14 C
Tirana
Friday, March 5, 2021
No menu items!

Çfarë mishi po konsumojmë?! Në markete gjejmë produkte me zero informacion shoqërues

Siguria ushqimore është vazhdimisht e cënuar përsa kohë në markete kemi produkte pa etiketa. Gjithandej shitet mish i paketura me qese kuzhine ose i hedhur dorazi në raftet frigoriferike. Me sy të lirë shihet të jenë kofsha pule, gjoks pule si dhe bërxolla gici. Por përse këto produkte nuk janë të paketuara higjenikisht dhe me informacionin përkatës mbi origjinën e mishit dhe cilësisë së tij?

Qendra Alert gjeti sërish mish pa etiketë në markete, ndonëse disa ditë më parë emisioni ALERT i dedikoi një puntatë pikërisht importit të mishit në Shqipëri. Kryesisht ky produkt vjen nga vendet e Amerikës së Jugut, si Brazili apo Argjentina. Mishi blihet dhe rihidhet në treg nga grosistët shqiptarë. Asnjë çertifikim, asnjë etiketë dhe asnjë masë sigurie. Padyshim një rrezik i cili ruhet në frigorifer për t’iu shitur kosumatorit fundor.

Në këtë rast autoritetet përgjegjëse nuk e shohin të udhës ndalimin e shitjes së produkteve pa etiketa dhe amballazh të sigurtë. AKU ndërkohë po kursen edhe kontrollet nga ana e inspektorëve. Në terren po dalin gjithmonë e më pak inspektorë. Këta të fundit janë urdhëruar të kontrollojnë vetëm biznesin e madh dhe rastet e denoncuara në media.

Qendra Alert / Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Provat që “Saranda-Al” ka qenë e favorizuar për të abuzuar me sigurinë ushqimore. Kush duhet të shkojë në burg pas administratorit?

Nga Granit Sokolaj Subjekti "Saranda-al" dhe abuzimi i tij me sigurinë ushqimore, nxorri në pah paaftësinë apo/dhe papërgjegjshmërinë e institucioneve...

“Vrasja” me produktet ushqimore të “Saranda-al”, arrestohet administratori Mihail Kote. Alert denoncoi muaj më parë etiketën e tij

Pas denoncimeve të emisionit STOP, për abuzimin me sigurinë ushqimore nga kompania "Saranda-al", administrratori i saj përfundon në pranga. Burime për Alert.al kanë bërë...

Drejtuesja e Projektit, Blerina Raça: Ngritja e Platformës së Integrimit, SANECA ndihmon dhe mbështet kuadrin negociues për katër kapituj të rëndësishëm

E ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Blerina Raça drejtuese e Projektit SANECA/GIZ ka folur për ngritjen e Platformës së Partneritetit...

Anëtarësimi në BE, Gjipali: Rëndësia e angazhimit të grupeve të interesit dhe tryezat informuese për përgatitjet për negociatat

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Gledis Gjipali drejtor Ekzekutiv, Lëvizja Evropiane në Shqipëri ka folur për projektin SANECA, për...

Investigimi i ALERT / Nga tumoret, te sëmundjes e zemrës, veshkave e mëlçisë, si përdoret masivish vaji i palmës dhe në shumë raste i...

Nga Rudina Muça* Të pretendosh sot se në dyqanet e bulmetit mund të gjesh produkte vërtet të shëndetshme, vetëm gënjen veten, rrezikon shëndetin në shumë...

More Articles Like This

- Advertisement -