14 C
Tirana
Tuesday, March 2, 2021
No menu items!

Fermerët e Frakullës në vështirësi, luleshtrydhja greke konkuron atë vendase

Ditët e festave përfunduan dhe menjëherë fermerët e Frakullës në Fier po hasin vështirësi në shitjen e prodhimit të luleshtrydhes. Konkurenca nga vendi fqinj, Greqia, ka nisur dhe kjo është reflektuar menjëherë në çmim. Për ndërrimin e viteve një kg luleshtrydhe u shit me 400 lekë të reja, ndërsa sot ky çmim është përgjysmuar. Importi nga jashtë po dëmton fermerët të cilët kërkojnë zgjidhje për rregullimin e tregut.

“Sa erdhi luleshtrydhja nga Greqia në Tiranë, bllokoi menjëherë tregun tonë. Për vit të ri e shitëm me 4 mijë lekë, tani as me 2 mijë lekë të vjetra nuk po e heqim dot. Kemi bërë dhe investimeve sepse kushtet atmosferike nuk na favorizuan. Kështu që kërkojmë zgjidhje”- thotë një prej fermerëve.

Lumi Vjosë ka kërcënuar herë pas here fermerët duke shkaktuar dëme të mëdha. Megjithatë problemi më i madh i tyre mbetet tregu. Në këtë pikë është edhe konsumatori i cili duhet të zgjedhë për të blerë produktin vendas apo atë të importit.

Qendra Alert / Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Investigimi i ALERT / Nga tumoret, te sëmundjes e zemrës, veshkave e mëlçisë, si përdoret masivish vaji i palmës dhe në shumë raste i...

Nga Rudina Muça* Të pretendosh sot se në dyqanet e bulmetit mund të gjesh produkte vërtet të shëndetshme, vetëm gënjen...

Prezantohet platforma e monitorimit SETA e burimeve shtetërore në fushatën zgjedhore

Gjetjet e monitorimit mbi përdorimin e burimeve shtetërore në periudhën parazgjedhore të zhvilluar nën projektin "Forcimi i Transparencës Zgjedhore në Shqipëri" (SETA), u prezantuan...

Berxholi: Shfaqja e gripit të shpendëve H5N8, s’jemi të garantuar që nuk hyn në Shqipëri

Në një lidhje Skpye në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, prof.Kristaq Berxholi ish-drejtor i ISUV dhe mjek veterinar ka folur për njoftimin...

Përhapja e gripit të shpendëve, Mersini: Po afrohet në territorin tonë, masat që duhen marrë

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Kujtim Mersini epidemiolog veterinar ka folur për shfaqjen e gripit të shpendëve H5N8 dhe...

Porti i Durrësit, Dogana dhe Policia rrezikojnë sigurinë ushqimore, skaneri “çmendet” dhe nxjerr akullin për drogë / Foto-Video

Një skandal i vërtetë me sigurinë ushqimore ka ndodhur një ditë më parë në Portin e Durrësit, ku autoritetet portuale dhe doganore kanë hapur...

More Articles Like This

- Advertisement -