Menu

Coronavirusi, mjekët nga diaspora: Jemi gati të ndihmojnë Shqipërinë

Federata e Mjekëve Shqiptarë në Diasporë nis bisedimet me shtetet evropiane për të siguruar dhe pasuruar spitalet e Shqipërisë me oksigjen.

Elona Meta, kryetare e Federatës së Mjekëve Shqiptarë në Europë, e cila njëkohësisht është edhe mjeke në Gjermani, pas përhapjes së koronavirusit në Shqipëri ka deklaruar se mjekët që janë në diasporë janë të gatshëm ta ndihmojnë Shqipërinë në rast se situata del nga kontrolli. Po ashtu duhet theksuar se Federata e Mjekëve Shqiptarë në Diasporë, duke marrë parasysh që në spitalet e Shqipërisë ka mungesë të oskigjenisë, do të nisë bisedimet me shtetet evropiane për të siguruar dhe pasuruar spitalet e Shqipërisë me oksigjen, pasi që virusi prek më së shumti mushkëritë, frymarrjen.

Federata e Mjekëve Shqiptarë në Europë këshillon popullatën dhe profesionistët e shëndetit të ruajnë qetësinë ndaj mundësisë së infektimit me koronavirus. Ndërkohë. vaksina ndaj koronavirusit është në ardhje, shprehet mjekja shqiptare Aurora Meta.

Marrë nga Albinfo.ch

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed