Menu

Deputeti shqiptar në Hamburg, Sami Musa, zyrtarisht pjesë e Partisë Demokratike të Lirë

Përveç Anna von Treuenfels, Partinë Demokratike të Lirë (FDP) në të ardhmen do të përfaqësojë edhe deputeti Sami Musa, njoftoi partia të martën në Hamburg. Siç shkruan NRD.de, restauratori u bë anëtar i FDP të hënën. Ai tashmë do të marrë pjesë në konferencën e mbyllur të bordit shtetëror të FDP në Hamburg fundjavën e ardhshme. FDP mund të duket më e dukshme në shtetësi. “Qëndrimi i tij pozitiv dhe orientimi në të ardhmen do të mbështesin punën e FDP-së, si në shoqatë ashtu edhe në parlament”, tha në një deklaratë kryetari i shtetit të Hamburgut, FDP, Michael Kruse. Me dy deputetë, FDP mund të shfaqej edhe më rëndësishme. Tre vjet përpara zgjedhjeve të ardhshme të përgjithshme, partia po arrin “pretendimin e saj të projektimit politik shtetëror”. Musa deri më tani ka qenë i pavarur, pas largimit nga SPD. Musa është deputet i Parlamentit të Hamburgut që nga viti 2020. Pas largimit nga SPD, ai fillimisht ishte deputet i pavarur. Fillimisht, ai donte të qëndronte i palidhur deri në fund të periudhës legjislative, e cila zgjati deri në vitin 2025, siç tha kur u largua nga partia në nëntor 2021.

Kur u bashkua me FDP-në, Musa tha: “Ndihem programatikisht i lidhur me Demokratët e Lirë dhe pas bisedimeve të para u ndjeva mirë. Si një restaurator me gjak të plotë, ndihem i afërt me ekonominë, veçanërisht me Gastronominë e qytetit tonë”.

Sami Musa është deputeti i parë me origjinë shqiptare në Hamburg të Gjermanisë. Ai u pë pjesë e parlamentit, pasi fitoi besimin e qytetarëve të zgjedhjet e vitit 2020. Të shumtë ishin shqiptarët që i besuan votën bashkatdhetarit tyre. Sami Musa ka treguar më herët për “Diaspora Shqiptare” se përvoja e tij në institucionet e Hamburgut daton shumë më herët, pasi ai që prej vitit 2014 deri në 2019-ën ka shërbyer si këshilltar në Komunë.

Ndërsa dje, Musa ka njoftuar se tashmë është zyrtarisht pjesë e demokratëve gjermanë.

“Zyrtarisht në familjen liberale. Duke pritur për bashkëpunim në të ardhmen. Faleminderit shumë kryetarit të shtetit të FDP Hamburg, Michael Kruse, për besimin e dhënë. Për lirinë dhe të drejtën e mundësive – një politikë qendrore e fortë”, shkruan Musa në faqen e tij në facebook.

Mediat gjermane shkruajnë se Partia Demokratike e Lirë (FDP) e Hamburgut ka dyfishuar numrin e saj të deputetëve me një goditje: Sami Musa, një anëtar i grupit parlamentar të SPD deri në tetor, iu bashkua Liberalëve të hënën.

“Kam një kohë të gjatë që jam përfshirë intensivisht me FDP-në dhe politikën e saj. Ndihem i lidhur me Demokratët e Lirë nga ana programore dhe pas bisedimeve të para u ndjeva shpejt personalisht i qetë”, thotë për mediat gjermane politikani i ri i FDP-së Sami Musa. Si një “restaurator me gjak të plotë”, 37-vjeçari ndihet i detyruar ndaj ekonomisë – dhe u bën thirrje politikanëve të Hamburgut të zhvillojnë “plane më të zgjuara”, “për të mbrojtur kompanitë tona dhe për të siguruar fuqinë ekonomike të qytetit tonë”. Një politikë sociale “që promovon individin dhe në të njëjtën kohë garanton mundësi për të gjithë, pavarësisht nga origjina e tyre” është e rëndësishme për ish-socialdemokratin.

Sami Musa ishte anëtar i SPD-së që nga viti 2009. Midis 2014 dhe 2019, Musa u ul në asamblenë e rrethit të Harburgut dhe në vitin 2020 ai mundi të merrte mandatin. Në fund të shtatorit, ai u largua nga partia dhe pak më pas u largua edhe nga grupi parlamentar. “Kam obligim ndaj qytetarëve që përfaqësoj. Ata kanë të drejtë që unë të mbështes në mënyrë konstruktive dhe aktive shqetësimet e tyre. Kjo nuk do të ishte më e mundur në këtë moment për arsye të ndryshme, duke përfshirë edhe ato personale”, ka shkruar Sami Musa në faqen e tij në Facebook, i cituar nga diasporashqiptare.al.

https://www.ndr.de/nachrichten/hamburg/FDP-nun-mit-zwei-Abgeordneten-in-der-Hamburgischen-Buergerschaft,fdp1040.html

 

 

Related Posts

LEAVE A COMMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed