Menu

Në krye të CIA, Trump emëron ish-kongresmenin. John Ratcliffe, mik i filantropit Lazim Destani dhe përkrahës i çështjeve shqiptare

CIA amerikane, tashmë do të ketë në krye të saj drejtorin e ri, John Ratcliffe. Emërimi i kongresmenit, që pritej që prej vitit 2019 në krye të inteligjencës amerikane, është njoftuar nga vetë Presidenti Doland Trump. Ai shkoi në faqen e tij në Tëitter se, ishte i kënaqur që njoftonte emërimin e Ratcliffe në krye të Inteligjencës Kombëtare Amerikane. “John është njeri i shquar, me talent të madh:, shkruan Presidenti Trump.

Por, veç kësaj që shkruan Presidenti i SHBA, Ratcliffe njihet dhe si mik e përkrahës i shqiptarëve në Ballkan. John Ratcliffe, njihet si një mik i filantropit dhe atdhetarit Lazim Destani, biznesmen i njohur dhe aktivist i çështjes shqiptare në botë.

54-vjeçari Ratcliffe njihet si besnik i Presidentit Trump dhe ky i fundit e ka përshkruar si një ish-prokuror mjaft të respektuar. John Ratcliffe ka lidhje të forta me komunitetin shqiptar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe njihet si mbështetës i pavarësisë së Republikës së Kosovës dhe çështjes shqiptare në Ballkan. Në 2016-ën, Ratcliffe mori pjesë në Forumin Ekonomik Mbarëkombëtar të Diasporës Shqiptare, ku mbajti edhe një fjalim. Në takime të tjera, John Ratcliffe shfaqet në krah të biznismenit shqiptar nga Tetova Lazim Destani, si mik personal dhe lobist i çështjeve shqiptare.

Qendra ALERT / Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed