Menu

SHENDET

Shtetet e Bashkuara i thonë “Po” vajit të ullirit për skuqjen e ushqimeve

Departamenti Amerikan i Bujqësisë mbi “Gatimin dhe sigurinë e ushqimit” liston vajin e ullirit si rekomandim për përdorimin e tij në gatim. Në fakt, në kundërshtim me studime të tjera, USDA e përfshin atë në listën e vajrave “me pikë të lartë tymi”, së bashku me misrin, vajin e farës. Farat e susamit ose të lulediellit janë të sigurta për skuqje.

Sipas asaj që u raportua nga Teatri Natyror, gjithnjë e më shumë kërkime po hedhin poshtë idenë se vaji i ullirit nuk mund të përdoret për gatim në temperatura më të larta siç është skuqja. Në librin e tij të fundit Cook, Taste, Learn, Guy Crosby, Ph.D., CFS, profesor ndihmës i të ushqyerit në Harvard T.H. Shkolla Chan e Shëndetit Publik, raportoi në një studim për përdorimin e vajit të ullirit ekstra të virgjër për të skuqur patatet në 180 °C. Hulumtimi ka verifikuar një rënie të trefishtë të aktivitetit antioksidues pas gjashtë skuqjesh të njëpasnjëshme prej 10 minutash secila (1 orë skuqje në total), duke përdorur të njëjtën grumbull vaji të ftohur midis një skuqjeje dhe një tjetri.

Testi tregoi se antioksidantët po bënin punën e tyre duke mbrojtur acidet yndyrore nga oksidimi. Në vitin 2020, një studim i publikuar nga Universiteti i Barcelonës zbuloi se vaji ekstra i virgjër i ullirit ruan sasi të konsiderueshme të polifenoleve dhe antioksidantëve në temperaturat normale të gatimit nga 120 °C në 170 °C. Crosby thotë se nuk ka hezitim të gatuajë me ekstra të virgjër. “Disa mund të thonë se nuk duan të gatuajnë me ekstra të virgjër nga frika se do të shtojë shije të forta në ushqim. Por ky është një mit. Ai shton se nivelet e larta të antioksidantëve fenolikë, si hidroksitirosoli dhe tirosoli dhe agjenti anti-inflamator oleokantal i mbijetojnë procesit të gatimit. (IlFattoAlimentare)

Qendra Alert/Alert.al

Ushqimet më të dëmshme për shëndetin e trurit

Kujdesi për trurin dhe dieta jonë luan një rol të rëndësishëm kur bëhet fjalë për të qëndruar i mprehtë. Të hash një dietë të pasur me lëndë ushqyese mund të na mbrojë, por shmangia e ushqimeve më të këqija për shëndetin e trurit është një mënyrë tjetër për të qëndruar në formë!

Katër ushqimet më të këqija për shëndetin e trurit

Siç rezulton, ngrënia e tepërt e disa ushqimeve të caktuara mund ta vendosë trurin tuaj në rrezik të plakjes së parakohshme dhe sëmundjeve si Alzheimer. Kufizimi i marrjes tuaj të këtyre ushqimeve apo edhe eliminimi i tyre plotësisht mund t’ju ndihmojë të mbani ato qeliza të çmuara të trurit.

Sheqeri i rafinuar

Sheqeri i rafinuar kryeson listën tonë të ushqimeve më të këqija për shëndetin e trurit, të cilat mund të vijnë ose jo si një befasi për ju. Sheqerin e rafinuar do ta gjeni në ushqime si pije të gazuara, lëngje, karamele, ushqime rostiçeri dhe madje edhe ushqime të ashtuquajtura të shëndetshme si kos të ëmbël, fruta të konservuara dhe salcë sallate!

Karbohidratet e rafinuara

Karbohidratet e rafinuara përfshijnë ushqime si mielli i bardhë i përpunuar. Këtyre ushqimeve u është hequr përmbajtja e fibrave gjatë përpunimit, gjë që i shkakton ato të ngritin nivelet e sheqerit në gjak më shumë sesa homologët e tyre të tërë – lajme të këqija për trurin tuaj. Në fakt, një studim tregoi se edhe një vakt që rrit sheqerin në gjak në mënyrë të konsiderueshme mund të dëmtojë kujtesën tuaj. Studiuesit deklaruan se kjo mund të ndodhë sepse këto ushqime shkaktojnë inflamacion të hipokampusit – një zonë e trurit që ndikon në kujtesë. Inflamacioni i trurit ka qenë gjithashtu i lidhur me zhvillimin e çmendurisë.

Studiuesit zbuluan se midis njerëzve të moshuar, ata që konsumonin më shumë se 58 për qind të kalorive të tyre ditore nga karbohidratet kishin rreth dyfish rrezikun e dëmtimit mendor dhe çmendurisë!

Yndyrat

Kur bëhet fjalë për shëndetin e trurit tuaj, të dini ndryshimin midis yndyrave të mira dhe yndyrave transyndyrore është shumë e rëndësishme. Yndyrat si omega-3 janë treguar për të përmirësuar kujtesën dhe ulin rrezikun tuaj të rënies njohëse.

Nga ana tjetër, yndyrat transyndyrore mund të kenë efektin e kundërt, ato shpesh gjenden në ushqime si margarina, produkte të pjekura si ëmbëlsira dhe biskota, biskota, ushqime të skuqura dhe kokoshka që bëhen në mikrovalë. Për fat të keq, një numër kërkimesh në rritje ka zbuluar se marrja e lartë e yndyrave të këqija çon në një rrezik më të lartë të Alzheimerit, humbjes së kujtesës dhe rënies njohëse.

Alkooli

Nuk ka asnjë provë që të pini një gotë verë me darkë do të dëmtojë trurin tuaj. Sidoqoftë, pirja e tepërt e alkoolit mund të dëmtojë trurin tuaj në disa mënyra të ndryshme. Së pari, alkooli ndikon në tru direkt duke prishur neurotransmetuesit, kimikate që truri përdor për të komunikuar. Përdorimi kronik i alkoolit gjithashtu është shoqëruar me zvogëlimin e vëllimit të trurit (ose madhësisë së trurit). Një numër i madh hulumtimesh ka treguar se konsumimi i tepërt i alkoolit është toksik për trurin. Edhe më tej, një studim i fundit zbuloi se pirja e tepërt mund të çojë në një shfaqje më të hershme të Alzheimerit  dhe simptoma më të rënda. (Ekspress)

Qendra Alert/Alert.al

Ushqimet që shkatërrojnë trurin

Ngrënia e ushqimeve të duhura mund t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë dhe madje edhe të luftoni problemet me shëndetin mendor, ushqimet e gabuara mund të ndikojnë negativisht në aftësitë tuaja dhe madje të rrisin rrezikun tuaj për të zhvilluar defekte në tru. Alzheimer dhe sëmundje të tjera që mund të ndikojnë në kujtesën tuaj. Këtu janë gjashtë ushqimet që duhet t’i shmangni, nëse doni të përmirësoni shëndetin e trurit tuaj dhe të jetoni një jetë të gjatë dhe të shëndetshme.

Ushqime me sheqer artifical

Sheqernat artificial, së bashku me sheqernat e rafinuar e të shtuara janë të këqija për për trurin tuaj. Në fakt, hulumtimi tregon që ekziston një lidhje e drejtpërdrejtë midis diabetit dhe demencës. Një studim i fundit ndoqi mbi pesë mijë njerëz gjatë një dekade dhe gjeti një lidhje midis rënies së aftësisë njohëse dhe konsumit të sheqerit. Shmangni ushqimet e paketuara, pasi ato pothuajse të gjitha përfshijnë sheqerna të shtuar dhe artificiale

 

Ushqime të larta në natrium

Pak kripë e bën gjithmonë më të shijshëm ushqimin. Shumë kripë është problem. Njerëzit që hanë një dietë me përmbajtje të lartë të natriumit janë në rrezik të rritur të zhvillimit të demencës ose Alzheimerit, sipas një studimi të fundit të bërë në laborator.

 

Produktet e pjekura të paketuara

Mund të jenë të shijshme dhe të lehta për tu ngrënë në lëvizje, por produktet e pjekura e të paketuara, përfshirë opsione në dukje të shëndetshme si muffins, janë të këqija për shëndetin e trurit tuaj. Kjo sepse ato përmbajnë yndyrna trans. Studimet kanë treguar një lidhje midis një diete të lartë në yndyrna trans dhe vëllimit të ulët të trurit, kujtesës së dobët dhe një rënie në funksionimin konjitiv. Yndyrnat trans kontribuojnë në një strukturë të dëmtuar të membranës qelizore, e cila çon në degjenerim të rritur të qelizave në trurin tuaj.

Toni dhe disa peshq të tjerë

Disa peshq janë të mirë për trurin tuaj, por peshqit që janë me shumë mërkur mund të ndikojnë negativisht në funksionin tuaj njohës. Peshqit që hyjnë në këtë kategori përfshijnë tonin (e freskët ose të ngrirë), peshku shpatë, peshkaqeni, peshku i kuqërremtë dhe toni i konservuar. Fatkeqësisht, peshqit janë shumë të ndjeshëm ndaj mërkurit pasi mërkuri është i bollshëm në oqean. Ata e thithin atë nëpër gushat e tyre dhe mund ta ruajnë për një kohë të gjatë. Ndaj, kujdes!

Fast Food

Ky ndoshta nuk është lajm shokues për këdo! Ushqimi i shpejtë është në qiell të lartë në yndyrna të ngopura, gjë që mund ta bëjë të vështirë për trupin tuaj luftimin e pllakës që shkakton Alzheimerin. Përveç kësaj, ushqimi i shpejtë është i ngarkuar me natrium, i cili shkakton rënie pothuajse të menjëhershme të kujtesës. Nëse nuk mund të shmangni ngrënien në një restorant të ushqimit të shpejtë, zgjedhni një sallatë ose sanduiç pule të pjekur në skarë për të kursyer kalori dhe për të zvogëluar marrjen e natriumit.

Ushqimet e skuqura

Nuk ka asnjë kundërshtim që ato shijojnë mirë, por çdo gjë e skuqur është e dëmshme për ju. Përveçse janë të ngarkuara me yndyrë dhe kalori, ushqimet e skuqura shkaktojnë inflamacion në trurin tuaj, duke çuar në humbje të kujtesës dhe mjegullim të trurit. (Gazeta Sot)

Qendra Alert/Alert.al

COVID-19, ilaçe antivirale si plotësues të vaksinave kundër varianteve të reja

Një investim po bëhet në kërkimin e ilaçeve të reja antivirale për të bllokuar përsëritjen e virusit SarsCoV2.

“Viruset, zakonisht, përdorin dy strategji për t’u përhapur: ato mund të rrisin transmetueshmërinë e tyre ose mund të përpiqen t’i shpëtojnë mbrojtjes imune”, shpjegon Francesco Broccolo, virolog në Universitetin Bicocca të Milanos.

“Deri më tani, SarsCoV2 ka përdorur kryesisht strategjinë e parë, duke zhvilluar variante gjithnjë e më ngjitëse, por tani rruga e tij evolucionare mund të jetë në një pikë kthese: presioni selektiv i ushtruar nga antitrupat e zhvilluar nga të shëruarit dhe të vaksinuar mund ta nxisë atë të ndryshojë strategji dhe të zgjedhë ato mutacionet që e lejojnë atë t’i shpëtojë sistemit imunitar”, shtoi ai.

 

“Mutacionet lindin nga “një proteinë virale, që kopjon gjenomin e virusit gjatë replikimit me efikasitet të dobët, duke futur gabime të rastësishme”, tha Massimo Zollo, gjenetist në Universitetin “Federico II” dhe kreu i task forcës COVID-19 të CEINGE-Bioteknologjive të Avancuara në Napoli.

“Për të ndaluar këtë ruletë ruse, para se të shfaqen mutacione të rrezikshme, ne duhet të gjejmë frenues të rinj të aftë për të bllokuar replikimin viral. Prandaj ne duhet t’i japim një shtysë të re kërkimit të barnave të reja antivirale, të braktisura disi pas dështimeve të remdesevir”, vë në dukje Zollo.

Një tjetër pistë për t’u ndjekur ka të bëjë me “studimin e gjeneve pritëse, që rrisin mundësinë e zhvillimit të formave të rënda të COVID-19: Në të ardhmen ata mund të na ndihmojnë të identifikojmë pacientët në rrezik, për t’i trajtuar herët me antitrupa monoklonalë ose ilaçe kundër stuhisë inflamatore”. (Express)

Qendra Alert/Alert.al

 

Mbi 85% e popullsisë kanë antitrupa kundër coronavirusit

Mbi 85% e njerëzve në kryeqytetin e Indisë, Mumbai vlerësohet se kanë antitrupa COVID -19, sipas sondazhit të Korporatës Komunale të Brihanmumbai (BMC).

Sondazhi i pestë i serumit të gjakut i cili teston për antitrupat, i njohur si një sondazh sero i kryer midis gushtit dhe fillimit të shtatorit përfshiu 8,674 të rritur nga të cilët gati 65% e subjekteve ishin të vaksinuar.

Sondazhi gjithashtu zbuloi se më shumë femra kishin antitrupa COVID-19 në krahasim me meshkujt, përkatësisht 88.29% dhe 85.07%.

Sero-prevalenca ishte dukshëm më e lartë tek individët që kishin marrë ose vaksinën e parë ose të dyja dozat e vaksinës COVID-19 në krahasim me homologët e tyre të pavaksinuar.

“Meqë para-balanca mes atyre që janë të vaksinuar është shumë më e lartë se sa homologët e pavaksinuar, është thelbësore të forcohet programi i vazhdueshëm i vaksinimit kundër COVID-19,” përmendi raporti.

Qendra financiare e mbushur me njerëz Mumbai e Indisë fitoi përgëzime këtë vit për trajtimin e valës së dytë të pandemisë më mirë se çdo metropol tjetër në vend.

Gjetja e raportit vjen në një kohë kur shqetësimet rreth shfaqjes së valës së tretë mbeten.

https://indianexpress.com/article/cities/mumbai/over-85-mumbai-population-has-covid-19-antibodies-latest-bmc-sero-survey-7515921/

Qendra Alert/Alert.al

Pica, opsion më i shëndetshëm për mëngjes sesa drithërat

Shumë prej nesh ndjehen fajtorë kur hanë pica në mëngjes, por mund të mos jetë gjëja më e keqe që mund të zgjedhim.

Sipas nutricionistes Chelsey Amer, ngrënia e picës për mëngjes është në të vërtetë më e mirë për ju sesa drithërat me sheqer.

Sigurisht, pica nuk është zëvendësim për ushqimet më të shëndetshme të mëngjesit si drithërat e tjera me pak sheqer, por mund të jetë një zëvendësues i pranueshëm për çdo gjë të mbushur me sheqer.

Chelsey: “Çuditërisht, pica mund të jetë një opsion më i balancuar i mëngjesit sesa shumë drithëra të mëngjesit të mbushura me sheqer. Një tas me drithëra me sheqer dhe qumësht me yndyrë të ulët është kryesisht sheqer dhe jashtëzakonisht i rëndë në karbohidrate”. (ABCNews)

Qendra Alert/Alert.al

7 ushqime për pastrimin e mushkërive

Përkujdesja për mushkëritë është një hap i shkëlqyer që mundëson mbrojtjen nga sëmundjet e ndryshme. Në këtë artikull do të mësoni për 7 ushqimet që pastrojnë dhe detoksifikojnë këtë organ të rëndësishëm.

Çaji Jeshil
Ekspertët rekomandojnë pirjen e një filxhani të ngrohtë me çaj jeshil përpara gjumit. Kjo do të ndihmojë të pastroni organizmin dhe mushkëritë nga toksinat, por edhe të ruajë shëndetin e sistemit tretës. Çaji jeshil kombinohet shumë mirë me xhenxhefilin, lëngun e limonit dhe mjaltin.

Lëngu i Limonit
Sipas të dhënave lëngu i limonit është shumë i pasur me antioksidantë dhe acid folik. Pini ujë me lëng limoni çdo mëngjes me stomak bosh.

Lëngu i Boronicës së Kuqe Ose Ananasit
Këto fruta janë të pasur me antioksidantë dhe lëngun e tyre mund ta pini çdo ditë në mes vakteve ose gjatë drekës. Nëse po përpiqeni të pastroni mushkëritë, atëherë shmangni pijet e gazuara dhe alkolike.

Lëngu i Karrotës
Karrota është e pasur me beta karoten dhe vitaminat A, K, C dhe B. Lëngu i saj rrit nivelin e alkalinës në gjak. Studimet kanë konfirmuar se disa karrota në ditë ulin rrezikun e sëmundjeve të mushkërive.

Xhenxhefil
Xhenxhefili është një aleat kundër sëmundjeve të këqija. Ai lehtëson eliminimin e sekrecioneve bllokuese të mushkërive.

Ushqimet e Pasura me Antioksidantë
Spinaqi, frutat e pyllit, brokoli, peshku dhe rrushi janë ushqime të pasura me antioksidantë që forcojnë imunitetin, kapacitetin e mushkërive dhe frymëmarrjes.

Rigoni Dhe Nenexhiku
Përbërësit organikë të rigonit përmirësojnë frymëmarrjen dhe çlirojnë mushkëritë nga bllokimet prej sekrecioneve. Mund t’i përdorni si çaj si çdo çaj tjetër bimor. Ato ndihmojnë në pastrimin e rrugëve të frymëmarrjes nga bakteret. Nenexhiku qetëson muskujt e rrugëve të frymëmarrjes dhe të dyja bimët duhen bërë pjesë e regjimit tuaj ushqimor. Mbrojtja e mushkërive kërkon marrjen e ushqyesve të domosdoshëm dhe vitaminave jo vetëm nga ushqimi por edhe suplementët. Këshillat e fundit por jo nga rëndësia janë që të mos pini duhan, të qëndroni larg zonave ë ndotura dhe të pini sa më shumë lëngje të ngrohta.(Shendeti)

Qendra Alert/Alert.al

Uji i ftohtë kundrejt ujit të ambientit, cili është më i mirë për shëndetin

Uji është shumë i rëndësishëm për shëndetin e njeriut, pasi nevojitet për tretjen e ushqimit, për transportin e ushqyesve në qeliza dhe për të ulur temperaturën e trupit.

Uji është një përbërës kryesor i muskujve dhe organeve. Këto janë disa prej arsyeve përse hidratimi është shumë i rëndësishëm. Lexoni më poshtë të dhënat se çfarë uji duhet të përdorni në raste të ndryshme.

 

Përfitimet Shëndetësore të Ujit në Teperaturë Ambienti

Përmirëson Tretjen

Sipas studimeve, ju duhet të pini një gotë ujë në temperaturë ambienti herët në mëngjes. Kështu do të aktivizoni sistemin tretës. Gjithashtu ndihmon në stimulimin e qarkullimit të gjakut.

 

Detoksifikon Trupin

Nndihmon trupin tuaj të heqë toksinat e dëmshme. Pirja e ujit me temperaturë ambienti parandalon aknet dhe probleme të tjera të lëkurës. Për të përmirësuar më tej efektin e tij, shtrydhni një gjysmë limoni në ujë.

 

Për Frymëmarrjen

Jo shumë njerëz janë të vetëdijshëm për faktin se uji i ambientit është i mirë për njerëzit që vuajnë nga bllokimet e hundës dhe të fytit. Ai vepron si një pastrues natyral i traktatit respirator.

 

Kundër Dhimbjeve

Ndërsa uji i ambientit rrit qarkullimin e gjakut, ai mund të shërbejë si një ndihmë e shkëlqyer natyrore për të siguruar lehtësim nga dhimbja. Prandaj, nëse jeni duke përjetuar dhimbje të shpeshta koke apo trupi, pini ujë ambienti.

 

Përfitimet Shëndetësore të Ujit të Ftohtë

Pas Aktivitetit Fizik

Është një fakt i njohur se gjatë stërvitjes, temperatura e trupit tuaj rritet. Për të ulur temperaturën e trupit pas stërvitjes, rekomandohet të pini ujë të ftohtë.

 

Lufton Drobitjen nga Vapa

Pirja e ujit të ftohtë gjatë verës është e mirë për shëndetin tuaj. Uji i ftohtë absorbohet shpejt nga trupi në krahasim me ujin e ngrohtë.

 

Për Humbje në Peshë

Parimi kryesor për humbje peshe është të rrisni metabolizmin tuaj. Duke pirë ujë të ftohtë ju digjni më shumë kalori, madje edhe banjot me ujë të ftohtë nxisin metabolizmin tuaj.

 

Uji i Ftohtë Kundrejt Ujit të Ambientit

Studimet e fundit nuk rekomandojnë të pini shumë ujë të ftohtë, pasi ai shkakton tkurrje të muskujve. Nga ana tjetër, pirja e ujit të ambientit rrit qarkullimin e gjakut së bashku me mbrojtjen e organeve nga dëmtimi. Kjo është arsyeja pse shumica e mjekëve rekomandojnë ujin në temperaturë ambienti për shëndetin. Megjithatë, në një ditë të nxehtë, ju mund të pini ujë të ftohtë pasi freskon temperaturën e trupit tuaj më shpejt.

 

Disa këshilla

Mos pini kurrë ujë të ftohtë kur hani ushqim. Kur pini ujë të ftohtë menjëherë pas ngrënies ose së bashku me një vakt, trupi juaj shpenzon shumë energji. Kjo ngadalëson procesin e tretjes. Shmangni pirjen e ujit të ambientit pas stërvitjes. Ndërsa temperatura e trupit tuaj është tashmë e lartë pas stërvitjes, pirja e ujit të ftohtë do të ulë temperaturën e trupit tuaj. (Agroweb)

Qendra Alert/Alert.al

Vetëm 54% e të infektuarve me antitrupa, shkak përdorimi i lartë i antibiotikëve

Konsumi i antibiotikëve në vend gjatë valëve të pandemisë u rri ndjeshëm, pasi të infektuarit nxitonin t’i merrnin që me shenjat e para të infektimit me Covid-19. Por, një studim i ekspertëve të Institutit të Shëndetit Publik, i publikuar nga Urdhri i Mjekut, tregon se nga 1500 analiza serologjike të bëra në vendin tonë gjatë dimrit të kaluar, rezultoi se vetëm 54% e tyre kanë zhvilluar antitrupa (IGG). Krijimi i antitrupave ka nisur që nga dita e 14 ose në ditët e 21-28 pas infektimit.

Ekspertët e argumentuan përqindjen e ulët me antitrupa si rrjedhojë e përdorimit më të madh të antibiotikëve, antiviralëve dhe kortizonikëve, të cilët ndikojnë negativisht në zhvillimin e antitrupave.

Studimi tregoi se kontingjenti me PCR pozitiv dhe imunitet gati mospërfillës, përfaqësohet kryesisht nga të sëmurët kronikë si, diabetikë insulinovartës, diabetikë jo insulinovartës, kardiopat, hipertonikët, obezët dhe ata faktorë rreziku kardiometabolikë të kombinuar.

Ecuria e pandemisë varet nga imuniteti që do të krijojë popullata nëpërmjet infektimit apo vaksinës. Por imuniteti natyror tregon zhvillim të dobët në vendin tonë, ndërsa vaksina duket se nuk krijon imunitet afatgjatë, sipas të dhënave që vijnë nga Izraeli, i cili ishte shteti me përqindjen më të madhe të vaksinimit në këtë fillimvit.

Studim nga ISHP

Qendra Alert/Alert.al

Ushqimet e papërpunuara, për shëndet të mirë dhe jetëgjatësi

Ushqimi i pasur me pemë dhe perime është rruga e sigurt drejt shëndetit dhe jetëgjatësisë. Njeriu, derisa zbuloi zjarrin ka konsumuar vetëm ushqime të freskëta, të papërpunuara.

SËMUNDJET – HELMIMI I TRUPIT

Shkaktari i sëmundjeve është vetëm një: Helmimi i trupit. Ekziston vetëm një mënyrë e shërimit: Heqja e helmeve. Sot, njerëzit ushqehen me ushqime të yndyrshme, ëmbëlsira, rreth 100 lloje të bukës të lyera me gjalpë, margarinë proshutë, djathë, e të gjithë këtë e shpëlajnë me kafe të zezë, birrë, verë dhe alkool. Ushqimi i freskët, i papërpunuar është rruga e sigurt e shërimit.

KANCERI – PASARDHËSI REAL I USHQIMIT TË ZIER

Si pasojë e ushqimit të zier e të pjekur, njeriu i civilizuar është shumë më i prekur nga sëmundjet në krahasim me kafshët, ndërsa që skleroza, diabeti, sulmi në zemër dhe kanceri me të madhe po shtohen. Qelizat e kancerit janë pasojë e drejtpërdrejtë e ushqimit. Sëmundjet kalojnë dhe përparojnë ngadalë, deri në momentin kur zbulohen, e deri atëherë konsiderohemi të shëndetshëm. Më pas këto qeliza rriten me shpejtësi, duke shkatërruar gjithçka rreth tyre, e kjo quhet kancer, që është pasardhës i ushqimit të zier.

Qendra Alert/Alert.al