Menu

Teknologji

Vjedhja e të dhënave nga llogaria Facebook

Meta ka paralajmëruar miliona përdorues të Facebookut, se informacionet për llogaritë e tyre mund të jenë kompromentuar nga ana e aplikacioneve të jashtme që shkarkohen në dyqanet e Google dhe Apple.

Në raportin më të fundit, hetuesit e sigurisë të kompanisë Meta kanë identifikuar mbi 400 aplikacione të rrezikshme, të dizajnuar të vjedhin të dhënat e llogarive të përdoruesve të Facebookut. Aplikacionet janë të dizajnuar “për argëtime dhe të dobishme”, siç janë programet për fotografi, aplikacione për kamera, servisët VPN, horoskop dhe për fitnes.

Aplikacionet shpesh nga përdoruesi kërkojnë që të kyçen në llogarinë e tyre në Facebook, para se të kyçen në funksionet e premtuara. Megjithatë, kjo është vetëm një prej metodave të vjedhjes së informacioneve të përdoruesve të Facebookut, përkatësisht fjalëkalimeve.

Qendra Alert/Alert.al

TikTok përballet me gjobën miliona dollarë

TikTok mund të detyrohet t’i paguajë një gjobë 29 milionë $ agjencisë britanike të mbrojtjes së të dhënave, pasi platforma e shpërndarjes së videove nuk ka mbrojtur, por ka shpërndarë e përpunuar të dhënat private të të miturve të shumtë që e përdorin.

Hetimi i autoritetit britanik zbuloi se platforma ka shkelur ligjet e vendit me mbledhjen e përpunimin e të dhënave të fëmijëve nën 13 vjeç pa miratimin e të prinderve.

Ajo gjithashtu nuk ka vepruar në mënyrë të saktë e transparente me të dhënat, ndërsa ka përpunuar “një kategori të veçantë të dhënash” pa arsyet ligjore për ta bërë.

Por TikTok nuk do të jetë i detyruar të paguajë gjobën pasi ka marrë vetëm një “njoftim objektivi” nga rregullatori britanik për zbulimet.

Shkeljet e privatësisë së TikTok llogaritet se kanë ndodhur prej majit 2018 deri në korrik 2020.

“Ne duam që fëmijët tanë të mësojnë nga eksperienca në botën dixhitale por me mbrojtjen e duhur të të dhënave të tyre. Kompanitë e shërbimeve dixhitale kanë detyrë ligjore të mbrojnë të dhënat dhe TikTok nuk e ka bërë këtë,” tha komisioneri britanik i informacionit John Edwards. Edwards shtonte se përveç TikTok, agjencia po heton dhe rreth 50 shërbime të tjera online që dyshohet se kanë shkelur rregullat e mbrojtjes së të dhënave të fëmijëve.

Rregullatori financiar britanik paralajmëronte klientët e TikTok kundër “influencuesve” që jepnin “këshilla” për të luajtur në bursat e aksioneve, për të ashtuquajtura “investime” në kriptovaluta apo ‘forex trading’.

TikTok faces $29M fine in UK for ‘failing to protect children’s privacy’ | TechCrunch

Qendra Alert/Alert.al

Virusi iranian, 14 muaj në sistem në Shqipëri

Hakerat iraniane kishin akses në rrjet që 14 muaj para nisjes së sulmeve kibernetike. Kështu thuhet në një raport të FBI dhe CISA që detajon sulmet kibernetik të Iranit ndaj Shqipërisë në korrik dhe shtator. Agjencia për Sigurinë Kibernetike dhe Infrastrukturore (CISA) dhe Byroja Federale e Hetimit FBI-ja në raportin e  përbashkët, thonë se:

Në korrik 2022, aktorët kibernetikë shtetërorë iranianë, të identifikuar si “Homeland justice” nisën një sulm kibernetik shkatërrues kundër Qeverisë së Shqipërisë, i cili i bëri faqet e internetit dhe shërbimet që ofroheshin të ishin të padisponueshme.

Hetimi i FBI-së që tregon se aktorët kibernetikë shtetërorë iranianë patën akses fillestar afërsisht 14 muaj përpara se të fillonin sulmin shkatërrues kibernetik, thonë se ai ishte i llojit ransomware dhe malware për fshirjen e të dhënave.

Aktorët, vijon raporti, mbajtën akses të vazhdueshëm në rrjet për afërsisht një vit, duke aksesuar dhe shfrytëzuar periodikisht përmbajtjen e postës elektronike, ose thënë ndryshe emailet. Midis majit dhe qershorit 2022, aktorët kibernetikë shtetërorë iranianë kryen lëvizje të tilla që testonin fillimisht se sa të pambrojtur ishin kompjuterat ku ata do të hynin dhe më pas nisën me marrjen e kredencialeve nga rrjetet e qeverisë shqiptare.  Pas marrjes së aksesit në mjedisin e targetuar , aktorët përdorën disa faqe si; .aspx webshells, pickers.aspx, error4.aspx, dhe ClientBin.aspx, për të ruajtur qëndrueshmërinë.

Në korrik 2022, aktorët kryen ato që njihen si sulme ransomware në rrjete, duke lënë një mesazh anti- MEK në desktopin e të prekurve. Kur mbrojtësit e rrjetit identifikuan dhe filluan t’i përgjigjen aktivitetit të ransomëare, aktorët kibernetikë vendosën një version të malware shkatërrues të quajtur ZeroCleare.

Që në qershor 2022, HomeLand Justice krijoi një faqe interneti dhe profile të shumta të mediave sociale që postonin mesazhe anti-MEK. Më 18 korrik 2022, Homeland Justice mori meritën për sulmin kibernetik ndaj infrastrukturës së qeverisë shqiptare. Më 23 korrik 2022, ata postuan një video të sulmit kibernetik në faqen e tyre të internetit. Nga fundi i korrikut deri në mesin e gushtit 2022, llogaritë e mediave sociale të lidhura me HomeLand Justice nisën të publikonin  informacionin e hakeruara nga Qeveria Shqiptare , të shoqëruar  me një sondazh ku u kërkoni të anketuarve të zgjidhnin informacionin e qeverisë që do të publikohej nga HomeLand Justice

Në shtator 2022, aktorët kibernetikë iranianë nisën një valë tjetër sulmesh kibernetike kundër Qeverisë së Shqipërisë, duke përdorur TTP dhe malware të ngjashëm si sulmet kibernetike në korrik. Këto thotë raporti i FBI  ka të ngjarë të jenë bërë si hakmarrje për atribuimin publik të sulmeve kibernetike në korrik dhe ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike midis Shqipërisë dhe Iranit. Në fund të raportit FBI dhe CISA rekomandojnë organizatat që të kenë një program të mirë e të fortë  për menaxhimin e dobësive të rrjetit dhe të mos ekspozojnë ndërfaqet e brendshëm të tyre në internet, për të parandaluar çdo sulm të ngjashëm në të ardhmen.

Qendra Alert/Alert.al

Microsoft ndalon shitjet e reja në Rusi për shkak të luftës

Kompania Microsoft ka njoftuar se do të pezullojë të gjitha shitjet e reja të produkteve dhe shërbimeve në Rusi.

Vendimi i Microsoft vjen pas zhvillimeve të fundit që po ndodhin në Ukrainë për shkak të sulmeve nga Rusia.

“Ashtu si pjesa tjetër e botës, ne jemi të tmerruar, të zemëruar e të pikëlluar nga imazhet dhe lajmet që vijnë nga lufta në Ukrainë dhe dënojmë këtë pushtim të pajustifikuar, të paprovokuar dhe të paligjshëm nga Rusia”, thuhet në njoftimin e web-faqes së tyre.

“Ne po njoftojmë sot se do të pezullojmë të gjitha shitjet e reja të produkteve dhe shërbimeve të Microsoft në Rusi”.

Mes tjerash, kompania deklaroi se po koordinohet si dhe po punon në hap me qeveritë e Shteteve të Bashkuar, Bashkimit Evropian dhe Mbretërisë së Bashkuar, si dhe po ndalon shumë aspekte të biznesit në Rusi në përputhje me vendimet e sanksioneve qeveritare.

“Ne besojmë se jemi më efektivë për të ndihmuar Ukrainën kur marrim hapa konkretë në koordinim me vendimet që merren nga këto qeveri dhe do të ndërmarrim hapa shtesë ndërsa kjo situatë vazhdon të evoluojë”, thuhet në komunikatën e kompanisë.

Qendra Alert/Alert.al

Apple ndalon shitjet e produkteve në Rusi

Apple ka ndërprerë të gjitha shitjet e produkteve të saj në Rusi për shkak të pushtimit të Ukrainës nga vendi, tha një zëdhënës i kompanisë. Apple nuk ka asnjë dyqan fizik në Rusi dhe zakonisht dërgon telefonat, kompjuterët dhe tabletët e saj përmes dyqaneve të saj online, dhe gjithashtu shet produkte përmes dyqaneve me pakicë të palëve të treta atje. Kompania kohët e fundit kishte ndërprerë shërbimin Apple Pay në Rusi pasi Shtetet e Bashkuara sanksionuan bankat ruse. Apple ka kufizuar gjithashtu aplikacionet për mediat shtetërore ruse të lajmeve RT dhe Sputnik që të jenë të dukshme vetëm në Rusi, sipas Fred Sainz, një zëdhënës i Apple, dhe Apple Maps nuk po tregon më trafikun në Ukrainë për të ndihmuar në mbrojtjen e njerëzve në vend. App Store do të vazhdojë të funksionojë dhe përdoruesit në Rusi do të jenë ende në gjendje të përditësojnë softuerin e tyre.

Njoftimi i Apple erdhi menjëherë pasi ministri i Ukrainës për transformimin dixhital, Mykhailo Fedorov, postoi në Telegram se Apple kishte ndaluar shitjen e mallrave të saj në Rusi, së bashku me një mesazh falënderimi për CEO të Apple, Tim Cook. Njoftimi i Apple shton një listë në rritje të kompanive që janë distancuar nga Rusia, duke përfshirë Disney dhe kompanitë e transportit UPS dhe FedEx. Gjigandi i naftës Shell tha të hënën se po largohet nga të gjitha operacionet ruse, pas njoftimit të BP të hënën për t’u ndarë nga gjigandi rus i naftës Rosneft. Prodhuesit e automjeteve General Motors dhe Volvo kanë pezulluar eksportet e automjeteve në Rusi. Kompani të tjera të teknologjisë kanë bërë gjithashtu ndryshime në lidhje me pushtimin e Rusisë. Google ka çaktivizuar mjetet e tij të trafikut të drejtpërdrejtë në hartat e tij, ndërsa Facebook dhe YouTube kanë kufizuar shtrirjen e mediave shtetërore ruse në Bashkimin Europian.

Qendra Alert/Alert.al

Google bllokon reklamat e mediave shtetërore ruse

Alphabet, kompania amë e platformës, YouTube ka thënë se mediat shtetërore ruse nuk do të mund të përfitojnë nga reklamat më në këtë rrjet.

Kjo nënkupton që Russia Today (RT) dhe kanale të tjera nuk mund të marrin para nga reklamat në YouTube dhe faqe tjera që janë në pronësi të Alphabet. Kompania ka thënë se këto media as nuk do të mund të blejnë reklama përmes shërbimeve të kompanisë Google.

Një zëdhënës ia ka atribuuar këtë vendim “situatës së jashtëzakonshme” dhe ka thënë se Alphabet do të “marrë masa të tjera nëse është e nevojshme”.

Ky vendim vjen pasi Ministri për Transformim Digjital në Ukrainë, Mykhailo Fedorov, ka thënë se i ka kërkuar platformës YouTube që të bllokojë propagandën ruse.

Mediat shtetërore, sidomos RT fitojmë miliona dollarë në vit nga reklamat në YouTube dhe nga shërbime tjera të Google.

Facebook dhe Twitter tashmë kanë bllokuar reklamat nga Rusia. Autoritetet ruse kanë kufizuar qasjen në të dyja këto platforma.

Qendra Alert/Alert.al

Gratë në kurse trajnimi për të hyrë në punë në industrinë e teknologjisë

Industria e teknologjisë ka punësuar prej kohësh kryesisht burra në role teknike. Por një grup jofitimprurës në Siatëll të Uashingtonit po përpiqet ta ndryshojë këtë prirje. Rebeca Muñiz donte të bëhej inxhiniere kur ishte më e re, por i dukej e vështirë të kishte një karrierë në industrinë e teknologjisë.

“Kam qenë kryesisht rreth burrave të bardhë dhe nuk ndihesha rehat”, thotë Rebeca.

Tani Rebeca Muñiz, e cila punonte në fushën e komunikimit, është studente në akademinë Ada Developers, një organizatë jofitimprurëse në Seattle që trajnon gratë nga grupet e nënpërfaqësuara në teknologji. Për gjashtë muaj, këta studentë mësohen se si të jenë zhvillues programesh dhe më pas bëjnë praktikë.

Drejtuesja e Akademisë Lauren Sato thotë se organizata ka një vizion ambicioz për atë se çfarë do të thotë sukses.

“Ne kemi ndikim të rëndësishëm tek rritja çdo vit e numrit të grave dhe diversitetit gjinor tek kjo industri”.

Në mbarë botën, programet e trajnimit intensiv kanë marrë hov, duke u premtuar aftësi punësimi atyre që janë të etur për të hyrë shpejt në industrinë e teknologjisë. Disa nga programet kanë pasur rezultate të përziera, duke premtuar shumë mundësi punësimi dhe duke kërkuar pagesa të larta. Por në Ada, trainimi është falas ndërsa ofrohet edhe kujdesi për fëmijët. Por shkalla e pranimit është e ulët dhe përvoja mund të jetë sfiduese.

“Sinqerisht kam qarë shumë. Ka momente kur bëj diçka gabim dhe nuk e kam idenë si ta zgjidh”.

Klasat janë me kohë të plotë, dhe shumë kanë vështirësi. Alie Ibarra ka qenë mësuese e lëndëve sociale.

“Frika ime më e madhe është dështimi. Mendoj se ky është një rrezik i madh që po marr në ndryshimin e karrierës”.

Që kur u themelua në vitin 2013, Ada ka pasur më shumë se 300 të diplomuar – 94% prej tyre kanë gjetur një punë në teknologji, thotë organizata.

Por për shumë prej studentëve, nuk ka të bëjë vetëm me gjetjen e një pune, por edhe ndryshimin e industrisë së teknologjisë pasi të jenë brenda.

“Dua të mos jem thjesht një grua me ngjyrë në diskutimet në tryezë”, thotë Rebeca.

Kjo akademi që po zgjerohet në nivel kombëtar, duket për çdo të diplomuar si një katalizator i mundshëm ndryshimi. (VOA)

Qendra Alert/Alert.al

Google do të kufizojë reklamat që gjurmojnë telefonat Android

Google ka njoftuar se do të kufizojë gjurmimin e reklamave në telefonat Android, një veprim që mund të ketë pasoja të mëdha në industrinë e reklamave. Sipas medieve të huaja, gjiganti i teknologjisë po ndjek hapat e rivalit të tij, Apple, që tashmë po kufizon sasinë e të dhënave që kompanitë mund të mbledhin nga përdoruesit e iPhone.

Megjithatë, Google thotë se do të marrë një qasje pak më pak ekstreme. Si fillim, nuk do t’i zbatojë ndryshimet për dy vjet të tjera. Thuhet se kjo do t’i japë kohë për të zhvilluar sisteme të reja reklamimi që mbrojnë privatësinë në të njëjtën kohë me shërbimin e reklamave të synuara. Ndryshe nga platforma iOS e Apple, Android është me burim të hapur dhe i fragmentuar.

Qendra Alert/Alert.al

WhatsApp nën presion për të sqaruar praktikat pas ankesave të konsumatorëve

Komisioni Evropian dhe CPC-Network (rrjeti evropian i autoriteteve të konsumatorit) njoftuan nisjen e një dialogu me WhatsApp, kompania Facebook/Meta ka afat deri në mars për të dhënë sqarime në lidhje me praktikat e saj që dyshohet se janë në shkelje të konsumatorit, pët rregullat e mbrojtjes. Kjo vjen pas një ankese që BEUC dhe tetë nga organizatat e saj anëtare i paraqitën Komisionit Evropian dhe Rrjetit CPC në korrik 2021.

BEUC mirëpret vendimin e Komisionit Evropian dhe rrjetit CPC për të hetuar praktikat e WhatsApp. Për disa muaj, mijëra përdorues të WhatsApp në të gjithë Evropën u shtynë në mënyrë të padrejtë për të pranuar kushtet e reja të shërbimit të WhatsApp dhe një politikë të ndryshuar të privatësisë, me frikën e humbjes së aksesit në shërbim (ose në disa prej funksioneve të tij) nëse nuk pranonin. Megjithatë, ndryshimet e politikave ishin të paqarta për përdoruesit dhe mund t’i ekspozonin ata ndaj pasojave të mëdha në lidhje me mbrojtjen e privatësisë së tyre dhe përdorimin e të dhënave të tyre nga palët e treta.

Zëvendësdrejtoresha e përgjithshme e BEUC Ursula Pachl tha: “WhatsApp bombardoi përdoruesit për muaj me radhë me mesazhe të vazhdueshme. Për më tepër, konsumatorët nuk e dinin se çfarë po shtyheshin të pranonin. WhatsApp ka qenë qëllimisht i paqartë në lidhje me këtë, duke krijuar terrenin për përpunim të gjerë të të dhënave pa pëlqimin e vlefshëm nga konsumatorët. Ne mirëpresim vendimin e CPC-Network për të hetuar WhatsApp. Ne presim që WhatsApp të sqarojë dhe të ndryshojë politikat e saj në respekt të plotë të të drejtave të konsumatorëve, përfshirë për ata konsumatorë që ranë dakord me kushtet e reja për shkak të praktikave të padrejta të kompanisë.”

Burimi: BEUC.EU

Qendra Alert/Alert.al

Platforma Thymia, mbi monitorimin e depresionit

Shkencëtarët kanë zhvilluar video-lojëra me pacientët, duke përdorur teknologjinë me inteligjencë artificiale për të diagnostikuar, monitoruar dhe trajtuar depresionin.

Platforma, e quajtur Thymia synon të bëjë depresionin dhe gjendjet e tjera të shëndetit mendor po aq të matshëm sa edhe sëmundjet fizike.

Programi u kërkon pacientëve të luajnë lojëra të thjeshta video, me një bazë neuropsikologjike, të krijuara përfundimisht për të matur shenjat depresive.

Ndërsa luani lojërat, softueri analizon zërin e pacientit, shikimin e syve dhe mikro-shprehjet, si dhe masat e sjelljes duke përfshirë kohën e reagimit, kujtesën dhe shkallën e gabimit.

Nëpërmjet kësaj, merren modelet që tregojnë depresionin, duke lejuar që një diagnozë të bëhet shpejt.

Meqenëse është krijuar për të monitoruar pacientët në një afat të gjatë, pacientët mund të luajnë lojëra ndërmjet takimeve, duke ndihmuar në identifikimin nëse trajtimet po funksionojnë me kalimin e kohës.

Emilia Molimpakis, bashkëthemelues e Thymia, shpreson se programi do t’i ndihmojë mjekët të arrijnë një diagnozë të depresionit shumë më shpejt.

“Ajo që ne shpresojmë të arrijmë është të ndihmojmë klinikët të arrijnë diagnozën e duhur shumë më shpejt, aktualisht duhen vite, ne duam ta reduktojmë atë në javë dhe gjithashtu t’i ndihmojmë ata të gjejnë trajtimin e duhur për çdo pacient individual”-tha ajo për Sky News.

Posy Parsons fillimisht filloi të përjetonte simptoma të depresionit në mesin e të 20-tave.

Aktualisht, mjetet diagnostikuese të përdorura për të diagnostikuar depresionin përfshijnë pacientët që vlerësojnë ndjenjat e tyre, diçka me të cilën Parsons luftoi. Duke u përballur tashmë me sfida në atë kohë, marrja e një diagnoze erdhi me sfidat e veta.

“Gjithçka që merr doktori është se një formë dhe ata nuk kanë asnjë kontekst se çfarë po ndodh tjetër dhe të gjitha kompleksitetet e ndryshme të situatës. Ju me të vërtetë ndiheni sikur është kjo fotografi e shpejtë dhe më pas ata po gjykojnë dhe po bëjnë pasoja të mëdha potenciale për jetën tuaj bazuar në këtë,” tha Parsons. (Sky News)

Qendra Alert/Alert.al