14 C
Tirana
Wednesday, April 14, 2021
No menu items!

Ekspertët e Organizatës Ndërkombëtare për Sigurinë e Ushqimit planifikojnë diskutimin mbi strategjinë e sigurisë ushqimore

Në shkurt të këtij viti ekspertët do diskutojnë në lidhje mbi  strategjitë e reja së OBSH-së për sigurinë e ushqimit. Grupi Këshillimor Teknik i Organizatës Ndërkombëtare (TAG) për Sigurinë e Ushqimit ka planifikuar të takohet virtualisht për herë të parë nga data 8 deri në 10 Shkurt. Pjesëmarrja është e rezervuar për anëtarët e grupit dhe vëzhguesit e ftuar.Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) publikoi një strategji të sigurisë ushqimore në 2002, ndërsa përditësimi tjetër është planifikuar për vitin 2022. Në këtë mbledhje pritet  të prezantohet një draft i strategjisë i cili do të publikohet pas takimit.Strategjia e mëparshme nxori në pah një qasje të bazuar në rrezik për sigurinë e ushqimit, mbikëqyrjen e sëmundjeve të transmetuara nga ushqimi, marrjen e standardeve ndërkombëtare të sigurisë ushqimore të përcaktuara nga Codex, vlerësimin e sigurisë së teknologjive të reja, komunikimin e rreziqeve, bashkëpunimin ndërkombëtar dhe ndërtimin e kapaciteteve.Plani i ri ka në fokus forcimin e sigurisë kombëtare të ushqimit dhe sistemeve të kontrollit të ushqimit duke marrë parasysh të gjithë përbërësit dhe duke i dhënë përparësi veprimeve që ka të ngjarë të kenë ndikimin më të madh në uljen e barrës së sëmundjeve të transmetuara nga ushqimi. OBSH gjithashtu po azhurnon vlerësimet mbi barrën globale të sëmundjeve të transmetuara nga ushqimi me një raport të planifikuar deri në vitin 2025. Një analizë e botuar në 2015 zbuloi se infeksionet e transmetuara nga ushqimi shkaktuan 600 milion sëmundje dhe 420,000 vdekje në 2010.

Marrë nga Foodsafetynews.com

Qendra ALERT / Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Video/Pacientit i mbaron oksigjeni dhe nuk i ofrohet asnjë ndihmë, Dasho: Nuk kam fjalë, sistemi shëndetësor dështoi

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho  ka komentuar edhe...

Covid-19, Xhakaliu: EcoCare ngriti qendra të mëdha për vaksinimet masive, synon për të siguruar vaksina edhe për Shqipërinë

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Skënder Xhakaliu, Zhvillimi i Biznesit për Europen i Ecolog ka folur për...

Eksperti Erion Dasho: Si çaloi menaxhimi i pandemisë dhe rastet e dyshuara të vdekjeve pas vaksinës

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho ka folur për fushatën e vaksinimit kundër covid-19...

Investigimi / Si mashtrohen fermerët me cilësinë e plehrave kimike dhe rreziku i shëndetit nga prania e tyre në produktet ushqimore / Foto –...

Nga Rudina MUÇA* Toka e punuar çdo vit gradualisht bëhet jo pjellore. Për këtë arsye fermerëve u lind nevoja që tokat bujqësore t’i ushqejnë me...

Arben Shytaj: Abuzimet e kompanive me plehrat kimikë, rreziku që përkthehet në produkte ushqimore

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Arben Shytaj ish-përgjegjës Inspektoriati dhe ish inspektor i PMB ka folur për...

More Articles Like This

- Advertisement -