Menu

Sociale

Coronavirusi, shoqëritë dhe ndikimi në ekonominë botërore

Nga Ardian Lekaj*

Sot COVID-19 ose koronavirus është shndërruar në kryefjalën e ditës në çdo vend të botës. Dhe nuk është çudi që të gjithë janë të përqëndruar tek kjo temë dhe kanë lënë pas dore tema të tjera që janë deçizive për realitetin ekonomik, shoqëror e politik të Europës dhe të botës, siç është Brexit, situata në Iran/Irak, refugjatët sirianë, konflikti në kufirin Turko-Grek për të përmendur disa.

Brexit i kushton taksapaguesve anglezë rreth 5 miliardë € sipas statistikave të NAO (National Audit Office). Që në tetor të vitit 2019 po punojnë rreth 22 mijë njerëz për këtë çështje, por askush nuk deklaron shifra transparente dhe të argumentuara për këtë proces të paprecendent dhe ndikimin e tij në ekonominë britanike.

Sigurisht është akoma herët për të thënë se sa do të jetë ndikimi i koronavirusit në ekonominë botërore, por le të marrim vetëm një shembull të dhënë nga IATA (International Air Transport Association) e cila parashikon një humbje 56 deri në 101 miliard euro vetëm për sektorin e fluturimeve. Numri i rezervimeve ka rënë me 50-60 % . Nuk dihet se si do ta përballojnë këtë situatë kompanitë e fluturimeve që kanë kohë që dihet se kanë probleme si “Alitalia” apo “Norwegian Air”.
Nga SARS pati një tkurrje në bursat botërore me rreth 40 miliardë $ por që nga ai moment ekonomia kineze u zhvillua nga vendi i 6 në vendin e dytë sot . Ekonomia kineze në 2003 përfaqësonte 4.2 % të ekonomisë botërore ndërsa sot 16.3 %.
Nga ana tjetër Kina që është aktualisht vendi më i prekur nga kjo pandemi, është më e fuqishme ekonomikisht sot se sa ishte në vitin 2003.
Të gjitha rregullat e reja që do të vendosin kundra coronavirusit do të shkaktojnë akoma më shumë dëme se virusi vetë. Të gjithë specialistët thonë që ky virus nuk është më i fortë se një grip e prapëseprapë po vihen kufizime të reja. Kjo padiskutim do të ndihet në xhepin e njerëzve. Pas një epidemie të tillë do të rritet papunësia, sëmundjet etj.
Coronavirusi është një problem biologjik, dhe jo një problem ekonomik. Sado para të hidhen në treg, nuk do të ndihmojnë situatën. Tregjet duhet të kuptojnë se situata ekonomike e krijuar nga pandemia nuk ndryshohet duke printuar para, ky është një proces psikologjik që ndoshta do të sjellë një krizë shumë të madhe dhe do te shkaktojë shumë humbje .
Por çfarë mund të bëjmë ne si komunitet biznesi përpara një situate të tillë?
Disa gjëra të vogla por që në fund mund të bëjnë një diferencë të madhe:
Sot më shumë së kurrë duhet të jemi të përgjegjshëm për punën tonë, por mbi të gjitha për shëndetin dhe kujdesin ndaj klientëve.
Të gjithë administratorët e hoteleve pa asnjë hezitim duhet të inspektojnë imtësisht çdo ambient të hotelit, restoranti barit etj, dhe të deklarojnë në mënyrë vullnetare nëse ambienti është i kontaminuar.
Inspektorët që kontrollojnë bizneset duhet të çertifikohen si të shëndetshëm dhe të paprekur nga virusi.
Të mundësohet shërbimi i mjekut të lëvizshëm pranë institucioneve apo kompanive të ndryshme.
Punëmarrësit ti jepet e drejta të deklarohet në gjendje të mirë shëndetësore edhe pa paraqitur raportim mjekësor.
Ne si Dhomë e Biznesit e Diasporës Shqiptare do të përpiqemi që të krijojmë një rrjet me sipërmarrës nëpër botë, për të menaxhuar kërkesat e tregut që me siguri do të lindin. Si dhe do të kërkohet bashkëpunim me bankat e nivelit të dytë për të financuar tregun e importeve për produktet imediate apo siç quhen ndryshe të shportës dhe ato të mbrojtjes imediate.
Katër muaj më parë, pas tërmetit shkatërrues të 26 Nëntorit, shqiptarët kudo në botë treguan se dinë të mbështesin njëri-tjetrin në vështirësi. Sprova e dytë për ne erdhi shumë shpejt, por edhe këtë herë do t’ia dalim së bashku.

*Autori është kryetar i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare

Qendra Alert / Alert.al

Roli i grave në bujqësi, mesatarja e BE-së ende nën 30%

Ne jemi të kënaqur që shohim gjithnjë e më shumë gra që luajnë një rol kryesor në bujqësi dhe prodhimin e ushqimit, por ka ende punë për të bërë.

Statistikat e fundit tregojnë një rritje në menaxherët e fermave femra në të gjithë BE, por ka ende dallime të mëdha midis vendeve. Ndërsa pothuajse gjysma e fermave menaxhohet nga një grua në Letoni dhe Lituani, mesatarja e BE-së është akoma nën 30%.

Qendra Alert/Alert.al

Pastiçieri francez krijon tortën me emrin “Coronavirus”

Në kohën kur koronavirusi po mbjell frikë në mbarë botën, një pastiçier në Francë, Jean-Francois Pre e ka marrë pikërisht nga Covid-19 frymëzimin për ëmbëlsirën e tij të re me çokollatë. Ajo serviret në formën e koronavirusit, duke u shndërruar në një model të ëmbël 3D të tij. Jean Francois thotë se ka shitur me dhjetëra ëmbëlsira deri tani. Interesi për to, nuk ka qenë i vogël.

“E bëj këtë që t`i shtyj njerëzit të buzëqeshin në këto kohë të vështira. Klientët buzëqeshin kur e shohin. Sikur ia heq pak mendjen nga shqetësimi që ka shkaktuar koronavirusi. Çdo vit përpiqem të bëj diçka të re, diçka interesante. Javën tjetër, do të sajojmë ca karikatura për zgjedhjet lokale” – tha ai.

Ideja e tij është pëlqyer nga blerësit.

“Në këto kohë shqetësimesh, apo edhe gati psikoze të përgjithshme, është e rëndësishme t`i qetësojmë ca gjërat. Duhet një buzëqeshje për të kapërcyer frikën” – thotë ai.

Rreziku nga mbetjet plastike, peshkatarët pastrojnë oqeanet

Çdo vit, 12 ton mbeturina plastike hidhen në oqeane, duke ndotur ujin, shkatërruar jetën nënujore dhe krijuar atë që quhet mikroplastikë e cila futet në zinxhirin ushqimor. Një grup peshkatarësh në Barcelonë të Spanjës kanë filluar një projekt novator përmes të cilit ata marrin mbështetje financiare për kapjen e mbetjeve plastike në det. Njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës Henry Ridgwell.

Është ora pesë e mëngjesit e një dite të ftohtë shkurti. Carlos Martin me ekuipazhin drejtojnë anijen jashtë portit të Barcelonës në ujërat e errëta të Mesdheut.

Me kalimin e viteve, puna vështirësohet. Rrjetat e hedhura në detë nuk janë më të mbushura me peshq. Gjithnjë e më shumë, janë mbetjet plastike që po zihen me rrjeta, thotë peshkatari Carlos Martini.

“Rrjetat e vëna pranë derdhjes së lumenjëve kapin sasi të mëdha mbetjesh plastike.”

Largimi i anijes nga brigjet për të menjanuar mbeturinat, e rrit koston.

“E ndajmë plastikën e ngurtë dhe dërgojmë në breg, por plastika celuloze bllokohet në nyjet e rrjetave. Kur është e mbluluar me baltë

shton peshën edhe më shumë të rrjetave të peshkimit. Rrjeta nuk funksionon mirë në lidhje me lartësinë e ujit dhe bllokimit nga balta, çfarë bën që rrjeta të prishet nga pesha e madhe.”

Pushteti lokal ka dalë me një zgjidhje të re duke vënë peshkatarët në vijën e parë të luftës kundër mbeturinave plastike në det.

Një milion euro nga Bashkimi Evropian dhe qeveria e Katalonjës po mbështesin dhjetëra peshkatarë si Carlos Martin. Ata nuk do të marrin para, por përkundrazi, masa praktike për t’i ndihmuar ata që të transportojnë mbeturinat plastike. Sergi Tudela është Drejor i Përgjithshëm i Peshkimit në Katalonja. (VOA)

Qendra Alert/Alert.al

Shirat përmbytën tokat bujqesore, Sindikata e Fermerëve poston videon: Realiteti i bujqësisë, shihemi në protestën e radhës

Teksa vendin e “kanë pushtuar” shirat duke sjellë jo pak pasoja për tokat bujqësorë, ka reaguar Sindikata e Fermerëve të Bashkuar. Në një publikim në rrjetet sociale kanë publikuar një video të një sere të permbytur nga uji. “Ky është realiteti i hidhur bujqësisë shqiptare. Faleminderit për këto të mira që po na beni, shihemi në protestën e radhës”- ishte mesazhi i Sindikatës së Fermerëve të Bashkuar.

https://www.facebook.com/112057747034420/videos/894138744339064/

 

Mesazhi i plotë

Ja ky eshte realiteti i Bujqesis Shqiptare.

Ky eshte realiteti qe sdo ta pranoj ministri i bujqesis ÇUÇI.

Ky eshte realiteti i hidhur,dhe ata prap vazhdojne dhe thon se bujqesia eshte ne rrugen e duhur. Nuk na mjafton qe produktet tona po shiten me cmim minimal,posht kostos se prodhimit,paguajm energjin me tarifa te larta, paguajm dhe taks per Radio Televizionin Shqiptar ne serat tona, paguajm naften me cmim Makine Lluksoze,paguajm ROGEN E MINISTRIT TE BUJQESIS dhe 2000 agronomeve qe jan te punesuar ne total neper drejtorit e bujqesive te vendit ton qe si njohim per fytyra sepse skan ardhur 1 her t shikojn realitetin,dhe kur vjen fundi nuk na Pastrojn as kanalet kullues dhe vadites. Eshte e papranueshme. Eshte diskriminuese per Shtresen me te vuajtur te popullsis e cila derdh djersen per te nxjerr produktet e veta dhe s’ja vlerson askush. Faleminderit per keto te mira qe po na beni.Shihemi protesten e radhes.

Qendra Alert/Alert.al

Klosi takon operatorët turistikë: Lehtësi fiskale për hotelet e certifikuara

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi dhe drejtues të pushtetit vendor kanë organizuar një takim në Berat, me të gjithë operatorët turistikë.Qëllimi i këtij takimi ishte certifikimi i hoteleve në kategoritë që parashikon Ligji i Turizmit, me mbështetje fiskale prej 6% dhe organizimi i të gjitha strukturave akomoduese në qarkun e Beratit për të paraqitur një ofertë të përbashkët turistike për 48-orë qëndrimi në Berat. Për t’u realizuar ky projekt nevojitet një kombinim mes strukturave akomoduese dhe pushtetit vendor për të orientuar sa më mirë turistët,që nga guidat turistike,akomodimi në hotele e deri tek turizmi i aventurës.
Ministri i Turizmit Blendi Klosi ka theksuar se Berati është një nga ato destinacione që ka marrë një investim të jashtëzakonshëm nga investitorët privatë në ngritjen e strukturave të reja hoteliere,ku vetëm këtë vit janë ngritur mbi 1 000 shtretër të rinj. Klosi u ka bërë thirrje të gjitha strukturave hoteliere që të kenë një zë unik për tu përfaqësuar dhe për të ndërtuar së bashku me pushtetin vendor një ofertë të plotë turistike për Beratin. Klosi është ndalur edhe në lehtësirat fiskale dhe penalitetet e parashikuara nga qeveria për operatorët turistikë. “Lehtësia fiskale që është realizuar për hotelet për të përfituar 6% në akomodim është një lehtësi fiskale që u jepet vetëm atyre strukturave që janë të certifikuara dhe certifikimi që deri tani është toleruar ka afat deri në 31 Mars dhe kush nuk paraqitet brenda këtij afati për tu cerfikuar si strukturë akomoduese turistike,jo vetëm që nuk do të mund ta përfitojë 6% por do të ketë edhe penalitete”-ka thënë Klosi.
Për prefekten e qarkut të Beratit Valbona Zylyftari paketa me lehtësirat fiskale për operatorët turistik do të ndikojë pozitivisht dhe në mënyrë të drejtë në zhvillimin e turizmit në qarkun e Beratit,ku ajo parashikon këtë vit një sezon më të suksesshëm turistik.
Qendra Alert/Alert.al

BE mbështet gratë fermere, mes tyre Anna, një prodhuese e suksesshme e bukës

Ne mbështesim gratë në zonat rurale që drejtojnë biznesin e tyre. Ashtu si Anna, një prodhuese e bukës në Suedi. Ajo ndoqi një kurs të zhvillimit të biznesit për gratë, të organizuar nga shoqata e saj lokale e fermerëve dhe e financuar nga BE. “Kam mësuar shumë gjatë atyre ditëve. Ndoshta do të kisha mësuar  herët a vonë sidoqoftë, por jam plotësisht e sigurt se gjithçka do të kishte marrë shumë më kohë”- thotë Anna.

Në total, 60 gra morën pjesë, duke marrë informacione teorike dhe ushtrime praktike. “Përvoja ime është që gratë shpesh vijnë me një këndvështrim tjetër dhe për këtë arsye, gjejnë zgjidhje alternative dhe mundësi të reja zhvillimi”-tha Helena Isakson, menaxhere e projektit.

Marrë nga Euagrifood

Qendra Alert/Alert.al

Panairi “HORECA Albania 2020”, Klosi: Coronavirusi bllokoi turizmit në Evropë, ne jemi fatlumë

Hapet Edicioni I 7-të i panairit Ndërkombëtar HORECA Albania 2020. Gjatë panairit u zhvillua edhe eventi Ndërkombëtar i Gastronomisë, i cili organizohet nga SHUM Albania. Konkurrojnë shkolla të kuzhinës shqiptare dhe të huaja. Gjithashtu zhvillohet dhe Konferenca e 4-t e hotelierëve. “Ne sot duhet të ishim në Berlin për një tjetër panair, u anulua nga prezenca e virusit në Evropë dhe ne akoma jemi fatlum që nuk e kemi këtë prezencë në Shqipëri edhe unë shpresoj shumë që ne t’ja dalim dhe të ruhemi tamam ashtu siç duhet dhe turizmi shqiptar të shpëtoj nga një bllokim thuajse i plotë që ka përfshirë këtë biznes në vendet e tjera të Bashkimit Evropian. Edhe jam këtu realisht I surprizuar dhe e ndaj këtë surprizë edhe me bizneset e tjerë që marrin pjesë në këtë panair pasi realisht ne dot ë duhemi gjithnjë e më shumë të organizohemi”, tha Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi. Aktualisht Ministria e Turizmit po zhvillon një tur në të gjitha rrethet e vendit, ku përmes priocesit të certifikimit të kategorizimit po përgatit dhe data baze elektronik të njësive akomoduese në Shqipëri. Duke sunuar lehtësira fiskale përmes formalizimit të këtij tregu. Turizmi është në shpërthimet e veta në vendin tonë dhe industria e këtij sektori premton shumë. “Ne jemi krijuar si destinacion turistik por ne kemi të bëjmë me konkurencënm, të rrisim fitimin të rrisim të ardhurat të rrisim punësimin, të rrisim forcën e këtij sektori dhe ne ndër vite kemi punuar për arsimin profesional, edukimin profesional dhe shumë mirë që edhe pse si ky panairi janë futur kurset e kualifikimit, pasi në qofëse kemi një nevojë të vërtet në Shqipëri është të mendojmë për një industri që siç e thash do të disa fishohet dhe do të kërkojë shumë më tepër punonjës të kualifikuar, shumë më tepër profesionist, njerëz që dinë ta bëjnë këtë punë me cilësi dhe standard”tha Ministri Klosi. Investimet në këtë sector do të thonë më shumë punësim më shumë ekonomi për familjet shqiptare.

Qendra Alert/Alert.al

“Nucleus Albania” shënon 5 vite të rrugëtimit të sipërmarrjes

Nën sloganin “Nëse do të shkosh shpejt shko vetëm, nëse do të shkosh larg shkojmë bashkë”, Nucleus Albania shënon 5 vite të rrugëtimit të saj si një rrjet jetësor dhe I fuqishëm I sipërmarrjes. Kjo organizatë jofitimprurëse ofron mbështetje për sipërmarrjet mikro të vogla dhe të mesme me 18 këshillues.

 

Valbona Paluka tha se përmes Nucleus Albania janë këshilluar rreth 1000 ndërmarrje të vogla e të mesme, sidomos nga rrethet.

Sekretarja e Përgjithshme, njëkohësisht ekspertja Albana Lakrori u shpreh se duhet nxitje që të konkurrojmë edhe jashtë.

Të pranishëm në takim ishin të gjithë aktorët veprues dhe mbështetës, të cilët i janë bashkuar vizionit të Nucleus Albania për një mjedis të favorshëm dhe bashkëpunimi në grup. Qëllimi i shoqatës është ruajtja e traditave shqiptare dhe përcjellja e tyre në brezat e ardhshëm si një vlerë që nuk duhet humbur.

Qendra Alert/Alert.al

Coronavirusi, Klosi: Përtej frikës, shkurti u mbyll me 13.4 % turistë më shumë se një vit më parë

Në fakt kjo është një sallë krejt e veçanaëtë dhe mua më vjen shumë mirë që në një tur që ne kemi ndërmarrë si Ministria e Turizmit në prag të sezonit turistik takojmë heronjt e heshtur të kësaj industrie që janë hotelierët. Ata që kanë investuar në gjithë këto vite, që kanë hedhur gjithë kursimet e jetës së tyre, që kanë bërë një biznes i cili realisht sot është disa fishuar. Kanë bërë një biznes i cili sot i është rikthyer pasuri të madhe kombëtare jo vetëm e këtij qyteti që ne kemi ndërtuar, por gjithë Shqipërisë, Gjithë ekonomisë së Shqipërisë. Eshtë kthyer në një bazë të shëndoshë dhe në një bazë unike për një ekonomi të re që po ndërtohet sot në Shqipëri dhe prandaj ajo që po bëjë unë sot dhe e kam të veçantë ësht ënjë falenderim shumë I madh për të gjithë ju hoteleirë që jeni këtu në këtë sallë dhe keni qenë kaq largpamës dhe keni qenë kaq fitimprurës në këtë biznes që po zhvillohet sot në Shqipëri dhe në fakt në gjithë rajonin. Pra, shumë faleminderit të gjithë ju hotelierëve, 51 hotelierëve që marrin sot certifikatën. Përsa I përket asaj që Ministria e Turizmit po ndërmerrë është një përgatitje e sezonit turistik ndryshe këtë vit. Një sezon turistik I cili nuk është tashmë sezon turistik me frikën e sezonit të kaluar. Pra, a kemi pasur a do të kemi prap po të njëjtët njerëz në 2010 sic kishim në 2019, më shumë se sa kishim në 2018, pa dyshim do të kemi në shumë në 2020 sec kishim në 2019, 2018. Kjo frikë tashmë, nuk ekziston më në botën e hoteleve. Por ajo që na duhet ne që të përgatiteni shumë fortë dhe prandaj jemi në këtë diskutim që në muajin mars nën drejtimin e Prefektit dhe të gjithë komitetit të Turizmit të Qarkut të Vlorës është kush janë rregullat dhe kush janë parimet me të cilin po ndërtojmë turizmin në vitin 2020. Do të jemi përsëri në Vlorë në të njëjtën situatë që u gjendëm vjet, ku në takimet që bënim në muajin qershor Akoma plazhet ishin të pandara dhe të pasistemuara, Akoma plazhet ishin me shumë pak shezllone. Pra, ama turistët kishin ardhur në qytet dhe nuk kishin ku të sitemoheshin në zonat e plazhit, sepse plazhet u ndanë në muajin gusht. A do të jemi prap në të njëtën situaë siç u gjendëm vjet siç u gjendëm dhe para nëj jave , ku kërkesat që vinin nga biznesi I anijeve lundruese për të shkuar në Sazan u bllokuan  dhe turistët ngelën në anije sepse Akoma presim muajin prill për të hapur sezonin e Sazanit dhe Kafraburunit dhe a do të presim që të vijë vera që të flasim për pastërtinë, të flasim për higjenën, të flasim për rregullat e realizimit të sezonit turistik. Unë mendoj që këtu ka ardhur koha që të flasim fare hapur me njëri tjetrin dhe jo më kot ne ishim të katërt institucioent që kanë lidhje drejt për së drejti me sezonin turistik. Padyshim ka dhe struktura të tjera por Prefekti, Kryetari I Bashkisë, Drejtori I Tatimeve dhe Minsitria e Turizmit për të qenë me ju në një bisedë të hapuir dhe për të pyetur se cfarë shqetësimesh keni që sezoni juaj të filloj mbarë dhe të eci mbarë dhe po ashtu sezoni juaj t ëketë fitime jo vetëm për ekonominë tuaj, të ketë fitime jo vetëm për biznesin tuaj por të jetë një sezon fitimprurës për qytetin si një e tërë. Unë e mbështes shumë idenë e kryetarit Leli, i cili tha se ka ardhur koha që të bëjmë destinacione në Vlorë. Cfarë dotë thotë që të bëjmë destinacione në Vlorë, Cfarë do të thotë që një turist të vi në Vlorë , cfarë do të thotë që një turist të vi dhe çfarë cilësie ka në mendje një turist shqiptar apo I huaj kur dëgjon dhe kur ka termin Vlora në mendje. E kemi shumë të nevojshme që të krijojmë një aleancë të vërtet . Kemi bërë të paktën 51 hotele që kanë aplikuar dhe kanë marrë certifikimin e hoteleirit në qytete të ndryshme. Pak rëndësi ka nëse është një hotel me 5 yje, nëse është si ky që jemi ne sot, apo është një hotel i nivelit me 3 dhe 4 yje, apo është thjesht një gesthouse apo thjesht edhe një akomodim, i cili përfiton nga lehtësirat fiskale që shteti shqiptar I ka realizuar pra në masën 6 për qind reduktimin e TVSH-së. A duhet të jemi në një komunitet, a duhet të jemi ne një komunitet, i cili vepron si një i tërë. Natyrisht që jeni konkurent me njëri-tjetrin kur vjen puna te turistët, por ama jeni 1 kur vjen puna përsa I përket rregullave, kërkesave karshi nesh, institucioneve shtetërore dhe duhet të jeni 1 dhe kur afroni standardet. Cfarë do të thotë kur keni një destinacion në Vlorë do të thotë që njerëzit të mos vinë këtu duke patur në mendje vetëm peshkun e freskët, dhe plazhin, por të vin  këtu dhe të kenë në mëndhe dhe agroturizmin. Të vinë këtu dhe të kenë në mendje dhe bukuritë natyrore të kësaj zone. Të vinë dhe të kenë mudnësinë që ta kenë të strukturuar çfarë do të bëjnë 24 orë, cfarë të bëjnë 48 orë, çfarë bëhet 1 javë po të rish këtu. Dhe ju e dini më mirë se kushdo tjetër. Edhe unë kam forlur me shumë prej jush se sat ë nevojshme e keni të kuptponi sëe kush janë alternativat e trajtimit të turizmit. Kush janë turret që organizon. Po flasim kaq shumë që të presim mbi 7 milionë turistë në Shqipëri në vitin 2020 nuk ka problematika edhe me tërmetin që ndodhi, nuk besoj se do të ndikoj edhe koronavirus, që ka ndikuar faktikisht pak në numrin e turistëve, por shtimi I numrit të turistëve në muajin Janar ka qenë 17.8 për qind më shumë se I njëjti janar I 2019, shkurti u mbyll me 20 ditët e para me 17.7 % më shumë se 20 ditët e para të shkurtit të vitit të kluar, por I gjithë shkurti falë turbullisë që solli coronavirus u mbyll me 13.4 % . Pra ne presim pa dyshim një arritje pa dyshim të 7 milionë turistëve të huaj në Shqipëri në vitin 2020. Cfarë përfiton Vlora, Cfarë përfiton ekonomia e qytetit, cfarë përfiton destinacioni. Kjo ësht ëpyetja që askush Akoma nuk di t’i japë përgjigje. Prandaj jemi këtu me zyrën e tatimeve , prandaj jemi këtu me institucionet e tjera., për të kuptuar që ne kemi shumë nevojë që kjo aleancë e juaja, ky komunitet kaq shumë I vlerësuar me kaq shumë contribute me kaq shumë sakrifica, me kaq shumë përpjekje të jetë bashkë dhe të ruaj një treg formal. Ju jeni ata që duhet të punoni më shumë se sa Drejtoria e Tatimeve, apo Bashkia për të qenë të formalizuar dhe për të pasur një treg formal. Një treg tashmë I cili është I stabilizuar, por një treg që paguan tatimet, një treg qëe ruan destinacionin një treg që nuk dëmtohet nga lufta me informalittin. Kush do ta bëj luftën me informalët vetëm shteti , duhet ta bëni dhe ju bashkë me shtetin. Ajo betejë që ndodh në korrik në gusht, kur Drejtoria e Financave dhe ajo e Tatimeve dalin nga hotelet e Vlorës duhet të ndodhë tani. Ne duhet ta dimë kush janë 6 për qind është tvshja, pra që nuk e vret fare, madje e ndihmon shumë çdo biznes të licensuarpor nuk duhet të luftohet nga informalët dhe ky duhet të jetë komuniteti juaj që duhet të mbroj punën tuaj të mbroj destinaconin, të mbroj gjithë funksionimin . Ne kemi shumë nevojë të tregojmë se sa dhoma kemi ne në Vlorë. Vitin 2020 nuk ka një statistikë zyrtare se sa dhoma, sa shtretër, sa akomodim ne kemi në Vlorë, që kur vjen puna të shkojmë nëpër panaire, do të shkojmë në Ukrainë pas dy javësh të themi që në Vlorë mund të vini dhe të flini kaq turistë në vit, e kemi kët ëinformacion se kemi spse ne jemi një komunitet I krijuar rritas, një komunitet që nga 51 hotele shumë janë krijuar vitet e fundit dhe shumë të tjerë po krijohen por ama do të vendosim rregulla dhe standard në funksionimin e komunitetit tona. Vlora nuk diskutohet që ësht ënjë perlë e turizmit shqiptar. Vlora nuk diskutohet që ësht ënjë nga potencialet më të mëdha të turizmit shqiptar, por ama unë mendoj që Vlora është vetëm 25 për qind të kapacitetit të hoteleve të saj.

Nuk diskutohet që dy strategjitë e reja. Ajo e ndërtimit të infrastrukturës së plotë rrugore dhe areoportit të ri do të jetë një super zhvillim për gjithë komunitetin tuaj. Me ministrin e rradhës të turizmit pas një 5 vjeçari do të flisni për ëndrra krejt të tjera nga kjo që po flasim ne sot dhe do të jeni prap ju se ministrat , ne prefekti, kryetari i bashkisë do të ndërrohen, ju do të jeni prap dhe do të prisni një ministër pas 5 vitesh po do të flisni për standarde krejt të tjera, se është një energji, është një botë e re që po krijohet në Shqipëri. Kjo që kemi sot nuk është fare, nuk është as 25 për qind e asaj që do të jetë pas 5 viteve. Berja e aeroportit të ri bërja e portit të ri dhe hapja e detitit, hapja e turizmit detar, bërja e një ligji të ri për lundrimin, futja e një biznesi të ri detar, futja e jahteve marinave, krocerave, e një bote të re marinë do ta trasformojë komplet biznesin e turizmit. A jeni ju, ne të përgatitur që të shkojmë në këtë stat të ri zhvillimi, pao do të mbetemi me këtë histori që këtë 6 për qind duam ta fshehim ndërkohë që ai tjetri dëmton sepse punon me 0 për qind. Pra kjo është biseda që do ta bëjë me gjithë hotelierët e Shqipërisë po këtu në Vlorë është fakt thelbi I trasformimit. Edhe ajo që po ndodh në të dyja krahët e qytetit, qoftë me bërjen e aeroportit dhe zgjerimit drejt bregut të adriatikut drejt zonës së Fierit, por qoftë edhe pjesa drejt Karaburunit edhe matanë karaburunit edhe bërja e gjithë infrastrukturës do ta disa fishojë biznesin tuaj. Edhe një biznes I cili do të jetë 12 muajt e vitit. Cfarë ka Vlora të mos funksionojë 12 muaj viti, I ka të gjitha I ka qytetin, historinë, ka mundësitë, ka natyrën e mrekullueshme. I ka të gjitha mundësitë për t’u zhvilluar. Ndërkohë që në ne do të vazhdojmë të fumksionojmë vetëm me sezonalitete. Eshtë zgjatur sezoni nuk diskutohet por prap jemi me sezone. Ndërkohë që Vlora duhet të mendojë që duhet ta ketë në mendje dhe në strategjinë e saj që sezoni duhet të jetë 12 muaj viti. I ka të gjitha mundësitë dhe tash të dyja gjërat që po ndodhin janë magji për Vlorën, por dhe bëraja e Aeroporitt të Ri dhe hapja e detit do ta transformojë komplet biznesin tuaj. . Prandaj thash kjo ësht ënjë bisedë me komunitetin tuaj, sa t orrganziuar jeni që të presim sezonin turistik. Flasim për szon për biznes të madh, po a mundet që kjo ekonomi të ketë disa rregulla. Cfarë ëkrkohet që plazhet të jenë të ndara brenda muajit mars. Plazhet të jenë të ndara me 3 parime 1. Me parimin e sigurisë së jetës së pushuesëve dhe rapiorti me fdetin që e kemi bërë në më nyrë perfekte vjet dhe parvjet dhe skemi patur shyqyr zoti, asnjë aksident as në det as në rërë. Me parimin e dytë të rëdësishëm të higjenës së pastërtisë. Një parim I kthyer I domosdoshëm, se nuk mund të punojmë më me ato standard, që ja themi vetes He se në Shqipëri jemi dhe e treta parimi i ruajtjes së biznesit, të qendrës të kontraktuar nga Bashkia. Mbaj mend vjet kemi bërë një debat të madhe me Prefektin Kryetarët e Bashkive për ndarjen e subjekteve në muajin maj, këtë vit duhet të përfundoj brenda muajin mars. Është shumë e rëndëishmshme që këto tre parime të jenë të qarta në cdo kontratë. Ndarjen e vijës bregdetare, duhet ta ndajmë në mënyrë më patriotike. Pse është pasuri kombëtar, se jo vetmë për të vënë një cadër, por për t’u trajtuar në mënyrën më modern të mundshme. Këto janë 4 pikat kryesore.  Kontributi në ekonominë Shqiptare. Kemi një energjinë Shpërthimi, e cila nuk është vetëm në Vlorë, po është në Shkodër, Durrës, Tropojë. Por, është një energji që po lulëzon po duhet kanalizuar. Turizmi është fuqi e madhe mban mijëra nejrëz në punë, është një ekonomi që mban familjet shqiptare. Dhe mënyra se so do të mbajmë në këmbë këto 4 vitet e ardhshme turizmin është shumë përcaktuese. Mauji mars-prill, para hapjes së sezonit turistik, është periudhë për një aksion pastrimi në qarkun e Vlorës dhe Prefekturën. Po ka nevojë shumë më tepër edhe me kontributin e të gjithëve. Për të patur një Vlorë shumë të pastër, pasi do të keni një investim të madh. Në qoftë se Greqisë dhe Kroacisë i duhen miliona miliona për të kthyer industrinë në green, ndërsa ne tani po investojmë, duhet të jemi në anvagardë, për të ndërtuar industrinë ambientale. Duhet të jemi të gjithë së bashku për të qenë së bashku në këtë platformë. Me të gjithë ju do të ngrejmë një platformë komunikimi dhe në atë grup do të jemë edhe unë, perfekti, kryetarët e bashkive. Dhe çdo shqetësim në duhet ta komunikojmë pasi shumë çështje mbeten për mukajet. Duhet të kishim bërë marrveshje me Ministrinë e Mbrojtjes që një muaj më parë. Duhet të dini që bashkia dhe Prefektura janë shumë afër, të impenjuar në bashkëpunim me këtë biznes, duhet të jemi një komunitet që ndërvepronë.

Qendra Alert/Alert.al