14 C
Tirana
Thursday, May 6, 2021
No menu items!

EcoCare hap qendrën e testimeve për Covid-19 në Aeroportin e Shtutgartit. Ja si funksionojnë testet e udhëtarëve dhe të banorëve të zonës

Duke filluar nga 26 Marsi, EcoCare, pjesë e Ecolog International, do të ofrojë shërbimet e testimeve për Covid-19 Terminalin 3 të Aeroportit të Shtutgadrdit.

Nga 26 Mars 2021, ofruesi ndërkombëtar i kujdesit shëndetësor me bazë në Dyseldorf, EcoCare, që është pjesë e kompanisë Ecolog-International, po ofron mundësi gjithëpërfshirëse të testit të Voronavirus në Aeroportin e Shtutgartit. Pasagjerët dhe banorët e rajonit mund të testohen çdo ditë nga ora 8:00 e mëngjesit deri në ora 6:00 pasdite me shpejtësi dhe lehtësi në një sportel testimi në zonën publike të Terminalit 3 në galerinë (ngjitur me McDonald’s). Qendra e testimit ka 16 kabina provë në dispozicion për të testuar klientët.

Ofrohen të dy testet PCR dhe testet e shpejta, si dhe ato të antitrupave. Rezultatet e testit standard PCR janë në dispozicion brenda 24 orëve, ato të testeve të shpejta të antitrupave brenda 15 minutash. Në mënyrë që të plotësoni kërkesat e destinacioneve të rëndësishme ndërkombëtare të udhëtimit, certifikatat e provës mund të porositen në gjermanisht, anglisht, frëngjisht, turqisht, rusisht, greqisht dhe në gjuhën kineze. Përveç kësaj, qytetarët, së shpejti do të jenë në gjendje të kryejnë testin e shpejtë “Corona”.

Qendra e testimit drejtohet nga EcoCare, një ofrues kryesor i testeve COVID-19, i cili operon me qendra testimesh në aeroporte të ndryshme evropiane dhe gjermane, si dhe shtatë qendra të mëdha vaksinimi në Gjermani, si dhe i kontrollon këto aktivitete nga selia e saj në Düsseldorf.

Tarifat e testieve janë:

– Testet e shpejta për antritrupa: 35 euro, rezultati pas 15 minutash

– Testet e PCR: 69 euro, rezultati pas 24 orësh

– Testimet për qytetarët: Falas

Procedura

Njerëzit që duan të testohen mund të regjistrohen në mënyrë dixhitale, p.sh. përmes faqes në internet stuttgart-airport.ecocare.center, ose të shkarkojnë aplikacionin EcoCare. Aty mund të zgjidhni testin që dëshironi, të rezervoni një takim dhe të paguani lehtësisht me kartë krediti ose Giropay. Në vend, ju e identifikoni veten me kodin QR të regjistrimit dhe një dokument identifikimi dhe testi mund të kryhet më pas. Klientët, të cilët vendosin spontanisht të bëjnë një test kanë mundësinë e regjistrimit në zonën e regjistrimit në vend dhe më pas do të testohen drejtpërdrejt. Sapo të jetë në dispozicion, rezultati i testit, klientët do të njoftohen me e-mail. Rezultati i testit më pas vihet në dispozicion në versionin gjuhësor të porositur dhe mund të shikohet dhe shkarkohet në internet, në një zonë personale në portalin EcoCare ose në aplikacionin EcoCare. Sigurisht, njerëzit që nuk janë regjistruar paraprakisht gjithashtu mund të testohen. Një zonë regjistrimi është në dispozicion në terminal për këtë qëllim. Dr. Stephanie Goldhammer, Zyrtari Kryesor Mjekësor i EcoCare Gjermani, thotë rreth hapjes së qendrës së provave EcoCare në Aeroportin e Shtutgartit: “Ne jemi të kënaqur që jemi në gjendje të ofrojmë teste të besueshme dhe të shpejta në Aeroportin Manfred Rommel Stuttgart, si një aeroport i rëndësishëm ndërkombëtar në Baden-Ëürttemberg. Ne kemi për qëllim udhëtarët, si dhe banorët e rajonit dhe me qendrën tonë të testimeve ne duam të japim një kontribut të rëndësishëm për sigurinë e tyre në udhëtime dhe në jetën e përditshme, si dhe për të rritur lëvizshmërinë dhe komoditetin e udhëtimit të popullsisë”. Walter Schoefer, zëdhënës për menaxhimin e Aeroportit të Stutgartit, tha: “Udhëtimi ajror aktualisht është ende i kufizuar në pandemi. Testet janë një mënyrë e praktikueshme e kontrollit të infeksionit në përgjithësi dhe gjithashtu për më shumë siguri kur udhëtoni. Kjo është arsyeja pse ne donim që pasagjerët dhe vizitorët për të mundësuar hyrje të shpejtë dhe të pakomplikuar për testimet e Covid-19. Prandaj jemi të kënaqur që kemi një ofrues të provuar për këtë shërbim në terminalin, pra Ecocare”.

Rreth EcoCare

EcoCare është markë e Ecolog. Ecolog është një ofrues kryesor global i shërbimeve të integruara në fushat e shëndetit, logjistikës dhe IT. Që nga fillimi i pandemisë COVID-19, kompania gjithashtu ka ofruar kryesisht shërbime shëndetësore në lidhje me luftimin e pandemisë përmes markës së saj EcoCare. Qendra e saj është e vendosur në Dyseldorf dhe është gjerësisht aktive në sektorin e kujdesit shëndetësor në luftimin e pandemisë COVID-19. Kompania organizon testime masive ndërkombëtare, p.sh. në të gjithë vendin për qeverinë e Luksemburgut ose për udhëtarët që kthehen në disa aeroporte ose autostrada. Këtu, EcoCare organizon testet aktuale, logjistikën e transmetimit të provës në laboratorët përkatës, si dhe komunikimin e rezultateve të testit te personat e testuar dhe, nëse është e nevojshme, tek autoritetet përgjegjëse. Si partner i FC Bayern Munich, EcoCare gjithashtu ka kryer teste për tifozët në ndeshjet jashtë dhe në ngjarjet e klubit dhe është gjithashtu partneri ekskluziv i shëndetit dhe sigurisë i Konferencës së Sigurisë së Mynihut, Edicioni Special 2021. Përveç kësaj, EcoCare ka operuar me qendra të mëdha në shtatë vende në Bavari dhe Hesse që nga fundi i vitit 2020, për vaksinime masive me një kapacitet deri në 7,000 vaksinime në ditë, si dhe gjithashtu mban ekipe lëvizëse vaksinimi.

Qendra ALERT / Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Plotësoni në çast nevojat e trupit tuaj për magnez me Magne D’Oro

Të gjithë e dimë se Magnezi është një mineral shumë i rëndësishëm, që merr pjesë në një sërë proçesesh...

Filantropi dhe kompania e tij Ecolog, kupona në ndihmë të mijëra familjeve. Lazim Destani thirrje biznesmenëve: T’u shtrijmë dorën nevojtarëve

Ecolog International, kompania e familjes së filantropit dhe biznesmenit nga Tetova, iu vjen në ndihmë familjeve në nevojë në Maqedoninë e Veriut. Iniciativa e...

Gazetari Agim Blloshmi: Dëmet e parikuperueshme të HEC-eve në mjedis, bombardimi i Librazhdit nga këto ndërtime

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Agim Blloshmi, gazetar në Librazhd dhe një ndër fitueset për gazetarinë më...

Gazetarja Anila Sefa: Ndotja e plazheve është problem prej dekadash, si dështuan projektet e iniciuara

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Anila Sefa, gazetare në Lushnje dhe një ndër fitueset për gazetarinë më...

Daniela Mane: Si po shkatërrohet mjedisi dhe rëndësia e publikut në vendimmarrje

E ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Daniela Mane, menaxhere projektesh në INCA, Instituti për Ruajtjen e Natyrës në Shqipëri ka...

More Articles Like This

- Advertisement -