregojnë se kërkesat për blerje ëmbëlsirash këto ditë kanë qenë të larta. Në disa lagje të Tiranës, fëmijë kryesisht të moshës 7-15 vjeç, kanë trokitur në dyert e shtëpive me thënien “Ëmbëlsira apo rreng?”, huazim i festës origjinë në SHBA.

Nga ana tjetër, edhe kinematë në vend kanë rezervuar evente kushtuar datës 31. Nga kinema Cineplexx, ofrohen dy evente: për fëmijë e të rritur, biletat për të cilat kushtojnë 700 lekë. Të mos lëmë pa përmendur edhe agjencitë e dekoreve të cilat ofrojnë shërbimet e tyre për biznese ose lokale, me dekore që nisin nga 100 euro. 31 tetor është shndërruar në “vezën e artë” te shumë bizneseve në vend. Me dëshirën e tyre, apo si nevojë e shoqërisë, shqiptarët paguajnë për t’u kënaqur. (Monitor)

Qendra Alert/Alert.al

Mbrojtja e konsumatorëve evropianë, rreziqet nga teknologjia dhe propozimet e BEUC për BE-në

Pajisjet që janë të lidhura me internetin janë kudo rreth nesh. Ne mund të blejmë aparate kafeje ‘të zgjuara’, të instalojmë sisteme inteligjente alarmi në shtëpitë tona, ose të mbajmë orë të lidhura me internetin. Sado të dobishme që ndonjëherë mund të jenë këto produkte, ato gjithashtu vijnë me rreziqe dhe të meta. Çfarë ndodh nëse ofruesi i shërbimit të sistemit inteligjent të sigurisë së shtëpisë tuaj mbyll serverët e tij? Apo nëse ora e lidhur me internetin që i keni blerë fëmijës suaj hakerohet? Dhe, a mund t’u besojmë të gjitha pajisjeve të lidhura për të mbrojtur të dhënat tona personale?

Pajisjet inteligjente të lidhura me internetin prekin dhe ngrenë pyetje në shumë fusha. Testet nga grupet e konsumatorëve në të gjithë BE-në kanë gjetur në mënyrë të përsëritur “vrima” të zbrazëta në sigurinë kibernetike të pajisjeve të lidhura me internetin. Sensorët në pajisjet e lidhura janë në gjendje të marrin të gjitha llojet e të dhënave rreth nesh, si lëvizjet, tingujt ose zërat, gjë që ngre pyetje, se sa efektivisht mbrohet e drejta jonë për privatësi dhe të dhënat tona personale.

Pajisjet e lidhura do të vijnë gjithnjë e më shumë të pajisura me sisteme të inteligjencës artificiale, por aktualisht ka shumë pak mbrojtje për konsumatorët nga manipulimi ose diskriminimi nga sisteme të tilla. BEUC (Organizata Eurpiane për Konsumatorët) e publikoi këtë punim, i cili përfshin një sërë rekomandimesh që prekin fusha të ndryshme, duke përfshirë sigurinë kibernetike, mbrojtjen e të dhënave, të drejtat kontraktuale, sigurinë dhe qëndrueshmërinë e produktit dhe konkurencën. Ajo i bën thirrje BE-së të paraqesë një grup gjithëpërfshirës të zgjidhjeve të politikave për të mbrojtur konsumatorët në botën e pajisjeve të lidhura me internet. Ndër rekomandimet e BEUC janë:

  1. Siguria kibernetike: BE-ja ka nevojë për një ligj të ri të sigurisë kibernetike, i cili përcakton kërkesat e detyrueshme, minimale, të sigurisë për të gjitha pajisjet “smart”.
  2. Përditësimet e softuerit: Prodhuesit dhe ofruesit e shërbimeve duhet të ofrojnë përditësime sigurie për të paktën një kohë të caktuar, si dhe përditësimet e sigurisë e funksionalitetit duhet të sigurohen veçmas.
  3. Privatësia dhe mbrojtja e të dhënave: Prodhuesit dhe ofruesit e shërbimeve duhet të sigurohen që pajisjet e lidhura në internet të jenë plotësisht në përputhje me GDPR dhe Direktivën e Privatësisë Elektronike.
  4. Inteligjenca artificiale: Propozimi i Komisionit të Ligjeve duhet të rregullojë aplikacionet e “AI” me rrezik të mesëm dhe të ulët, si dhe ato me rrezik të lartë. Pajisjet e lidhura me “AI” të destinuara për konsumatorët duhet të jenë plotësisht nën objektin e Rregullores.
  5. Qëndrueshmëria e produktit: Rregullat e projektimit ekologjik duhet të vendosin një fokus shumë më të fortë në qëndrueshmërinë, riparueshmërinë dhe ripërdorimin e produkteve të IoT, duke përfshirë disponueshmërinë e përditësimeve të softuerit dhe pjesëve rezervë, informacionin e riparimit dhe kërkesat për ndërveprim, modularitet dhe lehtësi për t’u çmontuar.

Burimi: BEUC

Qendra Alert / Alert.al

Gripi i shpendëve përfshin fermën e gjelave në Itali

Rasti i parë i gripit të shpendëve i regjistruar këtë vit në Itali, në mesin e tetorit, përfshiu një fermë gjelash në provincën e Ferrarës. Zbulimi nxiti miratimin e një sërë masash për të frenuar virusin. Për këtë arsye, veterinerët dhe specialistët e Institutit Zooprofilaktik Eksperimental të Venezie kanë vendosur një urdhër sekuestrimi, vrasjen e kafshëve dhe asgjësimin e  tyre si dhe materialeve dhe produkteve përkatëse.

Kësaj duhet t’i shtohet pastrimi dhe dezinfektimi i fermave. Rreth fermës është krijuar edhe një zonë izolimi nga 3 deri në 10 km, e ndaluar për kamionët apo mjetet e tjera bujqësore, për të mos lejuar që ata të shndërrohen në mjete të virusit. Fatkeqësisht, një javë më vonë, Ministria e Shëndetësisë lëshoi ​​​​një deklaratë të re që konfirmoi pozitivitetin për virusin e gripit H5N1 në shumë patogjen në mostrat e marra në Verona, në një fermë me rreth 13,000 gjela që do të asgjësohen. Duke qenë se këto janë zona ku fermat e pulave, gjelave dhe shpendëve të tjerë janë të shumta, ekziston rreziku serioz që virusi të përhapet në fermat e tjera në ditët në vijim.

“Shpërthimet e fundit që kanë prekur fermat në provincën e Ferrarës dhe Veronës-shpjegon Fabrizio de Stefani, drejtor i shërbimit të higjienës ushqimore veterinare është një fenomen epidemiologjik i përsëritur që nxjerr në pah rrezikun e vazhdueshëm të futjes së viruseve si gripi i shpendëve, kur popullatat e shpendëve të egër, veprojnë si asimptomatikë dhe vijnë në kontakt të drejtpërdrejtë ose të tërthortë me popullatat e shpendëve shtëpiake”. (IlFattoAlimentare)

Qendra Alert/Alert.al

Makinat e konfiskuara kthehen në biblioteka lëvizëse

Makina të konfiskuara nga grupet e #krimit të organizuar po i kthehen komunitetit në formën e bibliotekave lëvizëse.
Në një aksion të përbashkët të GIZ-së, Agjencia e Administrimit te Pasurive te Sekuestruara dhe te Konfiskuara dhe Ministria e Brendshme, u bë i mundur transformimi për herë të parë i një aseti të #konfiskuar në #bibliotekë.

Biblioteka e parë lëvizëse iu dorëzua Bashkia Shkodër, në kuadër të aktiviteteve të #TetoritGjerman. Ndërsa biblioteka e dytë, që do të vihet në shërbim të komunitetit të #Dibrës, është ende në proces.
Bibliotekat lëvizëse do t’u shërbejnë #fëmijëve dhe të #rinjve në zonat e thella, por edhe qytetarëve të tjerë të interesuar për librat, si bazë për një të #ardhme të #qëndrueshme përtej ekonomive ilegale.

Qendra Alert/Alert.al

Rapex publikon raportin e radhës për produktet e rrezikshme joushqimore

Rapex ka publikuar raportin për produket e rrezikshme joushqimore. Në raportin e Rapex është publikuar lista me produktet e rrezikshme, nga prizat, topi plastik për fëmijë, arushat për fëmijë dhe deri tek lëngu për cigaret elektronike.

 

Kategoria: Pajisjet elektrike

Produkt: Prizë e shumëfishtë

Lloji i rrezikut: Goditje elektrike, zjarr

Vendi njoftues: Holanda

Numri i alarmit: A12/01447/21

Kontaktet e prizës fikse janë të ekspozuara ndaj një çifti rrotullues të tepërt që mund të shkaktojë dëmtim të prizës, duke rezultuar në kontakt të dobët elektrik dhe rrezik zjarri.

Produkti nuk përputhet me kërkesat e Direktivës së Tensionit të Ulët.

 

Lloji i rrezikut: Kimike

Vendi njoftues: Danimarka

Numri i alarmit: A12/01450/21

Kategoria: Lodrat

Produkt: Top plastik

Materiali plastik i produktit përmban një sasi të tepërt të bis(2-etileksil), ftalatit (DEHP), dibutil ftalatit (DBP) dhe diizobutilftalatit (DIBP) (vlerat e matura përkatësisht deri në 0.134%, 0.3% dhe 20.2% ndaj peshës.) Këto ftalate mund të dëmtojnë shëndetin e fëmijëve, duke shkaktuar dëme të mundshme në sistemin e tyre riprodhues. Produkti nuk përputhet me Rregulloren REACH.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lloji i rrezikut: Kimike

Vendi njoftues: Lituania

Numri i alarmit: A12/01452/21

Lodra shumëngjyrëshe plastike në një çantë shpine plastike transparente për fëmijë mbi 18 muajsh. Produkti shitet në një çantë shpine plastike transparente, me qepje me ngjyra. Brenda është një fletë informative, me foton e një fëmije më pak se 3 vjeç. Lodra përmban elementë të vegjël që një fëmijë mund t’i vendosë në gojë dhe të mbytet. Produkti nuk përputhet me Direktivën e Sigurisë së Lodrave dhe standardin përkatës evropian EN 71-1.

 

 

Kategoria: Produkte kimike

Produkt: Lëng për cigaret elektronike

 

Lëng për mbushjen e cigareve elektronike. Lëngu është në shishe plastike 10 ml me kapak, shishja është e paketuar në një kuti kartoni. Markë “Dr Frost”.

Produkti përmban një sasi të tepërt të nikotinës (vlera e matur 24 mg/ml), e cila klasifikohet si toksike akute veçanërisht në kontakt me lëkurën ose nëse gëlltitet. Produkti nuk përputhet me kërkesat e Direktivës për Produktet e Duhanit.

 

Lloji i rrezikut: Mbytje, prerje, lëndimet

Vendi njoftues: Lituania

Numri i alarmit: A12/01444/21

 

Lodra ka skaje me copa që mund të shkaktojnë lëndime ose prerje. Ndarja e baterive mund të hapet pa një mjet, duke i bërë bateritë të aksesueshme. Një fëmijë mund të vendosë bateritë në gojë dhe të mbytet. Produkti nuk përputhet me Direktivën e Sigurisë së Lodrave dhe standardin Evropian 71-1

Përshkrim

Arushi është prej plastike të ngurtë, sytë kafe dhe hunda e zezë, fjongo e kuqe. Kordoni elastik metalik i verdhë me një varëse metalike në qafë. Një kuti me dy bateri AA/R6/UM-3 1.5 V u vendoset në bark. Lodër pa paketim, etiketa në panelin e baterisë përmban shënimin “lodër Plusch”.

https://ec.europa.eu/safety-gate-alerts/screen/search?token=17349998034B4BF2A21828F4797C05DD

Qendra Alert/Alert.al

Si disa furra të bukës në Tiranë ulën peshën e bukës

Produktet e shportës pësuan rritje të çmimeve, me ritmin më të shpejtë në më shumë se një dekadë. Kjo erdhi si pasojë e rritjes së çmimeve të vajrave, sheqerit dhe drithërave, së bashku me çmimet e larta të mishit dhe produkteve të qumështit. Indeksi i çmimit të vajit bimor u rrit 7.8 për qind nga prilli, duke shënuar rritjen e 12-të radhazi mujore. Kësaj rritje nuk i shpëtoi as buka, që është produkti me ndjeshmërinë më të lartë për qytetarët. Rritja e çmimit të bukës ka ardhur si reaksion zinxhir që nis nga import i prodhimit dhe tregtimi. Por përtej rritjes së cmimit të bukës, ajo që vërehët në furrat e bukës është një mungesë informacioni dhe abuzim ndaj besimit të konsumatorit. Në një vëzhgim të bërë në disa furra në kryeqyetet vërehet mungesë e listës së cmimit dhe peshës në disa prej tyre, listë cmimi por jo peshe, cmim më i lartë, por sasi më e ulët për të njëjtën bukë, por edhe mungesë të cmimit, peshës dhe vetë peshores.

 

Autoriteti i Konkurencës ka kryer hetimet mbi rritjen e çmimit të bukës, ku fajtorë janë cilësuar firmat e importit të miellit. Autoriteti i Konkurrencës vendosi të mbajë edhe për një vit në monitorim importuesit e mëdhenj të miellit te cilët i shpëtuan gjobës 5 milionë euro qe propozoi sekretariati i Komisionit te Konkurrencës pas shkeljeve të konstatuara. Autoriteti i Konkurrencës vendosi edhe “Hapjen e procedurës së hetimit paraprak në tregun e importit, prodhimit dhe tregtimit me shumicë të vajit vegjetal”.

Qendra Alert/Alert.al

Rezistenca antimikrobike: Cili është rreziku i përhapjes përmes transportit të kafshëve?

EFSA ka filluar punën për një vlerësim të ri që shikon rrezikun e përhapjes së baktereve rezistente ndaj antimikrobikeve gjatë transportit të kafshëve.

Vlerësimi, i cili u kërkua nga Komiteti i Parlamentit Evropian për Mjedisin, Shëndetin Publik dhe Sigurinë e Ushqimit (ENVI), do të fokusohet në rrezikun e baktereve zoonotike rezistente që përhapen midis shpendëve, derrave dhe bagëtive gjatë transportit në ferma të tjera ose në thertore.

Kur rezistenca antimikrobike (AMR) shfaqet në bakteret zoonotike, bakteret që mund të kalojnë nga kafshët te njerëzit, mund të rrezikojë trajtimin e sëmundjeve infektive te njerëzit.

Marta Hugas, shkencëtarja kryesore e EFSA, tha se rezistenca ndaj antimikrobikëve është një kërcënim urgjent për shëndetin publik dhe këshillat e bazuara në prova janë kritike për zhvillimin e politikave dhe legjislacionit për të përballuar këtë sfidë.

Ky mandat i ri, i cili fokusohet në implikimet e mundshme për shëndetin e njeriut ilustron edhe një herë konvergjencën në rritje midis shëndetit të kafshëve. (EFSA)

Qendra Alert/Alert.al