14 C
Tirana
Wednesday, April 14, 2021
No menu items!

Dr.Blerta Brati Kika: Problemet shëndetësore nga mungesa e proteinave

E ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Dr.Blerta Brati Kika, mjeke Mikrobiologe në ISHP ka folur për rëndësinë e proteinave për organizmin. Ajo theksoi se proteinat ndikojnë në sistemin imunitar, hormonal dhe për një shëndet sa më të mirë.

“Pas ujit, proteinat janë kryesore për organizmin tonë. Ndikojnë në sistemin tonë imunitar, hormonal etj. Për një shëndet të mirë, duhet përllogaritur sa proteina merr individi. Si një popull që e konsumojmë shumë bukën, ajo duhet të përmbajë të gjitha proteinat e nevojshme, të cilat janë të përcaktuara në masën 12%. Nëse nuk marrim proteinat e mjaftueshme, atëherë ne do kemi probleme muskulare, hormonale, kockore, të lëkurës, imunitare. Proteinat nuk janë vetëm ushqyese, por marrin pjesë në proceset hormonale, matëse të infeksionit dhe melatonina që është për gjumë të qetë. Janë të llogaritura normat e proteinës, sipas peshës trupore. Marrja e bukës në sasinë e duhur është e domosdoshme sidomos në mëngjes, pasi krijon funksion të mirë të organizmit. Të gjithë përbërësit e bukës kanë vlera, edhe vetë paketimi i cili mund të bëhet burim kontaminimi. Proteinat me natyrë shtazore dhe bimore janë rikuperuese, pasterizojnë.-deklaroi Dr.Blerta Brati Kika.

Qendra Alert/Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Video/Pacientit i mbaron oksigjeni dhe nuk i ofrohet asnjë ndihmë, Dasho: Nuk kam fjalë, sistemi shëndetësor dështoi

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho  ka komentuar edhe...

Covid-19, Xhakaliu: EcoCare ngriti qendra të mëdha për vaksinimet masive, synon për të siguruar vaksina edhe për Shqipërinë

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Skënder Xhakaliu, Zhvillimi i Biznesit për Europen i Ecolog ka folur për...

Eksperti Erion Dasho: Si çaloi menaxhimi i pandemisë dhe rastet e dyshuara të vdekjeve pas vaksinës

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho ka folur për fushatën e vaksinimit kundër covid-19...

Investigimi / Si mashtrohen fermerët me cilësinë e plehrave kimike dhe rreziku i shëndetit nga prania e tyre në produktet ushqimore / Foto –...

Nga Rudina MUÇA* Toka e punuar çdo vit gradualisht bëhet jo pjellore. Për këtë arsye fermerëve u lind nevoja që tokat bujqësore t’i ushqejnë me...

Arben Shytaj: Abuzimet e kompanive me plehrat kimikë, rreziku që përkthehet në produkte ushqimore

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Arben Shytaj ish-përgjegjës Inspektoriati dhe ish inspektor i PMB ka folur për...

More Articles Like This

- Advertisement -