Menu

Rajon & Botë

"Dashuri nga Amerika", mesazhi i Jill Biden në nisje të udhëtimit nëpër Evropë të Presidentit të ShBA

Jill Biden po dërgon një mesazh të “dashurisë” ndërsa shoqëron burrin e saj Presidentin Joe Biden në udhëtimin e saj të parë jashtë shtetit.

Zonja e Parë kishte veshur një xhaketë të zezë, në të cilën shkruhej fjala dashuri  në pjesën e pasme me rruaza argjendi ndërsa ajo dhe presidenti u takuan me kryeministrin britanik Boris Johnson dhe gruan e tij. Ajo kishte veshur të njëjtën xhaketë më shumë se dy vjet më parë, kur filloi fushatën presidenciale të Biden. “Ne po sjellim dashuri nga Amerika”, u tha ajo gazetarëve. Kjo është një konferencë globale dhe ne po përpiqemi të sjellim unitet në të gjithë globin, gjë që mendoj se është e nevojshme tani.”

Biden është e njohur për zgjedhjet e saj të veçanta, shpesh duke përdorur ngjyra të ndritshme ose modele tërheqëse. Ajo rrallë shihet pa stileto, duke shtuar lartësinë në kornizën e saj të imët.

Dhe kjo nuk është hera e parë që ajo dërgon një mesazh të drejtpërdrejtë me rrobat e saj: Gjatë një udhëtimi fushate në Iowa në fund të vitit të kaluar, Biden kishte veshur xhinse të zeza të zeza që mbanin fjalën “VOTO”.

Xhaketa dhe pantallonat e Biden , janë në kontrast të plotë me veshjet e ish-zonjës së parë Melania Trump e cila kishte veshur një xhaketë që shkruante “Mua me të vërtët nuk më intereson, po juve?” Gjatë një udhëtimi në një qendër paraburgimi për fëmijët emigrantë në 2018.

Zonja e parë po shoqëron burrin e saj gjatë udhëtimit në Mbretërinë e Bashkuar si president, ku ajo do të marrë pjesë në aktivitetet e bashkëshortëve në samitin e G7 dhe në disa evente të përqendruara në veteranët ushtarakë dhe familjet e tyre. Ajo u bashkua me gruan e Johnson, Carrie Johnson, për çaj të enjten dhe postoi në Twitter një foto të dyjave dhe djalit të Johnson, Wilfred.

Të Premten, Jill Biden, një profesore e anglishtes në një kolegj komunitar dhe Kate Middleton, Dukesha e Kembrixhit dhe nënë e tre fëmijëve të vegjël, planifikojnë të paraqiten së bashku në një aktivitet në një shkollë në Cornwall dhe të marrin pjesë në një tryezë diskutimi mbi edukimin e fëmijëve.

Joe Biden është në vizitën e tij të parë jashtë shtetit si president, ku do të marrë pjesë në Samitin e G-7 dhe një samit të NATO-s në Bruksel dhe në fund do të takohet me Presidentin rus Vladimir Putin. Çifti presidencial Biden do të takohen me Mbretëreshën Elizabeth II të Dielën dhe Zonja e parë u tha gazetarëve se ai takim “është një pjesë interesante e vizitës “.

 

Biden-Johnson, takimi anglo-amerikan para G7, kryeministri: Ja çfarë biseduam

Aleanca midis SH.B.A. dhe MB duhet të njihet si “marrëdhënia e pashkatërrueshme”, i ka thënë Boris Johnson BBC, pasi u takua me Presidentin e SHBA Joe Biden për herë të parë. Ai tha se kishte bisedime “të forta” me Z. Biden, i cili ka udhëtuar në Cornwall për samitin e G7 të liderëve botërorë. Samiti fillon me vaksinat dhe ndryshimet klimatike në rendin e ditës.

Johnson këmbënguli që presidenti amerikan nuk e kishte qortuar atë për tensionet pas Brexit në Irlandën e Veriut. Sidoqoftë, Z. Biden thuhet se ka “shqetësim të thellë” mbi situatën. Kryeministri ishte duke folur me redaktoren politike të BBC-së Laura Kuenssberg, pasi u takua me Z. Biden në Gjirin Carbis, Cornwall, të enjten përpara takimit të G7.

Takimi i nivelit të lartë do të shohë udhëheqësit e Kanadasë, Francës, Gjermanisë, Italisë, Japonisë, SH.B.A.-së dhe MB-së që mblidhen personalisht për herë të parë që nga pandemia.

Përpara takimit, Z. Johnson u zotua se Mbretëria e Bashkuar do të dhurojë më shumë se 100 milionë vaksina për vendet e varfëra në vitin e ardhshëm, ndërsa Z. Biden premtoi 500 milionë doza të vaksinave Pfizer në 92 vende me të ardhura të ulëta dhe të Mesme dhe Bashkimin Afrikan.

Vendet e G7 pritet të bien dakord kolektivisht për të siguruar një miliard doza të vaksinës Covid-19 në një përpjekje për t’i dhënë fund pandemisë në 2022. Johnson i tha BBC se MB dhe SH.B.A. kishin një besim në të drejtat e njeriut, rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla dhe aleancën transatlantike.

Ai tha se mendonte për raportet mes dy vendeve si “një marrëdhënie të pashkatërrueshme” ose “marrëdhënie të thella dhe kuptimplota”.

“Eshtë një marrëdhënie që ka qëndruar për një kohë shumë të gjatë dhe ka qenë një pjesë e rëndësishme e paqes dhe prosperitetit si në Evropë dhe në të gjithë botën,” tha ai.

Kryeministri më parë kishte bërë të ditur se ai preferonte një term të ri për të ashtuquajturën “marrëdhënie speciale” midis MB dhe SH.B.A. pas dekadash përdorimi. Një fushë e cila mund të shkaktojë fërkime midis dy burrave është Protokolli i Irlandës së Veriut – pjesa e marrëveshjes së Brexit, që parandalon kontrollet përgjatë kufirit Irlandez.

Biden ka paralajmëruar më parë se rregullimet e reja nuk duhet të rrezikojnë marrëveshjen e arritur në 1998 që ndihmoi në përfundimin e dhjetëvjeçarëve të dhunës në Irlandën Veriore. I pyetur nëse Z. Biden kishte shprehur shqetësimet e tij, Z. Johnson tha: “Jo, presidenti nuk tha asgjë të këtij lloji.”

Kryeministri sugjeroi se mënyra se si BE po zbatonte marrëveshjen e rënë dakord ishte “tepër e rëndë” dhe tha ndërsa Britania e Madhe, SH.B.A. dhe BE donin të ruanin ekuilibrin në Irlandën e Veriut, një zgjidhje për këtë çështje nuk kishte gjasa të gjendej në ditët në vijim.

Rregullat u përcaktuan në marrëveshjen e tërheqjes së Brexit 2019, por Britania e Madhe ka kërkuar më shumë fleksibilitet.

Duke folur të enjten, Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se protokolli ishte “zgjidhja e vetme” dhe duhet të zbatohej plotësisht. Dhe Presidenti francez Emmanuel Macron tha: “Unë mendoj se nuk është serioze të dëshirojmë të rishikojmë në korrik atë që kemi finalizuar pas viteve të debatit dhe punës në dhjetor. “Ne kemi një marrëveshje tregtare – është diskutuar me dhimbje për vite me radhë … nëse gjashtë muaj më vonë, ata thonë: “Ajo që kemi negociuar me ju, nuk dimë ta respektojmë”, atëherë kjo do të thotë se asgjë nuk është e respektueshme më “.

Johnson gjithashtu mbrojti vendimin e tij për të shkurtuar shpenzimet e ndihmës jashtë shtetit nga 0.7% në 0.5% të të ardhurave kombëtare, pavarësisht një premtimi manifest për të ruajtur nivelin më të lartë.

Ai gjithashtu vuri në dukje angazhimin e Mbretërisë së Bashkuar për të dhuruar 100 milion doza të tepërta vaksinash në vendet e varfëra në vitin e ardhshëm, si dhe doza të mëparshme kontribuan në Covax – skema që shpërndan vaksinat në vendet më të varfra të botës.

“Ne do të kemi një shumë kolosale të vaksinave që do të shpërndajmë – lufta kundër Covid nuk do të ishte e mundur pa përpjekjet e MB për vaksinat,” tha ai.

alert.al/

Kroacia i dhuron mbi 10,000 vaksina Kosovës

Në Kosovë arritën të enjten 10,000 vaksina kundër koronavirusit, të bëra donacion nga Kroacia.

Donacioni u pranua gjatë një takimi të ministrit të Shëndetësisë së Kosovës, Arben Vitia, dhe drejtorit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, Naser Ramadani, me ambasadoren e Kroacisë në Kosovë, Danijella Barishiq.

Në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë nuk bëhet e ditur se të cilit prodhues janë vaksinat. Marrëveshja për këtë donacion është nënshkruar më 24 maj nga Barishiq dhe zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë së Kosovës.

Kosova ka nisur fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit në fund të marsit. Deri të enjten janë dhënë gjithsej 90,217 vaksina. Aktualisht, në zhvillim e sipër është faza e dytë e vaksinimit, që përfshin personat e moshës 65-79 vjeç.

Faza e tretë e vaksinimit masiv është paralajmëruar se do të nisë javën e ardhshme. Kosova ka pranuar donacione vaksinash nga Bashkimi Evropian dhe nga programi Covax i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Muajin e kaluar, autoritetet kanë njoftuar për nënshkrimin e një kontrate me kompaninë farmaceutike amerikane Pfizer, për sigurimin e mbi 1 milion vaksinave, por nuk dihet ende se kur do të arrijnë ato në Kosovë.

U plagos nga shpërthimi i bombulës së gazit, ndërron jetë biznesmeni shqiptar

Pronari i restaurantit “Steak House”, në Ferizaj, Genc Sopa ka ndërruar jetë ditën e sotme në një spital në Turqi.

Sopa u plagos rëndë gjatë shpërthimit të bombolës së gazit që ndodhi në janar të këtij viti në restorantin që ai posedonte.

Lajmin e ka konfirmuar edhe kryetari i Ferizajt, Agim Aliu.

Aliu përmes një postimi në Facebook, ka shkruar se megjithë përpjekjet e jashtëzakonshme të mjekëve, solidaritetin qytetar, përpjekjet institucionale, Genci na dha lamtumirën, duke na pikëlluar thellësisht.

Shpërthimi kishte ndodhur në restorantin “Steakhouse’ në lagjen ‘Village’. 42 persona ishin plagosur kurse 11 ishin në gjendje më të rëndë.

Vrasja e 20-vjeçares britanike në Athinë, tjetër dëshmi nga bashkëshorti: Pashë se...

Një tjetër dëshmi e re ka dalë nga bashkëshorti i 20-vjeçares Caroline Crouch që u mbyt nga grabitësit në Athinë muajin e kaluar.

Piloti 32-vjeçar thotë se pa që bashkëshortja e tij u kërcënua me revolver. Ai tregon se një prej grabitësve e kapi rreth gojës e qafës dhe e rrëzoi në dysheme. Grabitësi vijonte ta mbante me dorë në shpinë ndërkohë që i lidhi gojën.

‘’Ndjeva armën dhe pashë personin tjetër që synonte gruan me revolver, nuk rezistova fare dhe rashë ne dysheme. Unë u thashë atyre se paratë janë në dhomën e ndenjes. Ai filloi të më lidhte gojën me shirit me pistoletë. “Ai më kapi në gojë dhe rreth kokës dhe qafës disa herë fort dhe vazhdoi të më mbante në dysheme, duke më shtyrë me dorën në shpinë’’– tha piloti.

Po ashtu ai përshkruan edhe grabitësit, më të gjatë se ai, me bluza të errëta, mëngë të ghata e doreza të zeza.

Sipas tij, një prej tyre mbante pistoletë të zezë kurse tjetri revole argjendi.

“Të dy burrat ishin më të gjatë se unë, që është 1.77. Ata kishin veshur rroba të errëta, bluza me mëngë të gjata dhe doreza të zeza në duar. Ata mbanin kapuçë me fytyrë të plotë në kokat e tyre dhe vetëm sytë e tyre dukeshin. Njëri mbante një pistoletë të zezë dhe tjetri një revole argjendi, ajo me mulli. Unë nuk mund t’i njoh dy të gjatët, pashë vetëm sytë e tyre dhe mbaj mend shikimin e tyre. Ai me revolen dukej më pak i sigurt për lëvizjet e tij, nuk ndërmori iniciativa ”.- tha Babis Agnastatopoulos.

Muajin e kaluar Babis Agnastatopoulos përjetoi një tragjedi pasi pa se si grabitësit që hynë për ti vjedhur të holla e sende me vlerë i mbytën gruan në prani të foshnjes së tyre.

Dyshohet se grabitësi që ka vrarë britaniken është shqiptar, edhe pse jo e konfirmuar zyrtarisht. Nga ana tjetër një prej pistave është se Agnastatopoulos mund të ketë bashkëpunuar me autorët e vrasjes për shkak të sigurimit të jetës nga gruaja e tij, pasi dhe dëshmitë që jep janë shpesh kontradiktore.

Për Maqedoni, nga 1 korriku hiqet Roaming me vendet fqinje

Ministri për Punë të Jashtme i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, përmes profilit të tij të FB-së ka bërë të ditur se roamingu nga Maqedonia e Veriut, duke nisur prej me 1 korrik nuk do të vlejë për vendet si: Shqipëria, Kosova, Sërbia, Bosna&Hercegovina dhe Mali Zi. bonzo.info

 

Parlamenti Europian miraton ‘çertifikatën e gjelbër’ për Covid-19, paraqitet në kufi

Parlamenti Europian miratoi  të ashtuquajturën “certifikatë të gjelbër” me 546 vota pro, 93 kundër dhe 51 abstenime. Certifikata do të hyjë në fuqi nga 1 korrik 2021 dhe për 12 muajt në vijim. Eurodeputetët përfunduan punën legjislative për certifikatën digjitale të Bashkimit Evropian për të lehtësuar lëvizjet brenda bllokut.

Kjo certifikatë do të jetë në dispozicion në formë digjitale ose letër dhe do të ketë një kod QR që tregon se personi është vaksinuar (me vaksina të miratuara nga OBSH), ka një test negativ, ose është rikuperuar nga Covid -19.

Certifikata nuk do të jetë një parakusht për lëvizjen e lirë dhe nuk do të konsiderohet një dokument udhëtimi. Gjatë negociatave midis institucioneve, eurodeputetët miratuan një marrëveshje që përcakton se shtetet e BE nuk do të mund të vendosin kufizime të mëtejshme udhëtimi për personat që kanë certifikatat, si karantina, vetë-izolimi ose testimi, përveç nëse ato janë të nevojshme dhe proporcionale për të mbrojtur shëndetin publik.

Vendet e BE duhet të sigurojnë që testet të jenë të përballueshme dhe gjerësisht të disponueshme. Italia, Norvegjia, Zvicra, Islanda dhe Lihtenshtajni, Kroacia, Danimarka, Spanja, Gjermania, Greqia, Bullgaria, Lituania, Polonia dhe Republika Çeke janë ndër të parët të cilat kanë filluar ta vënë në jetë këtë praktikë.

alert.al/

Brukseli njofton dialogun Kosovë-Serbi, Kurti dhe Vuçiç takohen më 15 qershor

Dialogu për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë do të vazhdojë të martën, më 15 qershor. Kështu ka njoftuar të mërkurën zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano. “Raundi tjetër i dialogut i ndërmjetësuar nga BE-ja do të mbahet të martën e ardhshme më 15 qershor, ku do të takohen presidenti Aleksander Vuçiç dhe kryeministri Albin Kurti”, ka thënë Stano.

Sipas tij, këto takime do të ndërmjetësohen nga shefi i Politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borell dhei dërguar i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Theksojmë se bisedimet kanë ngecur në çështjen e krijimit të Asosiacionit të serbëve në Kosovë. Në vitin 2013, në Bruksel është nënshkruar marrëveshja për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë, ndërkaq në vitin 2015 është arritur edhe një marrëveshje shtesë për themelimin e tij. Mirëpo, Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka konstatuar se parimet e marrëveshjes nuk janë në përputhje me Kushtetutën e Kosovës.

Kurti duke folur rreth Asociacionit, ka thënë ditë më parë nuk do të ketë asociacion njëetnik, ndërsa presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ishte shprehur se Kurti nuk ka nevojë të shkojë fare në Bruksel, nëse nuk dëshiron të bisedojë për Asociacionin.

alert,al/

Një gropë e madhe që hapet në parkingun e një spitali përpin disa makina

Një gropë gjigante 91 metra e gjerë u hap krejt papritur në mes të një parkingu duke “marrë me vete” disa makina në spital izraelit. Incidenti u regjistrua jashtë Qendrës Mjekësore Shaare Zedek, por fatmirësisht nuk pati persona të lënduar. Toka u shkërmoq afër vendit ku po gërmohet një tunel i autostradës, që dukej se ishte shembur pjesërisht.

Për fat të mirë, të tre makinat që ranë në gropë ishin të parkuara dhe nuk kishin njerëz brenda. Ndërkaq, specialistët po hetojnë për të hedhur dritë mbi shkaqet e këtij fenomeni dhe për të zbuluar nëse shembja e tokës erdhi për shkak të punimeve në tunel.

“Bjond, i shkurtër dhe..”/ Mediat greke: Kush është killeri shqiptar që dyshohet se ka vrarë Caroline

Mediat greke kanë zbardhur detaje të reja lidhur me vrasjen e 20-vjeçares britanike, Caroline e cila u mbyt disa javë më parë nga tre grabitës në sy të foshnjës, ndërsa burrin e lidhën.

Disa fjalë të njërit prej autorëve, jo në gjuhën greke duket se do të jenë çelësi që do të dërgojë hetuesit te autorët, që dyshohet se janë shqiptarë.

Policia e vendosi 32-vjeçarin grek, të cilit i vranë gruan, të dëgjonte pjesë audio në gjuhë të ndryshme për të zbuluar gjuhën që foli njëri nga grabitësit.

Nga të dhënat e pilotit, sipas një raporti të “Star”, policia duket se është përqendruar në një person specifik, me origjinë shqiptare, i cili thuhet se është kreu i bandës.

“Përshkruhet si një person rreth të 40-ave. Ai është biond, i shkurtër, i ashpër, rreth 1.70 i gjatë. Ai i urren gratë, të cilat ai i keqtrajton brutalisht dhe as nuk heziton të kryejë krime”, raportojnë mediat helene.