Menu

Covid-19 në Shqipëri, vetëm 3 të infektuar të rinj/ Situata në Infektiv dhe shpërndarja e rasteve aktive

Nga 3027 testime të realizuara kanë rezultuar pozitiv me koronavirus 3 persona, njoftoi Ministria e Shëndetësisë, sipas të cilës në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete nga Covid-19, ndërkohë që janë shëruar 8 persona.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 2 raste në Lezhë, 1 në Skrapar.

Aktualisht janë 127 pacientë aktivë me Covid19 në vend, ndërsa po marrin trajtim spitalor të specializuar 7 pacientë, nga të cilët 3 pacientë janë në terapi intensive.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 8 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,903 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (18 Qershor 2021)

Raste të reja ditore 3
Të shëruar në 24 orë 8
Të shtruar në spitale 7
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 3027

Testime totale 771,586
Raste pozitive 132,484
Raste të shëruara 129,903
Raste Aktive 127
Humbje jete 2,454

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Shkodër 42
Tiranë 36
Berat 12
Durrës 11
Lezhë 8
Elbasan 5
Gjirokastër 4
Korçë 3
Dibër 3
Kukës 2
Fier 1

Related Posts