Menu

Videot e aksidentit / Vrapon me protezë në këmbë në Mataronën e Tiranës, por nuk e njihni historinë e Lazim Latifit, 4 vjet endet gjyqeve për të drejtën që s’po ia njeh askush

Ka humbur këmbën në një aksident rrugor, pa qenë as vet fajtor, por askush nuk e di se çfarë po vuan prej 4 vitesh për të gjetur drejtësi. Bëhet fjalë per Lazim Latifin, i cili është bërë i njohur vitet e fundit për pjesëmarrjen për 2 herë rresht në Maratonën e Tiranës. Dhe, ajo që iu ka bërë përshtypje të gjithë e për të cilën e kanë ftuar dhe në shumë studio telefizive, është fakti se Latifi vrapon me protezë. Pra, njërën këmbë e ka më protezë, pasi e ka humbur atë në aksidentin 21 nëntor 2016. E sot, kur kanë kaluar më shumë se 3 vjet dhe po afrohet i katërti, shumëpak njerëz e ditë vuajtjen e tij dhe peripecitë në dyert e gjykatave.

Historia nisi nëntorin e vitit 2016, rreth ores 23.00 ne Rr.Prokop Mima, pranë Qendrës Tregtare “Kristal” në Tiranë. Lazim Latifi, në atë kohë drejtonte një motirr “Gilera” me targa AB 483 dhe siç duket qartë edhe në videot që publikon sot Alert.al, është përplasur nga një makinë tip Nissan me targa AA881 LM, që drejtohej nga shtetesja I. M. Si pasojë e këtij aksidenti, Lazim Latifi ka humbur këmbën e majtë dhe është dërguar menjëherë në Spitalin Ueniveristar të Traumes, për të marrë ndimën mjeksore.

Ne lidhje me këte çeshtje u nis dhe procedimi penal nr.9187/2016, për të cilin më pas është vendosur pushimi nga Prokuroria pranë Gjykates së Rrethit Tiranë. Kunder vendimit  të prokurorisë për pushimin e çeshtjes së mësipërme është ushtruar ankim nga shtetasi Latifi, pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë (Dhoma Penale), e cila me vendim nr.63 Akti. Dt 05.12.2017 vendosi rrëzimin e kërkesës ankimore. Gjyqtari Kujtim Vranici ka vendosur një gjykim të paqartë dhe për këtë arsye, i dëmtuari Latifi i është drejtuar Gjykatës Administrative për dëmshpërblim, ku shkaku kryesor, sipas ekspertëve, përveç fajësisë se drejtueses së mjetit, është Enti Pronar i Rrugës. Kalvari i Lazim Latifit vazhdon në gjyqë, ndërkohë që mjaftojnë vetëm videot për të parë se si është e vërteta e aksidentit.

Qendra ALERT / Alert.al

Me poshte vendimi i gjykates:

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed