Menu

Dita e Diasporës, filantropi Lazim Destani: U diskutua për forcimin e urave lidhëse mes diasporës me institucioneve shqiptare

Filantropi dhe biznesmeni Lazim Destani mori pjesë në takimet 2-ditore të zhvilluara në Tiranë, në kuadër të Ditës së Diasporës.

“Në kuadër të Ditës së Diasporës filloi axhenda e Këshillit Koordinues të Diasporës ku patëm kënaqësinë që me drejtuesit dhe anëtarët e tjerë të KKD-së të zhvillojmë takime mjaft të rëndësishme në Tiranë.

Me Bashkëkryetarin e Komisionit Parlamentar për Reformën Zgjedhore, Z. Damian Gjiknuri, diskutuam për rëndësinë e diasporës shqiptare në proceset integruese të vendit, për reformat e rëndësishme dhe në veçanti për votën e diasporës, që mbetet njëra ndër temat kryesore të KKD-së. Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme, Znj. Olta Xhaçka, shtroi darkë pune duke u dëshiruar mirëseardhje Anëtarëve të Këshillit Koordinues të Diasporës. Në ditën e dytë të këtij aktiviteti axhenda vazhdoi me hapjen e Konferencës së Diasporës ku të pranishëm ishin Kryeministri dhe disa ministra të Kabinetit Qeveritar. Me këtë rast KKD-ja prezantoi punën e saj 3-vjeçare rreth aktiviteteve të zhvilluara deri më tani. Nga diskutuesit në konferencë u theksua rëndësia e vazhdimit të punës për forcimin e urave lidhëse mes diasporës dhe institucioneve shqiptare”-shkroi në Facebook filantropi Lazim Destani.

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed