Menu

Të Ndryshme

Pavarësia mbledh Dhomat e Veterinerëve të Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut. Prioritet, shëndeti i Kafshëve

Siguria ushqimore në lëvizjen e lirë të kafshëve në vendet kufitare për të eleminuar sëmundjet e transmetueshme, por nga ana tjetër tregu i lirë i punës për mjekët veterinare në vendet ndërkufitare ka qënë qlllimi i takimit midis dhomave te veterinarisë midis Shqipërise, Kosovës dhe Maqedonise se Verut në ditën e 111 vjetorit të shpalljes së pavarësisë.

Ky takim zhvillohet ne kuader te intesifikimit te mardhenieve midis dhomave dhe forcimi rajonal kundrejt kerkesave dhe standarteve te tregut dhe Bashkimit Europian. Ky takim zhvillohet per rritjen e standarteve te Mjekeve Veterinar, trajnimit te vazhduar dhe tregut te lire te punes midis shteteve, kjo e gjitha e perkthyer ne shendet te konsumatorit.

Me Republikën e Maqedonisë së Veriut kjo marrëveshje rinovohet ndërsa për Republikën e Kosovës kryhet për herë të parë. Marrëveshja u nënëshkrua nga Arsim Ademi kryetari dhomes se Kosoves, Tomislav Nikolovski Drejtori ekzekutiv i dhomes Maqedonise se Veriut dhe Ervin Resuli Presidenti Urdherit te Mjekut Veterinar Shqipetar.

Shqipëria ndalin importin e mishit dhe shpendëve nga Kosova në kundërshtim me praktikat ndërkombëtare

Pak ditë pasi Kosova ka njoftuar praninë e një vatre me virusin e Gripit të Shpendëve (Influenca Aviare) në një fermë në Shtimje, Shqipëria ka ndaluar importimin e mishit nga Kosova. Burime jozyrtare i thanë Alert.al, se me qëllim marjen e masave për parandalimin e përhapjes së virusit, është ndaluar importi i mishit dhe produkteve të tij nga Kosova, si dhe i shpendërve të gjallë.

Lajmi është bërë i ditur nga burime në Kosovë, ndërsa theksohet se nuk ka asnjë vatër aktive, ndërsa në Shtime, më 16 nëntor u ssgjësuan rreth 60 krerë pula oborri, u krye dezifektimi i venndit dhe u shpall zonë karantinë me perimetër 3 kilometër pjesa nga ferma në Fshatin Godancë. Ndërsa zona në perimetër 10 km shpallet zonë nën mbikëqyrje për hulumtim. Theksohet se prodhuesit e bvrojlerave (zogjve për mish) nuk eksportojnë në Shqipëri, ndërsa produktet e mishit prodhohen me lëndë të para importi dhe jo vendi të Kosovës, aq më pak ato me përmbajtje pule. Megjithese gripi i shpendëve nuk ka asnjë lidhje me produktet e përpunuara të mishit, është ndaluar dhe importi i produkteve të përpunuara termikisht. Ky urdhër bie ndesh me praktikat ndërkombëtare, pasi së pari, ndalohen vetem zona të caktuara ku ka vatra, si dhe produktet e mishit janë të prodhiara me produkte BE-je apo vende të tjera.
Qendra ALERT

Edmond Rrushi në krye të AKU. Prezantohet te henen ish-deputeti I LSI

Menjëherë pas dorëheqjes së Jeta Dedës nga posti i Drejtores së Përgjithshme të AKU, ka nisur dhe përfolja e emrave për personin që do t’a zëvendësojë.

Alert.al ka mundur të mësojë nga burime të ndryshme, se më afër emërimit si Drejtor i Përgjithshëm i Autoritetit Kombëtar të Ushqimit, është Edmond Rrushi. Burime jozyrtare thonë se Rrushi është kandidatura për të cilen është vendosur dhe dirën e hënë do të prezantohet nga ministrja Denaj.

Rrushi më herët ka qenë deputet në Kuvendin e Shqipërisë nga radhët e Lëvizjes Socialiste për Integrim. Ai u fut në parlament në vitin 2019, pasi pranoi të merrte këtë detyrë, sapo PD dhe LSi dogjën mandatet dhe lanë Kuvendin.

Më herët, Rrushi ka qenë dhe Drejtor i Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, si dhe ka qenë drejtues i lartë i një agjencie në varësi të Ministrisë së Mjedisit.

Një PhD emërohet Sekretar i Përgjithshëm i Ministrisë së Bujqësisë. Ja kush është…

Shërbimin Civil (Administratën jopolitike, pra jashtë Kabinetit) në Ministrinë e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural do t’a drejtojë Lavdrim Sahitaj.

Duket se Ministrja e Bujqësisë Anila Denaj, postin më të lartë të administratës në këtë institucion, ia ka besuar njërit prej njerëzve që ka bashkëpunuar për disa vite me të, duke e pasur vartës në detyra të rëndësishme, në institucione varësie të Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë.

Dhe, siç ndodh zakonisht kur ka ndryshime titullarësh, Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Bujqësisë, pak kohë pas largimit të Frida Kricës, ka lënë detyrën në të cilën ishte i komanduar. Në vend të tij është emëruar Lavdrim Sahitaj, i cili nga maji 2022 deri, tani mbante deryrën e Drejtorit të Përgjithshëm të Drejtorisë së Tatimit të Pronës, në MFE.

Sahihaj, më herët ka mbajtur dhe detyrën e Kryeinspektorit të Inspektoriatit Shtetëror të Tregjeve, 2019-2022 ndërsa në 2016 është emëruar Drejtor i Përgjithshëm i Thesarit pranë Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë. Në vitet 2014-2016 drejtonte Degën e Thesarit, Tiranë.

Nga viti 2004 deri në 2006, Lavdrim Sahitaj ka qenë Koordinator i Programit MIS (Sistemi i Informimit të Menaxhimit) në Drejtorinë e Përgjithshme të Ujrave Tiranë, ndërsa më pas, deri ne 2009, Koordinator i Projektit SWEB pranë Bashkisë Tiranë.

Sahitaj është i Diplomuar për Ekonomi në Universitetin Bujqësor të Tiranës Master Shencor në “Administrim Publik pranë Fakultetit të Ekonomisë në Universitetine Tiranës dhe atë të Nebraskës, SHBA.

Ndërsa titullin më të lartë e ka atë PhD në Menaxhim të Burimeve Njerëzore.

Sahitaj është autor i disa publikimeve ndërkombëtare.

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë reagon ndaj ngjarjeve të dhunshme në Kosovë: Autorët para drejtësisë, Ndërkombëtarët të ndalojnë “përkëdheljet” ndaj Vuçiç

Tiranë, 24 Shtator 2023 – Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë dënon me forcën më të madhe sulmin terrorist të banditeve serbë, nga i cili deri me tani ka mbetur i vrarë një pjesetar i Policisë së Kosovës dhe një tjetër është i plagosur.

KASH shpreh bindjen e thellë se bandat serbe janë të orkestruara dhe armatosura nga Beogradi dhe se ky sulm terrorist ishte i pritshem.

Serbia me këto veprime destabilizuese dhe luftënxitese po e fut rajonin në situata të paparashikuara destabilizuese, pasojat e të cilave mund të jenë tepër të rënda jo vetëm për Kosovën e Serbinë, por edhe për të gjithë rajonin, si dhe minojnë të gjitha projektet për arritjen e paqes në rajon.

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë fton institucionet e Republikës së Kosovës që në bashkëpunim me KFOR-in dhe faktorin ndërkombetar, të ndërmarrin veprimet e nevojshme për ta zbardhur këtë situatë dhe për të sjellë para drejtësisë autorët dhe përgjëgjësit e këtij akti tepër të rëndë terrorist.

KASH vlerëson se ruajtja terësise territoriale të Republikës së Kosovës dhe vendosjes se legjitimitetit të shtetit në mbarë territorin e Kosovës, nuk kanë asnjë alternative.

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë i bën thirrje faktorit ndërkombetar të ndaloje “përkëdheljet” e tolerimet  ndaj politikave ambigue të Vuçiçit, të ndërhyje sa më parë te institucionet e Serbisë dhe t’i detyrojë ato të ndalojnë këto akte luftënxitëse, të paraprira nga veprime të hapura mbështetëse ndaj bandave e krimit të organizuar serb në veriun e Kosovës,  që do të hapnin një lufte të re me përmasa të paparashikueshme në rajonin tonë dhe me gjerë.

KASH shpreh ngushëllimet më të thella për  familjen e policit që humbi jetën dhe uron shërim të shpejtë për policin e plagosur.

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë në këto momente të rënda i qëndron në krah popullit dhe institucioneve të Republikës së Kosovës dhe do të jetë në kontakt të vazhdueshëm me partneret dhe aleatet ndërkombëtarë për të treguar të vertetën se çfarë po ndodh në Kosovë.

OneFor “mbërrin” në Kosovë, prezantohet në Prishtinë aplikacioni që revolucionon industrinë financiare. Të gjitha shërbimet nga celulari

Platforma financiare “OneFor”, aplikacioni që shërben për ofrimin e shërbimeve financiare përmes telefonit, është prezantuar në Kosovë, vend ky që ka qenë destinacioni i radhës për sipërmarjen ndërkombëtare me bazë në Dyseldorf, Gjermani,

Dita e merkurë, e ka gjetur kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë, me një aktivitet madhështor, ku u prezantua aplikacioni “OneFor”. Platforma online, shërben për kryerjen e shërbimeve financiare përmes telefonit, ku me këtë rast Kosova është bërë destinacioni i radhës që “OneFor”, e ka futur në hartën e shteteve krahas atyre të Bashkimit Evropian, për të ofruar aplikacionin më të avancuar për shërbime financiare digjitale. “OneFor” shërben si një platformë financiare që adreson nevojat e përgjithshme të qytetarëve dhe ofron zgjidhje për pagesa të menjëhershme dhe transfere të parave në kohë reale dhe ekonomike, shkruan Zëri.info

Ministrit i Financave të Kosovës, Hekuran Murati, tha se, shfrytëzimi i kësaj metode e lehtëson dhe e bënë më të lirë e me të shpejt transferimet dhe pagesat online. “Me vjen mirë që jam këtu në lansimin e një aplikacioni të pagesave i cili i shfrytëzon avantazhet e të qenit online. Deri më tani ka pasur raste të zhvillimit të hovshëm të teknologjisë informative në vendin tonë, mirëpo ka pasur pak raste kur kjo është shfrytëzuar për të avancuar tutje fushat e caktuara. Shfrytëzimi i kësaj metode e lehtëson dhe e bënë më të lirë me të shpejt edhe transferet online, por edhe pagesat gjë që edhe për mua si ministër i financave dhe si qeveri është tepër e rëndësishme, sepse nënkupton likujditet më të lartë në sistemin financiar, por njëkohësisht edhe formalizmin më të lartë”, tha ai.

Ndërsa Ilir Aliu, Drejtori Menxhues i OneFor Holding, tha se “OneFor” është kompania më e re në Kosovë dhe se, synimi i kompanisë është zgjerimi edhe në vendet e tjera të rajonit edhe më gjerë. “Jemi kompani e re ne Kosovë, por edhe në BE. Ne filluam operacionet tona në 2021 në 13 shtet të BE-së, mirëpo fokusin e kemi në shtet fillimisht gjermanofolse. Në të njëjtën kohë, ne jemi prezent edhe më nënte shtete jashtë EU-së. Synimi jonë është që të përfshijmë rajonin në Ballkanin, por gjithashtu tutje në nivel të tjera. Jemi për shërbime digjitale financiare. Ne mendoj që Kosova ka pasur zhvillime të jashtëzakonshme teknologjike dhe ka potencial të jashtëzakonshme të përqafoj zhvillimet e reja në shërbimet digjitale financiare”, theksoi Aliu.

Guvernatorit i Bankës Qendrore të Kosovës, Ahmet Ismajli, e vuri theksin te fakti se, BQK-ja ka marrë veprimet e nevojshme për sa i përket kornizës ligjore për ti licencuar këto institucione. “Një platformë që është licencuar nga BQK-ja. Për BQK sistemi i pagesave efikas e i sigurt mbetet objektivi kryesor. BQK-ja ka marr veprime sa i përket kornizës ligjore për ti licencuar këto institucione financiare jo bankare. Në mendojmë se do të rritet konkurrenca në shërbimet financiare, do të ulet kostoja dhe po ashtu do të mundësohet qasja ne financa”, shtoi Ismajli.

