14 C
Tirana
Tuesday, March 2, 2021
No menu items!

Denoncimi: Si derdhen ujerat e zeza me tuba në kanalin pranë rrugës nacionale Tiranë-Elbasan / Video

Pamjet e mbërritura pranë Alert.al tregojnë se mjedisi nuk është prioritet në terren, aq sa në ligje e dokumente. Bëhet fjalë për një rast konkret në fshatin Stërmas, Njësia Administrative Petrelë.

Një qytetar ka denoncuar me video shqetësimin për derdhjen e ujrave të zeza të disa banesave përdhese në kanalin kullues, ngjitur me rrugën e vjetër nacionale Tiranë-Elbasan, 3 minuta larg TEK me makinë dhe pak metra pa shkuar në daljen e rrugës së Arbanës, në krahun e djathtë.

Qyterari ngre shqetësimin se, ujrat derdhen vazhdimisht këtu dhe askush nuk ka ndërmarrë masa. Madje, sipas të njëjtit denoncues, pak ditë më parë, siç duket dhe në video, kanali është pastruar me qëllim mbledhjen e ujrave që të mos bllokojnë rrugën nacionale, ndërkohë për tubin që shkarkoj ujra të zeza nuk u mor asnjë masë.

Zona aty nuk ka sistem kanalizimesh për ujrat e zeza dhe banorët funksionojnë me gropa septike. Por në rastin konkret, një apo 2 familje kanë zgjedhur rrugën më të shkurtër, atë të derdhjes së tyre në kanalin ngjitur me rrugën, me anë të një tubi.

Ndërkohë, Njësia Administrative Petrelë, apo Agjencia Rajonale e Mjedisit, deri sot nuk kanë bërë asnjë ndërhyrje.

Qendra ALERT / Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Investigimi i ALERT / Nga tumoret, te sëmundjes e zemrës, veshkave e mëlçisë, si përdoret masivish vaji i palmës dhe në shumë raste i...

Nga Rudina Muça* Të pretendosh sot se në dyqanet e bulmetit mund të gjesh produkte vërtet të shëndetshme, vetëm gënjen...

Prezantohet platforma e monitorimit SETA e burimeve shtetërore në fushatën zgjedhore

Gjetjet e monitorimit mbi përdorimin e burimeve shtetërore në periudhën parazgjedhore të zhvilluar nën projektin "Forcimi i Transparencës Zgjedhore në Shqipëri" (SETA), u prezantuan...

Berxholi: Shfaqja e gripit të shpendëve H5N8, s’jemi të garantuar që nuk hyn në Shqipëri

Në një lidhje Skpye në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, prof.Kristaq Berxholi ish-drejtor i ISUV dhe mjek veterinar ka folur për njoftimin...

Përhapja e gripit të shpendëve, Mersini: Po afrohet në territorin tonë, masat që duhen marrë

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Kujtim Mersini epidemiolog veterinar ka folur për shfaqjen e gripit të shpendëve H5N8 dhe...

Porti i Durrësit, Dogana dhe Policia rrezikojnë sigurinë ushqimore, skaneri “çmendet” dhe nxjerr akullin për drogë / Foto-Video

Një skandal i vërtetë me sigurinë ushqimore ka ndodhur një ditë më parë në Portin e Durrësit, ku autoritetet portuale dhe doganore kanë hapur...

More Articles Like This

- Advertisement -