Menu

Ngricat, probleme në serat e Roskovecit

Ngricat dhe temperaturat e ulëta kanë sjellë probleme tek të mbjellat në sera në zonën e Roskovecit. Fermerët thonë se dëmet janë të konsiderueshme, kryesisht tek domatet që kultivohen në këtë periudhë. Edhe pse ata morën masa duke perdorur dopio plasmas, te mbjellat nuk i kane rezistuar dot ngricave. Në këto kushte, fermerët e Roskovecit kërkojnë subvencion nga shteti për të mbjellë sërish në sera pasi është i vetmi burim i të ardhurave të tyre.

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed