Menu

Showbiz

Aktivistja, e cila gjen ushqime në mbetjet urbane

Një aktiviste amerikane për mjedisin, Anna Sacks, ka marrë vëmendje të madhe nga media tradicionale për shkak të postimeve të saj në llogari të ndryshme në median sociale. Ajo zakonisht bën postime të ndryshme në TikTok apo Instagram, të sendeve dhe ushqimeve që gjenden në pikat e grumbullimit të mbetjeve. Këto postime kanë si qëllim ndërgjegjësimin e individëve dhe kompanive të mëdha, që realisht ata po prodhojnë më shumë sesa po konsumojnë, dhe shumë produkte apo ushqime të tyre përfundojnë në mbetje apo thënë ndryshe në plehra.

Puna që ajo bën është e thjeshtë. Ajo kontrollon pikat e hedhjes së mbeturinave në qytetin e New Yorkut, dhe mbetjet që gjen aty, i publikon në llogaritë e saj në median sociale.

30 vjeçarja amerikane është një aktiviste për mjedisin, e cila flet me entuziasëm për punën që ajo po bën.

‘Nuk mendoj ta lë këtë punë. E bëj sepse më pëlqen dhe sepse është zbavitëse dhe shumë interesante dhe është një punë që më shlodh. Shpesh e humbas ndjesinë e kohës’.

Ndër vite, ajo ka marrë një vëmendje të shtuar të mediave. Në janar të vitit 2020 një media lokale e shoqëroi atë gjatë punës në një pike grumbullimi mbeturinash, dhe zbuloi që kompania Starbucks, hidhte çdo natë aty ushqimin e pashitur.

‘Së pari mendoj, që janë produkte që nuk duheshin prodhuar kurrë, por meqenëse janë prodhuar, duhet që të përdoren’, shprehet Anna Sacks.

Ajo beson që ‘mbetjet’ nuk do të quheshin ‘mbetje’ nëse do të ndodheshin në një vendndodhje tjetër.

Gjatë vitit 2019, Sacks i dërgoi një email CEOs së CVS Pharmacy, duke i kujtuar që po hidhnin gjëra në vend që ti dhuronin ato. Një ditë më pas, Sacks u njoftua nga menaxheri rajonal i kësaj kompanie në New York, që do të fillonin të dhuronin disa gjëra të linjës së tyre të dyqaneve.

Anna Sacks është e mendimit që prodhuesit e mëdhenj duhet që ti dhurojnë gjërat e pashitura, ose të pak të përdorura, punonjësve me paga më të ulëta, në vend që ti hedhin ato, duke i kaluar barrierat burokratike gjatë fazës së dhurimit të tyre. Ajo shprehet që nuk dëshiron të jetë pjesë e debatit nëse është më e mirë shoqëria kapitaliste apo shoqëritë socialiste apo komuniste, sepse ajo nuk i shikon gjërat si të dyzuara. A është e  mundur të përfytyrojmë diçka më të mirë sesa këto dy sisteme, shprehet ajo. A është e mundur të imagjinojnmë një sistem tjetër qeverisës, dhe më të përmirësuar nga sistemi aktual?

Burimi: The Guardian

Qendra Alert

alert.al

Blogerët aziatikë të ushqimit: të hiqet fjala ‘kerri’, e kanë shpikur kolonizatorët anglezë

Disa blogerë aziatikë të ushqimit kanë hapur një diskutim të madh për fjalën ‘curry’ (kerri), sepse sipas tyre po përdoret në mënyrën e gabuar, dhe nuk ka lidhje me traditën e ushqimit aziatik. Sipas tyre kjo fjalë është shpikur nga kolonizatorët britanikë.

Debati ka nisur fillimisht nga blogerja kaliforniane Chaneti Bansa, e cila ka publikuar një video në Instagram, e cila ka pasur miliona shikime, në të cilën Bansa shprehet që me këtë fjalë është abuzuar. Sipas saj, të huajt e përdorin për të përshkruar çfarëdo lloj pjate aziatike.

‘Curry (kerri) është një term i përgjithshëm, i cili është përdorur nga njerëzit me ngjyrë të bardhë, që nuk kishin kohë të mësonin emrat e vërtetë të pjatave tona’, shprehet blogerja, që nuk kërkon eleminimin plotësisht të fjalës, por që ajo të mos përdoret në mënyrën e gabuar.

Sipas profesorit të asociuar për studime të religjionit në Universitetin e Vermontit,  Ilyse Morgenstein Furest, në fakt fjala ‘curry’ nuk ekziston në asnjë gjuhë aziatike. Ndoshta ka lindur si një keqkuptim i shqiptimit apo i përkthimit nga anglezët të ndonjë fjale tjetër.

Qendra Alert

alert.al

Aktorja Jennifer Aniston: Nuk kam më frikë të ushqehem me bukë dhe me makarona

Aktorja e njohur Jennifer Aniston është shprehur për revistën People, se ajo po konsumon më shumë bukë dhe makarona në jetën e saj.

Ylli kinematografik më parë i përmbahej një diete me pak karbohidrate dhe me shumë sallata, vezë dhe smoothies.

Ajo tani po shijon në mënyrë të moderuar karbohidratet, për të cilat ekspertët shprehen se është një strategji e mirë për të pasur një ushqyerje sa më të shëndetshme.

‘Jam në anën e karbohidrateve dhe jam kthyer në një përkrahëse të konsumimit të moderuar të tyre. Pas një kohe të gjatë që i kisha të ndaluara në dietën time, kam filluar që të shijoj makarona dhe sanduiçe’ u shpreh ajo për Revistën People në një intervistë të fundit’.

‘Të gjithë kanë shumë frikë nga shporta e bukës, dhe unë nuk kam më frikë, derisa konsumi të jetë në një masë të moderuar’,  tha Aniston.

Më parë, aktorja shprehej se ushqimi kryesor i saj përfshinte ujë limoni, vezë, avokado, smoothie me proteina dhe sallata, dhe ajo i konsideronte makaronat dhe ushqimin meksikan një kënaqësi shumë të rrallë.

Ekspertët bien dakort që nuk është e nevojshme që të hiqni bukën ose makaronat për të ngrënë shëndetshëm, apo edhe për të humbur peshë. Karbohidratet shpesh demonizohen padrejtësisht, sipas nutricionistëve, kur shpesh në të vërtetë shkaktarë që pengojnë humbjen e peshës mund të jenë produkte të tjera të tilla si gjalpi i kikirikut, djathi apo majoneza.

Burimi: Yahoo Life

Qendra Alert

Alert.al

Horoskopi për ditën e sotme, e martë 29 qershor 2021

Dashi

Të lindur më: 21 Mars – 19 Prill

Dikush me të cilin zakonisht keni mosmarrëveshje do të jetë më i pranishëm të martën sesa zakonisht, ndryshe nga sa do të dëshironit. Sidoqoftë gëzojuni faktit se niveli i zhgënjimit do të jetë mjaft i ulët.

Demi

Të lindur më: 20 Prill – 20 Maj

Merrni pjesë në ndonjë aktivitet bamirës. Nëse një grup pune ose në shkollë po grumbullon donacione për një kauzë të caktuar, jepni edhe ju kontributin tuaj. Në të vërtetë, mund të jeni më të përgatitur për të ndihmuar ata që janë në nevojë sesa kushdo tjetër, sepse jeni bujar dhe i sjellshëm.

Binjakët

Të lindur më: 21 Maj – 20 Qershor

Keqkuptimet e fundit mes jush dhe një bashkëpunëtori ose një miku, më në fund po fillojnë të sqarohen. Ju të dy do të keni një marrëdhënie që është më e fortë dhe më e shëndetshme se kurrë, dhe ju të dy meritoni ta festoni këtë fakt.

Gaforrja

Të lindur më: 21 Qershor – 22 Korrik

Universi po ju dërgon energji solide që do t’ju mbajë me këmbë në tokë kur të ndodheni në situata të panjohura. Ju do të jeni të ftohtë dhe të qetë edhe kur të mos e dini se çfarë po ndodh rreth jush.

Luani

Të lindur më: 23 Korrik – 22 Gusht

Nëse jeni në shoqërinë e një grupi miqsh, të dëgjuarit me shumë kujdes do të ishte me më shumë dobi sesa të folurit. Jini të kujdesshëm që të mos dukeni të papërfshirë në bisedë. Idet tuaja janë gjithmonë ato që zënë vend.

Virgjëresha

Të lindur më: 23 Gusht – 22 Shtator

Nëse dikush që ju intereson ju ka zhgënjyer kohët e fundit, provoni të mos jeni tepër kritik ndaj tij. Tani për tani, ai ndoshta ka nevojë për dhembshurinë tuaj më shumë sesa për mendimin tuaj. Zhvilloni një bisedë të ëmbël me të.

Peshorja

Të lindur më: 23 Shtator – 22 Tetor

Një ide e mirë është që të mos bëni aq shumë përpjekje për të kryer kaq shumë detyra. Me rëndësi është që gjërat t’i bëni me cilësi. Në çështjet e dashurisë do të merrni një impuls të ri.

Akrepi

Të lindur më: 23 Tetor – 21 Nëntor

Kreativiteti juaj do të jetë në nivelin e duhur dhe do të jetë duke shpërthyer në çdo fushë. Kudo që të shkoni, do të jeni në gjendje të shtoni një spërkatje ngjyrash në kanavacën tuaj.

Shigjetari

Të lindur më: 22 Nëntor – 21 Dhjetor

Do të jeni në qendër të vëmendjes dhe do të keni shumë ndikim mbi atë që mund të ndodhë më pas. Ju e di mjaft mirë se si të përdorni fuqinë tuaj të martën. Shfrytëzojeni këtë fuqi për të nisur ndonjë investim.

Bricjapi

Të lindur më: 22 Dhjetor – 19 Janar

Të mendosh mbi atë që ka kaluar është humbje kohe dhe energjie. Çfarë është bërë është bërë. Kini besim tek vetja tuaj të gjithë të tjerët kanë besim tek ju. Përpiquni të lëvizni, sepse duke qëndruar në një vend nuk përmbushni asgjë.

Ujori

Të lindur më: 20 Janar – 18 Shkurt

Ka një nivel të madh konfuzioni veçanërisht në aspektin financiar. Një ftesë e papritur do t’ju vijë për një ngjarje argëtuese, kështu që, nëse keni kohën që duhet, patjetër duhet ta pranoni atë.

Peshqit

Të lindur më: 19 Shkurt – 20 Mars

Shijojeni në maksimum ditën tuaj. Merrni iniciativën për ta trajtuar veten si mbret. Pushimet jashtë vendit do t’ju bënin mirë. Energjia pozitive do t’ju ndihmojë që të bëni edhe njohje të reja.

“Lakuriqësia më freskon…”, mbesa e ish-presidentit pozon nudo

Beniada Nishani vijon të dhurojë spektakël në rrjetet sociale. Modelja seksi me origjinë nga Durrësi së fundmi ka provokuar me një foto tepër “të nxehtë” në “Instagram”.
Mbesa e ish-presidentit Bujar Nishani shfaqet tërësisht nudo në pishinë. “Lakuriqësia më freskon shpirtin”, shkruan modelja në postimin e saj.

Beniada prej vitesh vijon karrierën e saj të suksesshme si modele në Itali. Ajo gjithashtu ka pasion edhe futbollin, teksa njihet si një tifoze e skuadrës më të titulluar italiane, Juventusit.

Aurela Gaçe shpërthen pas aksidentit: Vrasje me dashje nga qejflinjtë e shpejtësisë, kam ankth të dalë me makinë

Aksidenti tragjik në aksin Fier-Vlorë si pasojë e të cilit, u shua një familje me 4 anëtarë, prindërit dhe dy vajzat e mitura,  ka ngjallur një revolt të madhe pasi shumë komentues në rrjet e cilësojnë një ‘vrasje’ si pasojë e neglizhencës së policisë ndaj të rinjve që lëviznin me makina të shtrenjta dhe japin ‘spektakël’ rrugëve.

Në lidhje me këtë ngjarje tejet të rëndë ka reaguar edhe këngëtarja Aurela Gaçe, ku ndërsa thotë se tashmë e ka kapur ankthi të dalë në autostradë me fëmijët, shton gjithashtu se e zë tmerri në çdo kthesë a semafor, pikërisht sepse asnjëherë si dihet se me çfarë ‘të dehuri nga euforia e jetës’ mund të përballesh.

‘Shpejtësia e pilotëve-adoleshentë-të rinj -koka erë, është vrasje me dashje.

E dhimbshme, e frikshme. Te jesh në rrugën tënde e të të marrin jetën ‘qejflinjtë’ e shpejtësisë, është krim.

Mua më kap ankthi te dal në autostrade me fëmijët. Më zë tmerri në çdo kthesë a semafor.

Pikërisht sepse asnjëherë si dihet se me çfarë ‘të dehur nga euforia e jetës’ mund të përballesh. U prehshin në paqe 4 engjëjt, ngushëllimet e mija prej nëne dalin bashkë me lotët’, shkruan Aurela Gaçe, në Facebook.

Image

Horoskopi për ditën e sotme 25 qershor 2021

Dashi

Të lindur më: 21 Mars – 19 Prill

Keni ende shumë gjëra për të bërë, sidomos në aspektin personal, prandaj gjëja më e mirë që duhet të bëni, është të largoheni jashtë qytetit, relaksohuni dhe mos mendoni për asgjë. Në ditët në vazhdim do jeni aq të zënë sa nuk do keni kohë as për veten tuaj.

Demi

Të lindur më: 20 Prill – 20 Maj

Do jetë një ditë relaksi dhe reflektimi për ju. Nëse kishit bërë një listë se çfarë duhet të bëni e çfarë jo të premten është dita për të parë gjërat që keni lënë pas dore. Merreni çdo gjë me entuziazëm se do ja dilni më së miri.

Binjakët

Të lindur më: 21 Maj – 20 Qershor

Duhet të keni durim dhe shumë dëshirë për të rregulluar të gjitha problemet që keni pasur në jetën në çift. Pas një periudhe goxha delikate, ju që jeni në një lidhje do ndiheni disi më të qetë.

Gaforrja

Të lindur më: 21 Qershor – 22 Korrik

Dukeni mjaft të shqetësuar e të tensionuar, por në fakt nuk jeni të mërzitur me askënd. Keni diçka për të menduar dhe sigurisht nuk mund ta neglizhoni si të parëndësishme. Njerëzit e afërm ju ndodhen gjithmonë pranë dhe flisni me ta për të marrë ndonjë mendim.

Luani

Të lindur më: 23 Korrik – 22 Gusht

Që në mëngjes keni për të vënë re se dita e premte do të jetë shumë e ngadaltë dhe do të keni frikë se mos nuk përfundoni dot planet që keni për ditët e ardhshme. Bëni mirë të shpejtoni pasi nuk kanë vlerë vonesat e tepruara.

Virgjëresha

Të lindur më: 23 Gusht – 22 Shtator

Në këtë ditë çdo gjë do të duket dhe mund të merrni e të shprehni shumë dashuri. Dashuri që ju mendoni se është diçka e vërtetë që sigurisht nuk duhet të nënvlerësohet, por që është ushqyer kryesisht çdo ditë.

Peshorja

Të lindur më: 23 Shtator – 22 Tetor

Jeni shumë nervoz dhe në pamje të parë i frikësoni të tjerët. Duhet të hapeni me persona të besuar dhe të shkarkoni stresin që keni. Do ndjeheni më mirë. Keni për tu ankuar edhe për gjërat më të vogla. Kërkoni të gjeni vetveten për të kaluar mirë edhe me të tjerët.

Akrepi

Të lindur më: 23 Tetor – 21 Nëntor

Në përgjithësi pritet një ditë e mirë dhe e vetmja gjë që do t’ju bëjë të jeni në dilemë është se do të keni më shumë se një alternativë për të zgjedhur. Shumë ide dhe mendime ju vijnë në mendje, por ndjeheni aq të turbullt saqë nuk jeni në gjendje të vendosni për asgjë.

Shigjetari

Të lindur më: 22 Nëntor – 21 Dhjetor

Do të keni kohë të lirë për ti dedikuar atyre gjërave që zakonisht ja lini të tjerëve për ti përfunduar. Mbrëmja do të kalojë mes miqve të vjetër, por kujdes se si do të flisni kur të jeni me shoqërinë e tyre.

Bricjapi

Të lindur më: 22 Dhjetor – 19 Janar

Keni nevojë për më shumë kohë për të rregulluar situatat e komplikuara që ju ka sjelle jeta. Prandaj merreni më me qetësi, pa e kthyer kokën mbrapa, shihni drejt të ardhmes me optimizëm dhe shpresë në vetvete.

Ujori

Të lindur më: 20 Janar – 18 Shkurt

Keni gjetur disa gjëra në lidhje me një person që është shumë afër dhe se mund të jetë një problem, por tani për tani ju nuk mund të pretendoni asgjë, vetëm kur t’ju jepet një shans për të hetuar. Është gjithmonë më mirë që të ketë informacion të plotë para disa zgjedhjeve të pamatura të cilat ju mund të pendoheni më vonë.

Peshqit

Të lindur më: 19 Shkurt – 20 Mars

Të gjitha ambiciet tuaja në këtë kohë mund të jenë të pakëndshme për njerëzit që ju duan dhe të cilët do të donin tu shihnin më të fokusuar në diçka më tepër se sa për veten dhe për çështje materiale. Duhet të ndani me të tjerët më shumë kohë dhe të mos jeni shumë individualist.

E pabesushme/ Publikohet foto e Mevlanit me Antonelën teksa janë duke…

Antonela dhe Mevlani duket se tashmë janë të pandashëm.

Që pas daljes nga Përputhen dyshja janë parë shpesh herë në shoqërinë e njëri-tjetrit.

Së fundi Antonela dhe mevlani kanë surprizuar fansat me vperimin e tyre.

Një ditë më parë Mevlani ka qenë i ftuar në emisionin “Top Arena” dhe Antonela i ka befasuar të gjithë teksa afrohet dhe e kap për dore duke e shoqëruar për në skenë.

Duket se dyshja kanë sheshuar të gjitha keqkuptimet që kanë patur me njëri-tjetrin në Përputhen.

Horoskopi për ditën e sotme, 23 qershor 2021

Dashi

Buzëqeshi botës sot. Jini mirënjohës për gjërat që keni dhe njerëzit përreth jush. Përforconi ndjenjën komode dhe të ngrohtë brenda dhe përhapeni këtë dashuri te të tjerët. Rrezatoni natyrën tuaj të vërtetë përmes çdo qelize në trupin tuaj dhe shikoni se si shanset vijnë në rrugën tuaj.

Demi

Dita e sotme nuk është dita më e mirë për të bërë shaka praktike. Rrini pranë të zakonshmes. Gjeni siguri në bërjen e gjërave që dini të bëni më mire. Nëse po njihni dikë të ri, ai mund të mos e kuptojnë se si funksionon sensi juaj i humorit.

Binjakët

Jeta juaj e dashurisë mund të përgjigjet shumë mirë me një dozë humori, por ajo që nuk ka nevojë është sarkazma. Energjitë aktuale astrale mund të nënkuptojnë që vija midis të dyve bëhet shumë e hollë, dhe kjo mund të mos ndihmojë gjendjen aktuale të marrëdhënies tuaj.

Gaforrja

Rreshtimi i sotëm planetar tregon se ju duhet të largoni avullin pas një kohe mjaft shqetësuese në të cilën ju dhe partneri juaj jeni përpjekur të zgjidhni disa probleme. Sa I përket aspektit financair, mund të merrni disa këshilla të mira për investime.

Luani

Ju mund të zbuloni se keni opsione se si të reagoni ndaj një ngjarje të caktuar në lidhje me jetën tuaj të dashurisë. Me energjinë aktuale planetare, mund të kuptoni sa e rëndësishme është që të ruani një raport të shëndetshëm në punë.

