Menu

Konsumator kujdes, disa produkte ‘skadojnë’ edhe më 30 shkurt!

Siguria ushqimore lë shumë për të dëshiruar në Shqipëri dhe për këtë fakt shpesh herë ekspertët e fushës kanë ngritur alarmin për mbrojtjen e konsumatorit. Produkte që shiten në prag të skadencës. Të tjera produkte që tregëtohen pasi ka kaluar data e skadencës dhe mbi të gjitha mungesa e informacionit të plotë në etiketat e produkteve.
Në rrjete sociale, aty ku vijnë edhe denoncimet më të mëdha të sigurisë ushqimore, së fundmi është shfaqur një fenomen i ri. Produkte të cilat si datë skadence kanë 30 shkurtin. Duket qesharake por vendosja dhe ndryshimi i etiketave të skadencave bëhet pa një kontroll të posaçëm.
Më të vështirë këtë raport mes tregëtarit dhe konsumatorit e bën edhe mungesa e zyrave të ankimit. Përjashtuar Bashkinë e Tiranë apo Durrësit, në qytetet e tjera të Shqipërisë kjo zyrë mungon. Shpesh konsumatori i drejtohet shoqatave privat për konsultim apo ankesë ndaj shërbimit të marrë. Konsumator, përpara se të blini produkte ushqimore, kontrolloni etiketat dhe datën e skadencës.

Qendra ALERT/ Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed