14 C
Tirana
Sunday, January 17, 2021
No menu items!

SHENDET

975 dozat e para/ Nis vaksinimi në Shqipëri, të parët mjekët e më pas të moshuarit

Në stadiumin Air Albania ka nisur pasditen e kësaj të hëne kryerja e vaksinës anti-kovid. Bujaria e një shteti mik të Shqipërisë, por që ende nuk dihet emri, bëri që të mbërrijnë 975 dozat e para edhe në vendin...

Këshillat e nutricionistes: Ushqimet që duhet të konsumojmë natën e ndërrimit të viteve

Në një lidhje Skype për emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, nutricioniste Hyrida Basha ka folur për ushqimet që duhet të konsumojmë natën e ndërrimit të viteve dhe se sa do ndikojnë ushqimet me kalori të lartë në...

Fatjona Çinaj nga ISHMT: Rreziku nga lodrat dhe dritat e pemëve të Vitit të Ri

Në një lidhje Skype për emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Fatjona Çinaj, përgjegjëse e Sektorit Kimik dhe Sigurisë së Përgjithshme në ISHMT ka folur për kontrollet e ushtruara nga ky institucion përsa i përket rrezikut që vjen...

Sipërmarrësi Altin Prenga: Konsumimi i ushqimeve tradicionale dhe sa i goditur është biznesi nga kufizimet e covid-19

Në një lidhje Skype për emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Altin Prenga nga Mrizi i Zanave ka folur për ushqimet tradicionale dhe se sa ka ndikuar kufizimi i orareve si pasojë e covid-19 në sektorin e biznesit. “Në...

Ecolog në krye të luftës kundër Covid-19, fillon vaksinimi në shtetin e Gjermanisë

Si formë e parandalimit të shpërndarjes masive të virusit Corona gjatë festave të fundvitit, shteti gjerman aprovoi fillimin e vaksinimit të popullsisë, më i madhi vaksinim në historinë gjermane të post-luftës. Ecolog International përmes brandit EcoCare mbështet procesin e...

Për sa proteina kemi realisht nevojë?

Çdo ditë, 250 deri 350 g masë proteine ​​rinovohen në trup. Marrja e mjaftueshme e proteinave është thelbësore për të mbuluar këto nevoja. Por a janë të gjitha proteinat të njëjta? Dhe a mund të hamë proteina “shumë”? Kërkesat e...

Pilur i Devollit, fshati që jeton me ujë të zier, banorët: Vjen i kuq, kemi 10 vjet

Rreth 1 mijë banorë të fshatit Pilur të Devollit kanë 10 vjet që nuk pinë ujë nga rubineti. Uji vjen i papastër dhe në ngjyrë të kuqe thonë banorët dhe për ta konsumuar ata duhet ta ziejnë fillimisht. Kjo...

Konsumator kujdes! Në markete mund të gjeni kos të prishur brenda skadencës

Përballë pasigurisë ushqimore që vendi ynë ka, konsumatori duhet të jetë i kujdesshëm. Produkte ushqimore që shiten jashtë datës së skadencës, produkte për fëmijë jashtë skadencës por edhe produkte të prishura brenda skadencës. Këto janë disa nga problematikat që...

Paralajmërim edhe për Shqipërinë/ Gripi i shpezëve po përhapet me shpejtësi, autoritetet duhet të rrisin monitorimet

Rreziku i lëvizjes së gripit të shpendëve në vendet evropiane të paprekura më parë është i lartë, sipas një azhurnimi të botuar nga EFSA i cili tregon se virusi po përhapet me shpejtësi në të gjithë kontinentin. Brenda muajit...

Nutricioniste Hyrida Basha: Problemet që shkaktojnë patetinat, si “joshen” fëmijët nga prezantimi i tyre në shkolla

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, nutricioniste Hyrida Basha foli për problemet shëndetësore nga produktet “snack” dhe se si “joshen” fëmijët nga prezantimi i tyre në ambientet rreth shkollës. "Përpiqem që djalin tim ta...

Latest News

Fermerët e Frakullës në vështirësi, luleshtrydhja greke konkuron atë vendase

Ditët e festave përfunduan dhe menjëherë fermerët e Frakullës në Fier po hasin vështirësi në shitjen e prodhimit të...

Video / Ja si hidhen kamionët me domate, fermeri: S’ka eksporte e as shitje në tregje

Aplikimet e fermerëve për karburantin e çliruar nga taksat u çelën sot. Nga ana tjetër, fermerët, prodhuesit e perimeve, sot janë në ditët më...

Resuli: Në 2 vite, më shumë naftë pa taksa kanë konsumuar jahtet, sesa fermerët

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Bujqësisë Ervin Resuli ka denoncuar rastin e jahteve, që sipas tij janë...

Dhjetëra familje në mëshirë të fatit nga përmbytjet, filantropi Lazim Destani i vjen në ndihmë vendlindjes së tij

Shirat e shiut me intensitet të lartë këtë fillim viti kanë përfshirë vendet e Ballkanit Perëndimor. Kryesisht Shqipëria, Kosova e Maqedonia e Veriut kanë...

Fermeri Franc Kaloshi: Nafta shkon për eskorta dhe jo për traktorët tanë

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Franc Kaloshi nga Ferma “Kaloshi”, Lushnje ka folur për vështirësitë e fermerëve...