Virgjëresha

Sot mund të ketë një betejë midis të vjetrës dhe të resë në botën tënde. Përpiquni të tregoheni sa më I arsyeshëm sa I përket aspektit sentimental. Në lidhje me paratë, sot mund të merrni disa informacione interesante për një investim.

Peshorja

Njerëzit mund të duken paksa kokëfortë sot. Fuqitë tuaja të adaptimit mund të vihen në prove. Sa më shumë të jeni të bazuar, aq më lehtë do të jetë të merreni me energjinë e ditës së sotme. Sa I përket aspektit financiar, mund të shfaqen shenja suksesi.

Peshorja

Kur ngjitni një shkallë, hidhni hapat një e nga një. Kapërcimi i shkallëve dy nga dy mund të rezultojë që të bini përsëri në fund. Përpjekja për të nxituar gjërat sot do të lërë vrima në projektet tuaja. Mos i injoroni detajet.

Shigjetari

Fati dhe prosperiteti janë në favorin tuaj, dhe ju keni mundësinë të merrni disa vendime shumë fitimprurëse financiare. Intuita juaj është e drejtë në përputhje me atë që duhet të bëni. Firmosni marrëveshjen më të mirë të mundshme dhe siguroni një të ardhme të drejtë dhe të sigurt për ju.

Bricjapi

Çelësi për të qenë i suksesshëm sot është të ruani stabilitetin në gjithçka që bëni. Energjia aktuale planetare mund të jetë e mjaftueshme për të shkaktuar një mosmarrëveshje midis jush dhe të dashurit tuaj nëse nuk jeni të kujdesshëm se si i shprehni disa gjëra.

Ujori

Ju nuk do të arrini shumë larg pa ndonjë sens humori sot, veçanërisht me rreshtimin aktual astral. Kontrolloni me kujdes çdo detaj dhe përpiquni të mos lini asnjë pjesë të ekuacionit të pa llogaritur. Ju duhet të mbani një humor të qëndrueshëm, të kujdesshëm që rrezaton dhe tërheq të tjerët drejt jush.

Peshqit

Sot mund të merrni disa informacione të dobishme sa I përket aspektin profesional. Eshtë në dorën tuaj që të dini si t’I vini në zbatim keto informacione. Në dashuri, sot mund të kaloni momente shumë të këndshme me partnerin.

E tradhtoi sërish? Khloe Kardashian dhe Tristan Thompson i japin fund lidhjes

Khloe Kardashian dhe Tristan Thompson janë ndarë sërish dhe këtë e kanë konfirmuar miqtë e ish-çiftit. Sipas tyre, ndarja ka ndodhur disa javë më parë, raporton “Page Six”.

Ata po merren vesh. Nuk ka dramë,”- tha një burim, duke shtuar se ndarja është miqësore.

Kardashian dhe Thompson janë prindër të vajzës 3-vjeçare True dhe do të vazhdojnë të jenë të dy të pranishëm në jetën e së bijës. Sipas burimit, çifti u nda menjëherë pasi modelja e Instagramit, Sydney Chase, pretendoi gjatë një interviste në prill se pati një lidhje me lojtarin e “NBA-së” në vjeshtë.

Lajmi i ndarjes së tyre vjen pas raporteve se Thompson u pa duke hyrë në një dhomë me tre gra në një festë ditëlindjeje në Bel Air dhe doli 30 minuta më vonë me një pamje të ” çrregullt”. Një ditë më parë ai ishte parë duke darkuar me Khloe-n dhe True-n. Burimi pretendoi se Thompson qëndroi në dhomë me derën e mbyllur për të paktën 30 minuta para se të dilte.

Kur ai hyri, këmisha e tij ishte në rregull, ndërsa kur doli këmisha e tij ishte rrëmujë, ai dukej i çrregullt,”- pretendoi burimi, duke shtuar: “Ai vazhdoi të festonte për rreth një orë tjetër dhe më pas u largua nga festa rreth orës 4 të mëngjesit me shoqëruesin e tij.”

Burimi pohoi gjithashtu se Thompson nuk humbi kohë sapo filloi të flirtonte me një nga zonjat që dyshohet se e solli në dhomën private.