Menu

Situatë kaotike në Kinë, boshatisen supermarketet

Qeveria kineze iu bëri thirrje qytetarëve të saj që të grumbullojnë furnizime ushqimore për dimër në rast emergjence. Kjo ka shkaktuar një dyndje masive të kinezëve drejt supermarketeve, duke zbrazur raftet e ushqimeve. Ministria e Tregtisë në Kinë publikoi një njoftim ku inkurajoi autoritetet që të bëjnë një punë të mirë për të siguruar furnizime ushqimore dhe çmime të qëndrueshme përpara dimrit, pas një rritjeje të fundit të çmimeve të perimeve dhe rritje të infektimeve me Covid-19. Qytetarët kinezë kanë blerë kryesisht ushqime që nuk prishen, si oriz, miell dhe perime për t’i konsumuar gjatë dimrit. Pekini zyrtar siguroi qytetarët se vendi ka rezerva të mjaftueshme ushqimore për të përballuar ndonjë situatë të mundshme emergjente. Autoritetet kineze sqaruan më vonë se do të garantonin furnizimet e nevojave ditore, duke përfshirë mishin e perimet dhe do të stabilizonte çmimet. “Këshillat e qeverisë për banorët për të blerë furnizime përpara dimrit lëshohen çdo vit”- tha Ma Wenfeng, një analist në A.G. Holdings Agricultural Consulting. Ai tha se është një sugjerim i nevojshëm sepse shpesh ka reshje të mëdha bore në dimër dhe duket se do të ketë njëfarë pasigurie për kushtet e motit këtë vit. (Euronews)

Qendra Alert/Alert.al

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed