14 C
Tirana
Wednesday, April 14, 2021
No menu items!

Konsumator kujdes, disa produkte ‘skadojnë’ edhe më 30 shkurt!

Siguria ushqimore lë shumë për të dëshiruar në Shqipëri dhe për këtë fakt shpesh herë ekspertët e fushës kanë ngritur alarmin për mbrojtjen e konsumatorit. Produkte që shiten në prag të skadencës. Të tjera produkte që tregëtohen pasi ka kaluar data e skadencës dhe mbi të gjitha mungesa e informacionit të plotë në etiketat e produkteve.
Në rrjete sociale, aty ku vijnë edhe denoncimet më të mëdha të sigurisë ushqimore, së fundmi është shfaqur një fenomen i ri. Produkte të cilat si datë skadence kanë 30 shkurtin. Duket qesharake por vendosja dhe ndryshimi i etiketave të skadencave bëhet pa një kontroll të posaçëm.
Më të vështirë këtë raport mes tregëtarit dhe konsumatorit e bën edhe mungesa e zyrave të ankimit. Përjashtuar Bashkinë e Tiranë apo Durrësit, në qytetet e tjera të Shqipërisë kjo zyrë mungon. Shpesh konsumatori i drejtohet shoqatave privat për konsultim apo ankesë ndaj shërbimit të marrë. Konsumator, përpara se të blini produkte ushqimore, kontrolloni etiketat dhe datën e skadencës.

Qendra ALERT/ Alert.al

- Advertisement -

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmi i fundit

Video/Pacientit i mbaron oksigjeni dhe nuk i ofrohet asnjë ndihmë, Dasho: Nuk kam fjalë, sistemi shëndetësor dështoi

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho  ka komentuar edhe...

Covid-19, Xhakaliu: EcoCare ngriti qendra të mëdha për vaksinimet masive, synon për të siguruar vaksina edhe për Shqipërinë

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Skënder Xhakaliu, Zhvillimi i Biznesit për Europen i Ecolog ka folur për...

Eksperti Erion Dasho: Si çaloi menaxhimi i pandemisë dhe rastet e dyshuara të vdekjeve pas vaksinës

I ftuar në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, eksperti i Shëndetit Publik Erion Dasho ka folur për fushatën e vaksinimit kundër covid-19...

Investigimi / Si mashtrohen fermerët me cilësinë e plehrave kimike dhe rreziku i shëndetit nga prania e tyre në produktet ushqimore / Foto –...

Nga Rudina MUÇA* Toka e punuar çdo vit gradualisht bëhet jo pjellore. Për këtë arsye fermerëve u lind nevoja që tokat bujqësore t’i ushqejnë me...

Arben Shytaj: Abuzimet e kompanive me plehrat kimikë, rreziku që përkthehet në produkte ushqimore

Në një lidhje Skype në emisionin “Alert” në News24 nga Granit Sokolaj, Arben Shytaj ish-përgjegjës Inspektoriati dhe ish inspektor i PMB ka folur për...

More Articles Like This

- Advertisement -