14 C
Tirana
Wednesday, April 14, 2021
No menu items!

SIGURIA USHQIMORE

Investigimi / Si mashtrohen fermerët me cilësinë e plehrave kimike dhe rreziku i shëndetit nga prania e tyre në produktet ushqimore / Foto –...

Nga Rudina MUÇA* Toka e punuar çdo vit gradualisht bëhet jo pjellore. Për këtë arsye fermerëve u lind nevoja që tokat bujqësore t’i ushqejnë me pleh. Plehu organik nuk i përmbush nevojat që ka fermeri për tokën e tij, për...

Siguria ushqimore, Qendra ALERT i prezanton AKU-së gjetjet e projekti dhe kërkon masa për inspektimet dhe Kominikimin e Riskut për konsumatorët

Në kuadër të zbatimit të projektit, “Ushqimi, risku masiv për konsumatorët, mungesa e kontrolleve dhe e informimit nga institucionet”, që po zbatohet nga Qendra Alert, me mbështetjen financiarisht nga Programi i Granteve të Vogla të Komisionit për Demokraci të...

Prof. Kapllan Sulaj: Si cenohet siguria e konsumatorit nga abuzimi me vajin e palmës dhe mosdeklarimin në etiketë

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Prof. Kapllan Sulaj ekspert i Sigurisë Ushqimore dhe dekan i Bioteknologjise Ushqimore UBT ka folur për përdorimin e vajit të palmës në ushqime dhe problemet që shkakton. Sulaj tha...

Nutricioniste Basha: Përdorimi i vajit të palmës mbi norma, dëme në mëlçi dhe veshka

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Hyrida Basha Nutricioniste, Biologe Molekulare ka folur për dëmet që shkakton përdorimi në sasi të larta të vajit të palmës në produktet që konsumojmë. Hyrida Basha tha...

Rreziku nga vaji i palmës, Resuli: Ka kaos mbi kontrollet në import

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Ervin Resuli mjek veteriner dhe ekspert për çështjen e blegtorisë dhe bujqësisë ka folur për mungesën e mbështetjes ndaj fermerëve dhe se si ata detyrohen të drejtohen...

“Vrasja” me produktet ushqimore të “Saranda-al”, arrestohet administratori Mihail Kote. Alert denoncoi muaj më parë etiketën e tij

Pas denoncimeve të emisionit STOP, për abuzimin me sigurinë ushqimore nga kompania "Saranda-al", administrratori i saj përfundon në pranga. Burime për Alert.al kanë bërë të ditur se, në në flagrancë Mihail Nasi Kote, i datëlindjes 07.08.1959, banues në Tiranë,...

Investigimi i ALERT / Nga tumoret, te sëmundjes e zemrës, veshkave e mëlçisë, si përdoret masivish vaji i palmës dhe në shumë raste i...

Nga Rudina Muça* Të pretendosh sot se në dyqanet e bulmetit mund të gjesh produkte vërtet të shëndetshme, vetëm gënjen veten, rrezikon shëndetin në shumë raste dhe thuajse në të gjitha rastet je i mashtruar. Kjo ndodh rëndom dhe me...

Porti i Durrësit, Dogana dhe Policia rrezikojnë sigurinë ushqimore, skaneri “çmendet” dhe nxjerr akullin për drogë / Foto-Video

Një skandal i vërtetë me sigurinë ushqimore ka ndodhur një ditë më parë në Portin e Durrësit, ku autoritetet portuale dhe doganore kanë hapur një kontenier me mish pule, në kushtet që cënohet rëndë siguria ushqimore e konsumatorëve. Dhe,...

Projekti për sigurinë ushqimore, Qendra Alert i prezanton Zv.Ministrit të Bujqësisë gjetjet: Emergjente, cilësia e inspektimeve dhe komunikimi i riskut

Gjetjet e Qendrës ALERT dhe problematikat që po hasen me produktet ushqimore gjatë analizimit të tyre, iu prezantuan sot Zëvendësministrit të Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural. Z.Roland Kristo. Qendra ALERT po zbaton projektin "Ushqimi, risku masiv për konsumatorët, mungesa e kontrolleve...

“Hetimi” nga ALERT për nitrite në sallame? Ja si rezultojnë analizat dhe përballjet e ekspertëve për rrezikun e mundshëm – Foto/Video/Dokumente

Nga Granit SOKOLAJ* Mishi dhe nenproduktet e tij zënë një vend të konsiderueshëm në dietën ushqimore të familjeve shqiptare. Nisur nga një konsum gjithnjë e në rritje i sallameve dhe proshutave, të cilat vitet e fundit preferohen jo pak edhe...

Latest News

Video/Pacientit i mbaron oksigjeni dhe nuk i ofrohet asnjë ndihmë, Dasho: Nuk kam fjalë, sistemi shëndetësor dështoi

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho  ka komentuar edhe...

Covid-19, Xhakaliu: EcoCare ngriti qendra të mëdha për vaksinimet masive, synon për të siguruar vaksina edhe për Shqipërinë

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Skënder Xhakaliu, Zhvillimi i Biznesit për Europen i Ecolog ka folur për...

Eksperti Erion Dasho: Si çaloi menaxhimi i pandemisë dhe rastet e dyshuara të vdekjeve pas vaksinës

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho ka folur për fushatën e vaksinimit kundër covid-19...

Investigimi / Si mashtrohen fermerët me cilësinë e plehrave kimike dhe rreziku i shëndetit nga prania e tyre në produktet ushqimore / Foto –...

Nga Rudina MUÇA* Toka e punuar çdo vit gradualisht bëhet jo pjellore. Për këtë arsye fermerëve u lind nevoja që tokat bujqësore t’i ushqejnë me...

Arben Shytaj: Abuzimet e kompanive me plehrat kimikë, rreziku që përkthehet në produkte ushqimore

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Arben Shytaj ish-përgjegjës Inspektoriati dhe ish inspektor i PMB ka folur për...