14 C
Tirana
Tuesday, March 2, 2021
No menu items!

Këshillat e nutricionistes: Ushqimet që duhet të konsumojmë natën e ndërrimit të viteve

Në një lidhje Skype për emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, nutricioniste Hyrida Basha ka folur për ushqimet që duhet të konsumojmë natën e ndërrimit të viteve dhe se sa do ndikojnë ushqimet me kalori të lartë në organizmin tonë.

“Festa e fundvitit na tundon me ushqime, por duhet të tregojmë kujdes dhe është mirë të kufizojmë pak sasinë e ushqimeve, duke marrë parasysh që kanë 4-6 mijë kalori në ditë. Nëse nuk kemi kujdesm konsumojmë pa orar dhe hamë çfarë shohim në tavolinë, mund të shtojmë 4-5 kg në pak ditë. Ky është një demtim i organizmit duke marrë gjithë këtë peshë në pak kohë. Gjatë kësaj kohe jam kundër përdorimit të antipastave, pasi janë pikante, kanë konservantë dhe është produkt i shtuar proteinik. Ndërkohë kemi gjelin e detit dhe e këshilloj që ky produkt të përdoret tek fëmijët. Jam kundër përdorimit të pijeve të gazuara, përmban 2 mijë lugë sheqer, kundër pijeve alkoolike me ngjyrë, pasi kanë aditivë të shtuar dhe përveç se shtojmë peshë, ndikojnë në uljen e metabolizmit. Sallata ruse është produkt që mund të kthehet në toksike, që nëse i ndryshojmë temperaturën duhet ta përdorim me sasi të duhur dhe të freskët. Ndërsa për ëmbëlsirën, maksimumi dy copa në ditë. Përsa i përket verës, mund të jetë e shëndetshme nëse konsumojmë 1-2 gota. Pijet freskuese mund ti bëjmë shumë mirë me ujë, duke fituar dhe vitaminën c dhe antioksidantët e rëndësishëm, sidomos në festa ku abuzojmë me ushqimin”-deklaroi Hyrida Basha.

Qendra Alert/Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Investigimi i ALERT / Nga tumoret, te sëmundjes e zemrës, veshkave e mëlçisë, si përdoret masivish vaji i palmës dhe në shumë raste i...

Nga Rudina Muça* Të pretendosh sot se në dyqanet e bulmetit mund të gjesh produkte vërtet të shëndetshme, vetëm gënjen...

Prezantohet platforma e monitorimit SETA e burimeve shtetërore në fushatën zgjedhore

Gjetjet e monitorimit mbi përdorimin e burimeve shtetërore në periudhën parazgjedhore të zhvilluar nën projektin "Forcimi i Transparencës Zgjedhore në Shqipëri" (SETA), u prezantuan...

Berxholi: Shfaqja e gripit të shpendëve H5N8, s’jemi të garantuar që nuk hyn në Shqipëri

Në një lidhje Skpye në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, prof.Kristaq Berxholi ish-drejtor i ISUV dhe mjek veterinar ka folur për njoftimin...

Përhapja e gripit të shpendëve, Mersini: Po afrohet në territorin tonë, masat që duhen marrë

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Kujtim Mersini epidemiolog veterinar ka folur për shfaqjen e gripit të shpendëve H5N8 dhe...

Porti i Durrësit, Dogana dhe Policia rrezikojnë sigurinë ushqimore, skaneri “çmendet” dhe nxjerr akullin për drogë / Foto-Video

Një skandal i vërtetë me sigurinë ushqimore ka ndodhur një ditë më parë në Portin e Durrësit, ku autoritetet portuale dhe doganore kanë hapur...

More Articles Like This

- Advertisement -