14 C
Tirana
Sunday, September 27, 2020
No menu items!

Covid dhe ushqimi, një binom që s’duhet anashkaluar

Nga Dr.Blerta Brati*

Shëndeti varet nga cilësia e dietës(USHQYERJES)!!!

Dr.Blerta Brati

Dieta luan një rol jetësor në shëndetin e njerëzve në të gjithë botën. Dieta, ushqyerja nuk është një shqetësim dytësor ,shumica e pesë rreziqeve kryesore të invaliditeve dhe vdekjeve janë per shkaqe metabolike !

Per te gjithe ata qe kane mundesi te ushqehen, ja disa ushqime dhe vlerat e tyre gjate COVID!!

Covid-19!
Cilat ushqime të preferoni kur jeni i sëmurë?
Përfshini vitaminat C dhe D, frutat dhe perimet, probiotikët dhe yndyrnat e mira për të ndihmuar trupin të mbrohet dhe të shërohet më shpejt. Dhe pini sa më shumë lengje, që të qëndroni të hidratuar.

1.Avokadot janë të pasura me vitamina, minerale dhe acide yndyrore të pangopura, të cilat ndihmojnë në uljen e inflamacionit dhe rrisin sistemin imunitar.
2.Perimet jeshile me gjethe si spinaqi, marule dhe lakra jeshile janë plot me fibra thelbësore dhe vitamina. Antioksidantët e tyre mbrojnë qelizat dhe ndihmojnë në luftimin e inflamacionit.
3.Luleshtrydhet, manaferrat, ose boronicat janë gjithashtu të dobishme sepse ato kanë efekte të fuqishme antivirale dhe anti-inflamatore.
4.Kërpudhat, të pasura me antioksidantë, janë aleatë të shkëlqyeshëm kur jeni i sëmurë.
5.Portokall, pjepër, kivi, brokoli, lakër, piper i kuq, janë një burim i mirë i vitaminës C, e cila bën që sistemi imunitar të krijojë më shumë qeliza T, të cilat sulmojnë dhe shkatërrojnë një numër të madh virusesh.
6.Hudhra është një ushqim i vërtetë shëndetësor, me efekte antibakteriale, antivirale dhe antifungale. Karakteristikat e tij antimikrobiale u demonstruan në një studim të Universitetit të Uashingtonit 2013.
7.Salmoni është një burim i shkëlqyeshëm i proteinave, vitaminave dhe omega 3, me efekte anti-inflamatore. Ai gjithashtu përmban vitaminë D e cila luan një rol thelbësor në funksionet imune.
8.Kosi është një burim i mirë i proteinave, vitaminave dhe mineraleve. Ndihmon në lehtësimin e dhimbjes së fytit
9.Pikantet dhe salcat e nxehta
djegëse, mustardë, kanellë, shafran janë shumë të dobishëm për të ndihmuar në pastrimin e traktit të sipërm respirator. Kështu që varet nga ju ta spërkatni atë në pjatat tuaja, pa e ekzagjeruar, në mënyrë që të mos irritoni murin e stomakut.

Vlera e probiotikëve dhe nxitja e tyre!

Këto mikroorganizma të gjalla “kur gëlltiten në sasi të mjaftueshme, ushtrojnë efekte pozitive në shëndet, përtej efekteve ushqyese tradicionale”, sipas përcaktimit të OBSH. Ato luajnë një rol të madh në mikrobiotën tonë. Një studim klinik ka treguar se plotësimi me probiotikë mund të zvogëlojë kohëzgjatjen e gripit me 2 ditë. Në një studim tjetër, marrja ditore e probiotikëve uli ndjeshëm ethet, rrjedhjen e hundëve, incidencën dhe kohëzgjatjen e kollës. Këto studime ishin për ftohjet dhe gripin, kjo është e vërtetë, por mund të jetë gjithashtu e dobishme për një virus si Co-vid 19!!

1.Xhenxhefili vepron si një anti-inflamator i vërtetë. Shtojeni atë në çajin tuaj të mëngjesit.
2.Farat e anise ndihmojnë në zbutjen e mukusit nga hunda dhe qetësojnë kollën.
3.Bollguri është një burim i mirë i ushqyes, siguron kalori, vitamina dhe minerale që janë të dobishme kur jeni i sëmurë. Ato gjithashtu mund të rrisin sistemin tuaj imunitar, të përmirësojnë kontrollin e sheqerit në gjak dhe të ulin inflamacionin në sistemin e tretjes.
4.Çokollata e zezë me një përmbajtje të lartë kakao (minimum 70%) do të sigurojë polifenol, një antioksidant i fuqishëm që do të stimulojë trupin tuaj.
5. Midhjet, me përmbajtjen e tyre të lartë të zinkut dhe jodit, kanë fuqinë të zvogëlojnë kohëzgjatjen e një ftohjeje.
6.Mjalti është një baktervrasës i shkëlqyeshëm. Gjyshërit tanë e dinin mirë, na e jepnin në rast ftohjeje. Mjajli nuk duhet te mungoje ne shtepi.

Cilat janë pijet e preferuara gjate Covidit?

1.Uje i kokosit, eshtë një pije e shkëlqyeshme rehidratuese, dhe gjithashtu është e pasur me glukozë.
2.Çaji është një dekongestant i shkëlqyeshëm natyral që ndihmon në pastrimin e sinuseve. Gjithashtu ka veprim antioksidues dhe anti-inflamator.
3.Supat përmbajnë vitamina, minerale, proteina, magnez, kalcium dhe fosfor. Ato gjithashtu punojnë si dekongjestant natyral kur janë të nxehtë.
4.Ujë i kripur (në gargara). Në rast të një fyti të skuqur dhe qe djeg, ndihmon në zvogëlimin e dhimbjes dhe ka një efekt baktero-vrasës.

Cilat ushqime duhet të shmangni kur jeni i sëmurë?
1.Embëlsirat. Sheqeri është një inflamator i fshehtë dhe mund të ketë një efekt të dëmshëm në qelizat tona të bardha të gjakut, ushtarët e vegjël të trupit tonë thelbësore për të luftuar infeksionin. Për të mos përmendur që karamelet dhe ushqime të tjera mund të shkaktojnë probleme tranziti gastro intestinal. Dhe gjithashtu ëmbëlsuesit artificialë shkaktojnë dhimbje koke… Makaronat ose buka gjithashtu duhet të shmangen, karbohidratet e tyre shpërbëhen shpejt në sheqer, me të njëjtat efekte inflamatore.

2.Alkooli dhe kafeja. Alkooli është një element inflamator dhe gjithashtu ka impaktin e keq të dehidratimit të trupit, si kur dhe kafeja.
Hidratimi është thelbësor: mukozat e zgavrave të hundës janë më efektive në eliminimin e viruseve kur ato janë të lagura. Sidoqoftë, pini ujë dhe çajra bimorë sipas dëshirës!!

HANI SHENDETSHEM, JINI TE HIDRATUAR, ELIMINONI SHEQERNAT ARTIFICIALE, SHTONI FRUTA, PERIME !!
MOS HARRONI QE TRE MEJEKET ME TE MEDHENJ JANE: UJI, USHTRIMET FIZIKE DHE USHQIMI!!!
*Autorja e shkrimit është mjeke mikrobiologe

Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Coronavirusi, specialisti Erion Dasho: Strukturat e shëndetësisë kanë dështuar

Në një lidhje Skype për emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Specialisti i Shëndetit Publik Erion Dasho deklaroi...

Covid-19, eksperti Koja: Testet që kemi ne i përdor e gjithë Europa

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, ish-ministri i Shëndetësisë dhe eksperti i Shëndetit Publik Gjergji Koja deklaroi se kitet që...

Specialisti Erion Dasho: Skandali në Shqipëri, s’dihet prejardhja dhe marka e kiteve

Në një lidhje Skype për emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Specialisti i Shëndetit Publik Erion Dasho ka folur për situatën e Covid-19,...

Siguria e testeve, eksperti Gjergji Koja: Kitet në ISHP janë kontrolluar dhe certifikuar

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, ish-ministri i Shëndetësisë dhe eksperti i Shëndetit Publik Gjergji Koja ka folur për cilësinë...

Coronavirus, fakte shpresëdhënëse për femijet dhe shkollat

Transmetimi i dobët i virusit midis fëmijëve sipas vëzhgimeve të fundit shkencore, nxjerr në pah riskun e ulët tek të vegjlit. "Fëmijët e vegjël janë...

More Articles Like This

- Advertisement -