Ndërsa Zëvendësambasadori i Gjermanisë, Matthias Conrad, foli për bashkëpunimin e Kosovës dhe Gjermanisë, duke përmendur tregun bashkëpunues dhe faktin që këto bashkëpunime ndërmjet të dy vendeve po rritën çdo vit e më shumë.

OneFor Holding GmbH, me bazë në Düsseldorf, Gjermani, është kompania amë e OneFor Kosovës, misioni i së cilës është që të sjell inovacion dhe shërbime financiare moderne për qytetarët e Kosovës.

OneFor është një platformë financiare digjitale që lidh përdoruesit me mënyra të përshtatshme, të thjeshta dhe të sigurta të pagesave. OneFor është licencuar nga Banka Qendrore e Kosovës si Institucion Financiar Jo-Bankar (IFJB) me iniciativë të kompanisë amë OneFor Holding GmbH, me seli në Düsseldorf, shkruan albinfo.ch.

OneFor Holding HmbH, është pjesë e ND Group. Ky i fundit udhëhiqet nga familja Destani nga Tetova e Maqedonisë së Veriut, pjesë e të cilit është dhe Ecolog International, gjigandi botërorë i shërbimeve të integruara, kompania gjermane e prodhimit të makinave elektrike e.Go Mobile me qendër në Aachen.

Veterinerët e Shqipërisë dhe Kosovës thellojnë bashkëpunimin

DMV. Ervin Resuli, i cili së fundmi mori detyrën e të parit të veterinerëve shqiptarë e i shoqëruar nga zëvendës presidenti Shemso Lamaj, nuk kishte se si ta niste ndryshe vizitën e parë jashtë vendi, veç takimit njohës dhe koordinues me vëllezërit nga Kosova, gjegjësisht homologun kosovar Xhevdet Krasniqi dhe nënkryetarin Hasan Limani.

Nikoqiri i takimit, teksa i dëshiroi mirëseardhjen dhe e uroi për zgjedhjen e të parit të veterinerëve shqiptarë, e informoi për bashkëpunimin e deritanishëm, duke shprehur gatishmërinë e thellimit të bashkëpunimit edhe ma.

E “mysafiri” nga Shqipëria, i cili ndihej si në shtëpinë e vet, e vlerësoi bashkëpunimin e deritanishëm duke u zotuar për thellimin e bashkëpunimit.

“Ndjehem i lumtur që vizitën e parë jashtë vendi, po e realizoj me vëllezërit e gjakut nga Kosova”, tha ai.

Të dy delegacionet u pajtuan për vazhdimin e komunikimit dhe organizmin e aktiviteteve të përbashkëta.

BE harton projekt-ligjin për spiunimin e gazetarëve, eksperët dhe organizatat kundër vendosjes së “spyware” në telefonat e tyre

Lëvizja për të lejuar vendosjen e spyware në telefonat e gazetarëve do të kishte një ‘efekt ftohës’, thonë ekspertët e medias

Projektligji i publikuar nga liderët e BE-së, që do të lejonte agjencitë e sigurisë kombëtare të spiunojnë gazetarët është dënuar nga mediat dhe grupet e shoqërisë civile si i rrezikshëm dhe është përshkruar nga një deputet i rëndësishëm si “i pakuptueshëm”.

Të mërkurën, Këshilli Evropian, i cili përfaqëson qeveritë e shteteve anëtare të BE-së, publikoi një draft të Aktit Evropian për Lirinë e Medias, që do të lejonte vendosjen e ‘spyware’ në telefonat e gazetarëve, nëse një qeveri kombëtare mendon se është e nevojshme.

Në mënyrë të pazakontë, Këshilli nuk ndërmori hapin e mbajtjes së një takimi personal të ministrave përgjegjës për median përpara se të publikohej drafti. Eurodeputetja holandeze Sophie in’t Veld, e cila ka mbikëqyrur hetimin e Parlamentit Evropian për përdorimin e spyware ‘Pegasus’ ndaj gazetarëve dhe figurave publike, tha se pretendimi që leja për të spiunuar shtypin ishte e nevojshme në interes të sigurisë kombëtare ishte “një gënjeshtër“.

“Mendoj se ajo që po bën Këshilli është e papranueshme. Është gjithashtu e pakuptueshme. Epo, është e pakuptueshme nëse ata janë seriozë për demokracinë,” tha In ‘t Veld.

Drafti i parë i aktit, i paraqitur fillimisht nga Komisioni Evropian për të forcuar mbrojtjen për pavarësinë e gazetarisë në vendet ku ajo është nën kërcënim si Polonia dhe Hungaria, kishte përfshirë masa mbrojtëse të forta kundër përdorimit të ‘spyware’.

Drafti duhet të miratohet nga Parlamenti Evropian përpara se të bëhet ligj.

Federata Evropiane e Gazetarëve (EFJ), e cila përfaqëson më shumë se 300.000 anëtarë të shtypit në 45 vende, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, akuzoi liderët e BE-së se i mbajnë parimet e lirisë së medias në “mospërfillje të rrezikshme”.

EFJ tha, se masa ishte një “goditje për lirinë e medias”, që do t’i “vendoste gazetarët edhe më në rrezik” sesa janë tashmë. Dhënia e pushtetit qeverive për të vendosur ‘spyware’ në telefonat e gazetarëve për shkak të “sigurisë kombëtare” do të kishte një “efekt ftohës për sinjalizuesit” dhe burime të tjera, paralajmëroi ai.

“Ne e dimë shumë mirë se si mbrojtja e sigurisë kombëtare keqpërdoret për të justifikuar shkeljet e lirisë së medias”, shtoi ajo në një deklaratë duke i bërë thirrje Parlamentit Evropian që të “shpëtojë” projektligjin nga ky kërcënim.

Siç qëndron tani, shtetet anëtare do të jenë në gjendje të hakerojnë telefonat e gazetarëve nëse dyshojnë se burimet e tyre mund të flasin me kriminelë të përfshirë në çdo gjë që shteti e percepton si kërcënim.

Ndryshimi u krye nga Franca, e cila fitoi mbështetjen për një amendament për të mbrojtur gazetarët, por jo “pa paragjykuar përgjegjësinë e shteteve anëtare për ruajtjen e sigurisë kombëtare”.

Nëse akti do të bëhej ligj në gjendjen e tij aktuale, gazetarët britanikë që punojnë në BE do të rrezikoheshin gjithashtu nga mbikëqyrja e telefonave dhe kompjuterëve të tyre.

Vitin e kaluar hetuesit francezë të inteligjencës konfirmuan se programi spyware Pegasus ishte gjetur në telefonat e tre gazetarëve, duke përfshirë një anëtar të lartë të stafit në stacionin televiziv të lajmeve France 24.

Organizatat jofitimprurëse  “Bidden Stories” dhe “Amnesty International” thanë se, besonin që të paktën 180 gazetarë mund të ishin përzgjedhur si njerëz me interes para mbikëqyrjes së mundshme nga klientët e qeverisë të grupit izraelit NSO.

NSO ka këmbëngulur prej kohësh që qeveritë, të cilave u jep licencë Pegasus janë të detyruara kontraktualisht të përdorin vetëm mjetin e fuqishëm të spiunazhit për të luftuar “krimin e rëndë dhe terrorizmin”.

Javën e kaluar, të Drejtat Dixhitale Evropiane (EDRI), një rrjet OJF-sh dhe avokatësh të të drejtave dixhitale, i bënë thirrje Këshillit Evropian të rishqyrtojë përjashtimet e tij të sigurisë kombëtare për spiunimin e shtypit.

“Këshilli po ndërmerr hapa të rrezikshëm drejt legalizimit të formave të papranueshme të përgjimit ndaj gazetarëve dhe burimeve të tyre”, tha Chloé Berthélémy , këshilltare e lartë për politikat në EDRi.

Burimi: https://amp.theguardian.com/world/2023/jun/22/draft-eu-plans-to-allow-spying-on-journalists-are-dangerous-warn-critics

Ecolog International: Logjistika e krizës dhe bërja e të pamundurës e mundshme

Gjigandi botëror “Ecolog International” ofron shërbime dhe zgjidhje të integruara në një gamë të gjerë mjedisesh, duke përfshirë disa nga vendet më të largëta dhe sfiduese në botë.

Në kohë krize, të tilla si fatkeqësitë natyrore ose pandemitë, logjistika mund të bëhet një sfidë e madhe. Dorëzimi në kohë i mallrave thelbësore, furnizimeve mjekësore dhe burimeve të tjera mund të nënkuptojë ndryshimin midis jetës dhe vdekjes për të prekurit. Me më shumë se dy dekada përvojë, Ecolog ofron shërbime dhe zgjidhje të integruara në një gamë të gjerë mjedisesh, duke përfshirë disa nga vendet më të largëta dhe sfiduese në botë.

Siç shpjegon Seid Jusufi, Kryeshefi i Zinxhirit të Furnizimit të Ecolog, ky parim për të bërë të pamundurën të mundshme është në ADN-në e organizatës. “Mbi 20 vjet ne kemi treguar se jemi specialistët e kërkuar kur bëhet fjalë për ofrimin e zgjidhjeve urgjente të reagimit dhe menaxhimin e logjistikës së krizës”, thotë ai.

Në qendër të kësaj është ajo që Jusufi e përshkruan si një shërbim B2E, ose ‘biznes në urgjencë’. “Është diçka që është e re dhe ne jemi krenarë për të”, komenton ai. “Me krenari po themi se jemi gati kudo dhe në çdo kohë. Ne vazhdojmë të punojmë me qeveritë dhe me organizatat ndërkombëtare humanitare, por edhe me kompanitë komerciale të njohura botërore të naftës dhe gazit, ku i mbështesim që të mund të kryejnë operacionet e tyre”.

Përvojë në menaxhimin e logjistikës së krizave

Përvoja, planifikimi dhe proaktiviteti i Ecolog në këto vende të vështira e bëjnë atë një specialist të vërtetë në menaxhimin e logjistikës së krizave. Në një kohë trazirash në rritje, kjo përvojë e madhe është jetike. “Fatkeqësisht kemi parë shumë kriza kohët e fundit, me pandeminë, me tërmetet, me luftërat”, komenton Jusufi. Një shembull i tillë është tërmeti shkatërrues në Turqi në shkurt 2023. “Me ekipin tim ishim në terren ditën e dytë që ndodhi tërmeti”, thotë Jusufi. “Ne kemi punuar më parë në Turqi dhe kemi një rrjet partnerësh të besuar atje. E kuptuam që situata ishte kritike dhe kërkonin ndihmën tonë, kështu që u futëm menjëherë”. Ecolog ishte në terren shpejt pas lajmeve për tërmetin në Turqi këtë vit. Duke parë shkatërrimin e shkaktuar nga tërmeti dhe problemet që kishin banorët vendas, Ecolog iu drejtua Programit Botëror të Ushqimit, së bashku me qeveritë dhe OJQ-të për të përshkruar se si mund të mbështeste krizën.

“Pas dy javësh filluam dërgesat”, shton Jusufi, duke theksuar se, “së bashku me mbështetjen e NATO-s, ndërtuam një kamp për të zhvendosurit nga tërmeti dhe siguruam se ishte gati për t’i pritur. Si rezultat, ata kishin akses në gjërat thelbësore si ushqim dhe ujë, lavanderi, tualete dhe dushe për të plotësuar nevojat e tyre themelore.”

Mbështetja e banorëve të Ukrainës

Shpërthimi i pushtimit rus të Ukrainës krijoi një krizë humanitare që kërkonte një përgjigje të shpejtë dhe efektive nga organizatat e ndihmës dhe qeveritë në mbarë botën. Siç përshkruan Jusufi, Ecolog ishte gati për të ofruar ndihmë në fazat e hershme të konfliktit. “Në momentin që dëgjuam për të, ne mobilizuam zinxhirin tonë të furnizimit dhe ekipet e operacionit të prokurimit në Poloni për të punuar së bashku me disa OJQ.”

Ecolog operon me dy depo në Kiev, Ukrainë dhe Katowice, Poloni, duke dërguar 600 kamionë me produkte ushqimore dhe joushqimore në Ukrainë çdo muaj. Në javën e dytë të luftës, Ecolog kishte 150 dërgesa javore ushqimore në Lviv nga Polonia, së bashku me një magazinë moderne në Poloni për të qenë në gjendje të shpërndante dhe paketonte furnizimet. Sot, Ecolog ka një depo në Kiev dhe vazhdon të paketojë dhe dërgojë pako ushqimore për ata që janë në terren.

Dështimi nuk është një opsion

Siç shpjegon Jusufi, kur bëhet fjalë për menaxhimin e krizës dështimi nuk është opsion. “Ne kemi kryer me sukses më shumë se 1200 projekte pa dështim”, thotë ai. “Dështimi nuk është një opsion, ky është mentaliteti që kanë të gjithë në Ecolog. Kur diçka duhet të bëhet, të gjithë marrin një qasje praktike”. Kjo qasje ndaj logjistikës së krizës lidhet me parimet thelbësore të Ecolog.

“Nuk ka të bëjë vetëm me anën e biznesit”, shton Jusufi. “Është mentaliteti popull për njerëzit – ne duam t’i ndihmojmë njerëzit dhe qeveritë të dalin nga këto situata dhe të paktën t’ua lehtësojmë dhimbjen, vuajtjet dhe gjendjen e tyre. Nuk është se ne mund të bëjmë shumë, por të paktën mund të sigurohemi që ata të kenë gjërat thelbësore, që të kenë motivimin për të shkuar në ditën tjetër”.

Burimi: https://supplychaindigital.com/articles/ecolog-crisis-logistics-and-making-the-impossible-possible

Ekipi gjerman i futbollit Cosmos me aksionerë shqiptar shkruan historinë, fillon ngjitjen drejt ligave elitë

Në ndeshjen, e cila u zhvillua para tre ditësh në qytetin e Mainz-it, klubi i futbollit FC Cosmos shënoi suksesin më të madh që nga themelimi i tij në vitin 2007. Pas një pune dhe angazhimi të palodhur, kozmonautët fituan 1:0 në lojën shumë të rëndësishme para mbi një mijë spektatorë në TuS Marienborn. Kjo fitore do të thotë gjithashtu ngritje më lartë në Oberliga (Liga e pestë).

Klubi i futbollit FC Cosmos u themelua në vitin 2007. Ndërsa, nga viti 2019 klubi menaxhohet nga biznesmeni i njohur shqiptar, afaristi nga Kosova i pasionuar pas lojës magjike të futbollit, i cili jeton dhe vepron ne Koblenz, z. Remo Rashica, dhe nën kryesinë e përbërë nga z. Skender Xhakaliu (president), z. Anil Büru (zevendespresident), z. Thomas Wunderlich (kryesia e sportit).

Njëherazi, ky ishte triumfi i parë i ndonjë skuadre gjermane i udhëhequr nga një biznesmen vizionar nga Kosova në grupet e një kompeticioni të tillë. „Jemi të gjithë jashtëzakonisht të lumtur për këtë sukses“, ka deklaruar presidenti i skuadrës z. Skender Xhakaliu. Gjadhtëmbëdhjetë vjet ndërmjet 2007 dhe 2023, FC Cosmos përparoi nga liga amatore në Oberliga (divizioni i pestë), me synim të ngritjes në Bundesliga 2 (divizioni apo liga e dytë). Z. Rashica është deklaruar tejet i emocionuar dhe i lumtur me këtë ngritje në Oberliga. Pas një pune dhe angazhimi maksimal, z. Rashica u shpreh i bindur se skuadra e tij do t’ia dal mbanë dhe pas disa vitesh të luaj në Bundesligë. Z. Rashica poashtu përfitoi nga rasti që të shpreh mirënjohjen dhe falenderimin e tij të përzemërt për sponzorët dhe afaristët e shumtë gjerman për përkrahjen dhe mbështetjen e tyre.

Klubi i futbollit FC Cosmos ka arritur që t’i kaloj dy liga në afat rekord që në futbollin gjerman është një ”sensacion“ i pa arritur deri më tani. Me këtë ngritje në ligën e pestë gjermane tani hapen edhe shumë mundësi dhe perspektiva të reja edhe për lojtarë të talentuar nga Kosova dhe rajoni.

FC Cosmos tani e tutje do të zhvillojë ndeshjet në stadiumin e qytetit Oberwerth me një kapacitet rreth dhjetë mijë spektatorë. Stadiumi ka edhe hapësirën e VIP-së dhe për media.

Ndërsa, mbrëmë Klubi organizoi evenimentin e tretë me radhë
“Cosmos Connected Club“ në të cilën morën pjesë shumë afaristë, sponzorë, përfaqësues të federatës së futbollit, përfaqësues të federatës së golfit, sportistë dhe miq të shumtë. Me këtë rast, kryesia e klubit falenderoi përzemërsisht të gjithë të pranishmit për përkrahjen e tyre të vazhdueshme dhe bashkëpunimin përgjatë viteve.