Menu

Video – E fundit, superjahti që prek tokën shqiptare për të paktën 500 mijë litra naftë “falas”

Video qe shikoni me poshte eshte bere para pak minutash ne Portin e Sarandes. Siç duket dhe ne pamje, nje superjaht, i cili merr te pakten 500 mije litra nafte. Arsyeja e ardhes se ketyre jahteve nuk eshte turizmi, por çmimi prej 50 lekesh per liter qe jua lejoj ligji shqiptar. Ky ligj eshte bere me qellim favorizimin e turizmit. Por ne te vertet, keto mjete luksoze sheikesh e pasanikesh prekin ujrat tona vetem per t’u furnizuar “falas”, me çmimin 50 lek per liter, te cilin nuk e gjejne ne asnje vend te botes.

Nderkohe qe keta pasanike “qarkullojne” naften e importuesve shqiptar, konsumatoret e blejne me afersisht  160 lek per liter, ose fermeret qe e kane perfituar nga skeman e subvensionit, me 87 lek per liter.
Alert.al

 

Postime të ngjashme

LINI NJË KOMENT

Make sure you enter the(*) required information where indicated. HTML code is not allowed