14 C
Tirana
Friday, October 23, 2020
No menu items!

Coronavirus, fakte shpresëdhënëse për femijet dhe shkollat

Transmetimi i dobët i virusit midis fëmijëve sipas vëzhgimeve të fundit shkencore, nxjerr në pah riskun e ulët tek të vegjlit.

“Fëmijët e vegjël janë pak të rrezikuar nga format serioze dhe jo shumë aktivë në zinxhirin e transmetimit të koronavirusit, rreziku i transmetimit ekziston kryesisht nga i rrituri tek i rrituri , nga i rrituri te fëmija por rrallë nga fëmija te i rrituri dhe fëmija te fëmija. Kjo do të thotë që fëmijët në shkollën fillore, çerdhe, kopshe nuk kanë gjasa të infektojnë njëri-tjetrin.

Nëse një fëmijë ka rezultuar pozitiv në të njëjtën klasë, nxënësit e tjerë do të jenë në gjendje të vazhdojnë të shkojnë në shkollë”.

Dr.Blerta Brati

Sipas protokollit të ri ne disa vende Europiane, tani duhen tre raste të konfirmuara brenda një klase, dhe jo më vetëm një, që nxenesit e tjerë në të të konsiderohen “kontakte në rrezik”. Fëmija që mbart virusin do të duhet të izolohet në shtëpi për 7 ditë, por kjo nuk do t’i ndalojë më shokët e tij të klasës të vazhdojnë të shkojnë në shkollë. Sa i përket mësuesit, ai nuk do të konsiderohet më si një “kontakt në rrezik”. Ai do të vazhdojë të sigurojë ndjekjen pedagogjike të nxenesve personalisht.

Sa raste të koronavirusit tek fëmijët deri më sot? Cilat simptoma? A janë ata më kontaminues sesa të rriturit? Azhurnoni njohuritë e deritanishme.

Një pjesë e vogël (më pak se 5%) e të gjitha rasteve të COVID-19 të raportuara në Bashkimin Evropian kanë të bëjnë me fëmijë (persona 18 vjeç e poshtë), zbulon raportin e Shëndetit Publik Francë të botuar në Gusht.

Siç shpjegoi Drejtori i Përgjithshëm i Shëndetësisë Jérôme Salomon më 23 Prill, gjatë një seance dëgjimore në Asamblenë Kombëtare, në Francë, “ka shumë pak fëmijë të pranuar në spital dhe madje edhe më pak në kujdesin intensiv. vdekje jashtëzakonisht të rralla kanë ndodhur tek fëmijët me patologji jashtëzakonisht serioze “.

Në Francë, në detaje, midis 1 marsit dhe 24 prillit 2020, rastet nën moshën 18 vjeç përfaqësojnë 0.16% të rasteve të shtruara në spital (nga një total prej 86,657) dhe 0,04% të vdekjeve (nga një gjithsej 13.852) që ndodhin në spital (të dhëna për Shëndetin Publik Francë):

54 fëmijë nën 3 vjeç u shtruan në spital për Covid-19, përfshirë 7 në kujdes intensiv dhe pa vdekje.

12 fëmijë të moshës 3 deri në 5 vjeç u shtruan në spital për Covid-19, duke përfshirë 5 në kujdes intensiv dhe 2 vdekje (0.85 për milion banorë).

23 fëmijë të moshës 6 deri 11 vjeç u shtruan në spital, përfshirë 6 në kujdes intensiv, pa vdekje.

52 adoleshentë të moshës 12 deri 17 vjeç u shtruan në spital, duke përfshirë 9 në kujdes intensiv dhe 3 vdekje (0.60 për milion banorë).

Globalisht, rastet më të rënda janë raportuar në Shtetet e Bashkuara me njoftimin e vdekjeve të para: një fëmijë nëntë muajsh vdiq nga koronavirus në 29 Mars, pastaj një i dytë gjashtë javë i vjetër, disa ditë më i madh. vonë

Në Mbretërinë e Bashkuar, një fëmijë 5-vjeçar vdiq nga Covid-19 më 4 Prill.

Në Itali, vendi më i pikëlluar nga epidemia e koronavirusit, që nga 23 Marsi, nga gati 58,000 raste Italiane, 597 ishin fëmijë dhe adoleshentë nën 18 vjeç (ose 1%). Shkalla e shtrimit në spital e fëmijëve ishte 11% në atë datë (17.5% tek fëmijët nën 1 vjeç dhe 7% tek fëmijët mbi 7 vjeç). Asnjë fëmijë nuk ka pasur kujdes intensiv, sipas të dhënave nga Italian Istituto Superiore di Sanità.

Në Kinë, vendi ku filloi pandemia, revista Pediatrics raporton 2.143 raste të fëmijëve kinezë, duke përfshirë 125 raste të rënda, por vetëm 18 kritike dhe vetëm 1 vdekje.

Cilat simptoma të koronavirusit tek fëmijët?

Sipas studimit Ped-Covid të koordinuar nga spitali Necker (AP-HP, Paris) dhe Institut Pasteur midis 775 fëmijëve (0 deri në 18 vjeç), fëmijët pozitivë për Covid-19 nuk janë shumë simptomatik në shumicë e rasteve: 69.4% e këtyre fëmijëve nuk kishin pasur kurrë ndonjë simptomë sugjestionuese. “Ky studim konfirmon se më shpesh fëmijët e vegjël, kur infektohen me këtë koronavirus të ri, nuk zhvillojnë simptoma të sëmundjes ose paraqesin simptoma të vogla të cilat mund të mos çojnë në evokimin e diagnozës.

Shenjat shumë karakteristike që janë humbja e shijes dhe humbja e nuhatjes, nuk janë vërejtur kurrë tek fëmijët nën moshën 15 vjeç”, shton Bruno Hoen, bashkëautor i studimit dhe drejtor i kërkimit mjekësor në Institut Pasteur . Kur infeksioni manifestohet, shpesh është “nga një sëmundje banale e ngjashme me gripin” shpjegon Dr Fabienne Kochert, pediatër.

“Hetimet e çështjeve shkollore sugjerojnë që transmetimi fëmijë në fëmijë është i rrallë”

Përgatiti Dr.Blerta Brati, Mjeke Mikrobiologe

Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

“Asnjë inspektor te dera”/ Marketet shesin biskota për fëmijë jashtë skadence

"Asnjë inspektor te dera për biznesin", ishte kjo fjala e kryeministrit Edi Rama pak javë më parë nga Vlora....

Denoncim / Mashtrimet i konsumatorëve me reklamat nga Vodafone dhe panorama e zymtë e shërbimit për klientët

Kompania Celulare "Vodafone" njihet si një ndër kompanitë që ka prodhuar spotet më të bukura televizive, apo që ka bërë marketingun më të "egër"...

Prof. Dr. Kumbe: Duhet ndërgjegjësim për sëmundjen e Etheve Afrikane të Derrave dhe mbështetje nga qeveria

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, profesori i Sëmundjeve të Derrave në UBT Ilirian Kumbe deklaron se të prekur nga...

Ethet Afrikane të Derrave, Mersini: Po çalojnë shtete të fuqishme, sa i përgatitur është vendi ynë?

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Epidemiologu Veterinar Kujtim Mersini tregon strategjinë që përdorin vendet për minimizimin e...

Ethet Afrikane të Derrave, prof. Ilirian Kumbe: Shpërthimi i lartë shkatërron tufat dhe sjell dëme ekonomike

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, profesori i Sëmundjeve të Derrave në UBT Ilirian Kumbe ka folur për sëmundjen e...

More Articles Like This

- Advertisement -